Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος 52 ετών ν ακούει όλο το ηχητικό φάσμα?

Μηνύματα
262
Reaction score
135
Εν προκειμένω είμαι 52 ετών και ότι τεστ έχω κάνει μέσω διαδικτύου με ακουστικά η χωρίς μου αποδεικνύει ότι οπωσδήποτε ακούω τουλάχιστον μέχρι τους 16500 κύκλους και αυτό διότι σε κάποια τεστ φτάνω κ τους 19000 απλά τα θεωρώ εσφαλμένα λοιπόν κάποια τεκμηριωμένη γνώμη θα ήταν απολύτως θεμιτή
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Στο ιατρικό ακοόγραμμα ελέγχονται συνήθως συχνότητες μέχρι 8KHz (γιατί μέχρι εκεί θεωρείται χρήσιμο για την κατανόηση του λόγου. Αλλά φαντάζομαι μπορείς να πας σε ένα ΩΡΛ και να χρησιμοποιήσει υψηλότερους τόνους για να δεις αν το τεστ που έκανες αντιστοιχεί στην πραγματικότητα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.372
Reaction score
125.405
Βρε τα ακούς, οκ.
Το θέμα είναι η σχετική στάθμη αυτών των συχνοτήτων με τις μεσαίες.

Δηλαδή δε κουφαινεσαι λόγω ηλικίας, απλώς ανεβαίνει η ουδος ακοης, αλλάζει το ενσωματωμένο ταργκετ κερβ, πιρικλις.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.878
Reaction score
34.258
Μια χαρα , σουπερ και μπραβο! Οποτε απλα στο ταργκετ κερβ σου, απλα δε θα το ριχνεις τοσα πολλα db κλιση-κατηφορα, ενα τσικ λιγοτερο ε;

( ελπιζω η εξεταση να ταν σωστη ε, αν κ δεν Αμφιβάλλω όχι όπως τα εμβόλια με το καπάκι πάνω στις σύριγγες:roflmao: )
 

Μηνύματα
296
Reaction score
846
emmanouhl52, θα σας ήμουν υπόχρεος αν μπορούσα να έκανα χρήση της ακουστικής σας δεινοτητας. Ποιος σώφρων νους συνδέει umik, software στο laptop κλπ... κλπ... 🙏😂😅
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Εν προκειμένω είμαι 52 ετών και ότι τεστ έχω κάνει μέσω διαδικτύου με ακουστικά η χωρίς μου αποδεικνύει ότι οπωσδήποτε ακούω τουλάχιστον μέχρι τους 16500 κύκλους και αυτό διότι σε κάποια τεστ φτάνω κ τους 19000 απλά τα θεωρώ εσφαλμένα λοιπόν κάποια τεκμηριωμένη γνώμη θα ήταν απολύτως θεμιτή
Αυτά τα ''τέστ'' τα είχα κάνει και εγώ, όταν όμως έκανα ακουόγραμμα (σε ιδιώτη για όλο το φάσμα), όλα ήταν διαφορετικά!
 

Μηνύματα
2.760
Reaction score
7.963
Εν προκειμένω είμαι 52 ετών και ότι τεστ έχω κάνει μέσω διαδικτύου με ακουστικά η χωρίς μου αποδεικνύει ότι οπωσδήποτε ακούω τουλάχιστον μέχρι τους 16500 κύκλους και αυτό διότι σε κάποια τεστ φτάνω κ τους 19000 απλά τα θεωρώ εσφαλμένα λοιπόν κάποια τεκμηριωμένη γνώμη θα ήταν απολύτως θεμιτή
Καλησπέρα. Μπορείς να αφήσεις κάποιο link για τέτοιο test να κάνουμε και εμείς;
 




Μηνύματα
262
Reaction score
135
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και για να μην είμαι υπερβολικός να προσθέσω ότι η καμπύλη της έντασης του ήχου σε σχέση με τη συχνότητα πέφτει μετά τους 14000 κύκλους και μετά τους 16000 ίσα ίσα που το αντιλαμβάνομαι" η γυναίκα μου πάντως αν και πολύ νεότερη δεν ακούει τίποτα μετά τους 14000 .
Βρε τα ακούς, οκ.
Το θέμα είναι η σχετική στάθμη αυτών των συχνοτήτων με τις μεσαίες.

