Ελληνικές ηχογραφήσεις και ποιότητα ..??

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Είναι τόσο υποδεέστερες οι Ελληνικές ηχογραφήσεις σε σχέση με τις ''ξένες'' ???

Πραγματικά αυτό το καιρό που ήμασταν ''κλεισμένοι'' έβαζε και άκουγε η γυναίκα ελληνικά ποπ λαϊκά και δεν άντεχα να τα ακούσω.

λέω κάτι λάθος κάνω - γίνεται, τα άκουγε κυρίως από youtube.

της λέω με σιγουριά κάτσε να τα βάλουμε από tidal.

Μια από τα ίδια. πονούσαν τα αυτιά μου λέω κάτι χάλασε, κάτι έχει πατηθεί.

Αρχίζω και βάζω ''ξένα'' κομμάτια από pop - rock - jazz - metal.
Ηλεκτρονική την αφήνω γιατί αυτή σχεδόν πάντα ακούγεται καλά, και όλα άψογα.

Ιδικά ο Ρέμος ρε παιδιά, δεν ακούγεται, δεν ξέρω τι παίζει αλλά δεν ακούγεται.
Ο μόνος τρόπος που μπορούσες να τον ακούσεις ήταν με τέρμα τα πρίμα αν και έχουν συνήθως πολλά .....

ισχύει και στα δικά σας συστήματα?

Σίγουρα το rt60 και η target curve επηρεάζει, πόσο μάλλον αν είναι ρυθμισμένη για εντάσεις
αλλά γιατί το πρόβλημα να είναι στα ελληνικά και όχι σε όλα τα άλλα?

Βέβαια έτυχε και πέτυχα ένα γνωστό ο οποίος σπούδασε ηχοληψία και κάτι άλλο μαζί και δουλεύει σε γνωστό στούντιο όπως και παράλληλα πάνε σε μπουζούκια και στήνουν τα συστήματα, και πάνω στη κουβέντα μιλήσαμε για στουντιακά ηχεία και με ποια δουλεύουν.... δεν θα πω ποια μου είπε ότι χρησιμοποιούν αλλά η κουβέντα που μου έμεινε ήταν ότι τα συγκεκριμένα έχουν πιστή αναπαραγωγή στο κινητό και στα ακουστικά. :o :headbang:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μέσω tidal σε έντεχνες επιλογές οι παραγωγές σε μεγάλο ποσοστό είναι αρκετά καλές.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μέσω tidal σε έντεχνες επιλογές οι παραγωγές σε μεγάλο ποσοστό είναι αρκετά καλές.
Ναι υπάρχουν και οι εξαιρέσεις,
κυρίως ήταν τα playlist που βγάζει το youtube με τα εμπορικά ποπ λαϊκά, και όχι από χρήστες μέσο tv ή δεν ξέρω τι, αλλά από τον επίσημο λογαριασμό.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
έχουν πιστή αναπαραγωγή στο κινητό και στα ακουστικά
Καλά τα λέει. Έτσι γίνεται.
Εγώ τα λέω αλλά δεν με ακούτε.
Στο εμπόριο, στον αέρα κλπ βγαίνει ότι παίζει καλά σε αυτά τα ηχεία.

Για να λέω και τα καλά, καμία δεκαετία πριν είχε μια εφημερίδα το νέο CD του Κραουνάκη. Μου είχαν πει καλά λόγια. Το πήρα και έπαθα πλάκα. Δεν ξέρω που το έκανε αλλά ήταν super παραγωγή.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Καλά τα λέει. Έτσι γίνεται.
:o :o :o μα στο κινητό και στα ακουστικά? και του λέω ποια ακουστικά έχεις εσύ? περίμενα να ακούσω κάποιο τρελό καλό, και μου λέει ένα μοντέλο jbl του 40ευρου. μέχρι και εγώ έχω sennheiser των 400 και δεν είναι και κάτι το τρελό.
Για να λέω και τα καλά
από όσα εμπορικά ελληνικά άκουσα το τελευταίο δίμηνο, μου ακούστηκαν καλά από τις Μέλισσες και του Ρουβά.

