Ενεργά εναντίον παθητικών ηχείων

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Επειδη τελευταια εχουν εμφανιστει νεα μελη που δεν ξερουμε ποσο μεγαλο η μικρο το εχουν, περαστε απο εδω να ξερουμε με ποιους μιλαμε. Ευχαριστω.

https://www.avsite.gr/forum/threads/Τι-ηχεία-και-ενισχυτικά-έχουμε.19198/page-46
Ο ίδιος διαβεβαιώ πως το έχω...μικρότερο και η όποια επίδειξη απλώς θα εξυπηρετούσε την περιέργεια των άλλων χωρίς ουσιαστικό όφελος για τον άμεσα ενδιαφερόμενο.;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.437
Παλιό, αλλά πάντα (δυστυχώς) επίκαιρο:

Κάνω quote μόνο μια παράγραφο με τίτλο "Subjectivism".
Μ'αρέσει που είναι ισοπεδωτικός, άσχετα με την αξία των λεγομένων του.
As I warned you in the preface, this book has no truck with faith-based audio. There is nod iscussion of oxygen-free copper, signal cables that only work one way, magic capacitors, hand-rolled on the thighs of Burmese virgins under a full moon, or loudspeaker cables that cost more than a decent car.

Valve technology is ignored because it is inefficient and obsolete, and despite much ill-informed special pleading, it has absolutely no magical redeeming features. You will find here no gas-fired pentodes, nor superheated triodes fed with the best Welsh steam coal and still bespattered with the mud of the Somme. It would of course be possible to design a complex active crossover using valves, but even if you accepted mediocre performance as regards noise and distortion, the result would be very expensive, very hot, and very heavy.

You will, I think, find enough real intriguing intellectual challenges in crossover design to make it unnecessary to seek out non existent ones.

Από δω.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ο ίδιος διαβεβαιώ πως το έχω...μικρότερο και η όποια επίδειξη απλώς θα εξυπηρετούσε την περιέργεια των άλλων χωρίς ουσιαστικό όφελος για τον άμεσα ενδιαφερόμενο
Ειναι οπως λεμε εχουμε Φερραρι ξερουμε να οδηγουμε αντιστοιχα ενα τετοιο πραγμα...:sneaky: οποτε τι να πουν οι αλλοι...μεταξυ μας καταλαβαινομαστε...
Τα λινκ τσαμπα τα βαζετε οποιος εχει ανησυχιες τα εχει ψαξει, οπως προσφατα μου ειχε πει μια ψυχη ..ο κοσμος ειναι ηδη αποφασισμενος δεν εχει νοημα να προσπαθω,(οχι ουσιαστικα βαθια κατασταλαγμενος γιαυτο οι αεναες αλλαγες π.χ.καβλωδιων) πως να του αλλαξω αποψη :unsure:...
Αυτα παθαινεις οταν πας να παιξεις μπαλα σε γηπεδο ψυχολογων...:sneaky:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.437
Και γω πάντως, αν έφτιαχνα σωστά ηχεία, μελετημένα και μετρημένα, με τα ενισχυτικά τους και τις διορθώσεις τους, ως προβλέπεται, δε θα ήταν φτηνά.

Κι αν ήμουν επαγγελματίας στυγνός, θα'βγαζα μια παθητική έκδοση κάθε ηχείου μου, στα μισά λεφτά, να αυξάνω τις πωλήσεις μου, κι ας τους να παιδευονται με αλλαγές μηχανημάτων και καβλωδίων.

Έτσι κάνει κι η ATC, τα ξέρει καλά τα δεδομένα, δίνει και λίγο τυράκι στο σάιτ της, και ψώνισε ότι θες. Φιλ φρι μάγκα μου!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.437
Για τις ακροάσεις που λέτε:

-I evaluate them based on the specs usually. I don’t do listening tests, I look at the specs.
-Well it seems to work.
-So far, yes.

Ο μπάρμπα βέις.
Και σεις μου θέλετε "ακουστική εκτίμηση" και τι σας αρέσει...

Μπουααααααχαχαχαχαχαχαχαχααχα



ΥΓ. Χιλιοειπωμένα:
Και στο audio κάτι ανάλογο συμβαίνει. Πολλοί οι ερωτευμένοι, πολύ το συναίσθημα, λίγη η γνώση - σε ένα αμιγώς τεχνικής φύσεως αντικείμενο... δις ιζ χάι έντ.

