Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Από χθες βράδυ βρίσκεται στα χέρια μου το νέο Dune Prime 3.0 για να το τεστάρω με τη βοηθειά σας και να δούμε που υπερτερεί και που χρειάζεται βελτιώσεις.
Ξεκινάω λοιπόν και ελπίζω να πάνε όλα καλά με τις φωτογραφίες και να μπορείτε να τις βλέπετε.Ελπίζω επίσης να μου συγχωρεθούν τυχόν ατέλειες στις φωτό, όσο θα προχωράει το τεστ θα είναι καλύτερες.

Πρώτη εντύπωση:Η εικόνα του πολύ καλύτερη από το Dune HD Center, η διαφορά φάνηκε αμέσως.Περισσότερη φωτεινότητα και κυρίως καλύτερη ευκρίνεια.
Το άσχημο στην υπόθεση είναι ότι δυστυχώς το bd dvd driver ΔΕΝ παίζει κανένα δίσκο.Ούτε blu ray,ούτε dvd,ούτε cd τίποτα.Ούτε original ούτε εγγραφής.Ανοίγει και κλείνει το πορτάκι του player αλλά δεν βλέπει τους οπτικούς δίσκους.
Μου το είπαν και τα παιδιά από την αντιπροσωπεία όταν το παρέλαβα,το διαπίστωσα βέβαια και μόνος μου.
Στο mpcclub που διάβαζα το πρωί κατάλαβα ότι το πρόβλημα με τον optical drive είναι μαζικό,αφού στους περισσότερους δεν διαβάζει τους δίσκους(cd,dvd,blu ray)

Να και μερικές φωτό από τη συσκευασία του:


 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Στη συσκευασία δεν υπήρχε manual,παρά μόνο ένα έντυπο που έδινε οδηγίες στους μεταπωλητές για το πως θα εγκαταστήσουν εσωτερικό σκληρό δίσκο.Εγώ το έκανα μόνος μου,δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο,όμως έτσι χάνεται η εγγύηση.

Εδώ το remote του Prime 3.0 αριστερά και του HD Center δεξιά



Του center είναι πιο βαρύ,αλλά έχει την αίσθηση του ακριβότερου.Αντίθετα του prime είναι αρκετά πιο ελαφρύ αλλά δείχνει σαν το remote ενός φθηνού player.Οι λειτουργίες τους είναι σχεδόν ίδιες και αμφότερα μπορούν να δώσουν εντολές τόσο στο prime όσο και στο center.
Εγώ προτιμώ του center αλλά ίσως είναι και θέμα συνήθειας.
Το prime 3.0 είναι made in China,ενώ το center made in Israel.
Επίσης να σημειώσω ότι η συσκευασία περιείχε καλώδιο HDMI,composite,καλώδιο stereo,μπαταρίες για το remote.Επίσης 2 sata καλώδια,έναν αντάπτορα usb->sata και ένα καλώδιο sata to molex.Ολα αυτά ήταν για να συνδεθεί ο σκληρός δίσκος εσωτερικά.
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Κατά τη διάρκεια του τεστ θα συνδεθεί εκτός των άλλων με τον wifi usb adaptor D-Link DWA-140 για να δούμε πως συμπεριφέρεται με ασύρματη σύνδεση στο streaming


Με το TP-LINK TD-8960N WIRELESS N ADSL2 modem/router (ethernet 10/100)


Με το WD MYBOOKWORLD II που θα παίξει το ρόλο του nas server για streaming


Επίσης όταν θα περάσει στον επάνω όροφο θα συνδεθεί με powerline αλλά και ασύρματα.
Streaming ακόμη θα κάνει από MacBook Pro και Mac Pro
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Το ανοίγω λοιπόν για να του βάλω εσωτερικό σκληρό.Εναν 80αρι seagate 2.5" στις 5400 στροφές.Προσοχή εσωτερικό δίσκο παίρνει μόνο 2.5".
Εξι βίδες που ξεβιδώνουν πολύ εύκολα και ανοίγει το επάνω μέρος


Η πίσω πλευρά του prime έχει 2 θύρες usb,1 esata,hdmi,component,composite,stereo,otical coaxial,7.1 αναλογική, θύρα ethernet 100/1000.Ακόμη υπάρχει μια θύρα usb μπροστά στο πλάι δεξιά.


