Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα σας

  • Οχι

    Votes: 11 13,8%
  • Μαλλον οχι

    Votes: 3 3,8%
  • Και ναι και οχι

    Votes: 25 31,3%
  • Μαλλον ναι

    Votes: 10 12,5%
  • Ναι

    Votes: 31 38,8%

  • Total voters
    80
Μηνύματα
95
Reaction score
0
Ψηφίζω ΟΧΙ καθόλου κι εγώ!
Οπότε πάμε για άλλα!!!
δεν σας αναφέρω προβολέα, δεν αξίζει τον κόπο.
Το θέμα είναι τι θα πάρω???
 

Μηνύματα
738
Reaction score
8
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Ψηφισα & ναι & οχι.
Με τον ταπεινο Panasonic PT-AX100 720p & player το PS3 ειμαι
ευχαριστημενος σε bluray, ετσι & ετσι στα υπολοιπα κατεβασμενα η οχι..
Οταν μπορεσω θα παω για αναβαθμιση στο προβολι αφου
εχει αρχισει & γερναει ηδη.
 

Μηνύματα
107
Reaction score
0
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Δεν μπορώ να ψηφίσω γιατι η απάντηση θα είναι :

Oχι - εάν δω τον "φτωχό" μου προβολέα να παίζει δίπλα σε έναν νέο FullHD.
Μάλλον όχι - αν δώ μόνο του ένα νέο μοντέλο να παίζει σε κάποιο show room
Και ναι και όχι - αν δεν το πολυσκεφτώ
Μάλλον ναι - αν δω μια καλή ταινία με σωστή ευκρίνια, χρώματα κλπ
Ναι/σίγουρα ναι - εάν προσπαθήσω να δω μια ταινία σε τηλεόραση όσο καλή τηλεόραση και αν είναι.

Για την ιστορία ο προβολέας μου είναι ο Panasonic AX 100.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.506
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Ωραία απάντηση!
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Πάντως, δεν μπορείς να πεις! Σημείωσα θεαματική βελτίωση μέσα σε τέσσερα χρόνια!

Τόση που να φτάνει για να διακρίνω με άνεση τι παθαίνει η ευκρίνεια στην εικόνα ενός μονότσιπου DLP προβολέα, όταν... μπαίνει ένας αναμορφικός φακός ανάμεσα στον προβολέα και την οθόνη!...

Την ημερα που θα εχεις καταλαβει την διαφορα στην "ευκρινεια"
αναμεσα απο μια εικονα 92'' και σε μια 123'' θα εχεις καταφερει πολλα.
Μεχρι τοτε, και για να ειμαστε σιγουροι, κανουμε πρωτα ζουμ και
γεμιζουμε την οθονη που εχουμε για να δουμε πως δειχνει "ανευ"
και μετα προσθετουμε το "με" και κανουμε την συγκριση
Οπως βλεπεις Πανο.....αντι για βελτιωση,εσυ πας πισω..!!!!!!
Δεν χρειαζετε να απαντησω εγω...:137:
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Πω πω τι δυστυχια ειναι αυτη εδω μεσα, ολοι ανικανοποιητοι!:116:
Εγω με τον w5000 ειμαι ικανοποιημενος και ετσι ψηφισα ΝΑΙ.
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Η αλήθεια είναι οτι έχουμε στο σπίτι καλύτερη εικόνα από τον κινηματογράφο και πάλι δεν είμαστε ευχαριστημένοι.
Ε ρε, βούρδουλας που μας χρειάζεται!:609:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Αυτό δεν είναι τίποτα! σιγά σιγά θα μας πούν, οτι πρέπει να είμαστε ''εκπαιδευμένοι'' για να βλέπουμε HOME CINEMA!!!! :142::142::142:
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

οταν ο Αντρεας λεει για "ικανοποιημενους" μου φερνει κατι σαν το μετεωρολογικο της Πετρουλας....:116:

εγω ψηφισα και ναι και οχι,ναι γιατι πιστευω οτι βλεπω τις ταινιουλες μου μια χαρα( και δεν εχω HD)και οχι, γιατι οπως ειπαν ολοι κατι παντα υπαρχει που θαθελες να ηταν καλυτερο.