Από δω.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.437
Δείτε και το παλιό νήμα οι νέοι που δεν τα έχετε ψάξει. Νομίζω ότι έχει αρκετές χρήσιμες πληροφορίες. Βεβαίως τα μοντέλα έχουν αλλάξει από τότε, αλλά η ουσία όχι. ;)

Προσωπικά, 10 χρόνια μετά, ακολούθησα τη ..δική μου συμβουλή (τυχαίο φαινόμενο, μη νομίζετε..) :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.437
Όχι, τα παθητικά κροσόβερ γενικώς είναι μάπα :smoking:
Ρισπεκτ, και λήξη συζήτησης.



Υ.Γ. Εις μνήμην των παθητικών εραστών. Ή των εραστών των παθητικών, το ιδγιο μου κάνει.:p
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Ο ίδιος διαβεβαιώ πως το έχω...μικρότερο και η όποια επίδειξη απλώς θα εξυπηρετούσε την περιέργεια των άλλων χωρίς ουσιαστικό όφελος για τον άμεσα ενδιαφερόμενο.;)
Αν ο χωρος ακροασης ειναι 50 τμ και θελεις 50κ για ζωηρα ηχεια κ σαμπ δεν εχει νοημα. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.437
Αν ο χωρος ακροασης ειναι 50 τμ και θελεις 50κ για ζωηρα ηχεια κ σαμπ δεν εχει νοημα. ;)
Πιο λίγα έδωσε ο μπούτχιας.
Τα λιγότερα δυνατά. ;)

Ούτε καν τόσα δεν έδωσε, ενώ (ιδίως αυτός) (ξέρει να) εκτιμά τις διαφορές μεταξύ τους. Φανταστείτε εγκράτεια...

Και με αυτά τα λεφτά, αγόρασε:

-2 ηχεία
-6 μονομπλοκ ενισχυτές για τα ηχεία του με τα ενεργά του τα κρος
-Dsp για να στρώσει την απόκριση των ηχείων του
-Dac για να τα συνδέσει κατευθείαν με μια ψηφιακή πηγή, ούτε προενισχυτή δε χρειάζεται, ούτε τίποτα.

Νταξ; Καπίτο; Πιο οικονομικά δε γίνεται όλο αυτό το πακέτο, η τιμή είναι χώμα για αυτά που προσφέρει! ;)

Με 4,5 χιλιάρικα έστησε πλήρες ηχοσύστημα να σου φύγει η μασέλα.:)

Στα σαμπ να δούμε πόσα θα δώσει, εκεί είναι της κότας το ζουμί, το υπόλοιπο, το έχει ξεζουμίσει κανονικότατα. :)
 
Last edited:

Μηνύματα
428
Reaction score
379
Για τις ακροάσεις που λέτε:

-I evaluate them based on the specs usually. I don’t do listening tests, I look at the specs.
-Well it seems to work.
-So far, yes.

Ο μπάρμπα βέις.
Και σεις μου θέλετε "ακουστική εκτίμηση" και τι σας αρέσει...

Μπουααααααχαχαχαχαχαχαχαχααχα



ΥΓ. Χιλιοειπωμένα:
Και στο audio κάτι ανάλογο συμβαίνει. Πολλοί οι ερωτευμένοι, πολύ το συναίσθημα, λίγη η γνώση - σε ένα αμιγώς τεχνικής φύσεως αντικείμενο... δις ιζ χάι έντ.

Από δω.
Tελικά μου φαίνεται ότι όσοι αρχίζουν να αποκτούν προβλήματα ακοής,κοινώς γίνονται κουφάλογα, κρίνουν απο τα specs.(χα χα χα)
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Υπάρχουν πολλά "φτηνά" έως "φτηνιάρικα" ενεργά, που προφανώς δεν πολυαξίζουν ούτε τα λίγα λεφτά τους.

Όπως και παθητικά φτηνά και φτηνιάρικα, δεν αλλάζει ο χαβάς.

Για να ακούσουμε κάποιο σοβαρό αποτέλεσμα, νομίζω ότι η οικονομικότερη επιλογή είναι μια πεντάδα presonus Sceptre s8, μαζί με ένα ζευγάρι presonus temblor t10.

