Ελάχιστες απαιτήσεις σε laptop σαν audio player

Μηνύματα
4.110
Reaction score
3.623
Καλησπέρα.
Ότι λέει ο τίτλος... Τι να προσέξω και ποσο παίζει ρόλο στην αναπαραγωγή και μόνο.
Το θέλω μόνο για αυτήν την δουλειά.
Θα συνδεθεί με κάποιο usb dac.
 

Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.807
Με Intel nuc που έχει i3 επεξεργαστή και 16Gb ram, ακούω θαυμάσια. Με παλιότερα μηχανήματα με ενοχλούσε αφάνταστα ο θόρυβος απο τον ανεμιστήρα της cpu. Μια χαρά έπαιζε βέβαια ακόμα και με 4Gb, αλλά ήθελα να αυξήσω μνήμη και η διαφορά τιμής ανάμεσα στα 8 και τα 16Gb ήταν μικρή. Ο λόγος που ήθελα παραπάνω απο 4Gb ήταν επειδή παρατήρησα ότι η αναπαραγωγή απο τη ραμ ακούγεται καλύτερα.
Λογικά θα πάρεις ένα laptop με i3 ή i5 επεξεργαστή, άρα θα είσαι μια χαρά απο'κει. Λογικά θα έχει και 8Gb τουλάχιστον, άρα θα κάνεις δουλειά μια χαρά. Προσωπικά αν άλλαζα μηχάνημα, πάλι σε nuc θα πήγαινα ή σε κανένα εξειδικευμένο streamer. Λαπτοπ δεν θα προτιμούσα για πρακτικούς λόγους, π.χ. διαχειρίζομαι το pc μέσω δικτύου οπότε δεν χρειάζεται να έχει οθόνη.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.805
Από πλευράς μουσικής αναπαραγωγής, δεν έχει καμία σημασία ποιό θα πάρεις, αφού τη δουλειά θα την κάνει το DAC και όχι το laptop. Η δουλειά του laptop θα είναι απλά να στείλει τα ψηφιακά δεδομένα στο DAC, κάτι που μπορεί να το κάνει και ένα Raspberry, πόσο μάλλον ένα (οποιοδήποτε) laptop.

Από εκεί και πέρα, άλλες λεπτομέρειες ίσως θα έπρεπε να σε απασχολήσουν, όπως:
α) Το να είναι το laptop αρκετά γρήγορο ώστε να μην σου σπάει τα νεύρα κατά την χρήση του (ανάλογα και ποιόν player θα χρησιμοποιήσεις και πόσο βαρύς είναι)
β) Ο θόρυβος του ανεμιστήρα που ανέφερε και ο @Astronaut Jr., αν και αυτό είναι κάτι που δεν μπορείς να το δεις βάσει specs.
γ) Το αν τελικά θέλεις laptop to begin with (και όχι έναν streamer, music server, NAS κλπ.), εφόσον το θέλεις μόνο για αυτή τη δουλειά. Ειδικά αν δεν έχεις σκοπό να τρέξεις τίποτα περίπλοκο (φίλτρα, equalizer κλπ.). Είναι και Black Friday, παίρνεις πακέτο κι ένα φθηνό tablet για να το ελέγχεις (αν δεν σου αρκεί το κινητό) και είσαι έτοιμος και (πιο) ωραίος.

Όσο για τη RAM που αναφέρθηκε, μην σε απασχολεί (από ηχητική άποψη). Η μουσική θα παίζει πάντα από τη RAM, όση και να έχεις, δεν μπορούν τα data να πάνε απευθείας από τον δίσκο στο DAC και να ήθελαν. Όχι πως θα άλλαζε κάτι ακόμα και έτσι.
 

Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.807
Όσο για τη RAM που αναφέρθηκε, μην σε απασχολεί (από ηχητική άποψη). Η μουσική θα παίζει πάντα από τη RAM, όση και να έχεις, δεν μπορούν τα data να πάνε απευθείας από τον δίσκο στο DAC και να ήθελαν. Όχι πως θα άλλαζε κάτι ακόμα και έτσι.
Σίγουρα περνάει η πληροφορία απο τη ραμ, αλλά αυτό που περιγράφω είναι το φόρτωμα όλου του τραγουδιού ή όλου του album στη ram. Ακούγεται πάντως, όχι ότι είναι χάλια η τυπική αναπαραγωγή. Συν το ότι το ίδιο το λειτουργικό καταναλώνει εκ των πραγμάτων αρκετή απο τη διαθέσιμη ραμ. Άσε δε που τα περισσότερα μηχανήματα πια έρχονται με 8Gb ή αν δεν έρθει έτσι, του τη βάζεις με μικρό κόστος.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν δεν πρόκειται να κάνεις καμία άλλη εργασία με το laptop, τότε θα έλεγα πως είναι κακή αγορά από όλες τις απόψεις (κόστος, ευκολία χρήσης, ευκολία σύνδεσης-τοποθέτησης κτλ). Ένα streamer κάνει την ίδια δουλειά πολύ πιο εύκολα και βολικά.

Αν όμως θες οπωσδήποτε laptop τότε να σκεφτείς αν σε ενδιαφέρει να φορτώνεις dsp και άλλα πράγματα στον player, πχ αν σκεφτείς να πάρεις κάποιο πρόγραμμα ισοστάθμισης (dirac, sonarworks). Αν δε σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο και θες μόνο έναν player που να παίζει τα ψηφιακά σου αρχεία, τότε ακόμα και το φθηνότερο laptop που υπάρχει στην αγορά αρκεί. Δες λοιπόν κάποιο που να σου αρέσει, να έχει ssd για να ανοίγει και να κλείνει ταχύτερα. Φαντάζομαι πως hdmi και 4gb ram έχουν πλέον όλα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.805
Σίγουρα περνάει η πληροφορία απο τη ραμ, αλλά αυτό που περιγράφω είναι το φόρτωμα όλου του τραγουδιού ή όλου του album στη ram. Ακούγεται πάντως, όχι ότι είναι χάλια η τυπική αναπαραγωγή. Συν το ότι το ίδιο το λειτουργικό καταναλώνει εκ των πραγμάτων αρκετή απο τη διαθέσιμη ραμ. Άσε δε που τα περισσότερα μηχανήματα πια έρχονται με 8Gb ή αν δεν έρθει έτσι, του τη βάζεις με μικρό κόστος.
Κατάλαβα τι λες, απλά δεν θεωρώ πως υπάρχει τρόπος αυτό να κάνει διαφορά στον ήχο.

Ούτως ή άλλως το κάθε τραγούδι κατά πάσα πιθανότητα cache-άρεται στη μνήμη από το λειτουργικό με το που το ανοίγεις. Αν όχι ολόκληρο, τότε σε πολύ μεγάλα κομμάτια γιατί μιλάμε συνολικά για πολύ μικρά μεγέθη αρχείων, ακόμα και για high definition αρχεία.

Οπότε, αν ακούς κάποια διαφορά, εφόσον είναι υπαρκτή τότε προέρχεται από κάπου αλλού (θα είχα περιέργεια να μάθω από πού) και όχι από το γεγονός πως η αναπαραγωγή από RAM είναι "καλύτερη".

Επίσης, όπως έχω ξαναπεί, το ψηφιακό σήμα δεν επιδέχεται υποβάθμισης (degradation) με τον ίδιο τρόπο που συμβαίνει σε ένα αναλογικό. Αν λοιπόν το ψηφιακό σου σήμα έχει errors (π.χ. υποθετικά γιατί το stream δεν μπορεί να διαβαστεί αρκετά γρήγορα από τον δίσκο, αν και στα πλαίσια της μουσικής δεν πρόκειται να συμβεί αυτό) τότε αν αυτά είναι πολύ λίγα δεν θα τα ακούσεις καθόλου, ή αν είναι πολλά θα τα ακούσεις με τρόπο σαφή, π.χ. διακοπή στο ήχο.

Μόνο το jitter θα μπορούσε θεωρητικά να φανεί ως ποιοτική υποβάθμιση, όμως αφενός δεν προκύπτει πώς η αναπαραγωγή από RAM θα είχε λιγότερο jitter, αφετέρου κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ήταν ακουστό ούτως ή άλλως. Δες και εδώ σχετικά με το jitter.
 

