Δορυφόροι και transponders

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Ρε παιδιά, ας βοηθήσει κάποιος, έχω αρχίσει να τρελένομαι με τα πιάτα και τους δέκτες. Δώστε έστω ένα λινκ για διάβασμα.

Όταν ψάχνουμε δορυφόρο τελικά ψάχνουμε δορυφόρο ή transponders; Πρακτικά, με έναν Dreambox 500, όταν ο ένας είναι σκαρφαλωμένος στην κεραία, o άλλος που είναι στο δέκτη, τι ακριβώς κοιτάει; Στο Satfind (Dreambox) μπορεί να λοκάρει "κάποιους" transponders και τους υπόλοιπους να τους παρατήσει. Αποκλείεται να λοκάρει όλους τους transponders; Αυτό δε θα σήμαινε "κλείδωμα στον Hotbird";

Αν αλλάξεις λίγο θέση στο πιάτο, πιάνει άλλους transponders και αφήνει πιθανώς αυτούς που είχες πιάσει προηγούμενα. Για παράδειγμα, ο τεχνικός που μου πρωτοέβαλε την εγκατάσταση, στόχευσε σε Hotbird transponders σε σημείο που έπιανα πχ Νόβα 1. Όταν μερικούς μήνες αργότερα προσπάθησα να πιάσω Astra και μετά επέστρεψα σε Hotbird, δεν έπιανα Νόβα 1, έπιανα όμως άλλα κανάλια Hotbird που δεν έπιανα προηγουμένως, χάνοντας όμως αυτά που έπιανα.

Γενικώς μπερδεύτηκα.

Έχω 80άρι πιάτο με LNB της σειράς (20 ευρώ) και έναν Dreambox500.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Δορυφόροι και transponders

λοιπόν να τα εξηγήσουμε λίγο απλά...

Πιάνεις τροχιακή θέση δορυφόρων. πχ ο Hotbird που "εκπέμπει" στην τροχιακή θέση 13 μοίρες Ανατολικά, δεν είναι μόνο ένας , αλλά 6-7 δορυφόροι που ο καθένας εκπέμπει με πολλούς "δια-πομπούς" (transpoders) . Κάθε transpoder εκπέμπει σε μια συγκεκριμένη συχνότητα και μαζί του κουβαλάει "κωδικοποιημένα" ψηφιακά κανάλια Μpeg-2 ή Mpeg-4.

Αρα όταν στοχεύεις τον hotbird στις 19ο Ε, στοχεύεις τροχιακή θέση μιας δέσμης δορυφόρων... Κάθε δορυφόρος μπορεί να έχει και 10-15 πομπούς. Από ότι θυμάμαι οι πομποί από όλους τους δορυφόρους του hotbird είναι 140... Έτσι κάθε πομπός μπορεί να "χωράει" πολλά ψηφιακά κανάλια τα οποία χωρίζονται σε ψηφιακά μπουκέτα καναλιών και κάθε μπουκέτο ανήκει σε κάποιον provider, όπως η Nova...

Είναι κατανοητό τώρα? :126:
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Απάντηση: Δορυφόροι και transponders

Καταρχάς σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη διάθεση να απαντήσεις.

Kαταλαβαίνω ότι αυτό που λες ουσιαιαστικά μου αποκλείει την πιθανότητα να πιάσω όλα τα κανάλια που προσφέρει ο Hotbird. Πλέον αναζητώ κανάλια μερικών transponders. Και το ερώτημα είναι: Όταν θέλω να πιάσω τα κανάλια που προσφέρει ας πούμε η Nova, σε ποιόν/ποιούς transponders στοχεύω; Και πώς εξασφαλίζω ότι στοχεύοντας πχ στον 10930 H SR 27500 FEC 3/4 θα έχω και τον 12169 H SR 27500 FEC 3/4;
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Δορυφόροι και transponders

