Εκτυπώσεις φωτογραφιών σε καμβά

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Ψάχνομαι να εκτυπώσω μια φωτογραφία που έχει υποστεί και κάποιο post processing από το δημιουργό και την έχει κάνει να φαίνεται σα ζωγραφισμένη. Είναι η παρακάτω.

Οι διαστάσεις του αρχείου που μου έχει στείλει όπως το βλέπω στο photoshop είναι 2713x4096 pixels, 22,97x34,68 cm και 300 pixels per inch.
Λέω να την τυπώσω σε καμβά και να τελαρωθεί και να την κρεμάσω σε τοίχο.
Με αυτό το αρχείο σε τι διάσταση μπορώ να φτάσω; Όχι ότι με ενδιαφέρει αν βγει πολύ μεγάλο, και το 23x35 cm που δίνει το photoshop μου είναι αρκετό, απλά ρωτάω για να μαθαίνω για επόμενες περιπτώσεις.

Έχετε να προτείνετε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να κάνει σωστά τη δουλειά και σε λογικές τιμές. Κάποτε ένας φίλος μου έφερε σε εκτύπωση μια οικογενειακή φωτογραφία σε μεγάλη διάσταση (1,5x 1 μέτρο περίπου) και μετά από 5-6 μήνες ξεθωριάσαν τελείως τα χρώματα και την πετάξαμε.

20131209-K5_26318rettxt.jpg
 


Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
IMG_0346.JPG
IMG_0349.JPG
Printfabric στην Θεσ.
Αυτά που βλέπεις εδώ εκεί τα έχω κάνει.(1.20χ1.20 μ)
Πάρα πολύ καλές τιμές.
Εμένα είναι σε ηχοπερατό,σε καμβά θα έχεις πάρα πολύ καλή ανάλυση.
Εξαρτάται κι από την ανάλυση των φώτο βέβαια.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
νομιζω πως σαν "θεμα" δεν θα χεις προβλημα με μεγαλη αναλυση..

Βεβαια αν δε μελετησω απο κοντα τη φωτο δε μπορω να ξερω, αλλα σε γενικες γραμμες η φυση της ειναι τετοια που κ στη χειροτερη να σπασει ο κοκος λιγο δεν εχει προβλημα.

Υπαρχουν αρκετα εργαστηρια, και στη θεσνικη τσεκαρισμενα τουλαχιστον που μπορουν να σ εξυπηρετησουν.

Αν θελησεις μ ενημερωνεις!
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Ψάχνομαι να εκτυπώσω μια φωτογραφία που έχει υποστεί και κάποιο post processing από το δημιουργό και την έχει κάνει να φαίνεται σα ζωγραφισμένη. Είναι η παρακάτω.

Οι διαστάσεις του αρχείου που μου έχει στείλει όπως το βλέπω στο photoshop είναι 2713x4096 pixels, 22,97x34,68 cm και 300 pixels per inch.
Λέω να την τυπώσω σε καμβά και να τελαρωθεί και να την κρεμάσω σε τοίχο.
Με αυτό το αρχείο σε τι διάσταση μπορώ να φτάσω; Όχι ότι με ενδιαφέρει αν βγει πολύ μεγάλο, και το 23x35 cm που δίνει το photoshop μου είναι αρκετό, απλά ρωτάω για να μαθαίνω για επόμενες περιπτώσεις.

Έχετε να προτείνετε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να κάνει σωστά τη δουλειά και σε λογικές τιμές. Κάποτε ένας φίλος μου έφερε σε εκτύπωση μια οικογενειακή φωτογραφία σε μεγάλη διάσταση (1,5x 1 μέτρο περίπου) και μετά από 5-6 μήνες ξεθωριάσαν τελείως τα χρώματα και την πετάξαμε.

View attachment 32390

1m πλάτος x 1.44m ύψος σηκώνει χωρίς πρόβλημα λογικά.
Ειδικά αν είναι και καλή φώτο (εννοω να είναι ευκρινής, χωρίς σπασίματα-θολούρες κλπ κλπ στην original διάσταση), τότε θα βγεί κομπλεντέν.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
αυτο το συμπερασμα, πως ακριβως βγηκε?
(οχι για να καταλαβω κι εγω δηλαδη...!)