Μηνύματα
4.110
Reaction score
3.623
To λαπτοπ το θέλω λόγω οθόνης. Είναι μακριά από pc και θέλω να είναι αυτόνομο και φορητό σε περίπτωση που αλλάζει σπίτι το καλοκαίρι π.χ. Τελικά μάλλον θα πάω σε κάτι καλύτερο για να κάνω και καμιά δουλίτσα αν χρειαστεί αφού το κόστος της διαφοράς είναι μικρό.
Μάλλον σε αυτό

Χωρίς το φπα ούτε 600 ευρώ δεν κάνει πιστεύω είναι καλή σχετικά περίπτωση.
Θα ακολουθήσει και ένα απλό dac.
 

Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.807
To λαπτοπ το θέλω λόγω οθόνης. Είναι μακριά από pc και θέλω να είναι αυτόνομο και φορητό σε περίπτωση που αλλάζει σπίτι το καλοκαίρι π.χ. Τελικά μάλλον θα πάω σε κάτι καλύτερο για να κάνω και καμιά δουλίτσα αν χρειαστεί αφού το κόστος της διαφοράς είναι μικρό.
Μάλλον σε αυτό

Χωρίς το φπα ούτε 600 ευρώ δεν κάνει πιστεύω είναι καλή σχετικά περίπτωση.
Θα ακολουθήσει και ένα απλό dac.
Μια χαρά είναι.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.805
Δεν συμφωνώ με το σκεπτικό πάντως. Εφόσον η κύρια λειτουργία θα είναι η ακρόαση μουσικής, έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία το DAC από το laptop.

Ένα DAC λοιπόν των 200€, θα είναι πολύ καλύτερο από ένα των 50€. Αντίστοιχα όμως ένα laptop που κάνει 150€ λιγότερα από αυτό που έβαλες, θα παίζει την ίδια μουσική (και ούτε θα είναι τελείως χρέπι ως laptop).

Άρα το να πάρεις αυτό το laptop και ένα "απλό" DAC όπως λες, δεν το βλέπω ως τον ιδανικό συνδυασμό.

Εκτός αν το budget του DAC δεν εξαρτάται από το laptop και είναι ούτως ή άλλως αρκετά μεγαλύτερο από αυτό που αναφέρω, οπότε πάσο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
To λαπτοπ το θέλω λόγω οθόνης. Είναι μακριά από pc και θέλω να είναι αυτόνομο και φορητό σε περίπτωση που αλλάζει σπίτι το καλοκαίρι π.χ. Τελικά μάλλον θα πάω σε κάτι καλύτερο για να κάνω και καμιά δουλίτσα αν χρειαστεί αφού το κόστος της διαφοράς είναι μικρό.
Μάλλον σε αυτό

Χωρίς το φπα ούτε 600 ευρώ δεν κάνει πιστεύω είναι καλή σχετικά περίπτωση.
Θα ακολουθήσει και ένα απλό dac.
Προτείνεται να έκανες το εξής προτού αγοράσεις: Πηγαίνεις σε υποκατάστημα που διατίθεται το μοντέλο προς επίδειξη και ξεκινάς να στριμάρεις διαδικτυακά βίντεο για να διαπίστωνες κατά πόσον ανεβάζει θερμοκρασίες κι ενεργοποιείται συχνά το σύστημα ψύξης.

Το άλλο στοιχείο που οφείλεις να έχεις υπόψιν είναι ότι ένα laptop αποτελεί λιγότερο εξειδικευμένο εργαλείο σε σχέση μ'ένα αφιερωμένο streamer ως πηγή και διαμετακομιστής αρχείων.Κάτι τέτοιο σημαίνει ότι θα ήταν σκόπιμο ν'απενεργοποιούσες μια σειρά εργασιών παρασκηνίου που εκτελούν συνήθως όλα τα λειτουργικά συστήματα των υπολογιστών,προκειμένου να επιβαρυνόταν σε μικρότερο βαθμό η μονάδα CPU και να έφευγε κάθε υπόνοια για παρεμβολή παρασιτικού ηλεκτρονικού θορύβου κατά τη μετάδοση δεδομένων στο DAC.

