Εγκατάσταση ηχειων σε δυσκολο χώρο .μελλοντικα ATMOS

Μηνύματα
9
Reaction score
3
Καλησπέρα σε όλους.
Σαν καινούριος που είμαι στον κόσμο του home cinema θα ήθελα μερικές γνώμες για να αποφασίσω πως θα στήσω τα ηχεία στο σαλόνι μου με τις ιδαιτεροτητες του χώρου.Για αρχή 5.1 και μελλοντικά atmos (5.1.2 ?).
Λόγω περιορισμένου χώρου έχω βάλει αριστερό και δεξί ηχειο(klipsch rp600m )50-60 πόντους πάνω από την την τηλεόραση 35 μοίρες κλίση (φωτο).
Το κεντρικό(klipsch rc62ii) βρίσκεται κάτω από την τηλεόραση ακριβώς κέντρο.
Sub γωνία (klipsch rw10d)
Ενισχυτή τώρα εχω ένα φτηνό lg αλλά θα πάρω denon 4300 μεταχείρο και αν δεν κάτσει λέω για denon 3700 καινουριο.
Ξέρω ότι η τοποθέτηση των μπροστινων ηχειων δεν είναι σωστή αλλά λόγω χώρου αναγκάστηκα να τα βάλω εκεί.
Τώρα σκεφτομαι να πάρω ηχεία για πίσω και χρειάζομαι τα φώτα σας .
Έχω βρει μεταχειρισμενα rb10 και rs52ii .
Να πάρω τα rb και να τα βάλω λίγο πιο πάνω από αυτά που εχω τωρα (με κλίση )για να χωρανε η να πάρω τα rs52 και να τα βαλω 1.5 μετρο πιο μπροστά από την πίσω γωνία του τοίχου; (Η να πάρω και τ δύο;😂)
Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε; Φίλος μου πρότεινε να δω και τα r41 m για πίσω.
Μελλοντικά θέλω να κάνω κάι atmos ,θα γίνεται; και αν ναι πως ;
Διαστάσεις δωματίου: 3.5 Χ 2.80 Χ 2.80 (ΜΧΠΧΥ).
αποσταση θέασης 2.5μ
received_2815190168741108.jpeg
received_188561916130263.jpeg

Ευχαριστώ προκαταβολικά !
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
καλησπέρα κ καλώς ήρθες στην παρεα..,,

και γιατί τα μπροστά ηχεία να τα εχεις τόσο μακριά στην tv και δεν τα φέρνεις κοντά σε βασεισ κ πολύ καλύτερα τοποθετημένα κοντά στον καναπέ-θέση ακρόασης;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
:smoke:

το σχεδιαγραμμα ειναι για εικονα, στον ηχο τα ηχεια πρεπει να ειναι ιδια και να απεχουν το ιδιο απο την θεση, σε περιπτωση 2 ηχειων, ισαπεχουν μεταξυ τους και απο την θεση ακροασης, βαση αυτων τι μπορουμε να κανουμε στην περιπτωση εδω...(ρητορικο)
παρα πολυ δυσκολος χωρος ...
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα και καλώς ήρθες
Πρώτον πόσο είναι η θέση ακρόασης.
Δεύτερον νομίζω τα ηχεία τα έχεις πολύ ψηλά εκεί παίζουν για front presence atmos
και τρίτον ενημερωτικά για Dolby Atmos κοίτα πρώτα αυτό
 


