Εικονα η ηχος

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Εγεινε διορθωση κειμενου.Εχω πολλες φορες πιασει τον ευατο μου να αναρωτιεται παρακολουθωντας μια ταινια ειτε σε σπιτια φιλων, ειτε στο σπιτι μου,ειτε στον κινηματογραφο τι ειναι αυτο που τελικα μετραει ποιο πολυ σε ενα οικιακο η μη ,κινηματογραφο ο ηχος η, η εικονα και σε τι ποσοστο?Εχει αναρωτηθει ποτε κανεις?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Εικονα η ηχος

50-50
ειναι ασχημο να θαψουμε κατι το οποιο ειναι αλληλενδετο με το αλλο του μισο.
Η εικονα χορταινει το ματι και ο ηχος την ψυχη
Ας σκεφτουμε ταινια χωρις ηχο? γινεται?
και ας σκεφτουμε ηχο χωρις εικονα?
Που θα αντιστοιχει?
50-50 ole
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Εικονα η ηχος

Εγεινε διορθωση κειμενου.Εχω πολλες φορες πιασει τον ευατο μου να αναρωτιεται παρακολουθωντας μια ταινια ειτε σε σπιτια φιλων, ειτε στο σπιτι μου,ειτε στον κινηματογραφο τι ειναι αυτο που τελικα μετραει ποιο πολυ σε ενα οικιακο η μη ,κινηματογραφο ο ηχος η, η εικονα και σε τι ποσοστο?Εχει αναρωτηθει ποτε κανεις?
Eχω δει αρκετες φορες ταινια χωρις ηχο(καθολου)λογο του οτι ηταν αργα ....

Μπορω να πω οτι το ευχαρηστηθηκα.....βεβαια παιζει ρολο και η ταινια ....

Ομως νομιζω οτι ο μεγαλος ηχος θελει και μεγαλη εικονα και το αναποδο.......

Η μεγαλη εικονα σε τραβαει και ηχος συμπληρωνει κατα βαση...

Ειναι 50-50

Ομως....πιστευω οτι με μεγαλη εικονα και μικρο ηχο ειναι αποδεκτο και ζεις.....με μικρη εικονα και μεγαλο ηχο ειναι κουραστικο...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Εικονα η ηχος

Δυστυχισμενος αυτος που βλεπει με B&W 800 σε 42αρα Samsung...:121:
 



Μηνύματα
931
Reaction score
81
Απάντηση: Εικονα η ηχος

Αν η ταινια αξιζει τοτε ο ηχος δεν με ενδιαφερει!Αν ειναι φολα τοτε ειναι απαραιτητος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Με λογικη χομσινεμα 50-50...
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Απάντηση: Εικονα η ηχος

H εικόνα και κατ' επέκταση η σκηνοθεσία.

Εχω πιάσει τον εαυτό μου να χαζεύει με τα τοπία και ξαναγύρισα πίσω για να διαβάσω διαλόγους.

Ο ήχος υπάρχει απλά για να σε μεταφέρει στο κλίμα της ταινίας.

Οσο καλλίτερος τόσο καλλίτερα τα καταφέρνει.
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Εικονα η ηχος

Θα ελεγα αναλογα με την ταινια αν το εργο εχει ωραια γυρισματα και σε συνεπαρει με την υποθεση του τοτε οηχος ερχεται δευτερος,αν ομως ειναι του τυπου αβαταρ,εξολοθρευτης,στρατιωτης Ραιαν,πολεμος των αστρων,που τα ηχητικα εφε παιζουν πρωτευων ρολο τα ποσοστα αλλαζουν νομιζω σε80\20.Τι να τον κανω τον καλο και δυνατο ηχο οταν βλεπω το οσα παιρνει ο ανεμος?Και νομιζω οτι για να καταλαβεις τις δυνατοτητες του συστηματος σου τετοια εργα πρεπει να δεις!σαν αυτα που αναφερω ποιο πανω.
 


Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
60-40 η εικόνα.

