Είναι οι λαμπάτοι ενισχυτές επικίνδυνοι για την ανθρώπινη ακοή;

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
106
Reaction score
57
Οντας μετοχος της μεγαλης hifi κοινοτητας εδω και 30 χρονια, θελησα να μοιραστω μαζι σας καποιες απο τις εμπειριες μου και καποιους απο τους προβληματισμους μου,προς αμλυνση του γνωστικου πεδιου,αλλα και προς αποφυγη,ισως, καποιων ενδεχομενων κινδυνων για την ακοη μας.
Πριν απο αρκετα χρονια,ηρθα σε επαφη με τον ενισχυτη Musical Fidelity Tri-Vista 300 ο οποιος μου παρουσιαστηκε σε studio προς ακροαση.Ο ενισχυτης χρησημοποιει λυχνιες.Μετα απο μερικα μολις λεπτα ακροασης ενοιωσα απο την περιοχη των λοβων την θερμοκρασια του σωματος μου να ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ,και στη συνεχεια δυσκολια στην αναπνοη και ζαλη,που αμεσως καταλαβα πως οφειλοταν στην υπεραναλυτικη φυση του ενισχυτη,Αναρωτιεμαι ολα αυτα τα χρονια που μεσολαβησαν απο τοτε μεχρι σημερα,κατι προφανες αλλα ΑΔΥΝΑΤΟΝ τεχνικα να απαντηθει.ΟΚ υπαρχουν οι σχετικες μετρησεις,που καθηστουν τον εν λογω ενισχυτη ασφαλη σε ολο το ακουστικο φασμα.Τι συμβαινει ομως στη σχεση του σηματος με το ρευμα?Δηλαδη τι στην πραγματικοτητα συμβαινει οταν ενα ηλεκτρικο σημα περνα μεσα απο πυρακτωμενα πυνια?Το σημα αλλοιωνεται καθως και η δυναμικη του συμπεριφορα-αυτο ειναι σιγουρο-λογω του ηχητικου αποτελεσματος των μπασων στους ενισχυτες λυχνιας.Κατα τη γνωμη μου οι λαμπατοι ενισχυτες ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ το λιγοτερο για την ακουστικη μας ισορροποια-και αυτο φαινεται και ακουγεται γιατι μετα απο λιγο κουραζουν.Ισως τελος να ειναι επικινδυνοι και για την Υγεια μας...
Υ.Γ.Τα ως ανω αναφερονται ως παρακαταθηκη,και δεν θελω να διαφωνησω ειτε να συζητησω πανω σε αυτα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
"Κατα τη γνωμη μου οι λαμπατοι ενισχυτες ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ το λιγοτερο για την ακουστικη μας ισορροποια-και αυτο φαινεται και ακουγεται γιατι μετα απο λιγο κουραζουν.Ισως τελος να ειναι επικινδυνοι και για την Υγεια μας..."
Το μετα απο λιγο, ποσο λιγο ειναι; γιατι μετα απο 4ωρη καθημερινη ακροαση, μαλλον θελω να παω σε 6ωρη κι οχι να διακοψω λογω κουρασης (η διακοπη γινεται αναγκαστικα γιατι κοντευουν μεσανυχτα).
Επικινδυνοι για την υγεια... σε ποιο οργανο; υποθετω στα αυτια μας, αφου αυτο επηρεαζεται αμεσα. Θα ελεγα πως αυτα περισσοτερο κινδυνευουν απο τη μεγαλη ενταση, παρα απο την συμβατικη ακροαση. Και φυσικα απο την ...κακη μουσικη μας επιλογη.
Εχεις υπ' οψη σου καμια επιστημονικη τεκμηριωση;
Ακομη, αυτο:
"Υ.Γ.Τα ως ανω αναφερονται ως παρακαταθηκη,και δεν θελω να διαφωνησω ειτε να συζητησω πανω σε αυτα."
πραγματικα δεν το καταλαβαινω. Αν δεν θελεις συζητηση πανω στο θεμα, γιατι το ανοιξες; Και "παρακαταθηκη" σημαινει κατι αλλο, μαλλον οχι αυτο που (θελεις να) εννοεις.
Σε ...μπελαδες μας εβαλες;)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.361
- δεν μου ακούγεται λογικό αυτό , είχες και άλλη παρόμοια εμπειρία , ή κάποιος άλλος;
 


Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Εκατομμύρια ραδιόφωνα , ενισχυτές hifi , κιθάρας ,τηλεοράσεις,πομποί AM SW marine, στρατιωτικά λειτουργουσαν και ακόμα λειτουργούν με λυχνίες.
Πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο.....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πριν απο αρκετα χρονια,ηρθα σε επαφη με τον ενισχυτη Musical Fidelity Tri-Vista 300 ο οποιος μου παρουσιαστηκε σε studio προς ακροαση.Ο ενισχυτης χρησημοποιει λυχνιες.
Ο Musical fidelity Tri-vista δεν χρησιμοποιεί λυχνίες. Είναι κατά βάση ενισχυτής τρανζίστορ και μόνο στην προενίσχυση φέρει κάποιες πολύ μικρές λυχνίες μινιατούρες με ελάχιστη κατανάλωση ισχύος.
Όλο το τελικό στάδιο με τα υψηλά ρεύματα προέρχεται από τρανζίστορ.
Και μόνο από αυτό καταλαβαίνεις πως τίποτα από τα παραπάνω που αναφέρεις δεν μπορεί να ισχύει.
 


Μηνύματα
662
Reaction score
534
Ναι, είναι επικίνδυνοι και οχι μόνο για την ακοή αλλά και για την όραση.
Στράβωνεσαι να βλέπεις τις πυρακτωμένες λυχνιελ και μάλιστα απο κοντα.
Τώρα πετα από την πλακα, το θεωρώ υπερβολη. Πιο πολύ κινδυνευεις από την πολύωρη ακρόαση σε υψηλές εντάσεις είτε έχεις λαμπατο είτε όχι.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
υπεραναλυτικη φυση του ενισχυτη
Με ...λαμπιτσες;;;!!!
Μπα, μαλλον καποιος (καποια ισως;;)) "μελετουσε" (=σκεφτοταν εντονα) τον φιλο μας και "αναψαν" τα αυτια του;)
 




stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Πολύ ωραια αναλυση!!!. Μου θυμισε τη φοβερη ταινια του Κιουμπρικ dr Strangelove οπου ο διαταραγμένος διοικητης της μοναδος ενιωσε κουραση μετα την σεξουαλικη επαφη και το ερμηνευσε ότι δεν πρεπει να εχει σχεση με γυναικες και να σταματησει το σεξ. Στο τελος αποφασισε να καψει τον πλανητη.
 

Μηνύματα
634
Reaction score
767
Παιδια ο φιλος δεν τρολαρει. Ειναι επισης σύνηθες οταν ακους mc κεφαλές να εχεις πρήξιμο στα γεννητικά όργανα με αποτέλεσμα να πρεπει οπωςδηποτε να γ@μησεις μετα απο εστω 30 λεπτά ακροασης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
τίποτα από τα παραπάνω που αναφέρεις δεν μπορεί να ισχύει
Μα ο άνθρωπος μετέφερε τις ακουστικές του εντυπώσεις ακροάσεων...

Αφού το άκουσε. Είναι ισχυρό "χαρτί" αυτό στο χώρο του χάι εντ..

Τα υπόλοιπα που λες, είναι τεχνικά θέματα, για ηλεκτρολόγους άσχετους σα τον Κόγια.

Εδώ μιλάμε για εμπειρία ακρόασης. Για όνομα...