Ιδικά από κάτι καινούργιους πραγματικά είναι βασανιστήριο για τα αυτιά.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.835
δοκιμασε και στο αυτοκινητο...
Λυπαμαι ειμαι δεοντολογικα εναντια στα μαζικα ακουζματα, οποτε δεν παιζει ουτε κατα διανοια να βαλω κατι τετχοιο...
αν ειχα βλεψη προς θυληκο θα ηταν στο προγαμιαιο συμβολαιο /συμφωνο συμβιωσης κατι τετοιο ... 🐒
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Αφου ρε συ ankokdog ολος ο κοσμος με ενα κινητο ειναι ολη μερα....παρεες δεν μιλανε οταν βγαινουν...ακουνε η γραφουν και εσυ θελεις να σου φτιαξουν να ακους σε πολυκαναλο ;

πας καλα ανθρωπε μου !!!!! :p
.....δικαναλο η 3D σε ακουστικα πλεον ;)
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
και γιατί δε συμβαίνει το ίδιο με τις ''Ξένες'' παραγωγές? στην ίδια φάση δεν είναι και εκεί? κινητό - ακουστικά - bluetooth ηχεία και boombox, μετά πάει το car νομίζω.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τηρουμένων των αναλογιών οι ελληνικές παραγωγές είναι πολύ πάνω από το μέσο όρο. Αναφέρομαι σε παλιές αλλά και σύγχρονες εξίσου.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
.... δεν θα πω ποια μου είπε ότι χρησιμοποιούν αλλά η κουβέντα που μου έμεινε ήταν ότι τα συγκεκριμένα έχουν πιστή αναπαραγωγή στο κινητό και στα ακουστικά. :o :headbang:
Να ρισκάρω? krk την προηγούμενη σειρά.
 





xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.729
Reaction score
83.485
Λόγω περιορισμού κόστους η τελική μίξη και το mastering δεν γίνονται πλέον όπως παλιότερα. Λιγότερες στουντιακές ώρες και mastering μέσω κάποιου preset σε software ( Ozone, T-RackS ) είναι σύνηθες φαινόμενο.
Η άλλη μόδα, πάλι λόγω κόστους, είναι ότι οι περισσότερες ποπ ηχογραφήσεις που κυκλοφορούν, έχουν κατασκευαστεί εξ ολοκλήρου σε "φτηνά" home studios με περιορισμένες δυνατότητες.

Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν τάσεις όχι μόνο μουσικές αλλά και ηχητικές. Αρκετοί καλλιτέχνες αντιγράφουν την ηχητική καμπύλη ενός ξένου τραγουδιού που τους αρέσει και την "περνάνε" σε δικά τους. Στην πράξη όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά γιατί ο ήχος του ξένου έχει άλλες βάσεις.

Παλιά λέγαμε ότι το καλό mastering είναι αυτό που θα κάνει το κομμάτι να παίζει καλά παντού. Με την προϋπόθεση ότι θα γίνει σε studio με κορυφαία μηχανήματα και ακουστική αναφοράς. Τώρα που γίνεται ως επί το πλείστον σε "προχειροκαταστάσεις", όπως έγραψα πριν, θα έχει την αντίστοιχη ποιότητα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.835
@ankog αν θες δωσε μου ενα-δυο-τρια παραδειγμα ελληνικου και αντιστοιχου ξενου...γιατι δεν ξερω τι παιζει αυτο το καιρο...(για την ακριβεια ποτε δεν ηξερα).
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
@ankog αν θες δωσε μου ενα-δυο-τρια παραδειγμα ελληνικου και αντιστοιχου ξενου...γιατι δεν ξερω τι παιζει αυτο το καιρο...(για την ακριβεια ποτε δεν ηξερα).
μερικά ελληνικά




.
.
.
ωχ, τώρα που τα είδα μαζεμένα έχουν κάτι κοινό.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.835
μερικά ελληνικά




θα βγω στο μπαλκονι να τα ακουσω απο το ακουστικο μου δεν μπορω μεσα στο χωρο μου ντρεπομαι.
πες με και κανα τετχοιο αντιστοιχο κσενο...να εχω να συγκρινω.. 🐒
μονο το πανικ ρεκορντς εγκρινω...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top