Εδώ είναι η βάση που θα τοποθετηθεί ο σκληρός δίσκος.Ξεβιδώνουμε τις τέσσερεις βίδες και με 4 άλλες βίδες που περιέχονται στη συσκευασία βιδώνουμε τον σκληρό στη βάση.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Το άσχημο στην υπόθεση είναι ότι δυστυχώς το bd dvd driver ΔΕΝ παίζει κανένα δίσκο.Ούτε blu ray,ούτε dvd,ούτε cd τίποτα.Ούτε original ούτε εγγραφής.Ανοίγει και κλείνει το πορτάκι του player αλλά δεν βλέπει τους οπτικούς δίσκους.
Μου το είπαν και τα παιδιά από την αντιπροσωπεία όταν το παρέλαβα,το διαπίστωσα βέβαια και μόνος μου.
Στο mpcclub που διάβαζα το πρωί κατάλαβα ότι το πρόβλημα με τον optical drive είναι μαζικό,αφού στους περισσότερους δεν διαβάζει τους δίσκους(cd,dvd,blu ray)
Τα διαβασα και εγω.
Αυτο δεν χρειαζεται να σας απασχολησει.
Τα player που θα παραλαβουμε δεν ανηκουν σε αυτη την πρωτη
παρτιδα με το προβλημα, σε αντιθεση με αυτο το πρωτο κομματι
που εχει ο Λεωνιδας στα χερια του:126:
 


Μηνύματα
67
Reaction score
0
αν μπορουμε να κανουμε ερωτησεις διαβαζοντας το τεστ και να εχουμε τις αναλογες απαντησεις...ειπωθηκε οτι αν βαλουμε απο μονοι μας το σκληρο δισκο εσωτερικα χανετε η εγγυηση..αυτο σημαινει οτι πρεπει ειτε με την αγορα του player να μας το βαλουν επιτοπου το καταστημα...ειτε αργοτερα αν αγορασουμε σκληρο δισκο να το παμε εμεις στο αντιστοιχο μαγαζι να μας το βαλουν? και σε αυτην την περιπτωση αν ειμαστε επαρχια..και δεν υπαρχει καταστημα κοντα μας τι γινετε?
 

Μηνύματα
467
Reaction score
1
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

για να καταλαβω και εγω....

πουλανε ενα μηχανημα με δυνατοτητα να παρει εσωτερικο σκληρο δισκο...και αν δεν μπει εξαρχης με τον μεταπωλητη τοτε χανετε η εγγυηση?

τοτε γιατι δεν το πουλανε κατευθειαν με σκληρο της επιλογης του πελάτη?

πλακα μας κανουν?

ψαχνουν δικαιολογιες για να ακυρωθει η εγγυηση?

Παντα μιλαω για τους κατασκευαστες και οχι για τον εδω αντιπροσωπο ....για να μην παρεξηγουμαστε

μηπως θα ζητησουν να παει στο ισραηλ το μηχανημα για προσθηκη σκληρου δισκου? τι αλλο θα ακουσουμε
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Ο αντάπτορας usb to sata που τοποθετείτε σε μια εσωτερική usb του prime κάτω από τη θέση του σκληρού και συνδέετε το sata-sata καλώδιο


Αφού συνδέσουμε την άλλη πλευρά του sata καλωδίου στο σκληρό καθώς και το sata power to molex και έχουμε βιδώσει το δίσκο στη βάση,βιδώνουμε και τη βάση στη θέση της,τοποθετούμε το πάνω μέρος του prime στη θέση του, που πλέον είναι έτοιμο για να συνδεθεί στη sharp 52dh65e για να αρχίσουν οι δοκιμές



Παιδιά διακόπτω τώρα την παρουσίαση και θα συνεχίσω μετά τον αγώνα.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Μεχρι να συνεχισει ο Λεωνιδας βρισκω ευκαιρια για να απαντησω
στα παιδια που ρωτουν για το θεμα της εγγυησης.

Τουτη την φορα η τοποθετηση του σκληρου προυποθετει ανοιγμα
του μηχανηματος.
Αρα ξεβιδωματα, σκαλισματα, κλπ κλπ
Ειναι παρα πολυ ευκολο σε καποιον με οχι τοσο μεγαλη εμπειρια και
...κατσαβιδι στο χερι να
καταστρεψει ολοσχερως το μηχανημα.
Αρα, οπως λενε και οι οδηγιες της κατασκευαστριας εταιρειας,
η αντιπροσωπεια η τα σημεια πωλησης ειναι υπευθυνα για την τοποθετηση του σκληρου δισκου σε οποιον επιθυμει εσωτερικο σκληρο δισκο.
Και στο κατω κατω, γιατι να μην εχετε το κεφαλι σας ησυχο
και να εχει καποιος αλλος την ευθυνη αντι για εσας?