ΥΓ. Να μεταφερθεί στο "εδώ γελάμε" παρακαλώ.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Πέραν της (ευπρόσδεκτης) πλάκας, των (επιτυχημένων) ορθογραφικών που κάνουν τον Κόγια να κλαίει, κλπ κλπ κλπ, υπάρχει μια λογική εξήγηση σε αυτό:
Μετα απο μερικα μολις λεπτα ακροασης ενοιωσα απο την περιοχη των λοβων την θερμοκρασια του σωματος μου να ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ,και στη συνεχεια δυσκολια στην αναπνοη και ζαλη
Φυσικά όχι αυτή:
που αμεσως καταλαβα πως οφειλοταν στην υπεραναλυτικη φυση του ενισχυτη
(ως γνωστόν η ερμηνεία των φίλων μας των χαϊεντάδων από τις ακροάσεις οδηγεί πάντα σε ανορθόδοξα συμπεράσματα)

Η μόνη περίπτωση να εξηγηθεί λογικά, είναι ικανή ποσότητα υπόηχων, σε επαρκή στάθμη, που όντως οδηγεί σε ζάλη-ναυτία και αποπροσανατολισμό.

Αυτά από την πλευρά της λογικής. Παρακαλώ, συνεχίστε. :p
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.048
Reaction score
20.453
Παιδια ο φιλος δεν τρολαρει. Ειναι επισης σύνηθες οταν ακους mc κεφαλές να εχεις πρήξιμο στα γεννητικά όργανα με αποτέλεσμα να πρεπει οπωςδηποτε να γ@μησεις μετα απο εστω 30 λεπτά ακροασης.
:roflmao::roflmao:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πέραν της (ευπρόσδεκτης) πλάκας, των (επιτυχημένων) ορθογραφικών που κάνουν τον Κόγια να κλαίει, κλπ κλπ κλπ, υπάρχει μια λογική εξήγηση σε αυτό:


Φυσικά όχι αυτή:

(ως γνωστόν η ερμηνεία των φίλων μας των χαϊεντάδων από τις ακροάσεις οδηγεί πάντα σε ανορθόδοξα συμπεράσματα)

Η μόνη περίπτωση να εξηγηθεί λογικά, είναι ικανή ποσότητα υπόηχων, σε επαρκή στάθμη, που όντως οδηγεί σε ζάλη-ναυτία και αποπροσανατολισμό.

Αυτά από την πλευρά της λογικής. Παρακαλώ, συνεχίστε. :p
Σκέφτηκα και εγώ την περίπτωση βλάβης και ταλάντωσης του συστήματος, ιδίως αν η ακρόαση έγινε με πικάπ, πράγμα πολύ πιθανόν 30 χρόνια πριν, που όλοι ξέρουμε πόσο επιρρεπές μπορεί να είναι σε υπόηχους.
Κάτι αντίστοιχο μπορεί να συμβεί και με συχνότητες μη ακουστές, λίγο πάνω από το ακουστικό φάσμα.
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Καλημέρα!

Το ξαναποστάρω, γιατί είναι επίκαιρο!
-------------------------------------------------

Μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον παππούλη και τον γιατρό:

Πάει, λοιπόν, ο παππούλης για εξετάσεις και αφού τελειώνουν, τον ρωτάει τον γιατρό:

Να σε ρωτήσω, γιατρέ μου, όταν ήμουν νεαρούλης, το πρωί που ξύπναγα, έπιανα το «όργανο» μου που ηταν σκληρό σαν στυλιάρι και προσπαθούσα και με τα δυο μου τα χέρια και μ’όλη μου τη δύναμη να το λυγίσω και δεν τα κατάφερνα.

Τώρα που ξυπνάω, το πιάνω, το γυρίζω απο δω, το γυρίζω από κει, το λυγίζω, το κάνω ό,τι θέλω, ακόμα και με το ένα χέρι και χωρίς πολλή προσπάθεια.

Μπορείς, σε παρακαλώ, να μου πεις, που οφείλεται όλη αυτή η υπερφυσική μυική δύναμη που απέκτησα στα γεράματα?

 

Status
Not open for further replies.

Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top