Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα σας

  • Οχι

    Votes: 11 13,8%
  • Μαλλον οχι

    Votes: 3 3,8%
  • Και ναι και οχι

    Votes: 25 31,3%
  • Μαλλον ναι

    Votes: 10 12,5%
  • Ναι

    Votes: 31 38,8%

  • Total voters
    80

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ξερετε τωρα,ψηφιζετε πρωτα και μετα-αν θελετε- μας λετε και
δυο λογακια για το set up σας.
Ειδικα εαν η εικονα που εχετε σας καλυπτει απολυτα...:126:
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Ψηφίζω και ναι και όχι.

Ναι γιατί είναι HD οπότε σαφώς ανώτερη από οποιαδήποτε σαβούρα υπαρχει σε video clubs και τηλεοράσεις.

Όχι γιατί σίγουρα το σύστημα μου δεν είναι ακόμα σε τέτοιο επίπεδο ώστε να αποδώσει όπως το θέλω εγώ.Αν όλα πάνε καλά μέχρι το τέλος του 2009 θα το έχω αναβαθμίσει...

Το setup που έχω είναι ένα ενισχυτικό 5.1 της SONY με DD και DTS, πηγή HTPC και PS3 για bluray, οθόνη μια 32άρα LG.
Το setup που θα έχω είναι ένα ενισχυτικό hk,ένα νέο σετ 5.1 το οποίο ακόμα δεν το γνωρίζω και μια μεγαλύτερη οθόνη.(Δυστυχώς αν βάλω προβολικό θα μου κάνουν έξωση οι γονείς μου!!!)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Ειδικα εαν η εικονα που εχετε σας καλυπτει απολυτα...:126:
όχι βέβαια!

και δεν είναι θέμα μηχανήματος... προβολέα ή πηγής κλπ κλπ κλπ.

είναι θέμα ...αρχών! :144:

Για ποιούς μας περάσατε κύριέ μου? :142:

Εδώ δε μας καλύπτουν απόλυτα άλλα κι άλλα, η εικόνα θα μας καλύψει?
Μα καλά, χάπια πήρες πάλι? :135:

Αν μας κάλυπταν απόλυτα έτσι εύκολα, τι, εδώ θα τριγυρνούσαμε να σκαλίζουμε να συζητάμε και να ψάχνουμε τις πιο βλαμμένες λεπτομέρειες με ευλάβεια και σοβαρότητα ως αρμόζει σε εθνικά ζητήματα? Είμαστε εντελώς βλαμμένοι, ρεεεεεεεεεεεεεεε!!!
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

ψήφισα μάλλον ΝΑΙ... με το Εγγλέζικο σκεπτικό "all other things considering..."

Ποιά είναι τα "all other things"

1) Μη υπάρχουσα διάθεση για περαιτέρω χρηματική "επένδυση"
2) Μεγαλη διάσταση οθόνης που δεν μπορεί να μεγαλώσει παρπάνω 120"
3) Σύστημα Full HD (Optoma HD81) με ικανό scaler και καή συνδεσιμότητα σε αρκετές πηγές, αρα με καλύπτει απόλυτα, και η ποιότητα εικόνας και η φωτεινότητα του είναι ποκύ κοντά στο τι θα έλεγα τέλειο, ασχετα αν εχουν περάσει 2 χρόνια απο την αγορά του.
4) Βασική πηγή Playback είναι ενα πολύ σωστά σεταρισμένο PC με πολλούς δίσκους με ποικιλία απο βιντεοαρχεία και μεγάλη γκάμα διαθεσίμων ταινιών και υλικού HD.
5) Καλός ήχος με ηχεία που δεν αλλάζουν ευκολα, καθώς ο ηχος τους είναι παραπάνω απο καλός
6) Ισως να άλλαζα τον ενισχυτη του projector home theater σε εναν Harman Kardon 355 λόγω ποιότητας και πολλών Watt
7) H οθόνη μου αν και δεν είναι επώνυμη αρκετά είναι ικανοποιητική για το κόστος της και φυσικά εχει όλες τις χρηστικές λειτουργίες όπως, ηλεκτρική και τηλεχειριζόμενη.
8) Ο χωρος που εχω (dedicated room) μπορεί να υποστεί αρκετές αλλαγές και βελτιωσεις όμως προς το παρόν δεν θα υποστεί τίποτε γιατί ότι εχω στο μυαλό μου κοστίζει και οι καιροί δεν είναι και οι καλύτεροι για πριγκιπες...

