Εμπειρία με atc-sia2-15

Μηνύματα
27
Reaction score
4
Καλησπέρα,

'Εχει κάποιος εμπειρία με atc-sia2-15?

Αν ναι μπορείτε να μου πείτε κατα πόσον η παρακάτω κριτική ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα
https://witchdoctor.co.nz/index.php/2010/11/atc-sia2-150-integrated-amplifier-review/. Επίσης είχε κάποιος την ευκαιρία να το συγκρίνει με Hegel ενισχυτικά?

Το παρακάτω απόσπασμα μου κέντρισε το ενδιαφέρον, περιγράφει τον ιδανικό ενισυχτή για μένα:


Μy initial impressions of the ATC’s sound was that it was as rich as a mug of steaming hot cocoa. The treble doesn’t bite, the midrange is wide open and there’s nothing that could cause offense. But to continue the beverage related analogy, someone dropped a jigger of bourbon into the mix, because the sonics aren’t all mellow smoothness. There’s screeds of detail and a level of control, insight and precision that balances everything out towards a warm neutrality. It’s also very clean and transparent; ‘revealing’ is probably the right term. Think valve/solid state hybrid with none of the deficiencies of either and you’ll know what I mean.

The ATC pulls off the difficult trick of being in a sonic sweet spot – warm but not slow, powerful but not overbearing or shouty, crisp but not edgy. I could listen to it for hours and hours with no fatigue at all. This is definitely not one of those uber-audiophile amps that only tolerates the very best recordings while making most of your collection unlistenable.

The ATC put together a great combination of throbbing weight and textural detail into the guitars that run throughout ‘Come As You Are’ from Nirvana’s MTV Unplugged In New York CD. The instruments and Kurt Cobain’s vocals had a gritty roughness to them and the overall character of the sound was punchy but not harsh at all. The guitar on ‘Pennyroyal Tea’ was starkly revealed like a spotlight had been shone on every vibration of every string. More rock followed and the distorted guitars of Neil Young and Crazy Horse on Weld had all the edginess they needed to sound authentic without being too rough.
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Που τον θυμήθηκες αυτόν, βρε;

Τον έχει ξεχάσει και η ίδια η ATC.

Πάντως, ειναι αστέρι, αν εξαιρέσεις την ηλικία του, την εξωτερική του εμφάνιση, την είσοδο ακουστικών απο πίσω και την τιμή του (σαν καινούργιος).

Είναι φλατ, καθαρός, γεμάτος και γρήγορος, καταλληλότατος για όλα τα ATC ηχεία.

Πάντως, αν κοιτάξεις το εσωτερικό του, νομίζεις ότι τον συναρμολόγησε μ’ ό,τι είχε κάνας παππούς ποδηλατάς στη Νέα Ιωνία!

BTW, τι ηχεια θα παίξει;

Εγώ πάντως, ψηνόμουν για τον μεγάλο τελικό της με προ Tsakiridis Alexander, αλλά δοκίμασα Luxman και «έμεινα» και κόλλησε τέλεια με τα ATC μου.

Τεσπα, άμα τον βρήκες σε καλή τιμή μεταχείρο και έχεις ATC ηχεία, χτύπα τον, απλά μάθε πόσων χρονών είναι.
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Καταπληκτικός ηχητικά, αλλά αλμυρός τιμολογιακά. Η εμφάνισή του μ' αρέσει, αλλά η εργονομία πάσχει (έλλειψη ψηφιακών εισόδων, έξοδος ακουστικών πίσω).
 

geoli

Επαγγελματίας
Μηνύματα
311
Reaction score
36
Τον εχω δοκιμασει στο συστημα μου με πολυ καλα αποτελεσματα. Δεν περιμενα να ειναι ΤΟΣΟ καλος. Εξαιρετικος ενισχυτης, ησυχος, γρηγορος, σταξατος, δυναμικα, πολυ καλα χαμηλα και λεπτομερεια. Επαιξε τα Watt Puppy παρα πολυ καλα, μουσικοτατος, προτεινεται!
 