το παλαι ποτε ειχα εναν 16 αρη σινε-προβολεα και ονειρευομουνα τοτε να υπηρχε αυτο που λεμε σημερα Home cinema.Οταν πρωτοβγηκαν τα ηλεκτρονικα προβολικα η χαρα μου ηταν μεγαλη και ας παιζανε οπως παιζανε.Οταν πηρα τον 8αρη,πιστευα οτι το ονειρο μου ειχε πραγματοποιηθει και αρκετα χρονια αργοτερα ακομα και σημερα το πιστευω.Απο κει και περα τα υπολοιπα ειναι ψιλα για μενα.Αυτο το λεω για να εξηγησω την δικια μου οπτικη.
Σιγουρα ολα επιδεχονται βελτιωση ,αλλα η μεγαλη διαφορα μια φορα γινεται(κι αυτο ακουγεται καπως....:116:).
Καποτε ειπωθηκε οτι τα πρωτα χρονια του παλιου φορουμ υπηρχε μεγαλυτερος ενθουσιασμος για το σπορ αυτο.Κι ας βλεπαμε κατι μηχανακια της πλακας.Το πιστευω αυτο.
Απλα καποτε ο νεωτερισμος φθινει.Οση και ναναι η βελτιωση πια, η χαρα του πρωτου μαπα προβολικου που ειχα παρει πριν πολλα χρονια δεν νομιζω οτι μπορει να επαναληφθει.:109:
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Ειμαι ικανοποιημενος. Ξερω οτι ο προβολεας μου παιζει κλασεις κατω απο τους νεους HD και δεν υπαρχει καμια συγκριση. Αλλα ειμαι ικανοποιημενος με τα mkv 720ρ που βλεπω ακομα και με την λαμπα να εχει πεσει κατα πολυ σε φωτεινοτητα. Ειμαι ικανοποιημενος γιατι εχω καλυτερη εικονα απο την κινηματογραφικη. Το αν θα παρω η οχι καινουργιο προβολεα, θα εξαρτηθει μονο απο την τιμη της λαμπας. Τοσο ικανοποιημενος ειμαι.
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Ψήφισα Ναι με τα μπούνια.

Έχω έναν σύγχρονο προβολέα 4ετίας, με τεχνολογία αιχμής LCD (Lame Crappy Display) και άριστη απόκλιση, στον οποίο απολαμβάνω υλικό υπερυψηλής ευκρίνειας DVD.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Ψήφισα Ναι με τα μπούνια.

Έχω έναν σύγχρονο προβολέα 4ετίας, με τεχνολογία αιχμής LCD (Lame Crappy Display) και άριστη απόκλιση, στον οποίο απολαμβάνω υλικό υπερυψηλής ευκρίνειας DVD.
Μπουαχαχαχα:142:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Εγώ στο ενδιάμεσο (αφού είχα ψηφίσει) άλλαξα προβολέα.

Πλέον, είμαι ευτυχής κάτοχος του Sony 10.

Η ψήφος μου παραμένει ΣΑΦΩΣ ΟΧΙ.

χοχοχο
 

Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Απάντηση: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Μάλλον ναι.
Από την 17άρα CRT,η 20άρα wide tft είναι χάρμα οφθαλμών. Τα 720p τα έχει για breakfast...
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Re: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Ψήφισα Ναι με τα μπούνια.

Έχω έναν σύγχρονο προβολέα 4ετίας, με τεχνολογία αιχμής LCD (Lame Crappy Display) και άριστη απόκλιση, στον οποίο απολαμβάνω υλικό υπερυψηλής ευκρίνειας DVD.
εχω ενα ντουβαρι αρχαιο αλλα βλεπω αριστουργηματα του κιν/γραφου σε απηρχειωμενο DVD ,ενω ο φιλος μου με τον σουπερ-ντουπερ HD βλεπει τη μια @αλακια μετα την αλλη σε μπλου-ρεη.Αλλα η εικονα ειναι τελεια βρε αδερφε,ειδικα εκεινο το σλασερ μερος 15 ,αμαν τι εικονα ηταν αυτη,τα αιματα βγαινανε απο την οθονη!!!!!:116:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

εχω ενα ντουβαρι αρχαιο αλλα βλεπω αριστουργηματα του κιν/γραφου σε απηρχειωμενο DVD ,ενω ο φιλος μου με τον σουπερ-ντουπερ HD βλεπει τη μια @αλακια μετα την αλλη σε μπλου-ρεη.Αλλα η εικονα ειναι τελεια βρε αδερφε,ειδικα εκεινο το σλασερ μερος 15 ,αμαν τι εικονα ηταν αυτη,τα αιματα βγαινανε απο την οθονη!!!!!:116:

Δημήτρη μου, έτσι είναι, τι να κάνουμε, δεν γίνεται να αρέσουν σε όλους μας τα ίδια πράγματα!