αυτά
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Ψηφίζω και ναι και όχι.

ναι,γιατι αυτα που εχω ειναι πολυ καλα και οχι γιατι ειναι φυσικο να θελω ακομα καλυτερα...
 

Μηνύματα
388
Reaction score
0
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Ψηφιζω ναι, διοτι μετα την ενασχοληση μου με το HD επαψα να ασχολουμαι με το πως αλλα με το τι βλεπω...

prj : panasonic PT-AX100E 720p
πανι : Dalite 92"
tv : philips 42" Cineos fullHD ambilight
amp : Yamaha 3090 (δεν τον αλλαζω και ας μην εχει DTS)
Ηχεια :
L&R : Roister Dipole 6
Center : Roister 4/5,5
Rear : Roister (δεν θυμαμαι μοντελο)
Playback : PC για playback HD και μονο απο streaming, τα αρχεια μου βρισκονται σε αλλο server και γενικα ολη η υλοποιηση του δυκτιου μου θελει 2 σελιδες παρουσιαση. :116:

To μονο που θα ηθελα καποια στιγμη να αλλαξω θα ηταν το προβολικο και να πηγαινα σε εναν full ΗD, δεν με "καιει" ειμαι μια χαρα και το ευχαριστιεμαι ακομα απιστευτα.
Αλλωστε οπως εχω πει ολα ξεκινανε απο την πηγη. :119:
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Re: Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Playback : PC για playback HD και μονο απο streaming, τα αρχεια μου βρισκονται σε αλλο server και γενικα ολη η υλοποιηση του δυκτιου μου θελει 2 σελιδες παρουσιαση. :116:
Μπορείς να την κάνεις στην κατηγορία HTPC σε παρακαλώ?Με ενδιαφέρει γιατί και εγώ κανάλια και servers οργανώνω βραδιάτικα!! :142::142::142:
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Είμαι κι εγώ στους "Ναι". Απολαμβανω αυτό που βλέπω οπότε δεν βρίσκω τον λόγο να ψαχτώ για κάτι


TV | Samsung LE40F71B @ 1080p
Projector | BenQ W9000
Πανι | Dalite 92" high contrast
Ενισχυτής | Pioneer VSX-LX70
Ηχεία | Canton Chrono LR:509 C:505 SLR:502 SW:525
Playback | HTPC με BR & HDDVD
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Παιδια, το set up ενισχυτων, ηχειων κλπ δεν χρειαζεται.
Μονο αυτο του βιντεοπροβολεα.
 

Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Παιδια, το set up ενισχυτων, ηχειων κλπ δεν χρειαζεται.
Μονο αυτο του βιντεοπροβολεα.
Εσύ δλδ ρε Νώε όταν βλέπεις ταινία την βλέπεις χωρίς ήχο? Και δεν εννοώ τα προβλήματα ακοής λόγω ηλικίας :136:
 

Μηνύματα
394
Reaction score
203
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Ναι. Εδώ και λίγες μέρες, καθώς ευτυχής κάτοχος του 80άρι (SONY). Η εικόνα ξυρίζει (με ριθμίσεις σχεδόν μαμίσιες).
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Ξερετε τωρα,ψηφιζετε πρωτα και μετα-αν θελετε- μας λετε και
δυο λογακια για το set up σας.
Ειδικα εαν η εικονα που εχετε σας καλυπτει απολυτα...:126:
Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος απο εδω μεσα που να τον καλυπτη η εικονα που εχει.....
Οσοι ασχολουνται με το σπορ αυτο θελουν παντα κατι καλυτερο..:116:

Ευτυχης οι κατοχοι που δεν ασχολουνται με την ποιοτητα εικονας..

