Εκθεση Photovision 2005











Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Βρέθηκα και εγώ στην Photovision.

Γενική εντύπωση;
Κάθε πέρυσι και καλύτερα. Κάτι που ισχύει γενικά για όλες τις Ελληνικές εκθέσεις.

Αποσπασματικές εντυπώσεις;

Nikon F6: Τι μηχανάρα είναι αυτή; Και τι σκόπευτρο βεβαίως βεβαίως...  ;)

Μικρές (pocket) ψηφιακές: Τεχνολογικά άλματα σε σχέση με πέρυσι.
Ειδικά οι μικρές Casio με εντυπωσίασαν. (Πάντα σε σχέση με την μικρούλα pentax Optio-S των κοντά 2 ετών)
Γρήγορες (πολύ γρήγορες), με τεράστια display 2,5'', εύκολες στο χειρισμό, με καλή ποιότητα απεικόνησης και μπόλικα megapixel. (για τους crop-άκηδες)
Ωραίες και πλούσιες οι μικρές της Fuji, απογοήτευση οι μικρές της Pentax.

Canon G6: Χμμμμ....απογοητεύτηκα. Έχοντας (ακόμη...και για πολύ καιρό από ότι βλέπω) την G3 περίμενα να δω κοσμογονεία και να πάθω πατατρακ.
Μάπα το καρπούζι. Πέρα από το μεγαλύτερο display (2''), το λίγο σωστότερο σχήμα και τήν καθομολογούμενη καθαρότητα των φωτογραφιών σε όλα τα φόρα....μια από τα ίδια.
Ο ίδιος (καλός)φακός με το πάναργο πλέον zoom, το ίδιο ...για τα μπάζα σκόπευτρο, αργή για τα δεδομένα της κατηγορίας της (H Olympus 8080 σκάβει μπροστά της), τα ίδια (άριστα) menu λίγο πιο multimedia φτιαγμένα.
Λόγος να αλλάξω μηχανή;   Κανένας!
Ίσως τα mp για να μπορώ να κροπάρω δυνατότερα τις μετριότητες που τραβάω.

Canon Dslrs: Ξέρετε...αυτές οι αμφιθεατρικά στημένες για δοκιμή στις "κερκίδες".  Αυτές με τους φακούς ρόπαλα και προβοσκίδες....
Πατατράκ. Τίποτε άλλο.   ;)

Film: Που είναι το φίλμ;   Μόνο η fuji (προς τιμή της) είχε μια προθήκη με φιλμάκια.
Όλη η υπόλοιπη έκθεση ήταν ένα festival ψηφιακής φωτογραφίας.
Από την λήψη μέχρι την εκτύπωση.   :-[

Μικρά εκτυπωτάκια 10X15: Χαμός!  :o
Είδα μικρό της Kodak να τυπώνει απευθείας από την μηχανή ένα ένα τα χρώματα όπως τυπώνονται οι τετραχρωμίες! Ο χρόνος εκτύπωσης βέβαια ήταν "ζήσε Μαη μου να φας τριφύλλι" ...και "μέχρι να σηκωθεί το ένα ποδί έχει βρωμίσει το άλλο". Πρέπει να έβγαλα γένεια περιμένοντας...  :p ;D
Παρόλα αυτά η εκτύπωση ήταν πολύ άνω του μετρίου...προς το καλό θα έλεγε κανείς.
Απογοήτευση πλήρης με τα αντίστοιχα εκτυπωτάκια της Olympus, όπου αντιλαμβάνονταν τα χρώματα όπως...γούσταραν.
Απορώ που την βρήκε την χαρά ο πωλητής που τα επειδείκνυε όταν καγχάζοντας  παρέδωσε στα χέρια μου το "τερατούργημα" που είχε τραβήξει 1 λεπτό πριν. Εμένα δηλαδή. Από τις χειρότερες ( rasterfree ομολογώ) εκτυπώσεις που έχω δει με εντελώς διαστρεβλωμένα χρώματα.
Το ωραίο είναι ότι ο πωλητής νόμιζε ότι είχε το καυτότερο εμπόρευμα του αιώνα όταν σε ερώτηση μου περί κόστους ανα φωτό μου είπε περιχαρής... - 40 λεπτά η μία.
Τσάμπα πράμα!  ...και μάπα επίσης....   :p

Τεσπά....μεγάλο μέρος της έκθεσης στηριζόταν στην επίδειξη αυτής της δυνατότητας. Στο να τυπώνει κανείς απευθείας από την μηχανή.
Κάτι που ίσως είναι πολύ σημαντικό για τον πολύ κόσμο.
Πράγμα όμως που ενέχει σημαντικά κόστη και σοβαρές εκπτώσεις στην ποιότητα...άσε την αιωνιώτητα των χρόνων εκτύπωσης.
Κόστη που περνάνε στα ψιλά γράμματα και σφυρίζουν χαμηλόφωνα στα μισόκλειστα στόματα των πωλητών τους.

