Δυο Ελλαδες?

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Παιρνοντας αφορμη απο το διπλανο thread "Μικρα κι ανηλιαγα στενα...", θα ηθελα να δουμε μαζι δυο τραγουδια.
Και τα δυο προερχονται απο σχεδον την ιδια χρονικη περιοδο.
Και τα δυο "παιχτηκαν" σε Ελληνικες ταινιες.
Και των δυο οι ερμηνευτες θεωρηθηκαν μεγαλοι, ο καθενας στο ειδος του.

Ομως θελω να προσεξετε τα παντα στα αντιστοιχα βιντεακια.
Απο ηθοποιους μεχρι οργανοπαιχτες...
Δεν ειναι σαν να βλεπουμε δυο διαφορετικες Ελλαδες?
Η μια Ελλαδα με δυο προσωπα?

Αν θελετε μας λετε ποιο απο τα δυο προτιματε, η σας αρεσει περισσοτερο.
Η μηπως και τα δυο?
Η ακομα και κανενα?

1,
[youtube]rmPifzfsttE[/youtube]

2.
[youtube]WBJ5ej9Z_PU[/youtube]
 


Μηνύματα
5.072
Reaction score
0
tragikouli...

κανένα από τα δύο...soz...

ΕΝΑΣ ΟΥΡΑΝΟΣ Μ ΑΣΤΕΡΙΑ..
για σενα ειναι αυτο Λαμπρο μου..
να το τραγουδας τη νυχτα στην Ειρηνη!!!!!!!!! χαχαχαχχαχαχαχαχααχα


δε με τρελανε καμια απο τις 2 ελλαδες παντως.. .
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.804
Reaction score
83.798
Αν θελετε μας λετε ποιο απο τα δυο προτιματε, η σας αρεσει περισσοτερο.
Η μηπως και τα δυο?
Η ακομα και κανενα?
Στραβοξύπνησες;;;
Τι σου κάναμε πρωί-πρωί;;; :shock: :happy_8:
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Κι εγώ καταλαβαίνω την αντιδιαστολή, αλλά, με φόβο να στενοχωρήσω τον Ανδρέα, θα πω ότι δεν συμφωνώ με την επιλογή αυτών των δύο "εικόνων του κόσμου" ως αντιπροσωπευτικών...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Κι εγώ καταλαβαίνω την αντιδιαστολή, αλλά, με φόβο να στενοχωρήσω τον Ανδρέα, θα πω ότι δεν συμφωνώ με την επιλογή αυτών των δύο "εικόνων του κόσμου" ως αντιπροσωπευτικών...
Βρε Μαρια, ποσο ευκολα με εχεις δει να στεναχωριεμαι?:crazy_3:

Ισως εδω πρεπει να δωσω μια εξηγηση για την συγκεκριμενη επιλογη.
Αφορουν δυο μνημες-μια αρνητικη και μια θετικη-που ειχα απο μικρο παιδι.
Συγκεκριμενα η μητερα μου μισουσε τον Μπιθικωτση(για λογους που δεν χρειαζεται να αναπτυξουμε εδω μεσα) και λατρευε τον Βογιατζη(το εχω γραψει και σε αλλο θεμα πως οι πρωτες μνημες που εχω απο τραγουδι πρεπει να ηταν απο αυτον).
Καθως λοιπον στην προσχολικη ηλικια οι μνημες ηταν "Μπιθικωτσης αλλαζουμε σταθμο/κλεινουμε ραδιο , Βογιατζης τερμα η μουσικη" επελεξα αυτα τα δυο κομματια.

Προσωπικα σημερα μου αρεσουν και τα δυο παρα πολυ!
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.102
Δυο διαφορετικες Ελλαδες υπηρχαν, υπαρχουν και δυστυχως μαλλον θα υπαρχουν στο μελλον. Αυτο ισχυει για μεγαλη πλειοψηφεια κρατων. Πιστευω οτι τα δυο τραγουδια-ταινιες εκφραζουν τις ταξικες διαφορες που υπηρχαν τη συγκεκριμενη εποχη.

Ανηκω (εδω και χρονια...) στη γενια των 700 ευρω, τα ονειρα μου για ενα καλυτερο αυριο, τα ... high end ονειρα μου αλλα και οτιδηποτε περιλαμβανει μερικα χρηματα παραπανω μαλλον θα μεινουν ονειρα οποτε ειναι δυσκολο να μη ταυτιστω με το πρωτο τραγουδι. Το συγκεκριμενο, οπως και αλλα των Θεοδωρακη-Μαρκοπουλου και η φωνες των Μπιθικωτση, Στελλαρα & Ξυλουρη ειναι τα πρωτα μου μουσικα ακουσματα.

Το δευτερο τραγουδι οσες φορες και αν το εχω ακουσει, ποτε δε μιλησε μεσα μου. Ωραια φωνη αλλα δε μου λεει κατι.