Μηνύματα
27
Reaction score
4
Καλησπέρα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις εντυπώσεις σας. Τον atc τον βρήκα τυχαία ψάχνωντας ενισχυτή ένα σασί που να έχει ήχοο παρόμοιο με το Cyrus μου αλλά πιό γεμάτο και ξεκούραστο. Ιδανικά θα μπορούσα να πάω σε μονομπλόκ Cyrus αλλά ήθελα να μείνω στο ένα κομμάτι. Είχα δοκιμάσειHegel rost αλλά δεν ήταν στο επίπεδο που ήθελα ενώ ο 360 μ φάνηκε πού μετρημένος σχεδόν άνοστος και το μπάσσο του πολύ ελεγχόμενο για τα γούστα μ σε σημείο π σχεδόν εξαφανιζόταν.


Νομίζετε πως θα έχω παρόμοια εμπειρία με τον atc? Απότι διαβάζω στο πιό πάνω απόσπασμα κατλαβαίνω πως όχι.

Επίσης σκέφτομαι Pathos tt ή inpol remix mkii αλλά με τοremix κολλάω στη λίγη δύναμη ενώ στονttστην πρακτικότητα.

Τα ηχεία μου είναι Harbeth P3esr 40th anniversary και πηγή Hegel hd30 dac.
 


Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Καλησπέρα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις εντυπώσεις σας. Τον atc τον βρήκα τυχαία ψάχνωντας ενισχυτή ένα σασί που να έχει ήχοο παρόμοιο με το Cyrus μου αλλά πιό γεμάτο και ξεκούραστο. Ιδανικά θα μπορούσα να πάω σε μονομπλόκ Cyrus αλλά ήθελα να μείνω στο ένα κομμάτι. Είχα δοκιμάσειHegel rost αλλά δεν ήταν στο επίπεδο που ήθελα ενώ ο 360 μ φάνηκε πού μετρημένος σχεδόν άνοστος και το μπάσσο του πολύ ελεγχόμενο για τα γούστα μ σε σημείο π σχεδόν εξαφανιζόταν.


Νομίζετε πως θα έχω παρόμοια εμπειρία με τον atc? Απότι διαβάζω στο πιό πάνω απόσπασμα κατλαβαίνω πως όχι.

Επίσης σκέφτομαι Pathos tt ή inpol remix mkii αλλά με τοremix κολλάω στη λίγη δύναμη ενώ στονttστην πρακτικότητα.

Τα ηχεία μου είναι Harbeth P3esr 40th anniversary και πηγή Hegel hd30 dac.
Τι σου "έκανε" το Harbeth και το "τιμώρησες" βάζοντας τον Η360; :lolsign:

Με βάση αυτά που διαβάζω στο stereophile για τα Harbeth και αυτά στη σελίδα της Hegel για το Rost, να υποθέσω πως άκουσες το συνδυασμό πριν αποκτήσεις το dac;
Διαφορετικά δείχνει σωστός συνδυασμός, αν και με τη βαρεμάρα που με κατέχει, αν κοιτούσα σε Hegel θα συνδύαζα τα Harbeth με τον Η190
 

Μηνύματα
27
Reaction score
4
Τι σου "έκανε" το Harbeth και το "τιμώρησες" βάζοντας τον Η360; :lolsign:

Με βάση αυτά που διαβάζω στο stereophile για τα Harbeth και αυτά στη σελίδα της Hegel για το Rost, να υποθέσω πως άκουσες το συνδυασμό πριν αποκτήσεις το dac;
Διαφορετικά δείχνει σωστός συνδυασμός, αν και με τη βαρεμάρα που με κατέχει, αν κοιτούσα σε Hegel θα συνδύαζα τα Harbeth με τον Η190
Ο Η360 ήταν πολυ gentlemanμε τα μικρά. Ήταν ότι πιο ραφιναρισμένο λεχω ακούσει. Απλά λίγο άνοστο. Κ πολύ ελεγχόμενο μπάσσο (με τα ηχεία μ αυτό δεν είναι απαραίτητα προτέρημα)

Μάλλον θα πάω με ΠάθοςTT ή inpol remix mkii τελικά. Ο remix είναι πιο μικρός κ πρακτικός αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έχει αρκετή δύναμη
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Πάντως ο Alan Shaw τα τελευταία χρόνια κατεβαίνει στις εκθέσεις του Bristol σταθερά με Hegel.

