Εκτυπωση σε Ηχοδιαπερατο πανί για Ηχοαπορροφητικο Πανελ

Μηνύματα
41
Reaction score
39
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να κατασκευάσω ενα ηχοαπορροφητικο πανελ διαστασεων περίπου 3μ πλάτος και 1μ ύψος στο οποίο θα ήθελα να εκτυπώσω κάποια φωτογραφία.

Παρακαλω για συμβουλές απο οποιοσδήποτε γνωρίζει σχετικά με το ποιο πανί/υλικό θα ήταν κατάλληλο, που θα μπορούσα να εκτυπώσω σε τετοιο πανί, ή σε ποιον θα μπορούσα να απευθυνθώ κτλ.

Ευχαριστώ,
Γιώργος
 

Μηνύματα
2.405
Reaction score
3.613
Η διαστάσεις που έγραψες είναι σωστές?
3 μέτρα πλατος
1 μέτρο ύψος?

Τεράστιο είναι.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Μια χαρα ειναι.
Το κακο ειναι οτι χρειαζονται 5-6 τετοια. :biggrin:
 

Μηνύματα
41
Reaction score
39
Ναι σωστές είναι δυστυχώς γιαυτό και δυσκολευομαι...

Εχω βρει καποιες ετοιμες λύσεις που μπορούν να εκτυπώσουν φωτο αλλα για πανελ σε 60*120πχ κτλ που είναι πολύ μικρότερα
 

Μηνύματα
2.405
Reaction score
3.613
Ναι σωστές είναι δυστυχώς γιαυτό και δυσκολευομαι...

Εχω βρει καποιες ετοιμες λύσεις που μπορούν να εκτυπώσουν φωτο αλλα για πανελ σε 60*120πχ κτλ που είναι πολύ μικρότερα
Ποιος εκτυπώνει σε ηχοπερατο πανί 60x120?
Αυτή η διάσταση μου ταιριάζει.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
Πριν 2 χρόνια τύπωσα για 6 κάδρα γεμισμένα με ηχοαπορροφητικό (να ΄ναι καλά ο @marios ), σε ένα μαγαζί στην Πολίχνη (Θεσσαλονίκη).
Το ύφασμα δικό τους, ηχοπερατό τύπου καραβόπανο. Η εκτύπωση βγαίνει τέλεια. Τα κάδρα ήταν 50x50, και οι εκτυπώσεις βγήκαν ενιαίες, σε ένα πανί (μέγιστη διάσταση) και κόπηκαν εκ των υστέρων. Βγαίνει εάν θυμάμαι κάπου δύο μέτρα μήκος επί 1,30 πλάτος. Για 3 μέτρα μήκος συνεπώς δεν ξέρω.
Έστειλα tiff (ένα, ενιαίο) που το πείραξα για να προσθέσω τα σόκορα σε αντίστοιχο χρώμα με ένα εφέ.

 



Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Άκριβώς αυτό που σκέφτομαι να κάνω κι εγώ. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον.
( το υλικό πειτε και θα το ψάξω για εκτύπωση )
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
:rolleyes: Α ενταξυ ,οτι δεν ειναι ηχοπερατο δεν ειναι sound absorber? :o
Mπορειτε να μου πειτε τι βαθμος αποροφησης και σε ποιες συχνοτητες θελετε?
Που θα τοποθετηθει και ποια ειναι η rt του χωρου; ποιος ο στοχος σας ; ενας ενας μονο παιδια οχι ολοι μαζι...:party:
 

Μηνύματα
41
Reaction score
39
Ποιος εκτυπώνει σε ηχοπερατο πανί 60x120?
Αυτή η διάσταση μου ταιριάζει.
Εχω βρει σε gikacoustics πχ

αλλα και σε αλλα site απλα ψαχνοντας στο google

Πριν 2 χρόνια τύπωσα για 6 κάδρα γεμισμένα με ηχοαπορροφητικό (να ΄ναι καλά ο @marios ), σε ένα μαγαζί στην Πολίχνη (Θεσσαλονίκη).
Το ύφασμα δικό τους, ηχοπερατό τύπου καραβόπανο. Η εκτύπωση βγαίνει τέλεια. Τα κάδρα ήταν 50x50, και οι εκτυπώσεις βγήκαν ενιαίες, σε ένα πανί (μέγιστη διάσταση) και κόπηκαν εκ των υστέρων. Βγαίνει εάν θυμάμαι κάπου δύο μέτρα μήκος επί 1,30 πλάτος. Για 3 μέτρα μήκος συνεπώς δεν ξέρω.
Έστειλα tiff (ένα, ενιαίο) που το πείραξα για να προσθέσω τα σόκορα σε αντίστοιχο χρώμα με ένα εφέ.