Τωρα ξερετε πως η ειδικοτητα μας ειναι να κανουμε τα στραβα
ματια, αλλα εαν επιστρεψουμε μηχανημα/μηχανηματα και μας
πουνε να τα πληρωσουμε απο την τσεπη μας διοτι δειχνουν
σημαδια καταστροφης απο ασχετο, δεν θα ειναι οτι το πιο ευχαριστο
και τιμιο, ετσι δεν ειναι?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Re: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Ας δουμε και το ntfs ok?
Θα δούμε και ntfs μην ανησυχείς καθώς και hfs+

Επειδή έχω κόσμο τώρα και δεν μπορώ να γράψω αναλυτικά και να ανεβάσω πολλές φωτό θα συνεχίσω με περισσότερα μετά τα μεσάνυχτα που θάχω ησυχία.

Προς το παρόν μια ιδέα από το μενού που είναι ακριβώς ίδιο με τα προηγούμενα dune EKTOΣ του ότι δεν υπάρχει web browser πλέον!
Φαντάζομαι κάποιο bug του firmware που θα διορθωθεί σύντομα


 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Αρχικές ρυθμίσεις στο video setup είχα βάλει ότι και στο hd center δηλ. video mod 1080p 60Hz και τα υπόλοιπα ίδια με τη φωτό στο προηγούμενο post.Είδα 2-3 ταινίες standard definition με streaming τόσο από το macbook pro όσο και από το wd mybookworld χωρίς πρόβλημα με άψογη εικόνα και κίνηση.Οταν έβαλα την Vinian.mkv στα 720p το prime κόμπιαζε,είχε σπασίματα στην εικόνα,μεγάλο buffering με αποτέλεσμα να είναι αδύνατη η παρακολούθηση της ταινίας.Τη ίδια ταινία το center την έπαιζε άψογα από streaming χωρίς να κολλάει καθόλου.Δοκίμασα κι άλλες βαριές ματρόσκες με τα ίδια αρνητικά αποτελέσματα.Το center τις έπαιζε άψογα,το prime 3.0 σχεδό καθόλου.Υπόψιν δεν έχω 1000αρι ethernet αλλά 100αρι.Τελικά στο mpcclub είδα ότι υπήρχαν κι άλλοι με παρόμοια προβλήματα σε παρόμοια αρχεία,αλλά τελικά κάποιος βρήκε τη λύση:Video mode 1080p 24 HZ!
Το δοκίμασα και η ταινία έπαιζε άψογα,κανένα πρόβλημα!Σας παραθέτω μερικές φωτό της ταινίας και συνεχίζω αύριο με περισσότερα(1080p αρχεία,ασύρματη σύνδεση,smb ή UpNp κλπ).Μπορείτε να γράψετε ότι συνδιασμούς αρχείων,συνδέσεων κλπ θέλετε να δοκιμάσω ώστε να δούμε που υπάρχουν προβλήματα και που όχι.
Καλό βράδυ!

 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Λεωνιδα, οπως σου ειπα και στο τηλεφωνο, πολυ δυσκολο αρχειο
ειναι η ταινια "Black Book"(Zwartboek) σε iso
Απο το Dune Center η θεαση ηταν εκνευριστικη, ειδικα στην αρχη
της ταινιας, στο Ισραηλ, οπου ενα λεωφορειο κατευθυνεται
προς το σχολειο.
Το ιδιο αρχειο(παντα μεσω NAS) με το Prime 3.0 μας εδωσε
εντυπωσιακα αποτελεσματα.
Εμεις βεβαια "παιζουμε" παντα σε 1080ρ/24 οποτε και δεν παρατηρησαμε
το "προβλημα" που ειδες εσυ.
Αν μπορουσες να το δοκιμαζες και εσυ, εαν το εχεις και δεν σε βαζω
σε κοπο φυσικα... :126:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Ανδρέα το Black Book το έχω σε original dvd.Εσύ μάλλον θα είδες blu ray έκδοση.Εχει κυκλοφορήσει εδώ σε blu ray?Αν είναι να πάω στο videorama να δω,κοντά μου είναι.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Ανδρέα το Black Book το έχω σε original dvd.Εσύ μάλλον θα είδες blu ray έκδοση.Εχει κυκλοφορήσει εδώ σε blu ray?Αν είναι να πάω στο videorama να δω,κοντά μου είναι.
Που να ξερω αν εχει κυκλοφορησει με ελληνικους υποτιτλους, ο ερμος?
Παντως ναι, σε blu ray iso το ειδα...
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Στο μεταξύ εχθές το βράδυ,ξαφνικά από το κύριο μενού εξαφανίστηκαν οι φάκελλοι του iptv & Internet radio.Στο set up είχα επιλέξει να εμφανίζονται στο κεντρικό μενού.Μετά από κλείσιμο και άνοιγμα του prime,οι φάκελλοι εμφανίστικαν και πάλι.
Ακόμη με επιλογή video mod 1080p 24hz όχι πάντα αλλά αρκετά συχνά όταν τελειώνει μια ταινία εμφανίζεται μαύρη εικόνα στην τηλεόραση.Το ίδιο συμβαίνει μερικές φορές όταν επιλέγω κάποια ταινία που είναι standard definition στα 25 frames (pal).Στην αρχή νόμισα ότι ήταν πρόβλημα της τηλεόρασης,αλλά βάζοντας το center με τις ίδιες ρυθμίσεις το πρόβλημα δεν παρουσιαζόταν.Τελικά πάλι στο mpcclub είδα ότι υπήρχαν αρκετές αναφορές για το ίδιο πρόβλημα και έκλειναν και άνοιγαν το prime και είχαν εικόνα κανονικά.Εγώ τυχαία ανακάλυψα πως αλλάζοντας για 2-3 δευτερόλεπτα την τηλεόραση σε άλλη πηγή πχ center ή δορυφορικός δέκτης και γυρνώντας πάλι στο prime, αμέσως είχα κανονικά εικόνα και ήχο χωρίς πρόβλημα.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Λοιπόν τώρα του έχω συνδέσει ένα εξωτερικό blu ray σε usb.Τα original dvd τα παίζει κανονικά καθώς και τα ριπαρισμένα.Εικόνα καταπληκτική.Τα blu ray τα αναγνωρίζει,του δίνω εντολή για play και μου βγάζει το μήνυμα ότι φορτώνει το δίσκο αλλά μετά από λίγα δευτερόλεπτα σταματάει και εμφανίζεται το stop στην οθόνη του prime.Θα το δοκιμάσω και στο center τώρα να δω αν παίζει τα blu ray.

