ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ, ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ

Μηνύματα
296
Reaction score
846
Καλά, θα τα φτιάξουμε όλα! Αλλά ξέρεις τί θα σου πουν; Να στο πω εγώ πρώτος. Άλλαξε ενισχυτή, αυτός που έχεις δεν κάνει.
Αλλά πριν σου το πουν αυτό θα σου πουν να μετρήσεις με μικρόφωνο να δούμε πού βρίσκεσαι. Και αυτό θα είναι λογικά το επόμενο βήμα. Γιατί πώς θα φτιάξεις κάτι αν δεν δεις πού πονάει;


Εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό... Έχω άδεια για ένα...
Ρε τι τα ήθελα τα μπερδεματα στα γεράματα; (Άσε με να λέω... Ακούω Madness και δεν πιστεύω στ αυτιά μου) 😂Καλό απόγευμα να έχεις, θενκς! 👌
Καταρχάς είσαι σε καλό δρόμο, αλλά ενημερώστε τον άνθρωπο για την ισχύουσα νομοθεσία περί σαμπ , διότι αυτή την στιγμή είναι παράτυπος , να μη πω Παρανομος και τον τρομάξω :whistling:
Ακούω ήδη τα περιπολικα, εκτός αν είναι από το sub🤣😁
 

Μηνύματα
3.113
Reaction score
10.295
Ακούω ήδη τα περιπολικα, εκτός αν είναι από το sub🤣😁
[/QUOTE]

κρύπσου :unsure: ,

Έρχεται ο υπαστυνόμος Dimifootpolicemen , αν σε βρούνε, παίξτο τρελίτσα , πες, θα πάρω και ενεργά (Για να ελαφρύνεις τη θέση σου ) :whistling:
πεσε γονατιστός , ψελνοντας το ave Dirac , πες, έχω φίλο το στρουμφακι, :dance: , αγαπώ τους φαλακρούς , βοηθήστε με σας παρακαλώ να βρω το σωστό δρόμο Και ο ..... ημίθεος να σε βοηθήσει τέκνο μου.

:roflmao::party::lol:
 

Μηνύματα
296
Reaction score
846
Ακούω ήδη τα περιπολικα, εκτός αν είναι από το sub🤣😁
κρύπσου :unsure: ,

Έρχεται ο υπαστυνόμος Dimifootpolicemen , αν σε βρούνε, παίξτο τρελίτσα , πες, θα πάρω και ενεργά (Για να ελαφρύνεις τη θέση σου ) :whistling:
πεσε γονατιστός , ψελνοντας το ave Dirac , πες, έχω φίλο το στρουμφακι, :dance: , αγαπώ τους φαλακρούς , βοηθήστε με σας παρακαλώ να βρω το σωστό δρόμο Και ο ..... ημίθεος να σε βοηθήσει τέκνο μου.

:roflmao::party::lol:
[/QUOTE]
Παναιαμ κ Χριστουλη μου... Αν έχει ίχνος ανθρωπιάς θα εκτιμήσει την καράφλα μου και το μέχρι σήμερα χιονάτο ποινικοακουστικό μητρώο μου. 😂🤣😜
Νέος ημανα... Παρασύρθηκα στο βούρκο των παθητικων ηχείων..
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.369
Reaction score
125.404
Λοιπόν, δοκίμασε όντως να βάλεις στο κέντρο, ανάμεσα στα δυο σου ηχεία το σαμπ, πίσω από το έπιπλο, κολλημένο τέρμα πίσω.

Αυτό, μέχρι να πάρεις δεύτερο σαμπ.

Επίσης θα σου χρειαστούν κι άλλα ηχεία. Θες μίνιμουμ 5 ηχεία εδάφους, να στήσεις ένα 5.1 σεταπ.

Σιγά σιγά..
 

Μηνύματα
296
Reaction score
846
Λοιπόν, δοκίμασε όντως να βάλεις στο κέντρο, ανάμεσα στα δυο σου ηχεία το σαμπ, πίσω από το έπιπλο, κολλημένο τέρμα πίσω.

Αυτό, μέχρι να πάρεις δεύτερο σαμπ.

Επίσης θα σου χρειαστούν κι άλλα ηχεία. Θες μίνιμουμ 5 ηχεία εδάφους, να στήσεις ένα 5.1 σεταπ.