εκτος αν ειδες το αρχειο...

1,44 ακριβως??

:D:p
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Ρε Γιάννη...
Έφτιαξα αρχείο στο Photoshop με τις διαστάσεις του original αρχείου που δόθηκαν.
Από εκεί έκανα την μετατροπή στα 72dpi (είναι το ελάχιστο που τυπώνουν σε καμβά) και είδα πόσα cm μου βγαίνει το αρχείο.
 
Last edited:

Μηνύματα
79
Reaction score
77
Καλησπερα κανουμε ακριβως αυτο που ζητας,ειμαστε εξειδικευμενο καταστημα ειδικα σε αντιγραφα
ζωγραφικης με ειδικους κανβαδες και ειδικα μελανια,παρε με τηλ. να τα πουμε 2105777934
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Καλησπερα κανουμε ακριβως αυτο που ζητας,ειμαστε εξειδικευμενο καταστημα ειδικα σε αντιγραφα
ζωγραφικης με ειδικους κανβαδες και ειδικα μελανια,παρε με τηλ. να τα πουμε 2105777934
Στείλτε μου κι' εμένα ένα ΠΜ παρακαλώ με την επωνυμία και τα στοιχεία σας...
Ευχαριστώ!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Ρε Γιάννη...
Έφτιαξα αρχείο στο Photoshop με τις διαστάσεις του original αρχείου που δόθηκαν.
Από εκεί έκανα την μετατροπή στα 72dpi (είναι το ελάχιστο που τυπώνουν σε καμβά) και είδα πόσα cm μου βγαίνει το αρχείο.
και γιατι ρε συ φιλε να τυπωθει στα 72 dpi? εκτος του οτι θα ναι χαλια, τα μαθηματικα δε μας λενε παντα ολη την αληθεια...
πως κ που θα τυπωθει? πως ειναι το αρχειο? ειναι σκαναρισμα? ειναι φωτο? απο τι μηχανη? καλοτραβηγμενη? πουσαρισμενη? ηδη προβληματικη?

αν τυπωθει σωστα σ ενα καλομηχανημα στα 400 η αντε εστω 200-300 dpi , αναλογως αρχειου παντα!
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
και γιατι ρε συ φιλε να τυπωθει στα 72 dpi? εκτος του οτι θα ναι χαλια, τα μαθηματικα δε μας λενε παντα ολη την αληθεια...
πως κ που θα τυπωθει? πως ειναι το αρχειο? ειναι σκαναρισμα? ειναι φωτο? απο τι μηχανη? καλοτραβηγμενη? πουσαρισμενη? ηδη προβληματικη?

αν τυπωθει σωστα σ ενα καλομηχανημα στα 400 η αντε εστω 200-300 dpi , αναλογως αρχειου παντα!

Αγόρι... είπα πώς ΑΝ είναι καλή-σωστή η original εικόνα στην original διάστασή της, μπορεί να τυπωθεί σωστά και στα 72.
Δεν είπα πως τα 72 είναι ιδανικά, είναι όμως το minimum.

Και τα dpi δεν είναι αϊντε όσα να' ναι... εξαρτάται από τα μηχανήματα.
Υπάρχουν συγκεκριμένα specs για κάθε plotter αλλά και υλικό και μπλα μπλα...

Εν πάσει περιπτώσει όμως, αν μιλάμε για καλή original εικόνα, στα 72 η διάσταση που θα μπορεί να πάρει θα είναι αυτή που έγραψα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
ω,ρε, σφάζονται παλικάρια στον καμβά μου :laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:

η φωτό είναι από φίλο που δεν ξέρω παρά μόνο δικτυακά και τον έχω γνωρίσει από το φόρουμ της pentax όπου δημοσιεύει φωτογραφίες του αλλά και στο flickr λογαριασμό του. Όταν είδα τη συγκεκριμένη με τράβηξε σα μαγνήτης, κάτι τα χρώματα, κάτι η τεχνοτροπία που πρόσθεσε, κάτι που μου θύμισε κάτι φοιτητικά ταξιδάκια στο Άμστερνταμ του τη ζήτησα για να την τυπώσω και μου την έστειλε και στην ανάλυση που σας έγραψα. Είμαι σίγουρος ότι είναι καλοτραβηγμένη με την pentax του αλλά πόσο σημασία έχει όταν έχει υποστεί τόσο πολύ pp...
δείτε και άλλα δείγματα της δουλειάς του εδώ ...θα τη δείτε κάπου και σε ασπρόμαυρο χωρίς effects.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Το αν έχει υποστεί επεξεργασία ή όχι, δεν είναι πάντα δείγμα ποιότητας.
Μια καλοτραβηγμένη "μήτρα" είναι το ήμισυ του παντός.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
δεν εννοώ ότι η επεξεργασία δείχνει την ποιότητα, μάλλον δεν το έγραψα καλά.
Τι λέμε ποιότητα σε μια φωτό, φαντάζομαι το σωστό φόκους, την υψηλή ανάλυση χωρίς παρενέργειες, την οξύτητα που δεν χαλάει τη φυσικότητα της εικόνας...από τεχνικά στοιχεία τουλάχιστον. Ε, όλα αυτά δεν πάνε περίπατο με τόση επεξεργασία που έχει κάνει; τι και αν ήταν σωστά εστιασμένη, τι και αν ήταν ο φακός καθαρός και οξύς σε όλη του την περιοχή, άντε βγάλε άκρη έτσι όπως έχει γίνει σαν να είναι ζωγραφισμένη με λαδομπογιά( ; )...ή κάνω λάθος;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Να ευχαριστήσω από αυτό το τοπικ το Χρήστο (μέλος Peritexnis) για την εξαιρετική δουλειά που έκανε αλλά και την άψογη φιλική εξυπηρέτηση. Συστήνω ανεπιφύλακτα μια επίσκεψη στο χώρο του. Η εκτύπωση που έκανε στον καμβά δεν μπορεί να αποδοθεί εύκολα με τη φωτογραφία που τράβηξα, ειδικά το ανάγλυφο που έχει η επιφάνεια κατόπιν ειδικής επεξεργασίας μετά την εκτύπωση.
Ευχαριστώ πολύ Χρήστο και εύχομαι καλές δουλειές. www.peritexnis.gr


20140314-IMGP2064.jpg
by Vassilis Mantas, on Flickr
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Το έκανα 60x90cm, για να κάτσει όμορφα σε μια εσοχή που κάνει ο τοίχος μου. Νομίζω έβγαινε και μεγαλύτερο αν ήθελα.
 

Μηνύματα
79
Reaction score
77
Βασιλη και εγω χαρηκα που σου αρεσε (ελπιζω να αρεσε και στην γυναικα σου),επισης να πω ότι ο Βασιλης
είναι απο του <πελατες>(τωρα πλεον φιλος) που ηξερε τι θελει και πως να το ζητησει .Τον ευχαριστω
για την εμπιστοσυνη που μου εδειξε νομιζω ότι το αποτέλεσμα που οντως δεν μπορει να αποδοθεί σωστα
με την φωτογραφια (μιας και είναι χειροποιητο το αναγλυφο*) μας δικαιωνει ...!!!!
*(Το αναγλυφο είναι χειροποιητο και γινεται από εμας συμφωνα με το εργο ,η συγκεκριμενη τεχνικη εχει 10 ετη
εγγυηση και είναι η μοναδικη που είναι ιδιαιτερα ανθεκτικη στο νερο (μπορειται αφοβα να το καθαριζετε με απευθειας νερο,αζαχ κ.λ.π.στον κανβα.επισης είναι ιδιαιτερα ανθεκτικη στην ηλιακη ακτινοβολια επειδή εχει
υποστει ειδικη επεξεργασια UV).Ευχαριστω πολύ.
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
εχουμε καποιο , εστω ενδεικτικο κοστος , ετσι για να χουμε μια ταξη μεγεθους, μιας κ ολοι μεινατε ευχαριστημενοι?!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top