ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ, ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ

Μηνύματα
296
Reaction score
844
Καλημέρα στην παρέα,
Μόλις χθες άρχισα την επικοινωνία με τις αφεντιές σας.
Ο λόγος η αγορά του πρώτου μου subwoofer, αυτά του Σατανά τα κουτιά.. 😁
Το σύστημα-λέμε τώρα-αποτελείται από τα κάτωθι entry level κομμάτια :
Ολοκληρωμένος Ενισχυτής Yamaha A-s701, ένα παλαιο πλην τίμιο dac Cambridge Audio Magic 100 και σαν πηγή έχω το streamer Cocktail Audio X-12.
Ηχεία Magnat Monitor Supreme 2002 και μόλις χθες μπήκε στην παρέα το εν λόγω subwoofer Yamaha ns-sw200.
Σαφώς βελτιώθηκε κατά πολύ το ηχητικό αποτέλεσμα σε σημείο που αρχίζει να με τρώει ο κ@λος μου για ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα 😁🤣😂
Παιζω κυρίως CD, αρχεία flac αγορασμένα ή γκουχ γκουχ.. μη😜.
Jazz, ηλεκτρικό blues, rock και όλα τα πρωτοξάδερφα τους.
Αυτά για πρώτη εμφάνιση, ταπεινά υπηρέτης σας😂🤣🙏
 

Attachments


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Σαφώς βελτιώθηκε κατά πολύ το ηχητικό αποτέλεσμα σε σημείο που αρχίζει να με τρώει ο κ@λος μου για ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα 😁🤣😂
Καλή αρχή!

:welcome:

Ξεκίνα το ξύσιμο:
Πόση είναι η απόσταση ακρόασης; πόση η απόσταση μεταξύ των ηχείων;
 

Μηνύματα
296
Reaction score
844
Καλή αρχή!

:welcome:

Ξεκίνα το ξύσιμο:
Πόση είναι η απόσταση ακρόασης; πόση η απόσταση μεταξύ των ηχείων;
Σκρατς, Σκρατς, Σκρατς... ☺
2 μέτρα ή απόσταση των ηχείων, 2,30 η απόσταση ακρόασης. Αποφεύγω το δεξί ντουβάρι γιατί ο Γερμανός (Magnat) είναι δύστροπος και μπουμάρει..
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Φαίνεται ένα ωραίο κενό πίσω από το αριστερό σου ηχείο, που παρακαλάει παραπονεμένα για ένα σαμπάκι, ζηλεύει το δεξί, δεν μπορεί αυτές τις αδικίες της ζωής, παρότι δεξιά κυβέρνηση κι αυτό αριστερίζων..

Επίσης έχεις πολύ λάθος τοποθετημένο τον ενισχυτή.
Εκεί που τον έβαλες, κάτω από την τηλεόραση, είναι η θέση του κεντρικού.
Που πήγε αυτό; Ήταν κακό παιδάκι και το έβγαλες έξω να στέκεται όρθιο;
 


Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Ηχεία Magnat Monitor Supreme 2002 και μόλις χθες μπήκε στην παρέα το εν λόγω subwoofer Yamaha ns-sw200.
Σαφώς βελτιώθηκε κατά πολύ το ηχητικό αποτέλεσμα σε σημείο που αρχίζει να με τρώει ο κ@λος μου για ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα 😁🤣😂
Παιζω κυρίως CD, αρχεία flac αγορασμένα ή γκουχ γκουχ.. μη😜.
Jazz, ηλεκτρικό blues, rock και όλα τα πρωτοξάδερφα τους.
Αυτά για πρώτη εμφάνιση, ταπεινά υπηρέτης σας😂🤣🙏
Αφου δεν βλέπεις ταινίες τι στο καλό το θες το σαμπ:biggrin:
Να μας πεις και πόσο κοστίζει όλο το σύστημα για να δούμε αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθούμε :biggrin:
Πλάκα κάνω εννοείται👍
 

Μηνύματα
296
Reaction score
844
Φαίνεται ένα ωραίο κενό πίσω από το αριστερό σου ηχείο, που παρακαλάει παραπονεμένα για ένα σαμπάκι, ζηλεύει το δεξί, δεν μπορεί αυτές τις αδικίες της ζωής, παρότι δεξιά κυβέρνηση κι αυτό αριστερίζων..

Επίσης έχεις πολύ λάθος τοποθετημένο τον ενισχυτή.
Εκεί που τον έβαλες, κάτω από την τηλεόραση, είναι η θέση του κεντρικού.
Που πήγε αυτό; Ήταν κακό παιδάκι και το έβγαλες έξω να στέκεται όρθιο;
Χαχαχα, να σαι καλά! Θα το επεξεργαστώ μόλις συνέλθω απ τα γελια🤣🤣🤣
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Αδερφάκι μου... Μόλις μέτρησα.
1,85 ειναι🤣
Αν ακούς όσο καλά βλέπεις, Πανάξιος!
Δες αν μπορείς να μετακινήσεις αριστερό ηχείο και έπιπλο προς τα αριστερά, να εξισώσεις όσο το δυνατόν τις πλευρές του τριγώνου.
 