θα δεις βάσει του πίνακα http://gr.kingofsat.net ή από ένα περιοδικό του χώρου, ποια κανάλια θα πρέπει να κατεβάσεις και απο ποια συχνότητα...
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Απάντηση: Δορυφόροι και transponders

Ας πούμε λοιπόν ότι γυρνάς το πιάτο και λοκάρεις έναν transponder. Μετά σε ενδιαφέρει ακόμα ένας που όμως με αυτή τη θέση κατόπτρου δεν κλειδώνει. Αν αλλάξεις θέση κατόπτρου και τον στοχεύσεις, μπορεί να χάσεις τον άλλον που μόλις βρήκες, σωστά; Μπορείς να στοχεύσεις όχι σε έναν, αλλά σε δέσμη transponders με μία φορά; Να ξέρεις δηλ. ότι εκεί που το είναι γυρισμένο κάτοπτρο και LNB, έχεις τη βεβαιότητα ότι έχεις βρει τους περισσότερους δυνατούς και άρα τα περισσότερα δυνατά κανάλια. Ευχαριστώ και πάλι.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Δορυφόροι και transponders

μιλάς για διαφορετικές τροχιακές θέσεις ?
Πχ ένας transpoder να βρίσκεται στον hotbird και άλλος στον Astra ή να είναι και οι δύο στην ίδια τροχιακή θέση?

εάν συμβαίνει το πρώτο θέλεις 2 LNB , ένα για την κάθε τροχιακή θέση ή ένα κινούμενο πιάτο.
Για την δεύτερη περίπτωση χρειάζεσαι απλώς ένα LNB.

Το κατά πόσο πιάνεις ή όχι ένα transpoder έχει σχέση :

1) με την ισχύ του ιδίου του transpoder,
2) Εαν το ίχνος του δορυφόρου καλύπτει την περιοχή που βρίσκεσαι
3) Εαν η διάμετρος του πιάτο σου μπορεί να ανιχνεύσει την εκπομπή του transpoder και
4) Το LNB εάν έχει την κατάλληλη ευαισθησία να μπορέσει να λάβει χωρίς απώλειες το σήμα που εκπέμπεται.

οπως βλέπεις οι βασικοί λόγοι είναι ήδη 4. Απο εκεί και πέρα παίζουν και άλλα θέματα λόγο, όπως καλωδιωσεις, ευαισθησία δέκτη κλπ.

πάντως σε καμιά περίπτωση δεν χρειάζεται να μετακινήσεις πιάτο εάν όλοι οι transpoders που σε ενδιαφέρουν βρίσκονται στην ίδια τροχιακή θέση πχ. του ASTRA.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Απάντηση: Δορυφόροι και transponders

Ok panosop, σ'ευχαριστώ πολύ. Είμαι όπως λες στη δεύτερη περίπτωση, δηλ οι transponders που αναφέρομαι είναι όλοι τον Hotbird 13. Άλλους transponders έπιανα στην αρχική εγκατάσταση (μου την είχε κάνει τεχνικός), άλλους πιάνω τώρα (που επενέβην ο ίδιος και γύρισα το πιάτο). Αλλά δυστυχώς δεν πιάνω και τους "τότε" και τους "τώρα" μαζί που είναι και το ζητούμενο για μένα. Συμπεραίνω από τα 4 που λες ότι πρέπει να είναι μάλλον το LNB, καθότι το πιάτο μου είναι 80άρι και είμαι στη Γλυφάδα με πεντακάθαρο νότιο προσανατολισμό.
 

