Διπλοκαλωδίωση???Γνώμες-Εμπειρία!

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Παρακαλώ θέσατε τις απόψεις σας και την εμπειρία σας πάνω στο θέμα της διπλοκαλωδίωσης.
Ειδατε βελτίωση στο ηχητικό αποτέλεσμα?
Η χρήση μεγαλύτερου σε πάχος καλωδίου σε αντίθεση με την διπλ/ση, βοήθησε περισσότερο?

Υπάρχουν διιστάμενες απόψεις στην βιβλιογραφία στον κυβερνοχώρο!!!
Bi-wiring involves using two pairs of speaker cables between your loudspeakers and an amplifier, where usually only one cable to each speaker would be used. If you are using loudspeakers that are capable of being bi-wired, it may be worth considering installing the extra cables to make the most of your system's audio performance.
http://www.home-cinema-guide.co.uk/biwire1.htm

There are mixed opinions about biwiring. I for one biwire my mains simply because I have the means to do so as I own a pair of specific biwire cables given to me as a gift. The sonic differences are subtle, if any. Many times people think they hear a difference because they expect to. In actuality, 12 gauge wiring should suffice for most applications. If you feel the urge to biwire and have the money for the added expense, go for it. Worst case, you can use the wire elsewhere if you don't notice any sonic improvements. Some people argue that biwiring eliminates backwave EMF when electrically separating the crossover and using separate cables. In actuality, these cables are hooked in parallel to one common amp and thus still electrically combine at the amp.
http://www.audioholics.com/FAQs/000524_biamping_biwiring.php

The Benefits

When the metal link bars are removed from a biwirable loudspeaker, the crossover becomes two separate circuits, with each circuit directly connected to one of the drivers on the front of the loudspeaker. Therefore, in a two-way speaker, one crossover is linked to the woofer and the other is linked to the tweeter. Each crossover features a filter that blocks all frequency bands except for the ones needed by the drive unit to which it is attached.

Using two runs of speaker cable allows each crossover to be connected directly to the amplifier's output stage. The full-frequency signal arrives at both crossovers through the red/+ conductor and each is filtered so that the driver receives only the signal it needs. The signals are then passed back to the amp along the corresponding black/- conductors, but because the high and low frequencies have already been separated, each has no affect on the other - the delicate treble is not overpowered by the bass.

The advantage gained by bi-wiring is that a cleaner, less distorted signal arrives at the speaker driver and at the amplifier when the circuit is completed. A cleaner signal will contain more of the subtle detail that would otherwise be lost if the full bandwidth was travelling along one conductor. As a result, some systems can produce an improved sound with better stereo soundstaging thanks to the fine detail within the signal being retained.
http://www.home-cinema-guide.co.uk/biwire4.htm

Τελικά ! Ποιά συστήματα ωφελούνται απο την διπλοκαλωδίωση???
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Προσωπικα πιστευω οτι ειναι κατι παραπανησιο...

Τωρα αν ο ενισχυτης εχει 2 ανεξαρτητες εξοδους ανα καναλι και βαλεις 2 ζευγη καλωδιων για τα ηχεια μπορει και να ακουσεις καποια διαφορά.

Αν το ηχειο ειναι ομως 3ων δρομων? Η 2πλοκαλωδιωση παιζει (καλο?) ρολο μονο στα 2 δρομων?

Αλλα και παλι ποιος μου λεει οτι οι 2 ξεχωριστες βαθμιδες ενισχυσης ανα καναλι εχουν τα ιδια ηλεκτρικα χαρακτηριστικα, ωστε να στειλουν το ιδιο σημα και στα 2 καλωδια? Υποθετω οτι αυτος που θα ακουσει διαφορά με 2πλοκαλωδιωση θα διακρινει και τη διαφορα στα χαρακτηριστικα....

Αν το σημα βγαινει απο 1 ενισχυτη σε 2 εξοδους ή σε μια εξοδο (και εμεις βαλουμε 2 καλωδια -το εχω δει και αυτο!) ποια η σκοπιμοτητα 2πλοκαλωδιωσης? Το ιδιο σημα θα ειναι.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Γιώργο (sampalis) τελικά ξύνεσαι πολύ εσύ (θα σου πω γιατί) :wink:

Από προσωπική εμπειρία θα πω ότι όσες φορές δοκίμασα διπλοκαλωδίωση, δεν είδα διαφορές.
- Σκέψου και το εξής.
Αν αντί να χρησιμοποιήσεις ένα πολύ καλό καλώδιο, χρησιμοποιήσεις δύο ελαφρώς χειρότερα ποιό θα παίξει καλύτερα? Πάλι από προσωπική εμεπιρία θα σου πω το μονό. Τι γίνεται στην περίπτωση που χρησιμοποιείς δύο καλά? Πάλι δεν κατάλαβα σοβαρές διαφορές.
Πιθανολογώ ότι παλαιότερα η διπλοκαλωδίωση θα είχε μεγαλύτερο νόημα. Πλέον όμως τα καλώδια είναι πιο εξελιγμένα...

