Εκνευριστικός θόρυβος απ' τα τροφοδοτικά

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Καλημέρα,

Από την ημέρα αγοράς των advance (x preamp : https://advance-acoustic.com/en/hifi-elements/preamplifier/18-x-preamp και X A160 : https://advance-acoustic.com/en/hifi-elements/stereo-power-amp/21-x-a160), υπάρχει πρόβλημα με την σύνδεση πηγών.

Ο θόρυβος προέρχεται από τα τροφοδοτικά της εκάστοτε συνδεδεμένης πηγής.

Αρχικά είχα τεράστιο πρόβλημα θορύβου με το ps3 πρώτης γενιάς.

Οι υπόλοιπες τότε πηγές... οκ . Δηλαδή πικάπ και λοιπά media players. Έκρινα λοιπόν σωστό, εφ όσον το πρόβλημα το παρουσιάζει μία μόνο πηγή, να την αλλάξω. Ξέχασα να σας πω, ότι πριν την αντικατάσταση δοκίμασα τα πάντα, από μονώσεις της γείωσης, από αλλαγή φοράς του καλωδίου ρεύματος, από αλλαγή πρίζας, ακόμη και από άλλο δωμάτιο πήρα ρεύμα με μπαλαντέζα, όμως μάταια. Φυσικά δεν έκανε τίποτα και κάποιο φίλτρο ρεύματος (δοκιμαστικά έβαλα στο σύστημα το http://www.odes.gr/shop/kalodia/kal...tra-statheropoiites/furman-ac-210ae-timi.html , το οποίο ευγενικά μου προσέφερε δοκιμαστικά η εταιρεία Odes.)

Αγόρασα λοιπόν τότε το νέο ps3 και καθάρισα.

Όμως το πρόβλημα παραμένει και είναι εκνευριστικό: Είπα να συνδέσω στο σύστημα ένα htpc κατασκευής μου με πάρα πολύ ποιοτικά υλικά κατασκευής. Μόλις έκανα την σύνδεση.... θόρυβος επιπέδου....ηλεκτρικής ξυριστικής μηχανής, από τα ηχεία. (το τροφοδοτικό τότε ήταν αυτό: https://www.quietpc.com/st-nano-psus).
Τσαντίλα λοιπόν βρίσιμο και ψάξιμο! Ευτυχώς στην αποθήκη υπήρχε ένα τροφοδοτικό από παλιότερη επιλογή και το τακτοποίησα. (Όχι φυσικά 100% και εκείνη κάτι έβγαζε, αλλά πρέπει να πάμε πολύ κοντά στο ηχείο για να το ακούσομε.) Άλλη λύση είναι η οπτική ίνα και η τελείως κατάργηση της usb. Όμως ψυχολογικά η όχι θεωρώ ότι η usb υπερτερεί της οπτικής στο σύστημά μου.

Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα με όλες τις κατά καιρούς συνδέσεις στο σύστημά μου.

Έχετε αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα ποτέ? Υπάρχει λύση?

Επίσης αν βάλουμε το αυτί μας πολύ κοντά στο τουίτερ, ακούγεται κάποιο φυσιματάκι είτε υπάρχει επάνω πηγή, είτε όχι. Και μόνο δηλαδή το σύστημα προ - τελικός, όμως μου είπαν ότι αυτό είναι φυσιολογικό.

Όταν απευθύνθηκα στην εταιρεία που τους αγόρασα, μου ανέφεραν να πάω το σετ ενισχυτής - pro και αφού τους τοποθέτησαν στο σύστημά τους , δεν εντοπίσαμε κάποιο θόρυβο και έτσι τους ξανά έφερα στο σπίτι.
 
Last edited:


Μηνύματα
114
Reaction score
20
Παρόμοιο πρόβλημα είχα με το sub και το έλυσα κόβοντας τη γείωσή του.
Αλλά όπως λες το δοκίμασες αυτό...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
...την απαντηση την εδωσες μονος σου....καλα ψαξιματα.....
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
αυτού του είδους τα προβλήματα υπάρχουν πάρα πολύ συχνά στις συνδέσεις PC με ενισχυτές ή ενεργά ηχεία και οφείλονται στα "περίεργα" τροφοδοτικά που έχουν τα PC καθώς και στις γειώσεις που δεν είναι πάντα όλες κοινές γαι ρεύμα, ήχο κλπ
σε δικές μου περιπτώσεις μιά φορά το πρόβλημα λύθηκε αλλάζοντας τροφοδοτικό, μιά άλλη αλλάζοντας motherboard (τυχαία γιατί δε δούλευε το hdmi) και μιά άλλη χρησιμοποιώντας κάρτα ήχου usb αντί για την ενσωματωμένη.
αν κατάλαβα καλά εσύ έχεις συνδέσει το pc με τον προ με usb?
έχεις δοκιμάσει με rca ή με ομοαξονικό?
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Παρομοιο θεμα ειχα με εναν εξαιρετικο ενισχυτη: ακουγοταν εντονα το τροφοδοτικο/μετασχηματιστης. Που ειναι ομως το περιεργο; ΜΟΝΟΝ στο σπιτι μου, οπου και να τον πηγα (ακομη και με μπαλαντεζα απο απεναντι), κυριολεκτικα ΝΕΚΡΑ! Αλλαξα και προσθεσα γειωση, εφερα τη ΔΕΗ και αλλαξε το καλωδιο παροχης και το ρολόι, τραβηξα απ΄ευθειας απο τον πινακα, μου εστειλε αλλον ο εξυπηρετικοτατος αντιπροσωπος, ...τιποτα - τα ιδια! Αναγκαστηκα να τον πουλησω και να μπω σε νεες περιπετειες!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Από τα παραπάνω αγαπητοί φίλοι, καλώς πράττω που συμβιβάζομαι με το (μικρό όντως) πρόβλημα.

Το μάδερμπορτ μου δεν έχει ομοαξονική έξοδο, παρά μόνο οπτική. Επίσης έχει επίχριση usb έξοδο μόνο για ήχο. Εκεί λοιπόν έθεσα ένα ποιοτικό usb καλώδιο και απ ευθείας στον προ ενισχυτή.
Η οπτική πάντως μου φαίνεται υποδεέστερη σε απόδοση.
Η hdmi και με προ ενισχυτή τον marantz sr 7011 έχει πάρα πολύ καλό ηχητικό αποτέλεσμα, που σημαίνει οτι ο marantz τα πάει πολύ καλά σε προ ενισχυτικό στάδιο (pure)...

Ως αναφορά την έξοδο rca δεν ρισκάρω δοκιμή μιας και θεωρώ ότι το επεξεργαστικό ήχου του μαδερμπορτ δεν θα είναι άξιο λόγου.

Έτσι,

προσωπικά βρήκα λύση με αλλαγές στα τροφοδοτικά όπου αυτό είναι δυνατό, και με προσεκτική δοκιμή πριν την αγορά όπου αυτό δεν είναι.

Ευχαριστώ όλους σας για τις άμεσες απαντήσεις οι οποίες με καλύπτουν πλήρως, και η οποίες επίσης με καθησυχάζουν, :drinks::drinks::drinks::drinks::drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Από τα παραπάνω αγαπητοί φίλοι, καλώς πράττω που συμβιβάζομαι με το (μικρό όντως) πρόβλημα.

Το μάδερμπορτ μου δεν έχει ομοαξονική έξοδο, παρά μόνο οπτική. Επίσης έχει επίχριση usb έξοδο μόνο για ήχο. Εκεί λοιπόν έθεσα ένα ποιοτικό usb καλώδιο και απ ευθείας στον προ ενισχυτή.
Η οπτική πάντως μου φαίνεται υποδεέστερη σε απόδοση.
Η hdmi και με προ ενισχυτή τον marantz sr 7011 έχει πάρα πολύ καλό ηχητικό αποτέλεσμα, που σημαίνει οτι ο marantz τα πάει πολύ καλά σε προ ενισχυτικό στάδιο (pure)...

Ως αναφορά την έξοδο rca δεν ρισκάρω δοκιμή μιας και θεωρώ ότι το επεξεργαστικό ήχου του μαδερμπορτ δεν θα είναι άξιο λόγου.

Έτσι,

προσωπικά βρήκα λύση με αλλαγές στα τροφοδοτικά όπου αυτό είναι δυνατό, και με προσεκτική δοκιμή πριν την αγορά όπου αυτό δεν είναι.