Μηνύματα
296
Reaction score
844
Αφου δεν βλέπεις ταινίες τι στο καλό το θες το σαμπ:biggrin:
Να μας πεις και πόσο κοστίζει όλο το σύστημα για να δούμε αν αξίζει τον κόπο ede8 ασχοληθούμε :biggrin:
Πλάκα κάνω εννοείται👍
🤣🤣. Έχεις δίκιο. Δεν ανέφερα και το κομμάτι ΕΙΚΟΝΑΣ.
Υπάρχει ένας άοκνος εργάτης εικόνας, Meder8r d600x, πάει στον ενισχυτή με toshlink και στην τηλεόραση μέσω HDMI.
Πτωχο αποτέλεσμα,αρκετο για τη συγκεκριμένη τηλεόραση 🙄
Αστ'αυτά, πες ποιο είναι το μπάτζετ να στα φάμε σε ντετέ. (Τα διπλάσια) (γι'αρχή)
Μόλις κλείσει ο Hang Sheng τη Δευτέρα θα δωσωανατριχιαστικες λεπτομέρειες🤣🤣(ρε πού πάω να μπλέξω;)
Δες αν μπορείς να μετακινήσεις αριστερό ηχείο και έπιπλο προς τα αριστερά, να εξισώσεις όσο το δυνατόν τις πλευρές του τριγώνου.
Ο Γερμανός θα φιληθει με την έξω αριστερα καρέκλα της τραπεζαρίας..
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλημέρα στην παρέα,
Μόλις χθες άρχισα την επικοινωνία με τις αφεντιές σας.
Ο λόγος η αγορά του πρώτου μου subwoofer, αυτά του Σατανά τα κουτιά.. 😁
Το σύστημα-λέμε τώρα-αποτελείται από τα κάτωθι entry level κομμάτια :
Ολοκληρωμένος Ενισχυτής Yamaha A-s701, ένα παλαιο πλην τίμιο dac Cambridge Audio Magic 100 και σαν πηγή έχω το streamer Cocktail Audio X-12.
Ηχεία Magnat Monitor Supreme 2002 και μόλις χθες μπήκε στην παρέα το εν λόγω subwoofer Yamaha ns-sw200.
Σαφώς βελτιώθηκε κατά πολύ το ηχητικό αποτέλεσμα σε σημείο που αρχίζει να με τρώει ο κ@λος μου για ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα 😁🤣😂
Παιζω κυρίως CD, αρχεία flac αγορασμένα ή γκουχ γκουχ.. μη😜.
Jazz, ηλεκτρικό blues, rock και όλα τα πρωτοξάδερφα τους.
Αυτά για πρώτη εμφάνιση, ταπεινά υπηρέτης σας😂🤣🙏
Παρε καλυτερο Dac και πηγη και στησε καλυτερα τα ηχεια σου φιλε μου.Επισης φροντισε οσο μπορεις τον χωρο σου ηχητικα.Θα κερδισεις πολλα περισσοτερα απο το να πεταξεις ενα σαμπ και ο ηχος σου να ειναι ακομα χειροτερος...

Φιλικα! :drinks:
 

Μηνύματα
296
Reaction score
844
Παρε καλυτερο Dac και πηγη και στησε καλυτερα τα ηχεια σου φιλε μου.Επισης φροντισε οσο μπορεις τον χωρο σου ηχητικα.Θα κερδισεις πολλα περισσοτερα απο το να πεταξεις ενα σαμπ και ο ηχος σου να ειναι ακομα χειροτερα...

Φιλικα! :drinks:
Καλημέρα Γιάννη, σε ευχαριστώ για το σχόλιο.
Η αλήθεια είναι ότι το sub έδωσε εικόνα.. Οι μονάδες που απαρτίζουν το σύστημα είναι απλά μέτριες. Πίστεψε το όμως ένα sub επίσης μέτριο, έδωσε πνοή στον ήχο. Ακούω για παράδειγμα Brian Eno, κομμάτι με φωνές κυρίως και είναι σαν να το ακούω από άλλες μονάδες. Ο χώρος θέλει σίγουρα φροντίδα και πολύ μάλιστα.
Σε ευχαριστώ πολύ.
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Λέω να φέρω πιο μπροστά τα ηχεία, να χωρέσει και 2ο sub...
Φέρτα.
Από κει που κάθεσαι στρίψε λίγο προς τα μέσα το κάθε ηχείο, ώστε οριακά να μην βλέπεις το έσω τοίχωμα του.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
844
Λίιιιιγο σου είπε. 2-3 πόντοι είναι αρκετοί. Αν ήταν θα σου έλεγε λίίγο. :rofl: :lolsign: :laugh:
Ρε σεις.. Σουρεαλ η φάση.. Παίζουν King Crimson και εγώ μετράω τα ιιιιιι του λίγο... 🤣😂🤣😂Να σαι καλά!
Φέρτα.
Από κει που κάθεσαι στρίψε λίγο προς τα μέσα το κάθε ηχείο, ώστε οριακά να μην βλέπεις το έσω τοίχωμα του.
Done! O Fripp δεν δείχνει να έχει αντίρρηση 😜
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.175
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top