Αυτό ως το πιο "εισαγωγικό" μοντέλο για σοβαρό αποτέλεσμα.

Μια ακριβότερη επιλογή, αλλά ομοίως πολύ προσιτή, είναι η γνωστή της Neumann με μια πεντάδα 310A και ένα ζευγάρι 805.

Ακριβότερα, έρχονται τα 8" της genelec, αλλά με σαφή πλεονεκτήματα. Βεβαίως, η φίρμα αυτή έχει κι άλλες επιλογές, πιο σπουδαίες και κατά συνέπεια πιο ακριβές..

Λίγο πιο ψηλά οικονομικά, έρχεται μια πεντάδα από το γνωστό Adam S3H και ένα ζευγάρι 15.

Πάνω από αυτό, πας σε geithein. Χωρίς δεύτερη σκέψη. Καρφωτά.

Και φυσικά, μη ξεχνάμε το γνωστό τέρας της μπανγκενόλουφσεν.

Αυτές είναι οι δικές μου προτάσεις σε ενεργά ηχεία. Σαφώς υπάρχουν πολλές ακόμα, εγώ όμως αυτές ξεχωρίζω.
Γιατί πάντα οι επιλογές είναι μεταξύ ενεργών που προορίζονται για στούντιο; Υπάρχουν και ενεργά που προορίζονται για οικιακούς χώρους! Δώστε καμιά πρόταση. Όχι πια άλλα μαύρα!
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Πιο λίγα έδωσε ο μπούτχιας.
Τα λιγότερα δυνατά. ;)

Ούτε καν τόσα δεν έδωσε, ενώ (ιδίως αυτός) (ξέρει να) εκτιμά τις διαφορές μεταξύ τους. Φανταστείτε εγκράτεια...

Και με αυτά τα λεφτά, αγόρασε:

-2 ηχεία
-6 μονομπλοκ ενισχυτές για τα ηχεία του με τα ενεργά του τα κρος
-Dsp για να στρώσει την απόκριση των ηχείων του
-Dac για να τα συνδέσει κατευθείαν με μια ψηφιακή πηγή, ούτε προενισχυτή δε χρειάζεται, ούτε τίποτα.

Νταξ; Καπίτο; Πιο οικονομικά δε γίνεται όλο αυτό το πακέτο, η τιμή είναι χώμα για αυτά που προσφέρει! ;)

Με 4,5 χιλιάρικα έστησε πλήρες ηχοσύστημα να σου φύγει η μασέλα.:)

Στα σαμπ να δούμε πόσα θα δώσει, εκεί είναι της κότας το ζουμί, το υπόλοιπο, το έχει ξεζουμίσει κανονικότατα. :)

Και πως συνδεουμε λαπτοπ, ψηφιακα, με δαυτα?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.437
Γιατί πάντα οι επιλογές είναι μεταξύ ενεργών που προορίζονται για στούντιο; Υπάρχουν και ενεργά που προορίζονται για οικιακούς χώρους! Δώστε καμιά πρόταση. Όχι πια άλλα μαύρα!
Είπαμε. Genelec. Τη σειρά οικιακών. Φοκάλ, ομοίως. Dynaudio, πλούσια γκάμα. ΚΕΦ. Πάρτε κιι, Γκριμ, atc από τη σειρά οικιακών, geithein από τη σειρά οικιακών, μπανγκενόλουφσεν.

Αμάν πχιά. Αφήστε τα μαύρα σε μας, δε φτάνουν για όλους! :p
 
Last edited:


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.174
αυτά δεν είναι ενεργά αλλά αυτοενισχυόμενα (..αν δεν κάνω λάθος...)