Μηνύματα
969
Reaction score
1
Απάντηση: Δορυφόροι και transponders

Θα κάνεις έναν έλεγχο όπως είσαι και δες σε ποια συχνότητα έχει το πιο λίγο σήμα
Αυτή θα πας πάνω και θα προσπαθήσεις να την ανεβάσεις και άλλο αφού κινήσεις και λίγο το κάτοπτρο αλλά αφού παίξεις και λίγο αριστερά δεξιά το Lnb

Θα δεις θα ανέβει το σήμα σου και ίσως και να κατεβάσεις και τις άλλες συχνότητες που χάνεις:145:
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Απάντηση: Δορυφόροι και transponders

Αυτή είναι πολύ χρήσιμη συμβουλή που μου δίνεις και πιστεύω μπορεί να βγάλει κι άλλους από το αδιέξοδο. "Για να συμπεριλάβεις κι άλλους transponders, μία συμβουλή είναι να έχεις σαν μπούσουλα αυτόν με το πιο ασθενές σήμα". Σ'ευχαριστώ πολύ.

Δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξω thread γι αυτό το θέμα, αλλά μιλάς για περιστροφή του LNB. Και μου θυμίιζεις τη ρύθμιση του πιάτου. Αυτό που κάνω (και σε παρακαλώ πολύ, αν έχεις χρόνο, διόρθωσε με αν κάτι κάνω λάθος επί της αρχής) είναι:
  • Με κλίση κατόπτρου κοντά στις 45 μοίρες, πρώτα ρυθμίζω αζιμούθιο και σταματάω στη μεγαλύτερη δυνατή τιμή. Συνήθως 53-57
  • Μετά ρυθμίζω κλίση και σταματάω επίσης στη μεγαλύτερη επιτευχθείσα τιμή, συνήθως 83.
  • Τέλος περνάω στην περιστροφή του LNB.
Όλα αυτά με ειλικρινά χειρουργικές κινήσεις. Δεν ξέρω τι κάνω λάθος, αλλά με αυτή τη μέθοδο δεν κλειδώνω :117:
 

Μηνύματα
969
Reaction score
1
Απάντηση: Δορυφόροι και transponders

Είναι πολύ ενδιαφέρουσες οι ερωτήσεις σου σχετικά με την στοχευση
Εγώ δεν το κάνω έτσι αλλά χρησιμοποιώ δέκτη
Λοιπόν θα μπεις εδώ http://gr.kingofsat.net/pos-13E.php

Θα γράψεις στον δέκτης σου όλους του tp με το χέρι σου στον Hotbird η θα συμπληρώσεις γιατί φαντάζομαι ότι θα έχεις και αρκετούς!!!

Θα ανέβεις στην ταράτσα με τον δέκτη σου και μια τηλεόραση η πεδιόμετρο δεν ξέρω τι χρησιμοποιείς η sat finder ktlp

Η κολώνα σου θα πρέπει να είναι αλφάδι (γνώμη μου ακόμα και για σταθερό κάτοπτρο γιατί θέλουμε να κάνουμε σωστή δουλειά)

Μην μπλέκεσαι με νούμερα και τέτοια όπως είσαι με το χέρι (αφού λασκάρεις τα βιδακια που δένουν το κάτοπτρο με την κολώνα )προσπάθησε να πάρεις σήμα σε όλες της συχνότητες παίζοντας αριστερά και δεξιά με χειρουργικές κινήσεις ίσως και λίγο πάνω κάτω το κάτοπτρο αφού και εκεί έχεις λασκάρει τα βιδακια

Σκοπός σου είναι να βγάλεις σήμα σε όλες τις συχνότητες που θα έχεις γράψει στον δέκτη σου(ΗΟΤ 13)

Θα κάνεις τα πάντα για να τις βγάλεις όλες οι οποίες σίγουρα βγαίνουν με 80αρι

Όταν με το καλό τις βγάλεις δες από όλες αυτές ποια έχει το ποιο λίγο σήμα ε εδώ είναι το μυστικό αυτήν φτιάξε όσο καλύτερα μπορείς αφού τώρα πείραξε το s
κew(το αριστερά δεξιά του lnb

Είμαι σίγουρος θα τα καταφέρεις αλλά αν και πάλι όχι εδώ είμαστε
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.872
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top