Εγω ψηφισα ΝΑΙ και ΟΧΙ

infocus 7200(720p)-stewart firehawk 92"-dvd sony 999

Ακομα δεν εχω δει HD-BR ταινιες....
Οταν θα υπαρχουν ταινιες BR στα video club οπως τα dvd,τοτε θα γινει αναβαθμιση projector - player....:112:
Μεχρι να γινει αυτο θα αλλαζω λαμπες...:137:

Και οταν βγει προβολεας με χαρακτηρηστικα......sharp - marantz - sony - jvc - οptoma......θα ειμαστε ευτυχης....!!!!!
αααα..!!!!!και φυσικα 240/1 καμπυλη οθονη με αναμορφικο καλο.......!!!!!!!


καλες αποκριες παιδες.....
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Και Ναι και Όχι.
Ο προβολέας μου είναι αξιοπρεπέστατος (Sanyo Z2000), και αν συνυπολογίσουμε το ότι δεν είμαι ψείρας, είναι ό,τι πρέπει.
H οθόνη μου, απλά υπάρχει. Εϊναι μια Dalite 92" η οποία μάλιστα δεν γουστάρει το 1080 και κάνει κάτι σαν moire. Λεπτομέρειες.
Το πρόβλημα είναι το δωμάτιο, το οποίο είναι μικρό και άσπρο. Όλο σχεδιάζω την κάλυψη ενός τοίχου με κάτι σκούρο ή το βάψιμο, και όλο το αναβάλω.
Μιας και ο χώρος μου είναι ο αδύναμος κρίκος, δεν έχω και πολλά περιθώρια. Η οθόνη ίσως αλλαχτεί σε κάτι καλύτερο, αλλά για Stewart δεν με βλέπω.
Από τα μηχανήματα λοιπόν Ναι, από τα άλλα Όχι.
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Ψήφισα ναι. Αλλά μπορεί και να μην είναι και αλήθεια!:116:
Τι εννοώ:
Από τα μηχανήματα είμαι ευχαριστημένος για την ώρα.
Παίζω MKV με το egreat στον HD1 η εικόνα με ικανοποιεί πλήρως.
Όταν βάζω καμιά φορά dvd, άστα βράστα.
Άρα το μεγάλο ποσοστό βελτίωσης ήρθε μέσω του καλού τράνφερ και λιγότερο με τον καλύτερο προβολέα.
Πάρτε τον καλύτερο προβολέα, όποιον θεωρείτε εσείς καλύτερο, και βάλτε του να παίξει ένα dvd και να μην είναι και καλής ποιότητας. Θα κλαίτε τα λεφτά σας!

Αυτό που δεν με ικανοποιεί είναι ο χώρος.
Ένα τυπικό σαλόνι που δεν μπορεί να κάνει καλή συσκότιση και δεν μου επιτρέπει να βάλω μεγαλύτερη οθόνη (παρόλο που αυτή που έχω τώρα είναι 132" ίντσες) θα ήθελα μεγαλύτερη.

Άρα αυτό που θα ήθελα να αλλάξω δεν είναι τα μηχανήματα αλλά ο χώρος αν είχα τη δυνατότητα.
Ένα δωμάτιο 4χ7 να το βάψω όπως θέλω εγώ και να βάλω μια οθόνη 150".
Ε ρε, και πιάσω το λαχείο!
Ξέρετε τι θα κάνω.:142:
 

Μηνύματα
326
Reaction score
0
ναι και με 1000

ενας low low end προβολεας hw10 και low end φακος htb

αλλα μια hιend οθονη οπως η smx pro curv

γενικα σαν τελικο αποτελεσμα τα ριχνει στα αυτια σε πολυ πιο ακριβους προβολεις φιλων που ειδα...(μη βαρατε)


και το πιο κουφο
ο 10 κανει vertical stretch μονο σε sd signal και γιαυτο παιζω απο λαπτοπ me hdmi και το κανω απο εκει


και για πηγη αναμενω oppo
και ισως και καποιο προβολεα πιο παλιο αλλα πιο hi
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?