Πρακτικά έχουν ενσωματώσει έναν ολοκληρωμένο στο σκαρί του ενός (δεξιού) ηχείου.
Ωραία υλοποίηση γιατί τα έχει όλα (και είσοδο phono για τους αμετανόητους, και rca και digital in με dac και bluetooth και τηλεκοντρόλ). Αλλά ενεργά με την έννοια που συζητάμε εδώ δεν είναι.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
αναλογιζόμενος ότι κανένα απολύτως παθητικό setup απ'όσα έχω ποτέ ακούσει,όσο ελκυστικά και να απέδιδε ηχοχρώματα,PRAT και τα συναφή υπό οποιαδήποτε ευνοϊκή στάθμη,δεν έχει καταφέρει να μου προσφέρει εκείνη την ύστατη - και φευγαλέα ακόμα και σε πληθώρα ενεργών setup παρά την παραγόμενη ακουστική πίεση - συνιστώσα περιέχουσα τον αντίκτυπο της αληθοφάνειας τόσο σε χαμηλές όσο και σε υψηλές οκτάβες,την απόσπαση δηλαδή από το επίπεδο του ηχοσυστήματος και την ουσιαστική μεταφορά στο επίπεδο ενός αυθεντικού γεγονότος,
Και τις απαιτησεις αυτές όχι μόνον ενος οργανου αλλά ολόκληρης ορχήστρας
καλύπτουν αποκλειστικά Μπερινγκερ, Ανταμ, Κράουν και φθηνα ψηφιακά
συνοδευόμενα απο μπασοπαγιδες
Οχι άλλοι κατασκευαστες με πολυετη πείρα στο hi fi

Μήπως ήρθε η ωρα να σοβαρευτουμε ?
Και δεν αναφέρομαι φυσικά στον Bhutia....
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Γιατί πάντα οι επιλογές είναι μεταξύ ενεργών που προορίζονται για στούντιο; Υπάρχουν και ενεργά που προορίζονται για οικιακούς χώρους! Δώστε καμιά πρόταση. Όχι πια άλλα μαύρα!
H adam έβγαζε και οικιακά ενεργά ηχεία αλλά μάλλον πλέον εγκατέλειψε το σπορ. Η dynaudio δεν βγάζει νομίζω πια τα συνηθισμένα ενεργά οικιακά αλλά ασύρματα ηχεία (βλ σειρά focus xd).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.437
Μήπως ήρθε η ωρα να σοβαρευτουμε ?
Και δεν αναφέρομαι φυσικά στον Bhutia....
Μα γιατί δεν αναφέρεσαι (φυσικά κιόλας) στον μπούτια, αφού αυτός είπε ότι αυτό το άκουσε μόνο από ενεργά με μπόλικα σαμπ σε χώρους που γίνεται της μπασοπαγίδας το κάγκελο.

Να:
Η πολυπόθητη αληθοφάνεια επιτυγχανόταν αβίαστα - κι εντυπώνεται η ΄΄καταραμένη΄΄ τόσο έντονα ώστε να μην νοθεύεται από την πάροδο του χρόνου - τις λίγες φορές που έχω έλθει σε επαφή με setup ανάλογα εκείνων που κατέθεσε προηγουμένως ο jio,ή σε αφιερωμένες εγκαταστάσεις με πληθώρα ενεργών μονάδων,ιδίως για τις χαμηλές οκτάβες.
Ε, μπούτχια; Σοβαρέψου ρε! :p
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Και τις απαιτησεις αυτές όχι μόνον ενος οργανου αλλά ολόκληρης ορχήστρας
καλύπτουν αποκλειστικά Μπερινγκερ, Ανταμ, Κράουν και φθηνα ψηφιακά
συνοδευόμενα απο μπασοπαγιδες
Οχι άλλοι κατασκευαστες με πολυετη πείρα στο hi fi
Για πες μερικούς τέτοιους και για εμάς τους νεότερους στο χώρο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.437
Και πως συνδεουμε λαπτοπ, ψηφιακα, με δαυτα?
Θες ένα spdif to AES converter.
Γκούγκλαρέ το.
Άπειρες επιλογές.
Με 100€ παίρνεις ένα παλιό αλλά καλό και σοβαρότατο Μπέρι μετατροπέα, που δυστυχώς δουλεύει μέχρι 24/96.
Δες και δω.
Ειδάλλως, κάρτα ήχου (εξωτερική) με AES εξόδους.
Ή ένα μίντια πλεϊερ, με AES έξοδο.
Ή ένα μίνι ντιεσπί, χωρίς Ντακ, να έχεις και ντιράκ, να βγάλεις όμοιες εξόδους και για σαμπ.
Χαμός. Λύσεις να θες..
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.717
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top