Μηνύματα
9
Reaction score
3
καλησπέρα κ καλώς ήρθες στην παρεα..,,

και γιατί τα μπροστά ηχεία να τα εχεις τόσο μακριά στην tv και δεν τα φέρνεις κοντά σε βασεισ κ πολύ καλύτερα τοποθετημένα κοντά στον καναπέ-θέση ακρόασης;
Είναι η πόρτα δεν μπορώ να τα βάλω κάτω
Καλησπέρα και καλώς ήρθες
Πρώτον πόσο είναι η θέση ακρόασης.
Δεύτερον νομίζω τα ηχεία τα έχεις πολύ ψηλά εκεί παίζουν για front presence atmos
και τρίτον ενημερωτικά για Dolby Atmos κοίτα πρώτα αυτό
Το ξέρω Δυστυχώς πιο κάτω θα έβρισκε η πόρτα κατά το άνοιγμα
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Δυσκολία χώρου το καταλαβαίνω αλλά τα σαμπ που θα βάλεις ?
Το ένα κουζίνα και το άλλο στο υπνοδωμάτιο ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Είναι η πόρτα δεν μπορώ να τα βάλω κάτω
δεν έχει πόρτα εκεί....τα βάζεις και ανάποδα...με το τουίτερ από κάτω...
ο καθρέφτης είναι θέμα στον ήχο...αλλά δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά....θα τον λουστείς
ήδη τον λούζεσαι
και ίσως το κεντρικό με μια βάση που θα το φέρνεις μπροστά σε μπλοκμπαστερ ταινίες...γιατί βλέπω έχεις και έναν τίγρη να περιφέρεται μέσα στο σπίτι:biggrin:

324421_18757a0b16c7eeb2e35a2c001982c233.jpg
 

Μηνύματα
9
Reaction score
3
δεν έχει πόρτα εκεί.
..τα βάζεις και ανάποδα...με το τουίτερ από κάτω...
ο καθρέφτης είναι θέμα στον ήχο...αλλά δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά....θα τον λουστείς
ήδη τον λούζεσαι
και ίσως το κεντρικό με μια βάση που θα το φέρνεις μπροστά σε μπλοκμπαστερ ταινίες...γιατί βλέπω έχεις και έναν τίγρη να περιφέρεται μέσα στο σπίτι:biggrin:

View attachment 205643
Καταλαβα λάθος νόμιζα είπες να τα βαλω αριστερά και δεξιά δίπλα στην τηλεόραση....
Τώρα για αυτό που προτείνεις μπορώ να πω ότι δεν το είχα σκεφτεί καν ότι γίνεται αλλά και πάλι πες οκ το δεξιά δεν ενοχλεί στο πέρασμα ,στο αριστερό θα πέφτω πάνω :cry: .
Ο τίγρης ναι άμα πέσει πάνω στην βάση αυτή που λες θα την φέρει κάτω 🤣
Καλησπέρα και καλώς ήρθες
Πρώτον πόσο είναι η θέση ακρόασης.
Δεύτερον νομίζω τα ηχεία τα έχεις πολύ ψηλά εκεί παίζουν για front presence atmos
και τρίτον ενημερωτικά για Dolby Atmos κοίτα πρώτα αυτό
2.5 μέτρα αποσταση ακρόασης και θέασης.
Έχω δει τα setup αλλά δεν μπορώ 100% να πιάσω κανένα γιαυτό προσπαθώ κάπως να συμβιβαστώ .
Δυσκολία χώρου το καταλαβαίνω αλλά τα σαμπ που θα βάλεις ?
Το ένα κουζίνα και το άλλο στο υπνοδωμάτιο ?
Δεξιά κάτω είναι το ένα .
Τώρα για δεύτερο με τόσο μικρό χώρο δεν ξέρω ,θα είναι απαραίτητο; δεν το χωράω!😂
βασικα καντο διαμερισμα-στουντιο (ενιαιος χωρος)... ή οπως λεει ο Μπιλ πιο πανω, καντο στο υπνοδωματιο. 🐒
Αν ήταν δικό μου θα το έκανα 🤣
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
έτσι κ αλλιώς να το φέρεις μπαι δε μπουκ δεν θα το καταφέρεις
ο χώρος δεν είναι σωστός...και δεν είσαι ο μόνος....όλοι μας έχουμε προβλήματα στα σαλόνια

τουλάχιστον να κοιτάξουμε να αποκτήσεις στην μπροστά 3άδα μια πιο νορμάλ παρουσία....
αυτή τη στιγμή ακούς απλά μια μπερδεμένη μίξη ήχου άμεσου και έμμεσου από τα 3 μπροστινά κανάλια που βαράνε όπου να ναι....