 

Μηνύματα
27
Reaction score
4
Πάντως ο Alan Shaw τα τελευταία χρόνια κατεβαίνει στις εκθέσεις του Bristol σταθερά με Hegel.

Για να είμαι ειλικρινής για τον Η360 ο προμηθευτής μου μου είπε ότι το πρόβλημα είναι ότι είχα παίξει με rca απο το hd30 dac μου και ότι αν έπαιζα με xlr ενωμένο με dac loop ta πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Επίσης νομίζω φταίει κ το ηχείο με ένα μεγαλύτερο ηχείο τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά!
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Για να είμαι ειλικρινής για τον Η360 ο προμηθευτής μου μου είπε ότι το πρόβλημα είναι ότι είχα παίξει με rca απο το hd30 dac μου και ότι αν έπαιζα με xlr ενωμένο με dac loop ta πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Επίσης νομίζω φταίει κ το ηχείο με ένα μεγαλύτερο ηχείο τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά!
Ό,τι και αν έκανες ισχύει η υπογραμμισμένη πρόταση. Πρόκειται για μιςματσ συνδυασμό ;)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Για να είμαι ειλικρινής για τον Η360 ο προμηθευτής μου μου είπε ότι το πρόβλημα είναι ότι είχα παίξει με rca απο το hd30 dac μου και ότι αν έπαιζα με xlr ενωμένο με dac loop ta πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Επίσης νομίζω φταίει κ το ηχείο με ένα μεγαλύτερο ηχείο τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά!
Τον 360, που ειχα επι 1,5 ετος, τον ακουσαμε σε συστημα με McItosh + Sonus Faber olympica II, και ακουσθηκε ...Θεϊκα! Συνεπως ειναι καθαρα θεμα ηχειου.
Το ντακ hd30 το ακουσαμε με τον McIntosh στο παραπανω συστημα και ηταν εξαιρετικο (με rca), αναβαθμισε παρα πολυ τον ηχο.
Αν κρινω απο τα δικα μου shl5+ που τωρα παιζουν με λαμπα (Ayon scorpio), θα σου προτεινω να τα ακουγες με λαμπατο νισχυτη πριν τα δωσεις (ειδα οτι τα εβαλες αγγελια πωλησης), εκτος κι αν δεν επαρκουν στο χωρο σου
 

Μηνύματα
27
Reaction score
4
Τον 360, που ειχα επι 1,5 ετος, τον ακουσαμε σε συστημα με McItosh + Sonus Faber olympica II, και ακουσθηκε ...Θεϊκα! Συνεπως ειναι καθαρα θεμα ηχειου.
Το ντακ hd30 το ακουσαμε με τον McIntosh στο παραπανω συστημα και ηταν εξαιρετικο (με rca), αναβαθμισε παρα πολυ τον ηχο.
Αν κρινω απο τα δικα μου shl5+ που τωρα παιζουν με λαμπα (Ayon scorpio), θα σου προτεινω να τα ακουγες με λαμπατο νισχυτη πριν τα δωσεις (ειδα οτι τα εβαλες αγγελια πωλησης), εκτος κι αν δεν επαρκουν στο χωρο σου

Καλησπέρα Λάκη,

Ευχαριστώ για τα σχόλια σου.

Τελικά πήρα τον Pathos TT. Αλλά κάτι δεν κάθισε με το μικρό Harbeth.

Όταν δοκίμαζα τον ενισχυτή στον προμηθευτή μου με τα Harbeths μου, είχα την αίσθηση ότι κάτι ζορίζεται (δηλαδή στα ρεφρέν άκουγα τον τραγουδιστή σαν να φωνάζει και να του τελειώνει ο αέρας αντί να τραγουδά - όχι τσίριγμα αλλά σαν μέχρι εκεί να μπορούσε).