Όσο για το τι εστί καλό καλώδιο, αυτό ΔΕΝ μπορεί να απαντηθεί. Χοντρό, λιγνό, ασήμια, χαλκοί και περίεργες προσμίξεις που θυμίζουν τον μάγο του asterix, μας έχουν κάνει την ζωή πατίνι. Δες το πιο απλά. Τα βάζεις κάτω και τα ακούς. Αυτό που παίζει καλύτερα για εσένα είναι the best there is.


- Γιατί ξύνεσαι τώρα...
Ξύνεσαι διότι σε βλέπω εντός του 2005 να ξηλώνεις τα cross και να κάνεις μια καραμπινάτη διενίσχυση :lol:
Εκεί από ότι καταλαβαίνεις είσαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσεις πολύύύύ καλώδιο.
Κάνεις πολύ καλά που το ψάχνεις πάντως και κατ' εμέ αυτό ακριβώς είναι το hi end...
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Θα σας αναφέρω μεταφρασμένη την απάντηση σε e-mail ενός τεχνικού της μεγάλης Dunlavy, όταν τον είχα ρωτήσει για το αν είναι καλύτερα να παίξω το SC-IV/A με απλή καλωδίωση ή διπλή καλωδίωση.

"Αγαπητέ φίλε της Dunlavy, καθ' όλη την διάρκεια σχεδίασης, υλοποίησης και tunαρίσματος του SC-IV/A, βασιστήκαμε και δουλέψαμε πάνω σε σύνδεση απλής καλωδίωσης. Το γεγονός ότι υπάρχουν τέσσερις μπόρνες άπτεται περισσότερο σε θανατά marketing."

Όντως, το συγκεκριμένο ηχείο, είτε το έπαιζα με απλή είτε με διπλή καλωδίωση, άκουγα τα ίδια πράγματα. Πιστεύω ότι το θέμα είναι πολύ σχετικό. Μερικά ηχεία που είχα παλαιότερα, "ανταποκρίνονταν" θετικά στην διπλοκαλωδίωση. Μερικά άλλα πάλι ...δεν έπαιρναν χαμπάρι.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Όντως είναι μια απάντηση που σπάζει κόκαλα!

Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι, πράγματι υπάρχουν διαφορές στο άκουσμα, αλλά βελτίωση δεν μπορώ να την θεωρήσω!

Είναι κάτι σαν να βάζεις αεροτομές στο αυτοκίνητο και να περιμένεις αύξηση τον επιδόσεων! :wink:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Γιώργο, επίτρεψέ μου μια έμμεση άποψη. Αυτός που έχει γράψει το τρίτο απόσπασμα που παραθέτεις, δεν γνωρίζω ποιός είναι, αλλά είναι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Γιώργο, επίτρεψέ μου μια έμμεση άποψη. Αυτός που έχει γράψει το τρίτο απόσπασμα που παραθέτεις, δεν γνωρίζω ποιός είναι, αλλά είναι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο.
εμένα πιο πολύ μου μοιάζει με διαφημιστικό εταιρίας καλωδίων πάντως...
 

Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
Από προσωπικη εμπειρια μπορω να πω ότι υπαρχουν διαφορες στο ακουσμα. Χειροτερες ή καλυτερες δε ξερω, απλα διαφορετικες. Και εδώ, εχει να κανει με τα ηχεια και το setup. Καποια ηχεια μπορει να μην "ακουσουν" τιποτα. Εγω δοκιμασα αρκετα καλωδια, καποιες φορες δυο καλωδια διαφορετικων εταιριων, και ακουσα διαφορες. Απ’την άλλη, όταν βλεπω ένα ζευγαρι μπορνες σε ηχειο ηρεμω. Ξερω ότι δεν θα αναρωτιεμαι πως θα επαιζε αν...
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Γιώργο (sampalis) τελικά ξύνεσαι πολύ εσύ ...
...Όσο για το τι εστί καλό καλώδιο, αυτό ΔΕΝ μπορεί να απαντηθεί. Χοντρό, λιγνό, ασήμια, χαλκοί και περίεργες προσμίξεις που θυμίζουν τον μάγο του asterix, μας έχουν κάνει την ζωή πατίνι. Δες το πιο απλά. Τα βάζεις κάτω και τα ακούς. Αυτό που παίζει καλύτερα για εσένα είναι the best there is.
....Κάνεις πολύ καλά που το ψάχνεις πάντως και κατ' εμέ αυτό ακριβώς είναι το hi end...