Σε πληροφορώ ότι έχω κατεβάσει κάμποσα πραγματικά αριστουργήματα του κινηματογράφου όπως τη τριλογία του The Godfather σε απολύτως κορυφαίες ματρόσκες των 20GB η καθεμία από τα original Blu-ray. Ε, δεν βλέπονται με τίποτα Δημήτρη μου, τι να κάνουμε, όχι τουλάχιστον στον Sharp! :137:

Η εικόνα είναι χειρότερη από καλογραμμένη κασέτα VHS, ε πως να το κάνουμε λοιπόν, δεν χαραμίζω με τίποτα εννέα ώρες από τη λάμπα του Sharp για να δω ένα αριστούργημα μεν, με ποιότητα εικόνας όμως που είναι για να την κλαίνε οι ρέγγες! :204:

Το ίδιο ακριβώς και με τον Dracula του Coppola σε Blu-ray. Η ταινία μπορεί να είναι αριστούργημα, αλλά στον Sharp δεν άντεξα παραπάνω από ένα λεπτό, πάτησα το stop και είπα αμέσως πάμε για άλλα!

Για αυτόν ακριβώς το λόγο Δημήτρη μου, στήνω το "εφεδρικό" home cinema στη κρεβατοκάμαρα με τον BenQ 8700 και το δεύτερο HTPC. Όλες οι δευτεράντζες, τριτάντζες κτλ., από ποιότητα εικόνας, είτε είναι αριστουργήματα είτε όχι, θα παίζουν αποκλειστικά εκεί! :126:
 

Μηνύματα
90
Reaction score
0
Είμαι κατα αρχήν ικανοποιημένος.
Τους τελευταίους μήνες αγόρασα τα παρακάτω
5 vm1 B&W
Dali concept 12' Sub
Harman Kardon 255
Καλώδια 2,5 mm2 για τα ηχεία
Benq 5000. (To τοποθέτησα στο ταβάνι)
SONY BDP-S350 blue ray
Htpc Altec silver

η οθόνη είναι μια μικρή που είχα από παλιότερα πλάτους μόνο 180 cm. Στο μέλλον θα πάω σε μεγαλύτερη οθόνη.
Ο χώρο είναι 28 τμ. στο play-room (μεζονέτα δίπλα στη θάλασσα στη Ρόδο).
Προς το παρών σταματάω τις αναβαθμίσεις και θα φτιάχνω roof garden. (θα φτιάξω και καλοκαιρινό home - cinema...)
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.506
Απάντηση: Re: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

μεζονέτα δίπλα στη θάλασσα στη Ρόδο

:141:




























Φαίνεται ότι ζηλεύω;:142:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Re: Ειστε ικανοποιημενοι απο την εικονα που εχετε?

Δημήτρη μου, έτσι είναι, τι να κάνουμε, δεν γίνεται να αρέσουν σε όλους μας τα ίδια πράγματα!

Σε πληροφορώ ότι έχω κατεβάσει κάμποσα πραγματικά αριστουργήματα του κινηματογράφου όπως τη τριλογία του The Godfather σε απολύτως κορυφαίες ματρόσκες των 20GB η καθεμία από τα original Blu-ray. Ε, δεν βλέπονται με τίποτα Δημήτρη μου, τι να κάνουμε, όχι τουλάχιστον στον Sharp!

Η εικόνα είναι χειρότερη από καλογραμμένη κασέτα VHS, ε πως να το κάνουμε λοιπόν, δεν χαραμίζω με τίποτα εννέα ώρες από τη λάμπα του Sharp για να δω ένα αριστούργημα μεν, με ποιότητα εικόνας όμως που είναι για να την κλαίνε οι ρέγγες!

Το ίδιο ακριβώς και με τον Dracula του Coppola σε Blu-ray. Η ταινία μπορεί να είναι αριστούργημα, αλλά στον Sharp δεν άντεξα παραπάνω από ένα λεπτό, πάτησα το stop και είπα αμέσως πάμε για άλλα!

Για αυτόν ακριβώς το λόγο Δημήτρη μου, στήνω το "εφεδρικό" home cinema στη κρεβατοκάμαρα με τον BenQ 8700 και το δεύτερο HTPC. Όλες οι δευτεράντζες, τριτάντζες κτλ., από ποιότητα εικόνας, είτε είναι αριστουργήματα είτε όχι, θα παίζουν αποκλειστικά εκεί!
Φίλε Παναγιώτη, νομίζω αυτό που χρειάζεσαι για να μην έχεις 2 ή και 3 προβολείς, είναι ένας καλός CRT 8'' ή 9'' με λίγες ώρες!!!!! :142::142::142:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top