Οσο αφορα τις δυο ταινιες, η "Συνοικια το Ονειρο" ειναι μια απο τις αγαπημενες μου Ελληνικες ταινιες, απο τις λιγες που εχω σε DVD. Θεωρω οτι αναπλασει πιστα το κλιμα της εποχης και οτι οντως υπηρχαν ανθρωποι που ζουσαν υπο αυτες τις συνθηκες. Το τραγικο ειναι οτι υπαρχουν ακομα σε πολλα μερη του κοσμου.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Ευτυχώς πρόκειται για μια Ελλάδα, δυστυχώς με δύο πρόσωπα, και, έως σήμερα, πάρα πολύ έλληνες έχουν κάνει τα αδύνατα δυνατά, ώστε να πείσουν προς κάθε κατεύθυνση ότι πρόκειται για δυό Ελλάδες. Άλλωστε, κατά πώς έχει πει ο ίδιος, ο Αλεξανδράκης την "πλήρωσε" πολύ ακριβά αυτήν την ταινία, στη μετέπειτα καριέρα του.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Ανεξάρτητα απ' το ότι ο Έλληνας πάντα κινείται στα άκρα της έκφρασης ( πολιτική, έρωτας , κοινωνία ,μοίρα...) αυτά τα δύο κομμάτια που επέλεξε ο Ανδρέας μόνο ως επιτυχημένα κρίνονται από εμένα..
Και αυτό ,γιατί είναι απίστευτο το πόση εικόνα έχουν και πόσο αναλυτική περιγραφή κοινωνίας κάνουν μέσα σε "πέντε στίχους"...
Δεν θα έλεγα δύο Ελλάδες...αλλά διαφορετικές κοινωνίες στον ίδιο τόπο την ίδια (περίπου ) χρονική στιγμή..





ps.."μεγάλωσες" με Βογιατζή Ανδρέα ??....έτσι εξηγούνται πολλά...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.804
Reaction score
83.798
Άντε να μιλήσω και λίγο σοβαρότερα... :happy_2:

Δε μου αρέσει κανένα από τα 2 τραγούδια. Όμως είναι γνωστό ότι δεν είμαι λάτρης της ελληνικής μουσικής στο σύνολό της.
Αν έπρεπε να διαλέξω με το ζόρι ένα, φυσικά και προτιμώ το Βογιατζή.
Μου είναι εντελώς αποκρουστική, η σκηνή που υπάρχει σε πολλές μίζερες ελληνικές ταινίες της εποχής, του μοναχικού άντρα με το καρτούτσο, που πίνει για να "ξεχάσει" τον οποιονδήποτε πόνο του. Και βέβαια υπάρχει και η συνοδεία ενός αντίστοιχα "μαύρου" κομματιού, για να "ρίξει" τη ψυχολογία ακόμα περισσότερο... Ποτέ δεν κατάλαβα πως μπορείς να διώξεις τη στεναχώρια με περισσότερη ...στεναχώρια!


Συγκεκριμενα η μητερα μου μισουσε τον Μπιθικωτση(για λογους που δεν χρειαζεται να αναπτυξουμε εδω μεσα)
Συμφωνώ απόλυτα με τη μαμά σου, πιθανόν για τους ίδιους λόγους! :bravo:


Προσωπικα σημερα μου αρεσουν και τα δυο παρα πολυ!
Να μη μοιάσεις καθόλου της μητέρας σου...
Ταγάρι που σου χρειάζεται! :happy_8:
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.102
...Μου είναι εντελώς αποκρουστική, η σκηνή που υπάρχει σε πολλές μίζερες ελληνικές ταινίες της εποχής, του μοναχικού άντρα με το καρτούτσο, που πίνει για να "ξεχάσει" τον οποιονδήποτε πόνο του. Και βέβαια υπάρχει και η συνοδεία ενός αντίστοιχα "μαύρου" κομματιού, για να "ρίξει" τη ψυχολογία ακόμα περισσότερο... Ποτέ δεν κατάλαβα πως μπορείς να διώξεις τη στεναχώρια με περισσότερη ...στεναχώρια!
Προσωπικα οταν ειμαι στεναχωρημενος μονο με απαισιοδοξη μουσικη μπορω να προσπαθησω να το ξεπερασω. Μου φαινεται ηλιθιο οταν εχω ασχημη διαθεση να ακουσω χαρουμενη μουσικη, αν και γενικα δεν ακουω χαρουμενη/αναλαφρη μουσικη. Μου φαινεται μη σοβαρη... Το συναισθημα που εισπρατω ειναι οτι και καποιοι αλλοι συμπασχουν ή εχουν περασει τα ιδια οταν τραγουδουν για προβληματα αντι για girls, cars, sun, fun (oι Ramones ειναι η εξαιρεση του κανονα). Τα LP's των Joy Division και οργισμενη μουσικη, κυριως punk, με βοηθουσαν να ερθω στα ισα μου για αρκετα χρονια. Τα μουσικα μου γουστα εχουν "ανοιξει" αρκετα αλλα παλι σε μινορε ηχοχρωματα κινουμαι...