Εγώ είχα την εντύπωση ότι είναι ο ενισχυτής αλλά τελικά αλλάξαμε τα ηχεία βάλαμε ATC 11 κ έπεξε υπέροχα. Είναι λες και το ηχείο δεν μπορεί να σηκώσει τα ρεύματα του Pathos και φτάνει στα όρια του. Επίσης ο προμηθευτής μου είπε ότι είναι δυνατά π ακούω για το μικρό. Πάντως είναι η πρώτη φορά που άκουσα ATC και να μου αρέσει. Ταχύτητα, λεπτομέρεια και προπαντώς δυναμκές εξάρσεις.

Με ότι άλλο ενισχυτή είχα ακούσει ΑΤC στο παρελθόν ήταν λες και πήρε κάποιος το χάρακα και ευθυγράμμισε μπάσα μεσαίες πρίμα και το αποτέλεσμα έβγαινε ψεύτικο - σκέψου παιδικό πιανάκι αντι για κανονικό μεγάλο πιανο).

Αυτό το κάπως φώναγμα στις φωνές το άκουσα και στο σπίτι αλλά το κυριότερο ένοιωσα μια ασάφεια στα μπάσα. Αν και κατα διαστήματα ακούω κάποια χαμηλά που δέν είχα ξανακούσει απο τα ηχεία μου να κλωτσάνε με δύναμη γενικά επικρατεί μια ασάφεια κυρίως στα μπάσα δεν είχα πρηγουμένως σαν να τρέχει το ηχείο να προλάβει τον ενισχυτή και δέν προλαβαίνει και γενικότερα τα ηχεία σαν να μήν γεμίζουν το χώρο όπως προηγουμένος.

'Iσως να χρειάζεται επανατοποθέτηση των ηχείων (έπαιξα λίγο αλλά δεν κατέληξα κάπου) ίσως φταίνε και τα καλώδια των ηχείων μου (tellurium q green στρογγυλεύουν και γεμίζουν μπάσα κώβουν ψηλές και λεπτομέρεια και γεμίζουν αρμονικές - τα είχα πάρει όταν είχα Cyrus me Monitor Audio gold) .

Επίσης στο σπίτι δεν άκουσα τη λεπτομέρεια που είχα ακούσει όταν δοκίμαζα τον Pathos πρίν τον πάρω και επίσως όπως είμαι συνηθισμένος να ακούω με τα ηχεία μου. 'Ίσως με ξενίζει η γλυκήτητα της λάμπας (μετά τον Cyrus) και πρέπει να τη συνηθίσω, ίσως πάλι φταίνε και τα καλώδια μου) και γενικά μου φαίνεται ότι το ηχείο φτάνει στα όρια του (ίσως επειδή άκουσα τις δυναμικές ικανότητες του ενισχυτή με τα ATC 11???)

Ομολογώ ότι γενικά δεν είχα ώρα να ακούσω εμπεριστατωμένα, να παίξω λίγο με τοποθέτηση, να δοκιμάσω ίσως κάποιο άλλο καλώδιο ηχείων κλπ. Απλά και όταν δοκίμαζα τον ενισχυτή μου είχε πεί ο προμηθευτής μου ότι ο ΤΤ έπαιξε τα πάντα τέλεια τα μόνα 2 ηχεία π δεν ματσάρισαν ήταν το ATC 19 και το μικρό μου.

Αυτά τα ολίγα.
 


Μηνύματα
27
Reaction score
4
Καθαρα θεμα ενισχυτη ειναι. Διαβασε εδω http://www.audioreview.com/product/amplification/amplifiers/pathos-acoustics/twin-towers.html
τι περιορισμους θετει η ιδια η εταιρεια ως προς την αντισταση των ηχειων
Λάκη, με το ATC11 όμως που είναι επίσης 83 db (με βάση μετρήσεις στον τύπο) έπαιξε αρκετά καλύτερα.

