Εγκατασταση 1,40 με actuator

Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Σε κανα 2ωρο περιμένω τον εγκαταστατη προκειμένου να στήσουμε το παλιό μου 1,40μ πιάτο που τον τελευταίο χρόνο ήταν αρχικά παροπλισμένο, και κατόπιν αποθηκευμένο. Η περιοχή είναι η Ραφήνα, το μοτέρ είναι αυτό, το πιάτο δεν έχω ιδέα τι μάρκα είναι, ο δέκτης ο DM800 και positioner το GBOX V2000.
Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ή να ζητήσω κατά την εγκατάσταση; Την προηγούμενη φορά δεν είχα ασχοληθεί καθόλου και το αποτέλεσμα ήταν μάλλον ικανοποιητικό (κέντρο Αθήνας - έπιανα, σύμφωνα με τις σημειώσεις μου, από 57Ε/NSS 703 έως 37W/Intelsat 3R11). Τώρα που είμαι ανατολικότερα και ελάχιστα βορειότερα να περιμένω κάτι διαφορετικό;
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Εγκατασταση 1,40 με actuator

Ανάλογα τα εμπόδια που έχεις δεξια-αριστερά σου...
πάντως το τόξο σου απο κέντρο είναι κορυφαίο. Πρέπει να έμενες πολύ ψηλά και να μην είχες καθόλου εμπόδια!

Λογικά απο την Ραφήνα, μάλλον κατι τις λιγότερο περιμένω να βγάλεις... είναι πολύ κοντά στην επιφάνεια της θάλασσας και έχεις και βουνό (φαντάζομαι) στα δυτικά σου....
 

Μηνύματα
197
Reaction score
0
Απάντηση: Εγκατασταση 1,40 με actuator

Απο 45Ε-30W θα εχεις αριστη ληψη. Εγω με 1,10μ πιανω αυτο το φασμα πληρως με καποια κολληματακια σε κακο καιρο. Εσυ που εχεις και μεγαλυτερο πιατο δε θα συναντησεις κανενα προβλημα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.115
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top