Ευχαριστώ πολύ. Και τa 2 μέτρα παντως καλό είναι να το έχω στα υπόψη αν δεν βρω 3.

Ασχετο. Ωραίος χώρος :)


Γιατι ηχοπερατο παρακαλω;

Ηχοπερατό δεν πρέπει να είναι για τα ηχοαπορροφητικά πανελ? Αν κανω λάθος παρακαλώ τα φώτα σας
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Απαντηστε πρωτα εσεις να σας πω και εγω...αλλιως γενικολογα θα καταγραφονται...
 

Μηνύματα
2.405
Reaction score
3.613
Δεν έχω στούντιο, ούτε θέλω να κάνω ενα, να μειώσω πρώτες ανακλάσεις θέλω και τίποτα παραπάνω, στο σαλόνι πάντα.
Μία όμορφη εκτύπωση για να περναει για κάδρο.

Οπότε παίρνω κάτι σεντονακια παλιά με ωραία σχέδια και τυλίγω τα πάνελ..
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
Μεσιε Αμπεσαλομ... υποκλινομαι.. παρα πολυ ωραιο .. φανταζομαι οτι ακουγεται πολυ καλητερα..
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
Α δεν το μέτρησα να ξέρω... τώρα που το λες μπορώ να το μετρήσω, εάν δεν βαρεθώ να τα ξεκρεμώ... Τώρα ο εαρ θα μου τραβήξει το αυτί, καθώς πίσω θέλει διάχυση, αλλά εδώ που τα λέμε κυρίως αισθητικό είναι το αποτέλεσμα (μιλάμε για επιφάνεια απορρόφησης μόλις 1,5 τ.μ. σε όλο τον τοίχο) συν το ότι λόγο πάχους του κάδρου (5-6 εκ.) λογικά κάνουν και κάποια διάχυση.

Η κυρία που τα εκτύπωσε, βλέποντας το εξώφυλλο του Sgt Pepper που της έστειλα, με ρωτάει στο τηλέφωνο,
- ποιοι είναι όλοι αυτοί; (δεν κατάλαβα σε ποιο ακριβώς αναφερόταν)
- Οι τέσσερεις; Οι Beatles.
- Ποιοι τέσσερεις, μόνο εγώ κι εσείς δεν είμαστε εκεί μέσα

:roflmao:









πάντως παρά το εξαιρετικά πολύπλοκο θεμα η εκτύπωση (από 1200x1200 εάν θυμάμαι καλά που το έκανα interpolate στα 3-4 mp) βγήκε άριστη. Δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικό σε ανάλυση αρχείου.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
... α ναι οι Μπιτλς ειναι.. τους μπερδεψα με τους Ρεζιντεντς..
 
Last edited:


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
για να απαντησω στην αρχικη ερωτηση γκουγκλαρουμε στο γκουγλ : Offset εκτυπωσεις (ή και εκτυπωσεις σε καμβα) και κανουμε τηλεφωνα..
προσωπικα εχω φιλο/γνωστο στην ηλιουπολη, που κανει εκτυπωσεις σε καμβα (ειναι κορνιζας, συνεργαζεται με καποιο σχετικο εργαστηριο). Εχω σκεφτει και το ενδεχωμενο ηχοπερατου υφασματως, αλλα και ο καμβας δε βρισκω να εχει πρακτικα μεγαλη ακουστικη διαφορα.
 


Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
για να απαντησω στην αρχικη ερωτηση γκουγκλαρουμε στο γκουγλ : Offset εκτυπωσεις (ή και εκτυπωσεις σε καμβα) και κανουμε τηλεφωνα..
προσωπικα εχω φιλο/γνωστο στην ηλιουπολη, που κανει εκτυπωσεις σε καμβα (ειναι κορνιζας, συνεργαζεται με καποιο σχετικο εργαστηριο). Εχω σκεφτει και το ενδεχωμενο ηχοπερατου υφασματως, αλλα και ο καμβας δε βρισκω να εχει πρακτικα μεγαλη ακουστικη διαφορα.
Οι offset απαιτούν μεγάλη ποσότητα, κατ'επέκταση κοστίζουν για μικρή παραγωγή. Ψηφιακή εκτύπωση είναι η λύση. Πείτε εσείς το κατάλληλο υλικό, λέωωωω!!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.339
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top