Εκτελωνισμός - DHL

Μηνύματα
7.229
Reaction score
1.218
Καλημέρα!

Παρήγγειλε η σύζυγος μια βλακεία από το ίντερνετ ως customized δώρο για τη μάνα της για τις γιορτές.

Της ήρθε ειδοποίηση από DHL (βασικά 3 mail μέσα στο βράδυ, ως τρομερά επείγοντα) να δηλώσει ότι είναι φάρμακα, καλλυντικά ή βιταμίνες, ώστε τον εκτελωνισμό να τον κάνει η ίδια η DHL, ειδάλλως θα πρέπει να γίνει από εξωτερικό εκτελωνιστή που θα ορίσουμε εμείς. Και ότι αν δεν απαντήσουμε άμεσα θα επιστραφεί το δέμα στον αποστολέα.

Το πακέτο έχει αναφερόμενη αξία 5$ και ότι είναι για δώρο.

Δεν έχω ξανακάνει κάτι αντίστοιχο, έχει κανείς προτάσεις; Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Η αντιμετώπιση της DHL με το δήθεν αυξανόμενα επείγον ζήτημα μου κάνει για κάπως μούφα, αλλά ούτως ή άλλως δεν εμπίπτει το αντικείμενο του δέματος στις κατηγορίες που αναφέρεται ότι μπορεί να εκτελωνίσει η ίδια η DHL.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.027
Reaction score
6.830
Το ερώτημα είναι, ποια είναι η πραγματική αξία του αντικειμένου; Αξίζει να πληρωθούν τα κερατιάτικα;

Γιατί αν η αξία είναι 5$ ή και 10 ή και 20, θα έλεγα κλάφτε τα και βρείτε κάτι άλλο να της πάρετε δώρο.

Σχετικά με τη DHL, δεν έχει σημασία τι κατηγορία θα δηλώσεις, σημασία έχει πως αν στο εκτελωνίσουν αυτοί δεν πρόκειται να κοστίσει κάτω από 70-80€.

Αν πάλι το αντικείμενο έχει όπως είπα κάποια αξία και θέλετε να μπείτε στη διαδικασία να το εκτελωνίσετε μόνοι σας, πάλι θα κοστίσει αρκετά (όχι 10-15€ δηλαδή, παραπάνω) αλλά ίσως για σας να αξίζει.

Δεν παραγγέλνουμε ποτέ από χώρες εκτός ΕΕ με εταιρείες "courier", εκτός αν υπάρχει εκ των προτέρων συμφωνία για DDP (delivery duty paid).
 

TGD

Μηνύματα
7.252
Reaction score
7.275
Σίγουρα δεν είναι απάτη τα email; Παρτους ένα τηλέφωνο.

Τι έχει φέρει, χημικά για να έχει ειδική διαδικασία εκτελωνισμού;
 

Μηνύματα
14.656
Reaction score
1.595
Το mail είναι όντως της DHL;
Πέραν αυτού, ναι, η εταιρεία στέλνει mail για να δηλώσει ο παραλήπτης το περιεχόμενο, την αξία και αν θέλει να γίνει ο εκτελωνισμός από αυτή.
 

Μηνύματα
305
Reaction score
306
Καλημέρα!

Παρήγγειλε η σύζυγος μια βλακεία από το ίντερνετ ως customized δώρο για τη μάνα της για τις γιορτές.

Της ήρθε ειδοποίηση από DHL (βασικά 3 mail μέσα στο βράδυ, ως τρομερά επείγοντα) να δηλώσει ότι είναι φάρμακα, καλλυντικά ή βιταμίνες, ώστε τον εκτελωνισμό να τον κάνει η ίδια η DHL, ειδάλλως θα πρέπει να γίνει από εξωτερικό εκτελωνιστή που θα ορίσουμε εμείς. Και ότι αν δεν απαντήσουμε άμεσα θα επιστραφεί το δέμα στον αποστολέα.

Το πακέτο έχει αναφερόμενη αξία 5$ και ότι είναι για δώρο.

