Εκτίμηση ζημιάς σε tv

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους. Εχω την 40αρα full hd SAMSUNG LE40A536T .

Δυστυχώς είχα ενα ατύχημα, πέταξα κατα λάθος το τηλεκοντρόλ της εν λόγω tv πάνω στην οθόνη ενώ ήταν κλειστή. Χτυπήθηκε σε τρία σημεία, σαν μια κουκίδα λευκή απέξω. Στο ένα σημείο φαίνεται ενα γδαρσιματάκι ίσα με μια παρανυχίδα. Όταν την άνοιξα όμως... ΣΟΚ... δεν έβλεπες τίποτα, μόνο ήχο, παραμορφωμένα κύμματα και χρώματα, τρείς τρύπες και λές και την είχα σπάσει με σκεπάρνι.

Έχω total support 5ετές απο Κωτσόβολο, τι να κάνω τώρα. Λογικά η εγγύηση δεν με καλύπτει λόγω δικής μου υπαιτιότητας. Να το πάω στην κούτρα ή θα το διαπιστώσουν σίγουρα? Φτιάχνεται η tv ή είναι για πέταμα? Αν ναι τι κοστολόγια να περιμένω?


Σας ευχαριστώ!!!
 

JL_

Μηνύματα
797
Reaction score
19
Απ' ό,τι φαίνεται θα διαπιστώσεις αν το total support άξιζε τα παραπάνω χρήματα...

Αυτό που έχει καταστραφεί στην συσκευή σου, είναι το πάνελ LCD (η οθόνη). Μπορεί να αλλαχτεί, αλλά αν δεν στο καλύψουν από κάποιου τύπου εγγύηση, μάλλον συμφέρει να αγοράσεις καινούρια τηλεόραση (το πιο πιθανό είναι πως και αυτοί αντικατάσταση θα σου προτείνουν, παρά επισκευή).

Γενικός κανόνας, είναι πως είμαστε πάντα προσεκτικοί με τις οθόνες LCD, καθώς το βασικό υπόστρωμα γυαλιού της οθόνης είναι λεπτότερο από 1 mm...
 

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Τους πήρα τηλ αλλά ακόμα να με πάρει τεχνικός πίσω. Με φίλο που δουλεύει 5 χρόνια στον Κωτσόβολο και ξέρει όλα τα κόλπα εκεί, μου είπε μην το παίξω πονηρός κάνει μπάμ οτι έχει χτύπημα απο έξω και δεν θα το καλύψει με τίποτα το total support. Ωστόσο, εφόσον μιλάμε για tv αξίας τότε 800 €, μου είπε πως τα ανταλλακτικά πάνελ σε tft-lcd είναι πλέον πιο φθηνά, και υπολογίζει κόστος επισκευής γύρω στα 300. Σε μια τέτοια περίπτωση, δεν αξίζει να την επισκευάσω μιας και δεν διαθέτω πάλι 800αρι για να πάρω εφάμιλλη?
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Εκτίμηση ζημιάς σε tv

δεν θα ειναι εφαμιλλη αλλα πολυ καλυτερη ...
ειδικα εαν ειναι hd ready

Μάκη, το παλικάρι ανέφερε πως είναι full HD. :126:


Στην θέση σου, θα ρωτούσα το κόστος επισκευής και:
  • ή θα την έφτιαχνα αν κόστος < 300€
  • ή θα αναζητούσα μια καλή μεταχειρισμένη στα 400+€ :126:
 

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Εκτίμηση ζημιάς σε tv

Μάκη, το παλικάρι ανέφερε πως είναι full HD. :126:


Στην θέση σου, θα ρωτούσα το κόστος επισκευής και:
  • ή θα την έφτιαχνα αν κόστος < 300€
  • ή θα αναζητούσα μια καλή μεταχειρισμένη στα 400+€ :126:
εάν ειναι ώς και 400 υπερμέγιστο την φτιάχνω... σε αντίθετη περίπτωση θα φέρω πάλι πάνω την 21 crt telefunken του 1991... και θα περιμένω να μαζέψω πάλι λεφτά για να πάρω καλό εργαλείο!!!
 

Μηνύματα
310
Reaction score
0
Προσπάθησε με ένα υγρό για επισκευή CD μπας και φύγει η γρατσουνιά. Και μετά παίξτο τρελός στο Κώτσο. Στην χειρότερη να σου πούνε δεν το καλύπτουνε. Το να πας να πεις πέταξα το κοντρόλ είναι απλά χαζό. Δεν τους κοστίζει τίποτα αυτούς. Επέμενε ότι εσύ δεν έκανες τίποτα. Και εάν σου πούνε για το γδάρσιμο πες ότι έγινε όταν την καθάριζες με ένα πανί.
 