Apple: Ευχαρίστως "σουτάρω" τα pc μου αν μου υποσχεθεί κάποιος ότι τρέχουν όλες οι εφαρμογές μου. (Και τα παιχνίδια).
Μου έπεσε το σαγόνι. Η απλότητα και η ποιότητα σε όλο της το μεγαλείο.
Και να φανταστεί κανείς ότι έχω δουλέψει αρκετα σε mac παλαιότερα...  ;)
Μπράβο τους.

Sony: Απίστευτα τρίποδα με ενσωματομένα controls για κάποιες από τις μεγάλες ψηφιακές της. Πολύ καλή ιδέα...για να λέμε και του στραβού το δίκιο.

Manfrotto: Τι τρίποδα είναι αυτά....

Πωλητές: Τι τετράποδα είναι αυτά ....αδελφάκι μου.  :o ???
Ρε παιδιά.....τους πληρώνουν κιόλας; Αυτοί είναι για χοντρά χαστούκια έτσι;   >:(


Το τι βλακεία άκουσα....δεν λέγεται.
Κανένας δεν γεννήθηκε παντογνώστης. Λίγη ενημέρωση δεν βλάπτει.
Ειδικά όταν πρόκειτε να παρουσιάσει κανείς επαγγελματικά κάποια προιόντα.
Πραγματικά εξηγούνται πολλά πράγματα για την κατάντια της χώρας από κάτι εμπειρίες σαν και αυτή που έζησα τις προάλλες.

Προχειρότητα, ανευθυνότητα, παραπλάνηση, κουταμάρα, αλαζονία....βλακεία!
Όλα τα απαραίτητα συστατικά για να αποτύχει η συμμετοχή μιας εταιρείας σε μία έκθεση.  :-X

Πραγματικά αντιστάθηκα πολύ σκληρά στον πειρασμό να ενημερώσω σωστά εγώ κάποια παιδάκια και κάτι ξιπασμένα γεροντοπαλλήκαρα που με κυνηγούσαν να με ενημερώσουν....μέσα από ασύστολη εταιρική μπουρδολογία.  >:(

Τι ... -είμαστε οι πρώτοι και καλύτεροι, άκουσα, τι ....  - τα flash μας έχουν οδηγό 28 ενώ αυτό της μηχανής σας ζήτημα να έχει 2-3 , άκουσα, (αλήθεια μαζί την αγοράσαμε την μηχανή και ήξερε ότι είχα;) ....τι.... - Αυτή η Casio υπερέχει των υπολοίπων μηχανών γιατί έχει κεραμικό φακό , (το χειρότερο χαρακτηριστικό της και η αχίλλειος πτέρνα της) ..... τι - η μηχανή μας έχει ανάλυση 3 CCD....δεν μπορώ άλλο.  :-\
Σε φίλο με τον οποίο πήγαμε μαζί, όταν ρώτησε σε ένα περίπτερο πως αυξάνεται η φωτεινότητα της οθόνης σε μια ψηφιακή, πήρε την Θεεική απάντηση.... - Αν θέλετε να αυξομειώσετε την φωτεινότητα της οθόνης χρησιμοποιήστε την λειτουργεία EV. Αυξάνοντας την αυξάνεται και η φωτεινότητα του....monitor!!!!!!  :shock:

Πραγματικά το θυμάμαι σαν ένα εφιάλτη καταιγιστικής βλακείας η οποία εκφραζόταν με χαμόγελο και στόμφο ανθρώπου που μόλις πήρε το Νόμπελ για την προσφορά του στον πλανήτη.


Συμπερασματικά.

Μίζερη έκθεση ψηφιακών φωτογραφικών μηχανών (στο μεγαλύτερο κομμάτι της ) με καθολική την απουσία του κομματιού της πληροφορικής είτε αυτό είναι software (Adobe κλπ) είτε hardware (Epson κλπ)
Ευτράπελο εεε;  Στην Ελλάδα είμαστε.... τι περιμένατε;

Το φίλμ....τρανταχτά ο μεγάλος απών. Πέθανε;
Για αυτούς και τους οικονομικούς διευθυντές τους....ναι.
Το σκοτώνουν με όλη τους την δύναμη.
Γιατί τα φράγκα δεν είναι στους ....enthusiasts ή στους μερακλήδες, αλλά στην μεγάλη μάζα των καταναλωτών.
Και ο μέσος καταναλωτής που να παιδεύεται τώρα. Αν μπορούσε να τραβάει μόνη της η μηχανή...τέτοια θα του πουλάγανε.  ;)


Καλή στιγμή της έκθεσης;

Ο espresso στο κυλικείο.  8) 8) 8)


ΥΓ. Ευτυχώς που δεν πληρώσαμε είσοδο δηλαδή.  :p
 

V

VIDEOMIX

Guest
Aψογη παρουσίαση εντυπώσεων. Απο εδω και στο εξής, δεν θα ξαναπάω σε παρόμοια έκθεση. Θα περιμένω να μου τα πείς. Το μόνο που λύπει ειναι φωτογραφικό υλικό. Ελπίζω κάτι να έβγαλες.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top