Φανταστείτε να βλέπετε ταινία τρόμου χωρίς ήχο....:140:
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Εικονα η ηχος

Τα μεγαλα κινηματογραφικα αριστουργηματα ειναι ΕΙΚΟΝΑ και οχι πολυκαναλα κλπ ηχητικα συστηματα. Αν μιλαμε για κινηματογραφο! Αλλιως εννοουμε πολυθεαμα - που εχει μια απλη σχεση με αληθινο κινηματογραφο!
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Εικονα η ηχος

Σωστο αλλα η συγκινηση και η εκπληξη νομιζω οτι ερχεται οταν σκασει μια βομβα στην ταινια και νομιζεις οτι εσκασε διπλα σου,και νομιζεις οτι συμετεχεις και εσυ στο εργο π.χ στρατιωτης ραιαν στην αρχικη σκηνη της αποβασης με τα πυρα γυρω σου.Μετα το τελος του εργου αυτο που σου εχει μεινει ποιο πολυ ειναι αυτη η δεκαπενταλεπτη σκηνη,νομιζω?
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Εικονα η ηχος

Τα μεγαλα κινηματογραφικα αριστουργηματα ειναι ΕΙΚΟΝΑ και οχι πολυκαναλα κλπ ηχητικα συστηματα. Αν μιλαμε για κινηματογραφο! Αλλιως εννοουμε πολυθεαμα - που εχει μια απλη σχεση με αληθινο κινηματογραφο!
Άμα είναι έτσι να πάρουμε και ασπρόμαυρους προβολείς και να τα βλέπουμε βουβά. :142: Κατά βάθος συμφωνώ, αλλά ακόμα και σε αυτά η απόλαυση απογειώνεται με καλή εικόνα και ήχο!
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Εικονα η ηχος

Τα μεγαλα κινηματογραφικα αριστουργηματα ειναι ΕΙΚΟΝΑ και οχι πολυκαναλα κλπ ηχητικα συστηματα. Αν μιλαμε για κινηματογραφο! Αλλιως εννοουμε πολυθεαμα - που εχει μια απλη σχεση με αληθινο κινηματογραφο!
Μα το διευκρινησα νομιζω περι τι εργου μιλαω.Μιλαω για εργα με απιστευτα ηχητικα εφε.Οταν θα δω ενα κινηματογραφικο αριστουργημα συγχρονο οπως στενες επαφες τριτου τυπου δεν χρειαζεσαι ηχητικα εφε,για αυτο ειπα πριν αναλογα με την ταινια.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Εικονα η ηχος

Κι εσυ...σωστος:135: Αλλα, σε διαβεβαιω, πως ακομη δεν μπορω να ξεχασω την αισθηση της εικονας (ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ παρακαλω) ενος Ρωσσικου "Αμλετ" στη σκηνη του "να ζει κανεις ή να μη ζει". Αλλα βεβαια και τα νεωτερα εντυπωσιακα δημιουργηματα (σαν τον "Αρχοντα των δαχτυλιδιων" που ηταν περισσοτερο εικονα παρα ηχος).

diabolical μιλαμε για "ποσοστα" εικονας και ηχου νομιζω -οποτε...ΕΙΚΟΝΑ!
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Εικονα η ηχος

Αν δεν φας την κλωτσια απο το σαμπ δεν καταλαβαινεις εργο.Παντα μιλαω για τα αναλογου επιπεδου εργα.
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Εικονα η ηχος

Κι εσυ...σωστος:135: Αλλα, σε διαβεβαιω, πως ακομη δεν μπορω να ξεχασω την αισθηση της εικονας (ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ παρακαλω) ενος Ρωσσικου "Αμλετ" στη σκηνη του "να ζει κανεις ή να μη ζει". Αλλα βεβαια και τα νεωτερα εντυπωσιακα δημιουργηματα (σαν τον "Αρχοντα των δαχτυλιδιων" που ηταν περισσοτερο εικονα παρα ηχος).

diabolical μιλαμε για "ποσοστα" εικονας και ηχου νομιζω -οποτε...ΕΙΚΟΝΑ!
Κοιτα να δεις τωρα εγω αν θα δω τετοιου τυπου εργα μετα θα παω για υπνο με ΝΑ ενα βαρος στην καρδια και την ψυχη.Οταν θα κατσω να αφιερωσω ενα 2ωρο για να δω καποιο εργο θελω να περασω καλα και οχι να στεναχωρηθω η να προβληματιστω,αρκετα τραβαμε ολη μερα εμεις οι παντρεμενοι με παιδια!!ΟΣσο αφορα τον αρχοντα ...μπορω να πω οτι με κουραζει για τον λογο οτι δεν εχει ηχητικα εφε και με ψιλοπαιρνει ο υπνος.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Εικονα η ηχος

50-50

Απο και και περα αναλογα το δυνατο σημειο του εργου διαφοροποιουνται τα ποσοστα :137:
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Εικονα η ηχος

ενος Ρωσσικου "Αμλετ" στη σκηνη του "να ζει κανεις ή να μη ζει".
Τετοιες ταινιες σε συγκλονιζουν ακομα και αν τις δεις σε 14 '' τηλεοραση θειο :137:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.560
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top