Πρέπει να γνωρίζεις όμως ότι εφόσον απενεργοποιούνταν οι εν λόγω διεργασίες στο σύνολό τους,θα υποβαθμιζόταν η λειτουργικότητα δεδομένου συστήματος για την εκτέλεση κάποιων άλλων αποστολών άσχετων προς την αναπαραγωγή αρχείων - όσο σημαντικές και να ήταν αυτές με απόλυτα κριτήρια .Παράλληλα η απενεργοποίηση λειτουργιών που ανήκουν στην τακτική συντήρηση και δικτυακή ασφάλεια συστήματος θα ήταν σκόπιμη αποκλειστικά σε υπολογιστή που δεν θα προοριζόταν για διαφορετικούς σκοπούς πλην της ηχητικής αναπαραγωγής.

Επίσης να απεγκαθιστούσες αμέσως διάφορα προγράμματα τύπου bloatware προερχόμενα από την κατασκευάστρια εταιρεία.

Θα βοηθούσε επίσης να όριζες στις επιλογές διαχείρισης ενέργειας το σβήσιμο της οθόνης εντός 1 λεπτού.Υπόψιν ότι τότε η οθόνη θα σβήνει στον επιλεγέντα χρόνο μονάχα κατά τη διαχείριση ηχητικών αρχείων,εγγράφων ή κατά την απλή περιήγηση σε διαδικτυακές σελίδες,αλλά όχι κατά το στριμάρισμα βίντεο.
 

Μηνύματα
4.110
Reaction score
3.623
Δεν συμφωνώ με το σκεπτικό πάντως. Εφόσον η κύρια λειτουργία θα είναι η ακρόαση μουσικής, έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία το DAC από το laptop.

Ένα DAC λοιπόν των 200€, θα είναι πολύ καλύτερο από ένα των 50€. Αντίστοιχα όμως ένα laptop που κάνει 150€ λιγότερα από αυτό που έβαλες, θα παίζει την ίδια μουσική (και ούτε θα είναι τελείως χρέπι ως laptop).

Άρα το να πάρεις αυτό το laptop και ένα "απλό" DAC όπως λες, δεν το βλέπω ως τον ιδανικό συνδυασμό.

Εκτός αν το budget του DAC δεν εξαρτάται από το laptop και είναι ούτως ή άλλως αρκετά μεγαλύτερο από αυτό που αναφέρω, οπότε πάσο.

To budget του dac θα είναι κοντά στα 200 ευρώ . Δεν πιστεύω ότι πρέπει να δώσω παραπάνω γιατί και η υπόλοιπη αλυσίδα του συστήματος-χώρου δεν είναι αντίστοιχη.
Post automatically merged:

Προτείνεται να έκανες το εξής προτού αγοράσεις: Πηγαίνεις σε υποκατάστημα που διατίθεται το μοντέλο προς επίδειξη και ξεκινάς να στριμάρεις διαδικτυακά βίντεο για να διαπίστωνες κατά πόσον ανεβάζει θερμοκρασίες κι ενεργοποιείται συχνά το σύστημα ψύξης.

Το άλλο στοιχείο που οφείλεις να έχεις υπόψιν είναι ότι ένα laptop αποτελεί λιγότερο εξειδικευμένο εργαλείο σε σχέση μ'ένα αφιερωμένο streamer ως πηγή και διαμετακομιστής αρχείων.Κάτι τέτοιο σημαίνει ότι θα ήταν σκόπιμο ν'απενεργοποιούσες μια σειρά εργασιών παρασκηνίου που εκτελούν συνήθως όλα τα λειτουργικά συστήματα των υπολογιστών,προκειμένου να επιβαρυνόταν σε μικρότερο βαθμό η μονάδα CPU και να έφευγε κάθε υπόνοια για παρεμβολή παρασιτικού ηλεκτρονικού θορύβου κατά τη μετάδοση δεδομένων στο DAC.