Ομολογώ ότι οι τεχνικές μου γνώσεις επι του θέματος είναι περιορισμένες.

Ίσως απλά να φταίει το ηχείο ότι είναι πολύ μικρό?
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μικρο; Ακουσα τον Ayon με ενα Usher 20ετιας πολυ μικρο, και ακουγοταν σαν τρισμεγιστο (στα ορια του βεβαια). Αλλα αυτο το λεγομενο "ματσαρισμα" οντως υφισταται, οποτε επελεξε τι θα κρατησεις και προχωρα!
 

Μηνύματα
27
Reaction score
4
Μικρο; Ακουσα τον Ayon με ενα Usher 20ετιας πολυ μικρο, και ακουγοταν σαν τρισμεγιστο (στα ορια του βεβαια). Αλλα αυτο το λεγομενο "ματσαρισμα" οντως υφισταται, οποτε επελεξε τι θα κρατησεις και προχωρα!
Λάκη ευχαριστώ, όντως είχα λίγο τις αμφιβολίες μου με το ενισχυτή και το ηχείο, αλλά είπα να πάρω τον Παθος κ αν δεν δουλέψει να το παλέψω με το ηχείο (αν και ομολογουμένως μου είχε αρέσει αρκετά). Ο Πάθος νομίζω είναι δύσκολο να μεταπωληθεί.

Τί θα προτείνατε εκτός απο τα ATC που θα προσπαθήσω να τα πάρω στο σπίτι να τα δοκιμάσω. Tα devore φαίνονται κοντά στις προδιαγραφές που ψάχνω (τόσο ηχητικά όσο και ακουστικά απ ότι διεβάζω).

Φυσικά δεν είχα ποτέ την ευκαιρεία να τα ακούσω.

Απο μεριάς τεχνικών χαρακτηριστικών και το Triangle Theta φαίνεται αρκετά υποσχόμενο. Ακουστηκά όμως δεν ξέρω πόσο κοντά είναι σε αυτό π ψάχνω.

Ευχαριστώ.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Κυκλοφορει σε αγγελιες ενα Kef 201/2 (κατι τετοιο), που ειχα ακουσει προ ετων σπιτι μου. Εξαιρετικο, μα δυστυχως το καφει χρωμα του δεν μας αρεσε καθολου, κοιταξε το, υπαρχει και σε μαυρο.
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Χρόνια Πολλά κατ' αρχήν και με υγεία. Για ποιά DeVore ενδιαφέρεσαι. Μιλάμε για εκπληκτικά ηχεία εάν συνοδευτούν από ένα καλό λαμπάτο, σχεδιασμένα από μουσικό (και μάλιστα καλό...). Δεν ξέρω εάν εισάγονται στην Ελλάδα πάντως κάποια στιγμή είδα να πωλείται ένα Gibbon σε δελεαστική τιμή. Ωστόσο εάν ο χώρος σου ακρόασης δεν είναι μεγάλος μην αποχωριστείς τόσο εύκολα τα P3ESR... Υπό συνθήκες που του αρμόζουν δύσκολα έχουν αντίπαλο...
 

Μηνύματα
62
Reaction score
78
Χρόνια Πολλά κατ' αρχήν και με υγεία. Για ποιά DeVore ενδιαφέρεσαι. Μιλάμε για εκπληκτικά ηχεία εάν συνοδευτούν από ένα καλό λαμπάτο, σχεδιασμένα από μουσικό (και μάλιστα καλό...). Δεν ξέρω εάν εισάγονται στην Ελλάδα πάντως κάποια στιγμή είδα να πωλείται ένα Gibbon σε δελεαστική τιμή. Ωστόσο εάν ο χώρος σου ακρόασης δεν είναι μεγάλος μην αποχωριστείς τόσο εύκολα τα P3ESR... Υπό συνθήκες που του αρμόζουν δύσκολα έχουν αντίπαλο...
Φαινεται οτι τα εισαγει το:

http://www.aphroditesvision.com/en/
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top