Σιγά σιγά..
Το έκανα ήδη,σε ευχαριστώ πολύ. Η περιπέτεια μάλλον ξεκινάει 🥂🙏
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Τώρα πρέπει να φέρεις τη φάση. Βάλε έναν τόνο 90 ή 100 Hz (ανάλογα πού θα αποφασίσεις ότι κόβει τελικά ο ενισχυτής σου τις υψηλές από την έξοδο του sub, μιας και στο manual του αναφέρει και τις 2 συχνότητες) και γύρνα το διακόπτη της φάσης σε normal ή reverse (όχι εσύ, ένα άλλο άτομο), ενώ εσύ είσαι με το κινητό σε εφαρμογή ντεσιμπελόμετρου, στη θέση ακρόασης και μέτρα dB. Εκεί που ακούγεται πιο δυνατά, το κρατάς.
 


Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Όχι.

Αυτό εννοώ:
https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?attachments/speaker-targets-png.85992/


https://www.changstar.com/diyaudioheaven.files.wordpress.com/2015/08/correction-plots-2.png


Μία απ' όλες: Harman, Toole, Olive-Welti ή Brüel & Kjær, ή τη γνωστή πτώση 0.9 dB ανά οκτάβα (δεν φαίνεται σε αυτά τα διαγράμματα).

Το καρουμπαλάκι που μας δείχνεις, μετά τους 10 KHz, είναι για άλλους λόγους που δεν είναι του παρόντος.
 


Μηνύματα
296
Reaction score
846
Έχετε ακόμα μαλλί.
Αρα για να στρώσει θέλει δεύτερο subwoofer...
Καλημέρα και καλή Κυριακή Μιχαλονυχτα ή Μιχαλοιπποτη.. 🤔
Αν μπει 2ο sub μάλλον με βλέπω να αγοράζω easy rider περούκα από τα Jumbo.. 🤣😂
Τώρα πρέπει να φέρεις τη φάση. Βάλε έναν τόνο 90 ή 100 Hz (ανάλογα πού θα αποφασίσεις ότι κόβει τελικά ο ενισχυτής σου τις υψηλές από την έξοδο του sub, μιας και στο manual του αναφέρει και τις 2 συχνότητες) και γύρνα το διακόπτη της φάσης σε normal ή reverse (όχι εσύ, ένα άλλο άτομο), ενώ εσύ είσαι με το κινητό σε εφαρμογή ντεσιμπελόμετρου, στη θέση ακρόασης και μέτρα dB. Εκεί που ακούγεται πιο δυνατά, το κρατάς.
Καλημέρα και καλή Κυριακή Πέτρο.
Σε ευχαριστώ πολύ που βοηθάς, ακολουθώ κατά γράμμα τις "προσταγές" 👌
Λοιπόν μετρήθηκαν 73db στη θέση normal και 70 dB reverse.
Dirty Harry's main theme, Lalo Schifrin, τα πήγαν υπέροχα 👍
Ευχαριστώ και πάλι!
 
Last edited:


Μηνύματα
296
Reaction score
846
Υποπτεύομαι πως με μικρη μετακίνηση μπορείς να το διορθώσεις κι άλλο
Καλή σου μέρα και καλή Κυριακή Dimifoot. Υποθέτω η μέτρηση πρέπει να γίνει ξανά με τις ίδιες συνθήκες, volume ενισχυτή και με τον ίδιο θόρυβο περιβάλλοντος... Σε ευχαριστώ πολύ 🙏👍
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Ωχ κι άλλος χωρίς μαλλιά... τη γ@μήσαμε, θα κάνουν ομάδα...
Καλως ήρθες :p

Ας δώσω και γω μια χαλαρή συμβουλή για το νέο σου παιχνιδάκι...
Υπάρχουν 2 δρόμοι τώρα...
ή μπλέκεις με μικρόφωνα, μετρήσεις, νούμερα, νέο εξοπλισμό κλπ κλπ
ή απλά στήνεις το νέο σου παιχνιδάκι με το αυτί και το τηλέφωνο (ως ένα σημείο μπορεί να γίνει...) και απολαμβάνεις το υλικό σου

Αν επιλέξεις το δεύτερο δρόμο, θα παίξεις με τη θέση και τη φάση του κυρίως, όταν αποφασίσεις που τελικά θα μπεί, ξέρω πως στην αρχή θα εντυπωσιάζεσαι αλλά όχι σε όλες τις μουσικές.... σε κάποιες που δε θα έχεις μπάσο θα σκαλίζεις πιθανότατα την ένταση του sub προς τα πάνω έστω για λίγο...
Θα πρέπει να αντισταθείς... !!!
Όταν χαμηλώνεις λίγο το sub .... δεν το ξαναανεβάζεις, ώσπου να μη το πειράξεις ξανά.
Δε χρειάζεται να το ακούς πάντα...
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.369
Reaction score
125.404
Καλημέρα, καλημέρα..

ΥΓ στον Τζιοβάνι απευθύνεται το ερώτημα που έκανα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.631
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top