όσο πιο κοντά τα φέρεις στην θέση ακρόασης και όσο καλύτερα τα προσαρμόσεις σε ένα ύψος στο επίπεδο του αυτιού σου...τόσο καλύτερα θα αντιλαμβάνεσαι το ηχητικό τοπίο μπροστά σου

δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να ξεκινήσεις μια βελτίωση στο τι ακούς....και 100.000 ευρώ ηχεία να πάρεις...εκεί πάνω που τα έχεις δεν θα παίξουν

ξεκινάμε πάντα με την τοποθέτηση των ηχείων στον χώρο;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ηχομπαρα+sub... δεν γινεται κατι αλλο για ταινιες, τη τιβι βαλτη σε τραπεζι με ροδακια να μπορεις να τη φερνεις εκει που τελειωνει ο καναπες, να εισαι εντος προδιαγραφων σε κατι (αποσταση θεασης δηλαδη).
κρατα τα ηχεια και το σαμπ για ροζ στιγμες, ή με φιλους - και μονο για μουσικη τυπου μπαρ - οι προδιαγραφες καποιου σωστου σεταρισματως δεν μπορουν αν εφαρμοστουν ανετα εδω (ο daharis προτεινε μια σωστη θεση, αλλα μετα θα το εχεις το ηχειο μες τη μεση.. κανοντας τον χωρο μη λειτουργικο).
αλλαξε τραπεζι - πιανει πολυ χωρο.
και καναπε θα πρεπει να αλλαξεις κανονικα, αλλα προεχει η λειτουργικοτητα.
οσων αφορα το ανοιγμα, πορτα, θα εβαζα μια ραφιερα-διαχωριστικο χωρου να μοιωσω το ανοιγμα μεταξυ χολ/διαδρομου και υπνοδωματιου, ωστε να ερθει πιο κοντα σε μεγεθος κανονικης πορτας.
βλ.

 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
@GeorgeMak Δεν κατέχω τις γνώσεις άλλων μελών του forum, όμως, κρίνοντας από τις φωτογραφίες, θα πρότεινα ηχομπάρα με subwoofer.

Edit: με πρόλαβε ο @Decembered.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Μια πιθανή λύση είναι nearfield στήσιμο εκεί που είναι ο καθρέφτης. Για στείλε μια φωτογραφία και από τις πλάγιες πλευρές. Είναι εύκολο στήσιμο εκεί με ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης.
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Έχεις δει το thread για τα προβληματα των Devon?.. Χαχαχ σκέψου πρώτα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Έχεις δει το thread για τα προβληματα των Devon?.. Χαχαχ σκέψου πρώτα
και τι θα γίνει δηλαδή...?
επειδή εσύ έχεις σχηματίσει μια Α άποψη....όποιος μπαίνει στο φόρουμ και μιλά για denon θα του γράφεις να μην πάρει?
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Έχεις δει το thread για τα προβληματα των Devon?.. Χαχαχ σκέψου πρώτα
Φίλε συμφορουμίτη νομίζω πως δεν πρέπει να συνεχίζεις να θάβεις το συγκεκριμένο brand σε διάφορα νήματα και μάλιστα με εκφράσεις του τύπου μηχανήματα του κ@λου και άλλα διάφορα.
Όπως πολύ σωστά επισημαίνεται και ο daharis το ότι συνεβει σε εσένα κάτι δεν είναι και ο κανόνας. Νομίζω πως το κατάλαβες και από τα σχόλια που έγιναν στο αντίστοιχο νήμα από τους υπόλοιπους.
Φυσικά και έχεις το δικαίωμα να μην ξαναπάρεις προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρείας, αλλά είναι άδικο να θεωρείται ο κανόνας όταν άλλοι πόσοι κάτοχοι δεν έχουν αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα με τα ίδια μηχανήματα.
Φιλικά
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Δεν ήθελα να ρίξω λάδι στην φωτιά αλλά κατηγορεί και το HDMI ( είμαι ανοιχτός για τεχνική ανάλυση, να μας πεί όλα όσα θέλει και καταλογεί ως αρνητικά στο πολύ κακό αυτό πρότυπο ο φίλος @klamia71 )
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Δεν ήθελα να ρίξω λάδι στην φωτιά αλλά κατηγορεί και το HDMI ( είμαι ανοιχτός για τεχνική ανάλυση, να μας πεί όλα όσα θέλει και καταλογεί ως αρνητικά στο πολύ κακό αυτό πρότυπο ο φίλος @klamia71 )
Hdcp 2.2 σου αρκεί; ;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top