Edit:Ούτε το center παίζει blu ray από εξωτερικό bd rom. Προφανώς είναι θέμα δικαιωμάτων
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Ξάχασα να πω πριν όταν το πρωί άνοιξα το prime με το remote εμφανίστηκε αυτή η εικόνα στην τηλεόραση

Εκλεισα και ξανάνοιξα το prime και το πρόβλημα λύθηκε.

Αργότερα σύνδεσα το d-link wifi στην πλαινή usb του prime και είχα εκπλήξεις

Γύρισα το video mode σε 1080p 60hz και έβαλα πάλι την ταινία Vinyan.mkv 720p να παίξει μέσω δικτύου.Το αρχείο έπαιξε νεράκι,ενώ η τηλεόραση γύρισε αυτόματα σε 1080p 50 hz(που είναι και η σωστή ανάλυση).Γυρνάω το video mode σε 1080p 24hz πάλι άψογη
εικόνα και κίνηση.

Δηλαδή το πρόβλημα που έγραψα παραπάνω ότι για να παίξει ματρόσκες 720p & 1080p μέσω δικτύου σε ethernet 100 έπρεπε το video mod να είναι απαραίτητα 1080p 24hz,αλλιώς υπήρχαν πολλά προβλήματα στην αναπαραγωγή,με την ασύρματη σύνδεση δεν υπάρχει.Φυσικά το wifi usb είναι κοντά στο ρούτερ περίπου στο 1 μέτρο.Αύριο που λέω να δοκιμάσω το prime επάνω στην κρεβατοκάμαρα να δούμε πως θα τα πάει με το wifi usb.
Τώρα βλέπω τη ζωή του Benjamin Button 1080p 24hz αρχείο 17 Giga με το wifi usb σε smb σύνδεση με το mybookworld II χωρίς κανένα πρόβλημα με το streaming.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Λεωνιδα, για ολους εμας που ασχολουμαστε πολυ με την εικονα,
και αυτο το θεμα ειναι ιδιαιτερης σημασιας, και εχουμε ηδη συνηθισει
στην αριστη εικονα του Dune Center 1.0 , δεν σου κρυβω πως εχω
εντυπωσιαστει με την διαφορα που αναφερεις μεταξυ της σημερινης
και προηγουμενης υλοποιησης.
Και αυτο διοτι δεν εκανα την συγκριση πριν στο δωσω:141: απλα
συνηθισμενος στην καλη εικονα το πηρα ως δεδομενο:623:
Φανταζομαι λοιπον, απο την στιγμη που ειδες τοση διαφορα στην
τηλεοραση, ποση θα ειναι σε εναν βιντεοπροβολεα:111:

Αυτο που θελω να σε ρωτησω λοιπον, ειδες και την αντιστοιχη/σχετικη
διαφορα στον ηχο?

Επισης υπηρχε διαφορα στην ταχυτητα περιηγησης?


Παιδια, ρωτατε και εσεις, ετσι?
Τουτη την δοκιμη ας την κανουμε ολοι μαζι.
Αλλως τε θα αρχισουμε να συμπληρωνουμε και οι υπολοιποι με το
που θα παραλαβουμε στα χερια μας....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.608
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top