Οντως ξύνομαι αλλά πιό πολύ από κάτι χοντρά καλώδια που μου δάνεισε ο φίλος μου Tony γιά να τα δοκιμάσω (κάτι από γυαλί είχανε...). κλπ.
Τα καλώδια τα συνέδεσα με τα 802, ήταν διπλά (διπλοκαλωδίωση), και σε σχέση με τα προηγούμενα πού είχα (πιό μικρής διαμέτρου), είδα διαφορά:
! Μπάσο πιό ταχύ. Κοφτό. Χωρίς χρωματισμούς και "πλατειασμούς" στον χώρο. Η εντύπωση που μού δόθηκε στην αρχή ήταν σαφής μείωση του μπάσου, αλλά προσέχοντας καλύτερα διεπίστωσα τα άνωθεν.
! Μεσαία λαμπερά πολύ, οι φωνές ήρθαν μπροστά και σε υψηλές στάθμες .. η γυναίκα μου έφυγε από τον χώρο... τέλος πάντων. Τα μεσαία υπερκάλυψαν τα χαμηλα. Ακόμη ένας λόγος που ελαττώθηκαν τα μπάσα.
! Υψηλές περίπου ίδιας απόδοσης!

....Δες το πιο απλά. Τα βάζεις κάτω και τα ακούς. Αυτό που παίζει καλύτερα για εσένα είναι the best there is.
Τελικά συμφωνούμε!! απόλυτα.Κατόπιν των ανωτέρω κι επειδή μού άρεσε περισσότερο ο αρχικός ήχος (το μπάσο μ'αρέσει), ξαναγύρισα στην αρχική μου σύνδεση..

Τώρα βέβαια το topic το ξεκίνησα όχι τόσο σαν συμβουλευτικό γιά μένα τόσο, όσο για την μεταφορά απόψεων και γνώμης δικών σας, πλέον ειδικών και πεπειραμένων με το θέμα.

Χρειάζεται περισσότερη κουβέντα!!!
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Γιώργο.
Τις προσωπικές μας εμπειρίες,ΔΕΝ μπορούμε με τίποτα να ισχυριστούμε ότι είναι κανόνας.

Οταν έψαχνα για ηχεία,είχα να διαλέξω ανάμεσα στα 802Ν,και στα TD12.
Οπου άκουγα,τα 802Ν τα έπαιζαν διπλοκαλωδιωμένα,και η απάντηση που μου έδιναν ήταν ότι "θέλουν ρεύματα".
Αντίθετα τα TD12, όλοι σχεδόν τα έπαιζαν μονοκαλωδίωση,με τις δικές τους γέφυρες.

Οταν τελικά αγόρασα τα TD12,(ο Κ.Κογιας,δεν είχε συμφωνήσει τότε,χε,χε) :mrgreen:
Μέσα σε όλες τις δοκιμές και τα πειράματα που έκανα,ήταν και η διπλοκαλωδίωση,με ίδια αλλά και διαφορετικά καλώδια.
Ασχετα εάν το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο ή χειρότερο,εκείνο που γινόταν πάντα με όλους ανεξαιρέτως τους συνδιασμούς,πράγμα το οποίο εμένα προσωπικά με χάλαγε,ήταν ότι η στερεοφωνική εικόνα,ερχόταν όλη μπροστά και γινόταν επίπεδη,διακριτότατη μεν,αλλά χωρίς βάθος δε.

Οπότε μόνον με πειραματισμούς μπορούμε να είμαστε σίγουροι,για το τι ταιριάζει καλύτερα στα γούστα μας.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Εγώ χρυσέ μου στο είχα πει, αλλά δεν με άκουσες. Αν είχες πάρει τα ATC, θα είχες καταπληκτικό ήχο, θα είχα πάρει κι εγώ τη μίζα μου, και θα ήμασταν όλοι ευχαριστημένοι. :mrgreen:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.593
"Μίζες", "διπλοκαλωδιώσεις", "μπίζνες", "χρυσέ μου" και "TD12".... καλά, θέλετε να με συγχύσετε;

γκράουντ λούπ να μη κάνει, κι όλα τ'άλλα παίζονται!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.121
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top