Δηλαδή δε κουφαινεσαι λόγω ηλικίας, απλώς ανεβαίνει η ουδος ακοης, αλλάζει το ενσωματωμένο ταργκετ κερβ, πιρικλις.
ακριβώς αυτό έχετε δίκιο διότι τελικά αυτό παρατήρησα όπως είπα πιο πριν
 

D

Deleted member 48513

Guest

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μην ψάχνετε σάιτς, υπάρχει στο φούμπαρ γεννήτρια συχνοτήτων. Εκεί είχα δοκιμάσει εγώ την "τύχη" μου και ναι ακούω σχεδόν μέχρι τους 17 χιλιόκυκλους αλλά ψιθυριστά. Από τους 12-13 χιλιόκυκλους ήταν εμφανής η πτώση σε σχέση με τους 1000 κύκλους.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Αυτά τα τεστ γίνονται σωστά οταν εχεις μαζί το παιδί σου...εκεί να δεις, συγκριτικά με το μικρό, σε πόση διαφορά στάθμης ακους τις ψηλές συχνότητες. Θα κλάψετε
 

D

Deleted member 48513

Guest
Αυτά τα τεστ γίνονται σωστά οταν εχεις μαζί το παιδί σου...εκεί να δεις, συγκριτικά με το μικρό, σε πόση διαφορά στάθμης ακους τις ψηλές συχνότητες. Θα κλάψετε
Με τη διαφορά ότι εσύ "καταλαβαίνεις" τι ακούς ενώ το παιδί όχι πάντα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Με τη διαφορά ότι εσύ "καταλαβαίνεις" τι ακούς ενώ το παιδί όχι πάντα.
Μια χαρα καταλαβαίνει, αν είναι πάνω απο νηπιαγωγείο.
Ακόμα και τα πολυ μικρά κλείνουν τα αυτιά τους απο την ενόχληση όταν εμείς οριακά ακούμε κάτι.
 


Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Εν προκειμένω είμαι 52 ετών και ότι τεστ έχω κάνει μέσω διαδικτύου με ακουστικά η χωρίς μου αποδεικνύει ότι οπωσδήποτε ακούω τουλάχιστον μέχρι τους 16500 κύκλους και αυτό διότι σε κάποια τεστ φτάνω κ τους 19000 απλά τα θεωρώ εσφαλμένα λοιπόν κάποια τεκμηριωμένη γνώμη θα ήταν απολύτως θεμιτή
Πρόσφατα πήγα σε ΩΡΛ και πληρώνοντας μια επίσκεψη μπήκα στο θάλαμο και έκανα το τέστ.
Εγώ το έκανα για λόγους υγείας βέβαια, είχα πρόβλημα.
Θεωρώ ότι είναι το καλύτερο
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Το τυπικο φασμα ακοης μας ειναι 20 ως 20000...αλλα... η πτωση στην ικανοτητα αντιληψης των υψηλων συχνοτητων αρχιζει απο περιπου τα 40 ετη και ειναι πολυπαραγοντικη και η ηλικια εναρξης και ο βαθμος και ρυθμος πτωσης. Η συντριπτικη πλειοψηφια ανω των 40 ακουει ως τους 15-16000.... και αν ειναι και χωρις "τρυπες"σε διαφορες συχνοτητες η με διαφορα βουητα κπ κλπ. Σπανιοτατα αυτο δημιουργει προβλημα ομως στην καθημερινη ζωη αν μεινει καπου εκει.... Θεωρητικα οσο μεγαλυτερο διαστημα περνουμε σε ηχητικα περιβαλλοντα 40db ( ενα ησυχο δωματιο) και οσο λιγοτερο εκτιθεμεθα σε ανω των 85db ( ως 8 ωρες συνεχης εκθεση στα 85 επιτρεπεται και ως 15 λεπτα σε ανω των 100 db) τοσο μικροτερη η καταπονηση της ακοης. Και ναι η ωρλ εξεταση με το ακουογραμμα ειναι η σωστη εξεταση ανιχνευσης για οποιον ενδιαφερεται.

Τα ερωτηματα που δημιουργουνται τωρα ειναι...

1. Ποσο πιο πρακτικοι και λογικοι οι κατασκευαστες των ηχειων τις δεκαετιες 50 60 70 που φτιαχναν ηχεια ως τα 16 η 17 η 18000 και ποσο απατη η κατασκευη ηχειων που φτανουν τα 22 25 η 30000 για να δημιουργουν "αερα" στις υψηλες συχνοτητες.
2. Τι σοι mastering κανουν καποιο διασημοι μαλιστα ηχοληπτες η τεχνικοι ηχου 60 η 70 ετων.
3. Ποιο το νοημα στο κυνηγι του flat ηχειου οταν ο χωρος κακοποιει τις χαμηλες και το αυτι αγνοει τις υψηλες;
4. Τελικα η επιμονη σε λαμπατο με τσουπωτες μεσαιες και σε ηχεια κορνες προσαρμοσμενα για τετοιο ενισχυτη ειναι λαθος η ωριμη επιλογη;

Ερωτηματακια για να γινεται κουβεντα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.651
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top