Πρέπει να γνωρίζεις όμως ότι εφόσον απενεργοποιούνταν οι εν λόγω διεργασίες στο σύνολό τους,θα υποβαθμιζόταν η λειτουργικότητα δεδομένου συστήματος για την εκτέλεση κάποιων άλλων αποστολών άσχετων προς την αναπαραγωγή αρχείων - όσο σημαντικές και να ήταν αυτές με απόλυτα κριτήρια .Παράλληλα η απενεργοποίηση λειτουργιών που ανήκουν στην τακτική συντήρηση και δικτυακή ασφάλεια συστήματος θα ήταν σκόπιμη αποκλειστικά σε υπολογιστή που δεν θα προοριζόταν για διαφορετικούς σκοπούς πλην της ηχητικής αναπαραγωγής.

Επίσης να απεγκαθιστούσες αμέσως διάφορα προγράμματα τύπου bloatware προερχόμενα από την κατασκευάστρια εταιρεία.

Θα βοηθούσε επίσης να όριζες στις επιλογές διαχείρισης ενέργειας το σβήσιμο της οθόνης εντός 1 λεπτού.Υπόψιν ότι τότε η οθόνη θα σβήνει στον επιλεγέντα χρόνο μονάχα κατά τη διαχείριση ηχητικών αρχείων,εγγράφων ή κατά την απλή περιήγηση σε διαδικτυακές σελίδες,αλλά όχι κατά το στριμάρισμα βίντεο.

Με το λάπτοπ δεν θέλω να στριμάρω. Το θέλω για αναπαγωγή από εξωτερικό ssd της δισκοθήκης μου που την μετατρέπω σιγα σιγά σε αρχεία. Και φυσικά ότι άλλο καινούργιο έρχεται θα είναι σε μορφή αρχείου πλέον.
Το ανεμιστηράκι είναι κάτι που με απασχολεί και δυστυχώς μάλλον δεν θα το δω-ακουσω απο κοντά. Θα προσπαθήσω η τοποθέτηση να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα αεριζόμενη για το μηχάνημα.
Γενικώς θα ακολουθήσω την λογική ελάφρυνσης του λειτουργικού όσο γίνεται απο "περιττά "
 
Last edited:

Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.807
Υπάρχει και η λύση Linux based player που καταναλώνει ελάχιστους πόρους, αλλά δεν έχω βρει τρόπο να απενεργοποιείται η οθόνη.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.373
Reaction score
79.443
Κάτι τέτοιο σημαίνει ότι θα ήταν σκόπιμο ν'απενεργοποιούσες μια σειρά εργασιών παρασκηνίου που εκτελούν συνήθως όλα τα λειτουργικά συστήματα των υπολογιστών,προκειμένου να επιβαρυνόταν σε μικρότερο βαθμό η μονάδα CPU και να έφευγε κάθε υπόνοια για παρεμβολή παρασιτικού ηλεκτρονικού θορύβου κατά τη μετάδοση δεδομένων στο DAC.
Τα καλά προγράμματα αναπαραγωγής μουσικής το κάνουν αυτό για σένα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Με το λάπτοπ δεν θέλω να στριμάρω. Το θέλω για αναπαγωγή από εξωτερικό ssd της δισκοθήκης μου που την μετατρέπω σιγα σιγά σε αρχεία. Και φυσικά ότι άλλο καινούργιο έρχεται θα είναι σε μορφή αρχείου πλέον.
Το ανεμιστηράκι είναι κάτι που με απασχολεί και δυστυχώς μάλλον δεν θα το δω-ακουσω απο κοντά. Θα προσπαθήσω η τοποθέτηση να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα αεριζόμενη για το μηχάνημα.
Γενικώς θα ακολουθήσω την λογική ελάφρυνσης του λειτουργικού όσο γίνεται απο "περιττά "
Αναζήτησε στο διαδίκτυο δοκιμές laptop περιέχουσες μετρήσεις κι επίλεξε κάποιο μοντέλο που να μην ξεπερνούσε τη στάθμη των 35 dB(A) υπό συνθήκες πλήρους φορτίου.

