Ελλάδα και κόστος τηλεπικοινωνιών

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263




* Communication prices include prices for telephone and telefax equipment, internet access provision, postal, wired telephone, wireless telephone, bundled telecommunication and other information transmission services.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263


Για τις κλήσεις κινητής τηλεφωνίας, το ενιαίο μέγιστο τέλος τερματισμού είναι 0,2 λεπτά του ευρώ ανά λεπτό και θα επιτευχθεί σταδιακά από τώρα έως το 2024.

Η εν λόγω σταδιακή μείωση θα δώσει τη δυνατότητα ταχείας εφαρμογής του κανονισμού, αποτρέποντας ταυτόχρονα σημαντικές διαταραχές για τους φορείς εκμετάλλευσης. Μετά την ενδιάμεση περίοδο 2021-2023, από το 2024 όλοι οι φορείς εκμετάλλευσης στην Ένωση θα πρέπει να επιβάλλουν το ίδιο ενιαίο μέγιστο τέλος των 0,2 λεπτών του ευρώ ανά λεπτό.


Για τις κλήσεις σταθερής τηλεφωνίας, το ενιαίο μέγιστο τέλος τερματισμού σε επίπεδο Ε.Ε. είναι 0,07 λεπτά του ευρώ ανά λεπτό. Λόγω των σημαντικών διαφορών μεταξύ των τελών τερματισμού που ισχύουν σε μερικά κράτη μέλη και του τέλους-στόχου, η σταδιακή προσαρμογή θα καταστεί δυνατή μέσω μεταβατικής περιόδου κατά τη διάρκεια του 2021.

Εως το 2022, όλοι οι φορείς εκμετάλλευσης σταθερών επικοινωνιών θα υπόκεινται σε μέγιστο τέλος τερματισμού κλήσεων σταθερής τηλεφωνίας ύψους 0,07 λεπτών του ευρώ ανά λεπτό.

Η στρατηγική της Επιτροπής σχετικά με τη συνδεσιμότητα για μια ευρωπαϊκή κοινωνία Gigabit προβλέπει ότι έως το 2025 όλοι οι βασικοί κοινωνικοοικονομικοί παράγοντες, συμπεριλαμβανομένων των σχολείων, των νοσοκομείων και των κόμβων μεταφορών, θα πρέπει να έχουν συνδεσιμότητα Gigabit, όλες οι αστικές περιοχές και οι μείζονες επίγειες διαδρομές μεταφορών θα πρέπει να συνδέονται με αδιάλειπτη κάλυψη 5G, και όλα τα ευρωπαϊκά νοικοκυριά θα πρέπει να έχουν πρόσβαση σε συνδεσιμότητα που προσφέρει τουλάχιστον 100 Mbps με δυνατότητα αναβάθμισης σε ταχύτητες Gigabit.
 


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
όλα τα ευρωπαϊκά νοικοκυριά θα πρέπει να έχουν πρόσβαση σε συνδεσιμότητα που προσφέρει τουλάχιστον 100 Mbps
Ας λύσουμε κάποια πιο βασικά, πχ ότι κοντεύει τρίμηνο που δεν έχουν οι γονείς μου τηλέφωνο γιατί "δεν υπάρχουν γραμμές".
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
παλιο Πασοκ δεν θελατε;;; :D :D :D
Ναι ρε φίλε με Τόμπρα, να ψάχνεις για γνωστό γνωστού για να πληρώσεις μια τον ΟΤΕ και μια τον γνωστό μπας σου βάλουν τηλέφωνο στο 6μηνο.
Εποχαρες
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Έχω συμβόλαιο με την VF για VDSL50 double play που λήγει τον Δεκ 2021 και έχουν αρχίσει να μου τηλεφωνούν για ανανέωση με αύξηση 3€ περίπου τον μήνα, αναφέροντας ότι είμαι και από τους προνομιούχους πελάτες.
Σε ερώτησή μου γιατί στο σάιτ τους το αντίστοιχο πρόγραμμα έχει 26,5€ (2€ φτηνότερο από όσο δίνω) και όχι 31,50€ και το fiber 100 έχει 29,90€ η απάντηση είναι πως αυτό είναι για καινούργιους πελάτες, αλλά δεν το βλέπω κάπου.
Στην ερώτηση γιατί να μην πάω στην WIND με 29,90 για fiber100, η απάντηση ήταν να τηλ στο 13830 και να ζητήσω προσφορά.

Ξέρετε αν έχουν ανέβει η τιμές και από άλλους παρόχους;
Γιατί τέτοια κ@λοσφιξούρα να ανανεώσω 3 μήνες νωρίτερα;
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
έχουν περιθώρια, απλά κάνουν ότι να ναι και θέλουν πρήξιμο. Και εγώ παλιός πελάτης είμαι και μου έκαναν νέα πρόταση πριν 2 βδομάδες για 100άρα με 20,60€ με απεριόριστα σταθερά και 1-2 h περίπου κινητά. (σε συνδυασμό με κινητή αυτή η τιμή)
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
20,60 τελική τιμή;
VDSL ή Fiber;
Μήπως έχεις και κάποιες άλλες συνδέσεις με VF εκτός μιας κινητής:
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
20,60 τελική τιμή;
VDSL ή Fiber;
Μήπως έχεις και κάποιες άλλες συνδέσεις με VF εκτός μιας κινητής:
δεν είναι οπτική μέχρι το σπίτι αλλά έχω από κάτω ΚΑΦΑΟ που έχουν βάλει οπτική.
μου στείλαν νέο router και πιάνω όντως πάνω από 95 mbps
η έκπτωση γίνετε λόγω της μιας κινητής κανονικά ήταν 1-2€ πάνω.
Με είχαν καλέσει από μόνοι τους και μου το είχαν προτείνει σαν προσφορά. Αν είσαι ήδη πελάτης κάλεσε τους μπας και τους πιέσεις. Με είχαν πάρει από εδώ 21030021496.
Ελπίζω να βγάλεις άκρη.
 