Ευχαριστώ όλους σας για τις άμεσες απαντήσεις οι οποίες με καλύπτουν πλήρως, και η οποίες επίσης με καθησυχάζουν, :drinks::drinks::drinks::drinks::drinks:
Μην μασας προχωρα!
Το μυστικό στα pc ειναι.....
Οσο πιο καλο psu επανω τοσο πιο ησυχο εχεις γενικα το κεφαλι σου. :D
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.466
Καλημέρα. Νομίζω ότι μια μονάδα γαλβανικής απομόνωσης και ίσως αναβάθμισης (reclocking) της εξόδου USB θα έλυνε το πρόβλημά σου. Δοκίμασε κάτι από την ifi, ideon audio.
Φιλικά,
Γιάννης
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Επανέρχομαι στο θέμα:

Εντόπισα το εξής κουλό!

Σύνδεση τελικού με προ ενισχυτή: Πηγή: είτε pc ακόμη και με usb, (άλλαξα drivers usb σύνδεσης), πικάπ (αναλογικά φυσικά), dune (οπτική). ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ θόρυβος. Όπως προανέφερα, η σύνδεση τελικού με pro μέσω xlr.

Γυρίζοντας το κουμπάκι στην σύνδεση (rca) τελικός - marantz sr 7009, για πολυκάναλη χρήση, αρχίζουν τα παρατράγουδα:

Τρεις συσκευές παρουσιάζουν πρόβλημα και είναι το εξής: Θόρυβος (ακουστός από την θέση ακρόασης) από το τουίτερ αλλά και τα γούφερς.

Οι προβληματικές πηγές είναι : H tv (panasonic), ο benq, και ο δέκτης της Nova.

Προσέξτε: Είτε είναι οι συσκευές αυτές στο ρεύμα, είτε είναι κλειστές, με το που συνδέω στον Marantz το καλώδιο (hdmi) αρχείζει ο θόρυβος.

Οπότε δεν έχει να κάνει με γείωση!!!!

Τι κάνω ???????

Απευθύνθηκα σε ειδικούς, αλλά απάντηση δεν έλαβα....
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Για αρχή κόψε την γείωση της τηλεόρασης.
[DOUBLEPOST=1527274996][/DOUBLEPOST]Βγάλε και το καλώδιο της κεραίας να μου πεις τι γίνεται.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Για αρχή κόψε την γείωση της τηλεόρασης.
[DOUBLEPOST=1527274996][/DOUBLEPOST]Βγάλε και το καλώδιο της κεραίας να μου πεις τι γίνεται.

Ευχαριστώ,

Από Τρίτη θα κοιτάξω είμαι εκτός χώρου.

Πάντως πριν κάποιο χρονικό διάστημα, δεν υπήρχε τέτοιο θέμα! Τουλάχιστον στον βαθμό που παρουσιάζεται σήμερα!

Έφτασα στο σημείο να σκέπτομαι για αλλαγή του τελικού!

Από την άλλη, θα έχει πλάκα και ο νέος να παρουσιάσει κάτι παρόμοιο! Τότε..... αυτοκτονία !

Εκτός αυτού, όπως προανέφερα, από τρία σημεία πλέον παρουσιάζεται ο ίδιος περίπου θόρυβος!

Από την TV,
Από τον benq,
και από τον δέκτη της nova (αυτός παρουσιάζει τον μεγαλύτερο θόρυβο).
Έστω και μία συσκευή από τις παραπάνω, συνδέεται στον μάραντζ...τελικός... Θόρυβος.

Πρέπει να βρω τεχνικό τελικά να έχει την όρεξη να το δει στην πράξη!
[DOUBLEPOST=1527396423][/DOUBLEPOST]Αν υπήρχε χώρος, θα αγόραζα 2 ηχεία ακόμη (για κύρια) για τον μάραντζ και θα έκλεινα τελείως το πρόβλημα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Αν σε ενοχλεί τόσο δες εκείνους τους απομονωτες που σου είχα προτείνει. Στο thomann μπορείς και να επιστρέψεις εντός εντός δύο εβδομάδων νομίζω χωρίς καμία επιβάρυνση αν δε σου κάνει δουλειά.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Αν σε ενοχλεί τόσο δες εκείνους τους απομονωτες που σου είχα προτείνει. Στο thomann μπορείς και να επιστρέψεις εντός εντός δύο εβδομάδων νομίζω χωρίς καμία επιβάρυνση αν δε σου κάνει δουλειά.
Δεν ανοίγει το site στον δικό μου υπολογιστή...
[DOUBLEPOST=1527406542][/DOUBLEPOST]Μέχρι πριν λίγο καιρό, έπρεπε να πας δίπλα στο ηχείο για να δεις το πρόβλημα. Τώρα πλέον και από την θέση ακρόασης υπάρχει θέμα... Δεν γίνεται να μείνει έτσι. Κάτι πρέπει να κάνω.
 