Δεν έχω ξανακάνει κάτι αντίστοιχο, έχει κανείς προτάσεις; Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Η αντιμετώπιση της DHL με το δήθεν αυξανόμενα επείγον ζήτημα μου κάνει για κάπως μούφα, αλλά ούτως ή άλλως δεν εμπίπτει το αντικείμενο του δέματος στις κατηγορίες που αναφέρεται ότι μπορεί να εκτελωνίσει η ίδια η DHL.
'Όπως λέει και πιο πάνω ο TGD διασταύρωσε τηλεφωνικά με την DHL και τον αριθμό αποστολής, αν πρόκειται όντως για την DHL και όχι για προσπάθεια υποκλοπής στοιχείων από τον υπολογιστή σου, μπορείς να το καταλάβεις και από την ηλεκτρονική διεύθυνση του αποστολέα, αν είναι κανένα μακρινάρι σίγουρα για κάτι τέτοιο θα είναι.
Στην δουλειά έρχονται διαρκώς τέτοια email.
Συνήθως εκεί ποντάρουν, αν περιμένεις κάποιο δέμα, δεν προσέχεις και ανοίγεις κάποιο zip ή πατάς κάποιο link.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.718
Reaction score
28.077
Προσωπικά με την DHL έχω κάκιστη εμπειρία στο παρελθόν. Πλήρωσα 150 ευρώ για αντικείμενο άνευ αξίας. Ήμουν στα γραφεία τους στο αεροδρόμιο και έγινε τσιπτάνας.
 

Μηνύματα
7.229
Reaction score
1.218
Προσωπικά με την DHL έχω κάκιστη εμπειρία στο παρελθόν. Πλήρωσα 150 ευρώ για αντικείμενο άνευ αξίας. Ήμουν στα γραφεία τους στο αεροδρόμιο και έγινε τσιπτάνας.
Και πως το αποφεύγεις; μπορείς να αναθέσεις σε άλλον τον εκτελωνισμο;

Κάτι διαβάζω πχ στην ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ και λένε ότι για αντικείμενα αξίας 50-100€ χρεώνουν ένα εικοσαρικο με το ΦΠΑ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.718
Reaction score
28.077
Και πως το αποφεύγεις; μπορείς να αναθέσεις σε άλλον τον εκτελωνισμο;

Κάτι διαβάζω πχ στην ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ και λένε ότι για αντικείμενα αξίας 50-100€ χρεώνουν ένα εικοσαρικο με το ΦΠΑ.
Δεν ξέρω αν μπορείς να το αποφύγεις. Δεν έχω ιδέα.

Σε μένα έπρεπε να στείλουν κάτι από χώρα εκτός Ευρώπης, το οποίο δεν είχε καμία εμπορική αξία, δεν αγοράστηκε, δεν υπήρχε απόδειξη/ τιμολόγιο, τίποτα. Ρώτησαν τι είναι στην χώρα που ήταν και απάντησαν ότι πρέπει να ασφαλιστεί για να το στείλουν. Και μόλις έφτασε εδώ με ενημέρωσαν πως πρέπει να εκτελωνιστεί κανονικά επειδή είναι ασφαλισμένο >:(. Αν δεν ήταν δεν χρειαζόταν. Τελικό κόστος 150 ευρώ, νεύρα, και 100 κιλά καντήλια. Άσε που με έστελναν από γραφείο σε γραφείο, και μια φορά έπρεπε να πάω στο κεντρικό τελωνείο του αεροδρομίου. Στο οποίο ήθελες αμάξι επειδή ήταν μακριά από τις αποθήκες τους.
Άκου τώρα και το καλό. Δεν φτάνει που έτρεχα εγώ αντί αυτοί, δεν φτάνει που πήραν 150 ευρώ, όταν μου παρέδωσαν το φάκελο εντός του κτηρίου τους, τον άνοιξα να δω ότι είναι όλα ΟΚ, και ο υπάλληλος που μου τον έδωσε τον αρπάζει και μου λέει πως απαγορεύεται να τον ανοίξω εντός κτηρίου. Έβαλε ταινία στο σκίσιμο και μου τον έδωσε, για να πάω έξω να τον ανοίξω.

Μετά από αυτό πάντα ελέγχω να μην έρθει με DHL αυτό που παραγγέλνω καθώς δεν θα δουν ούτε cent από εμένα ξανά.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.127
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top