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Ήρθαν σήμερα απο το service, φυσικά χωρίς κάν να πω τίποτα ο τεχνικός είδε πως πρόκειται για σπάσιμο, με τίποτα δεν ισχύει η εγγύηση. Αυτός λέει 2.500 κοστίζει το πάνελ και να την πετάξω, ένας φίλος που δουλεύει μέσα στην samsung είπε το λέει για να ξενερώσεις, στην πραγματικότητα κοστίζει 1000, και πάλι όμως ξενέρωσα και πάει η tv!!!

Θα πάω σήμερα Κωτσόβολο για να ακυρώσω το total support ώστε να μειώσω την ζημιά κατα 130 ευρώ περίπου, και θα πάρω μόλις μαζέψω λεφτά άλλη. Συγκεκριμένα, είδα στα Saturn σε προσφορά την SAMSUNG LE40B620 40'' στα 650 ευρώ και μου άρεσε, τι λέτε?
 

JL_

Μηνύματα
797
Reaction score
19
Από αυτήν που είχες είναι καλύτερη, αφού σε ικανοποιεί και η τιμή, χτύπα την... Εναλλακτικά, νομίζω στην ίδια αλυσίδα πρέπει να παίζει και η Sony 40S5500 στα 599,-.

Να είσαι όμως πιο προσεκτικός με τα τηλεκοντρόλ αυτή τη φορά... :605:
 

Μηνύματα
440
Reaction score
770
Απάντηση: Re: Εκτίμηση ζημιάς σε tv

Θα πάω σήμερα Κωτσόβολο για να ακυρώσω το total support ώστε να μειώσω την ζημιά κατα 130 ευρώ περίπου, και θα πάρω μόλις μαζέψω λεφτά άλλη. Συγκεκριμένα, είδα στα Saturn σε προσφορά την SAMSUNG LE40B620 40'' στα 650 ευρώ και μου άρεσε, τι λέτε?
Aκριβώς τώρα έβλεπα κι εγώ την προσφορά στη Saturn. Πρέπει να είναι προηγούμενο μοντέλο, αλλά είναι από τις καλύτερες προσφορές που κυκλοφορούν σε αυτές τις ίντσες. Επίσης στην Electroworld έχει μια SONY 40 με 599 αν είδα καλά.

By the way... την 5άρα του Ολυμπιακού με τον Εργοτέλη έβλεπες και πέταξες το κοντρόλ στην οθόνη? :121:
 

Μηνύματα
24
Reaction score
0
χαχαχα, παιδιά ειναι μεγάλη ατυχία.... με τρέλανε για κάποιο λόγο η μάνα μου και ξέστρωσα απότομα το κρεβάτι και οπως πέταξα το σκέπασμα δεν είχα δει το τηλεκοντρόλ πάνω και αυτό έσκασε με φόρα στην tv και την ίσιωσε, πραγματικά άτυχο.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Εκτίμηση ζημιάς σε tv

Τότε ζήτα από την μητέρα σου να....τσοντάρει για την αγορά της νέας τηλεόρασης :138:

Πες της πχ πως έχει 1000+€ μπας και σου δώσει τα....μισά :126:
Οπότε θα γλυτώσεις τη ζημιά με maximum ένα 100άρικο :136:
 

Μηνύματα
440
Reaction score
770
Απάντηση: Εκτίμηση ζημιάς σε tv

Λοιπόν, η 40άρα Samsung με τα 649 ευρώ στη Saturn είναι η LE40B620 (προηγούμενη σειρά 6). Full ΗD, 100 Hz κ.λπ. και πάρα πολύ όμορφη, πολύ καλύτερη από τη νέα σειρά 6.
Δείτε το on line έντυπο: http://www.saturn.com.gr/pdf/saturn_catalogue_geraka.php?radnja=druga

Όποιος πρόλαβε, πρόλαβε...
 

Μηνύματα
24
Reaction score
0
δεν την βλέπω στο φυλλάδιο πλέον αλλά ίσως να την έχει εκεί, πάντως βρήκαμε μια φοβερή LG 32 full hd στα 379 και θα πάω αύριο για την πάρει η κοπέλα μου που θέλει, εγώ απο 30 του μήνα θα έχω χρήματα ώστε να πάρω νεα tv, αν πετύχω κάτι καλό σε προσφορά στις διαστάσεις που είχα και θέλω, θα την χτυπήσω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.173
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top