ika

News
Μηνύματα
13.972
Reaction score
12.963
Δεν παίζετε και λίγο με την φάση στο καλώδιο του ρεύματος που πάει στις συσκευές, μπας και αλλάξει κάτι?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Δεν νομίζω, ακόμη και χωρίς να ευρίσκονται στην πρίζα, μόλις συνδέσω στον ΜΑΡΑΝΤΖ ένα καλώδιο hdmi που τον συνδέει με μια απο τις αναφερόμενες πηγές, υπάρχει ο ίδιος θόρυβος. Επαναλαμβάνω χωρίς καν να τα έχω συνδέσει με το δίκτυο της ΔΕΗ!

Περίεργο έ? Και μόλις πριν λίγο καιρό δεν είχα πρόβλημα σε αυτό το κομμάτι και είχα πρόβλημα με τις πηγές και τον προενισχυτή....

Έφτιαξε η κατάσταση εκεί, (βρήκα την λύση συνδέοντάς τες με οπτική ίνα)!

Αν είχα χώρο θα έθετα δύο ακόμη ηχεία - κύρια απ ευθείας στον 7009. (Ίσως τα στριμώξω ακόμη όλα και πάρω τα delphinus που πουλάει κάποιος φίλος εδώ μέσα, μου αρέσει πολύ αυτό το ηχείο....)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Δεν ανοίγει το site στον δικό μου υπολογιστή...
[DOUBLEPOST=1527406542][/DOUBLEPOST]Μέχρι πριν λίγο καιρό, έπρεπε να πας δίπλα στο ηχείο για να δεις το πρόβλημα. Τώρα πλέον και από την θέση ακρόασης υπάρχει θέμα... Δεν γίνεται να μείνει έτσι. Κάτι πρέπει να κάνω.

Λινκ.
Ελπίζω να ανοίξει τώρα. Μπαίνει μεταξύ πολυκαναλου και δικαναλου προ ή τελικού.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Γίνεται να μην τα πετάξεις όλα?

Όπως προανέφερα παραπάνω είχα θόρυβο κατά την σύνδεση του τελικού με τον marantz. Η σύνδεση γινόταν μέσω rca και με τον pro μου μέσω xlr. Γυρίζοντας το σχετικό κουμπί στον τελικό είχα όποια επιλογή από τις δύο ήθελα.

Για να αφαιρεθεί ο θόρυβος, σύνδεσα 2 ηχεία στον marantz και κατάργησα την εχτρα ενίσχυση.

Άρα δεν χρειάζονται πλέον τα καλώδια rca. Υπάρχει δε πλήρεις απομόνωση τώρα των δύο συστημάτων.

Έτσι δεν είναι? Αμ δε!!!!!!! Ο θόρυβος μεταφέρθηκε πλέον ΣΤΙΣ XLR ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ!

Χάος? Ναι....

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας μας αναφέρει......

Τι κάνω λοιπόν? Ξαναβάζω τα rca και εκεί ξαναγυρίζει ο θόρυβος. Δεν ξαναχρησιμοποιώ το πλήκτρο για την επιλογή xrl -rca. Μόνιμα λοιπόν στην xlr και τέλος οι θόρυβοι.
Έτσι παίζουν πολυκάναλο πλέον τα pico, και αν γυρίσω σε rca (φαντάζομαι - δεν δοκιμάζω φυσικά) θα παίζουν σαν κύρια ηχεία δύο ζεύγη: Τα klipsch και τα pico!

Τα αφήνω έτσι, ή τα φορτώνω και δρόμο για την αντιπροσωπεία???
[DOUBLEPOST=1527659320][/DOUBLEPOST]Σημείωση: Σχετικά με το ρεύμα: Όποια πόλωση να χρησιμοποιήσω στις πηγές και τα ενισχυτικά δεν φέρει καμία αλλαγή, ακόμη και χωρίς σύνδεση στο ρεύμα των πηγών & marantz ο θόρυβος στον τελικό υπάρχει!
 
Last edited:



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.197
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top