Για τη συνδεση ποτου και "μαυρου" κομματιου δεν ειναι κατι παραξενο. Συμβαινει πολυ συχνα ειτε με αντρες ειτε με γυναικες, και τα δυο ειναι μια παρηγορια, τουλαχιστον για καποιους.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.804
Reaction score
83.798
Προσωπικα οταν ειμαι στεναχωρημενος μονο με απαισιοδοξη μουσικη μπορω να προσπαθησω να το ξεπερασω. Μου φαινεται ηλιθιο οταν εχω ασχημη διαθεση να ακουσω χαρουμενη μουσικη, αν και γενικα δεν ακουω χαρουμενη/αναλαφρη μουσικη. Μου φαινεται μη σοβαρη...
Σεβαστή η άποψη σου, εφόσον έτσι αισθάνεσαι.
Δεν είπα να είσαι στεναχωρημένος και να ακούς χορευτικά κομμάτια. Προσωπικά σε τέτοιες καταστάσεις, προτιμώ μελαγχολική μουσική από μίζερη.
Επίσης δεν υπάρχει σοβαρή και μη σοβαρή μουσική. Υπάρχουν μουσικά είδη με τις εσωτερικές τους ποιοτικές διακυμάνσεις.

Το συναισθημα που εισπρατω ειναι οτι και καποιοι αλλοι συμπασχουν ή εχουν περασει τα ιδια οταν τραγουδουν για προβληματα αντι για girls, cars, sun, fun (oι Ramones ειναι η εξαιρεση του κανονα). Τα LP's των Joy Division και οργισμενη μουσικη, κυριως punk, με βοηθουσαν να ερθω στα ισα μου για αρκετα χρονια. Τα μουσικα μου γουστα εχουν "ανοιξει" αρκετα αλλα παλι σε μινορε ηχοχρωματα κινουμαι...
Δηλαδή ικανοποιείσαι με το "υπάρχουν και χειρότερα ή έστω τα ίδια;;"

Σε βρίσκω πολύ απαισιόδοξο άνθρωπο. Γιατί; Δεν είναι όλα μαύρα. :sad:

Πάντα φιλικά!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
βαζελοφερνει η δευτερη ελλαδα"happy_1")(
Ρε συ, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι, πώς γίνεται κάποιος να έχει μπλε κόμμα και πράσινη ομάδα, και να προτιμάει προβολικά που φέρνουν προς το κόκκινο... :happy_9:. Τουλάχιστον στους γαύρους παρατηρείται μια κάποια χρωματική συνάφεια.
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.102
Επίσης δεν υπάρχει σοβαρή και μη σοβαρή μουσική. Υπάρχουν μουσικά είδη με τις εσωτερικές τους ποιοτικές διακυμάνσεις.

Δηλαδή ικανοποιείσαι με το "υπάρχουν και χειρότερα ή έστω τα ίδια;;"
Δεν ειπα οτι υπαρχει σοβαρη και μη σοβαρη μουσικη, εννοουσα οτι εμενα δε μου λεει κατι. Δε με προκαλει να την ακουσω. Για το γουστο ισχυει και εδω η κολοκυθοπιτα...

Φυσικα και δεν ικανοποιουμαι με μαυρες καταστασεις. Οταν ομως καποιοι γραφουν για αναλογες περιστασεις ξερω οτι δεν ειμαι μονος, οτι θα περασει και θα συνεχισω. Το να ασχολεισαι και να περιγραφεις τετοιες περιστασεις ειναι υγιης αντιμετωπιση για μενα.
 

Μηνύματα
1.079
Reaction score
159
Θοδωρακης και Πλεσας σε αρκετα καλες στιγμες. Και τα δυο video-clip ειναι χαρακτηριστικα ακομα και της σημερινης εποχης. Πολλοι πινουν ρετσινα στην ταβερνα, και λιγοι κυκλοφορουν με καμπριο και ιλουστρασιον γκομενες.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
....
Φυσικα και δεν ικανοποιουμαι με μαυρες καταστασεις. Οταν ομως καποιοι γραφουν για αναλογες περιστασεις ξερω οτι δεν ειμαι μονος, οτι θα περασει και θα συνεχισω. Το να ασχολεισαι και να περιγραφεις τετοιες περιστασεις ειναι υγιης αντιμετωπιση για μενα.
Ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα... Είδη μουσικής ανάλογα με τη διάθεση για τον καθένα. Ίσως θα έπρεπε να ανοιχθεί ένα νέο topic!
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Δεν έχουν αλλά ξει και πάρα πολύ τα πράγματα!!!
Πάντα θα υπάρχουν πράγματι "κάποιοι" που βλέπουν την βροχή στις φτωχογειτονιές, και "κάποιοι" που βλέπουν μόνο εναν ουρανό μ'αστέρια!!!:happy_9:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.651
Μηνύματα
2.870.213
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top