Ο ίδιος για παράδειγμα χρησιμοποιώ επαγγελματικό ultrabook όπως το παρακάτω:
Μπορείς να βρεις προσιτά μοντέλα από παλαιότερα Lenovo Thinkpad στη σειρά Τ
 
Last edited:

Μηνύματα
229
Reaction score
109
Θεωρητικά θες κάτι με τι μικρότερη δυνατόν κατανάλωση ρεύματος, όπως πχ ένα celeron, εξωτερική τροφοδοσία για το ανεμιστηρακι, όσο το δυνατόν μικρότερο σκληρό δίσκο κατά προτίμηση όχι ssd, ξεχωριστή κάρτα γραφικών. Από κει και πέρα ξεγυμνωνεις τα windows και απενεργοποιης τα άχρηστα περιφερικά.
Post automatically merged:

Και στο τέλος παίρνεις ένα streamer και ησυχάζεις...
 
Last edited:

Μηνύματα
4.110
Reaction score
3.623
Θεωρητικά θες κάτι με τι μικρότερη δυνατόν κατανάλωση ρεύματος, όπως πχ ένα celeron, εξωτερική τροφοδοσία για το ανεμιστηρακι, όσο το δυνατόν μικρότερο σκληρό δίσκο κατά προτίμηση όχι ssd, ξεχωριστή κάρτα γραφικών. Από κει και πέρα ξεγυμνωνεις τα windows και απενεργοποιης τα άχρηστα περιφερικά.
Post automatically merged:

Και στο τέλος παίρνεις ένα streamer και ησυχάζεις...

Χρειάζομαι οποσδήποτε οθόνη με το player.
 

Μηνύματα
13.643
Reaction score
6.610
Το οτι το υπολοπο συστημα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο δεν σημαινει οτι πρεπει να πας και σε dac των 200 ευρω. Σε ενδιαφερει να ειναι μονο usb dac ή θα χρειαστεις και οπτικη και ομοαξονικη εισοδο? Θελεις τροφοδοσια απο την usb ή απο ξεχωριστο τροφοδοτικο ρευματος (εντος ή εκτος dac)? Εχεις υποψη σου καποιο dac ? αν ναι ποιο?ο ενισχυτης και τα ηχεια του συστματος ποια ειναι? στη θεση σου παντως θα προτιμουσα ενα λαποπ των 350-400 ευρω και ενα dac των 400-450 ευρω,θα εχεις καλυτερο ηχο απλα.
Σκεψου την αλλη επιλογη.....network streamer με δυνατοτητα να δουλεψει και σαν usb dac.Aνεβαινεις αρκετα βεβαια σε κοστος και υπαρχει και το ρισκο (μετα απο λιγο καιρο χρησης και εξοικειωσης) να μην δουλευεις καθολου το λαπτοπ σαν digital transport. Tριτη επιλογη ειναι η αγορα ενος usb dac και μαζι η αγορα συσκευης για netradio,spotify κλπ. (κατι προσιτο οπως το yamaha wxad-10).Μερικες φορες ειναι πολυ σπαστικο να πρεπει να ανοιξεις υπολογιστη για να ακουσεις λιγο ραδιοφωνο ή spotify.
 

