Ελληνικοί υπότιτλοι σε android TV (app VLC)

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Μήπως ξέρει κάποιο καλό παιδί να μας πει αν χρειάζεται κάποια ρύθμιση και που στην εφαρμογή VLC ώστε να διαβάζει σωστά τους ελληνικούς υπότιτλους; Κάποια ρύθμιση κωδικοποίησης φαντάζομαι θα είναι κάπου αλλά δεν έχω ακόμα τον χρόνο να το ψάξω, οπότε αν ξέρει κάποιος το μοιράζεται και γλιτώνω το χρόνο.

Επίσης βλέπω ότι ενώ έχει feature να ψάξει να βρει υπότιτλους την ώρα που παίζει την ταινία μου βγάζει μήνυμα ότι τώρα δεν είναι διαθέσιμο. Αυτό είναι κάτι που θα αλλάξει αργότερα (κόλλημα της στιγμής) ή ουδέν μονιμότερο του προσωρινού;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.550
Reaction score
30.794
Σε Sony 9005 (android) χρησιμοποιώ τον Archos, παίζει νεράκι ορισμένα που ο vlc είχε πρόβλημα και ψάχνει και μόνο του για υπότιτλους. Κανένα πρόβλημα με τα ελληνικά, ρυθμίζω και το χρώμα τους σε γκρίζο για πιο ξεκούραστα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Έχει ρύθμιση στο subtitle coding, έβαλα Greek iso και τους παίζει σωστά.
Δοκίμασα Archos αλλά δεν κατάφερα μα το κάνω να δει το has.
Δοκιμάζω kodi τώρα. Παίζει πιο στρωτά από το VLC νομίζω. Δεν μπορώ να βρω όμως τη ρύθμιση για το encoding των υπότιτλων και δεν τους δείχνει σωστά τους ελληνικούς.
Ξέρει κάνεις από που φτιάχνει;

στο vlc δεν ψάχνει αυτόματα για υπότιτλους αλλά στο manual ψάχνει και βρίσκει.
στο kodi όρισα ως service το opensubtitles.org αλλά δεν το. Χάνει αυτόματα γιατί θέλει, λέει, username και τέτοια.

Μια Sony 9005 προσπαθώ να στήσω και εγώ.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Έβαλα username και ψάχνει μια χαρά τώρα.
Άλλαξα και την κωδικοποίηση των χαρακτήρων και ολα τρέχουν σωστά με Kodi....και video wall και τέτοια, αμ πως.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.976
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top