Τηλεόραση | Sony KDS-55A2000
Προβολέας | Infocus IN82
Οθόνη| Stewart Firehawk G3 100’
Ενισχυτής AV | Pioneer VSX-LX70
Πηγές| Sony BDP-S550
|Oppo DV-983H
|Custom HTPC
|PS3

Ψήφισα "μάλλον ναι" με τη λογική ότι είμαι ικανοποιημένος με ότι έχω, αλλά σίγουρα θα ήθελα τον καλύτερο προβολέα και οθόνη, αλλά και έναν καλύτερο χώρο για την προβολή.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Ανδρέα διαφωνώ να μην αναφέρουμε και το ηχητικό του ΗΤ μας...

Big Picture needs big sound...

Και όλα σε ενα Home Theater ειναι αλληλένδετα. Αλλίμονο αν εχεις εικόνα φουλ HD με καταπληκτικό σετάπ και τα ηχεία σου είναι 5.1 logitech απο PC.... είσαι για σκότωμα..

Απο την άλλη με χαροποιεί να ακούω οτι κρατάω τον παλιό μου ενισχυτή... και να μην εχει DTS... γιατί βλέπεις τελικα΄τι είναι αυτό που οι περισσότεροι μας θέλουμε.

Εγώ θέλω καλή εικόνα και ας είναι απο ματρόσκα... και ας είναι και απο 720p πάλι η εικόνα είναι συμπαγής και σωστή χωρίς κόκκο και χωρίς προβλήματα κίνησης. Ισως περισσότερες ταινίας με κίνηση να είναι ομορφότερες σε 720p παρά σε 1080 καθώς η κίνηση τους αποτυπώνεται καλύτερα.

Μετά όλα τα νέα φορμάτ ήχου... τελικά τι είναι? Ολα μάρκετινγκ? Σιγά μην ακούσω διαφορά... δώσε μου 5.1 καλό και ας είναι Prologic... τι DTS Και μαρκετινγκ... δεν καταλαβαίνω διαφορές... απλά θέλω ο ήχος να βγαίνει απο όπου πρέπει... μπρός πίσω κέντρο...

Ολα βελτιώνονται, λεφτά να εχεις... και φυσικά σχεδόν the sky's the limit Με το σπόρ μας..
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

ναι και όχι..
είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος αλλά πάντα θέλω περισσότερα...

( αν δεν το είχα αυτό γμτ θα είχα περισσότερα στην τσέπη και θα ήμουν παντρεμένος):137::137:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Ψήφισα όχι γιατί το σύστημα δεν έχει τελειώσει, πρέπει να αλλάξω την οθόνη, και να έρθει ο Βαγγέλης για το calibration!!!

PJ = SONY G70
Scaler = DVDO VP30
Media player = WD TV
DVD Recorder = 550 PIONEER
ΗΧΟΣ
Ενισχυτικά, KENWOOD THX ULTRA 2
Ηχεία, JAMO THX + 2 Παθητικά JAMO SUB THX
Καλώδια, THX Certificate
Τα έβαλα όλα και ας λέει ο Ανδρέας!!!!
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Ψηφίζω και ναι και όχι με το σκεπτικό ότι πάντα θα υπάρχει βελτίωση.

Αν και μιλάμε για πεπαλαιωμένη τεχνολογία, η 29'' CRT, ακόμα δεν έχει αντίπαλο στα αναλογικά κανάλια.

Θέλω σε όλα να υπερέχει η ψηφιακή τεχνολογία. Ναι OK σε HD ο προβολέας υπερέχει, και σε SD από DVD είναι ισόπαλος. Τα αναλογικά όμως που είναι και αυτά που κατέχουν το μεγαλύτερο κομμάτι της ώρας θέασης... ακόμα. Και δεν μιλάω να πάω σε λύσεις εξωτικού scaler-επεξεργαστή. Τα κρίνω όπως παίζουν μόνα τους.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.605
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top