Μηνύματα
4.110
Reaction score
3.623
Το οτι το υπολοπο συστημα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο δεν σημαινει οτι πρεπει να πας και σε dac των 200 ευρω. Σε ενδιαφερει να ειναι μονο usb dac ή θα χρειαστεις και οπτικη και ομοαξονικη εισοδο? Θελεις τροφοδοσια απο την usb ή απο ξεχωριστο τροφοδοτικο ρευματος (εντος ή εκτος dac)? Εχεις υποψη σου καποιο dac ? αν ναι ποιο?ο ενισχυτης και τα ηχεια του συστματος ποια ειναι? στη θεση σου παντως θα προτιμουσα ενα λαποπ των 350-400 ευρω και ενα dac των 400-450 ευρω,θα εχεις καλυτερο ηχο απλα.
Σκεψου την αλλη επιλογη.....network streamer με δυνατοτητα να δουλεψει και σαν usb dac.Aνεβαινεις αρκετα βεβαια σε κοστος και υπαρχει και το ρισκο (μετα απο λιγο καιρο χρησης και εξοικειωσης) να μην δουλευεις καθολου το λαπτοπ σαν digital transport. Tριτη επιλογη ειναι η αγορα ενος usb dac και μαζι η αγορα συσκευης για netradio,spotify κλπ. (κατι προσιτο οπως το yamaha wxad-10).Μερικες φορες ειναι πολυ σπαστικο να πρεπει να ανοιξεις υπολογιστη για να ακουσεις λιγο ραδιοφωνο ή spotify.
Καλημέρα.
Το dac θα είναι usb μόνο με τροφοδοσία μεσω usb. Έχω υπόψιν το νεο dac ifi zen γιατί προσφέρει ότι χρειάζομαι ειδικά την ρύμθιση έντασης απο το dac γιατί τα ηχεία την έχουν πίσω και με δυσκολεύει αφάνταστα (presonus eris 8 ). Σε κόστος του dac προτιμώ να δώσω για το λάπτοπ παραπάνω γιατί πιθανόν να κάνει και άλλες δουλειές ενώ το ηχοσύστημα μπορεί γρήγορα δυστυχώς να αλλάξει σε όλα τα επίπεδα του λόγω σνυθηκών στο σπίτι. Όσο για τα στριμερ δεν θέλω κανένα γιατί θέλω οθόνη εκεί δίπλα και θα παίζω από σκληρό.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Εγώ θα σου (ξανα)πω, για τελευταία φορά, το εξής: ένα raspberry pi και ένα smsl sanskit 10th με συνολικό κόστος λιγότερο από 200€ αρκούν σαν player για συστήματα χιλιάδων ευρώ. Όσα χρήματα σου περισσέψουν δώστα αλλού, θα πιάσουν τόπο. Μην ασχολείστε με πηγή όταν το υπόλοιπο σύστημα δεν είναι άρτιο, η πηγή είναι το τμήμα με την ελάχιστη σημασία.

Αν φοβάσαι τη ρύθμιση και τη χρήση του raspberry έλα να στο στήσω και να στο δείξω, είναι τεράστια ευκολία σε σχέση με το pc. Αν μάλιστα έχεις και ενεργά ηχεία με standby mode δεν κλείνεις το σύστημα ποτέ, με μία κίνηση από το smartphone σου παίζει η μουσική χωρίς να χρειάζεται να ανάβεις συσκευές. Ούτε εξωτερικούς δίσκους θα βάλεις, από το pc που έχεις ήδη θα "τραβάει" τη μουσική (+spotify +internet radio κτλ).
 

Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.807
Καλημέρα.
Το dac θα είναι usb μόνο με τροφοδοσία μεσω usb. Έχω υπόψιν το νεο dac ifi zen γιατί προσφέρει ότι χρειάζομαι ειδικά την ρύμθιση έντασης απο το dac γιατί τα ηχεία την έχουν πίσω και με δυσκολεύει αφάνταστα (presonus eris 8 ). Σε κόστος του dac προτιμώ να δώσω για το λάπτοπ παραπάνω γιατί πιθανόν να κάνει και άλλες δουλειές ενώ το ηχοσύστημα μπορεί γρήγορα δυστυχώς να αλλάξει σε όλα τα επίπεδα του λόγω σνυθηκών στο σπίτι. Όσο για τα στριμερ δεν θέλω κανένα γιατί θέλω οθόνη εκεί δίπλα και θα παίζω από σκληρό.
Δεν θέλω να σε επηρεάσω, αλλά να σου διαλύσω λίγο τις αμφιβολίες. Μπορείς να διαχειρίζεσαι τον υπολογιστή ή το streamer ακόμα και αν δεν έχει οθόνη, δικτυακά. ;) Στο δικό μου για παράδειγμα αρκετές φορές δεν πατάω ούτε το κουμπί να ανάψει, δίνω εντολή με χρήση του wake on lan. Απλά το αναφέρω.
Βέβαια, το δικό μου pc έχει αποκλειστική θέση στο ηχοσύστημα, άντε να παίξει και καμιά ταινία στο τσακίρ κέφι. Δεν με ενδιαφέρει δηλαδή η φορητότητα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.867.042
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top