  • Like
Reactions: ika

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
δεν είναι οπτική μέχρι το σπίτι αλλά έχω από κάτω ΚΑΦΑΟ που έχουν βάλει οπτική.
μου στείλαν νέο router και πιάνω όντως πάνω από 95 mbps
η έκπτωση γίνετε λόγω της μιας κινητής κανονικά ήταν 1-2€ πάνω.
Με είχαν καλέσει από μόνοι τους και μου το είχαν προτείνει σαν προσφορά. Αν είσαι ήδη πελάτης κάλεσε τους μπας και τους πιέσεις. Με είχαν πάρει από εδώ 21030021496.
Ελπίζω να βγάλεις άκρη.
Με το 50άρι VDSL πιάνω 51, δεν έχω πρόβλημα ταχύτητας. Μόνο τις 2-3 φορές που έχει καταρρεύσει όλο το δίκτυο της VF και κάποιες σποραδικές μικροδιακοπές 5-10 λεπτών. Γι' αυτό θα έψαχνα αλλού, αλλά έχουν αρχίσει από τις αρχές Σεπ τα τηλέφωνα από VF.
Με την έκπτωση 1,61€ λόγω κινητής είναι τώρα στα 28,1€.
Και από το 21030021493 (προφανώς ίδιος χώρος με το 21030021496) με έχουν καλέσει και από το 2165006775 σήμερα.
Πάντως το 20,6 με το 28,1 που δίνω και το 31,5€ που μου λένε είναι αστρονομική διαφορά.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Στην ερώτηση γιατί να μην πάω στην WIND με 29,90 για fiber100, η απάντηση ήταν να τηλ στο 13830 και να ζητήσω προσφορά.
Αν είσαι ευχαριστημένος, πάρε τους τηλέφωνο λίγες μέρες πριν την λήξη του συμβολαίου σου, και ζήτησε νέα προσφορά, αναφέροντας όσα τους είπες ήδη. Επειδή όλοι οι πάροχοι έχουν αλλεργία στην αναφορά άλλης εταιρείας, είναι βέβαιο ότι θα στην χειρότερη θα σου δώσουν την τιμή νέου συμβολαίου.
 
  • Like
Reactions: ika

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Λέω μήπως αυτοί που καλούν είναι εργολάβοι και όχι απευθείας VF.
Γιατί να μου πει να καλέσω στο 13830 και δεν τους ενημερώνει απ' ευθείας;
Πάντως θα κάνω αρχές Δεκ και μια βόλτα από το κατάστημα της VF της περιοχής μου.
Μέχρι τότε θα τους αφήσω να παίρνουν και θα τους λέω για την WIND και την INALAN
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Πάντως θα κάνω αρχές Δεκ και μια βόλτα από το κατάστημα της VF της περιοχής μου.
Τουλάχιστον σε ό,τι αφορά την Cosmote, τις χειρότερες προσφορές τις έπαιρνα στα καταστήματα και τις καλύτερες τηλεφωνικά, όταν υπήρχε το ενδεχόμενο να χάσουν το πελατάκι.
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Έχει κάποιος double play 50άρα ή 100άρα από την NOVΑ να πει εντυπώσεις;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Έχει κάποιος double play 50άρα ή 100άρα από την NOVΑ να πει εντυπώσεις;
Εγώ έχω 100άρα εδώ και δύο χρόνια. Πριν είχα 50άρα πάλι στη Nova.

Ό,τι όμως και να σου πω ισχύει μόνο για μένα. Τα προβλήματα αφορούν το δίκτυο που διαφέρει από περιοχή σε περιοχή και εξαρτώνται και από τον ιδιοκτήτη των καμπινών που σε εξυπηρετούν.

Ως προς την ταχύτητα σε επίπεδο backbone είναι μια χαρά. Ποτέ δεν είχα μπουκώματα λόγω φόρτου.
 
  • Like
Reactions: ika

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Εγώ έχω 100άρα εδώ και δύο χρόνια. Πριν είχα 50άρα πάλι στη Nova.

Ό,τι όμως και να σου πω ισχύει μόνο για μένα. Τα προβλήματα αφορούν το δίκτυο που διαφέρει από περιοχή σε περιοχή και εξαρτώνται και από τον ιδιοκτήτη των καμπινών που σε εξυπηρετούν.

Ως προς την ταχύτητα σε επίπεδο backbone είναι μια χαρά. Ποτέ δεν είχα μπουκώματα λόγω φόρτου.
Τώρα έχω 50άρα VF που λήγει τον Δεκέμβριο και μου προτείνουν αύξηση στο πάγιο!!!
Στο site λένε για 29.90€ με 100άρα και μου προτείνουν τηλεφωνικά ανανέωση της 50άρας με 31€.
Εκτός από 3-4 πολύωρες καταρρεύσεις που είχαν στην Αθήνα, τα ξεπερνάω τα 50.
Αλλά κοιτάω για να πάω αλλού φτηνότερα.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Εγώ τις τελευταίες εβδομάδες με ADSL εχω προβλήματα
με την ταχύτητα. Το trace route δείχνει την καθυστέρηση στη σύνδεση με το AIX.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top