Εμπειρία χρήσης LG Oled48CX6.

Μηνύματα
29
Reaction score
31
Καλημέρα σας. Σε αυτό το thread δεν θέλω να ρωτήσω κάτι αλλά να ζητήσω από όσους έχουν το ίδιο μοντέλο τηλεόρασης με εμένα να περιγράψουν αν θέλουν την εμπειρία χρήσης τους με την συγκεκριμένη τηλεόραση και τις σκέψεις τους. Να ξεκινήσω λοιπόν λέγοντας ότι την συγκεκριμένη τηλεόραση την αγόρασα κατά λάθος! Ναι,καλά διαβάσατε,κατά λάθος. Όταν έψαχνα για μια κατάλληλη τηλεόραση να αντικαταστήσει την παλιά της οικογένειας (εξαιτίας του ότι είχαν χαλάσει τα χρώματα και είχε πέσει αισθητά η φωτεινότητα) έκανα ένα λάθος αρχαρίου. Κυριολεκτικά αρχαρίου. Η απόσταση θέασης στο σαλόνι μας είναι μικρή, 2.3 μέτρα. Είχα μείνει με την εντύπωση λοιπόν ότι η μέγιστη διαγώνιος οθόνης για βέλτιστη θέαση σε αυτή την απόσταση σε 4k ήταν μέχρι 50 ίντσες! Να σημειώσω εδώ ότι η προηγούμενη τηλεόρασή μας ήταν μια LCD LG,εντελώς τυχαία,42 ιντσών. Οπότε,αυτόματα είχα αποκλείσει από την έρευνα αγοράς μου,οποιαδήποτε τηλεόραση πάνω από τις 50"! Τέλος πάντων,κατέληξα σε αυτήν.

Είχα διαβάσει διάφορα για τις OLED τηλεοράσεις αλλά ποτέ δεν είχα προσωπική εμπειρία θέασης σε κάποια. Την συγκεκριμένη την αγόρασα για 1100€. Δεν ήταν μεγάλη άνοδος σε διαστάσεις,αλλά και πάλι η εικόνα της μου έκοψε την ανάσα! Καταρχήν τα χρώματα. Είναι σωστά! Κυριολεκτικά σωστά! Ρεαλιστικοί τόνοι δέρματος. Πραγματικό μαύρο,χωρίς αυτή την "θολούρα" που υπάρχει γύρω από τις LCD. Και ανάλογα με τα γούστα σου και το mode που θα την δουλέψεις σε κάθε περίπτωση έντονα,ή πιο απαλά και ρεαλιστικά χρώματα. Για παράδειγμα στα κινούμενα σχέδια,προτιμώ να βάζω στα παιδιά την επιλογή "ζωηρόχρωμο" με πιο έντονα χρώματα. Στο YouTube όμως επιλέγει από προεπιλογή το "πρότυπο" που έχει πιο απαλούς τόνους και εμένα μου αρέσει περισσότερο. Εάν κάποια ταινία υποστηρίζει κάποιο συγκεκριμένο πρότυπο,όπως Dolby Vision HQ,ή Filmmaker Mode,αυτόματα η εικόνα μεταβαίνει σε αυτό και - ομολογώ - ότι μου αρέσουν και τα δύο. Αν θυμάμαι καλά,το Lupen στο Netflix το είδα σε dolby vision. Για την φωτεινότητα των oleds είχα διαβάσει διάφορα. Την τηλεόραση την έχουμε δίπλα στην παραθυρόπορτα. Κανένα πρόβλημα. Είναι αρκούντως φωτεινή,δεν αισθάνομαι ότι στερούμαι κάτι σε αυτόν τον τομέα. Ο ήχος είναι δυνατός και γεμάτος για το μικρό μας σαλόνι. Συνήθως δεν ανεβαίνουμε σε ένταση πάνω από το δώδεκα. Αν θέλω να ακούσω τραγούδια,μόνος,δυνατά, θα το φτάσω μέχρι το τριάντα και θα με καλύψει. Παιχνιδομηχανή δεν έχω,έχω συνδέσει όμως τον φορητό μου υπολογιστή και έχω δοκιμάσει κάποια παιχνίδια στο Steam και - παρά το γεγονός ότι κάθομαι πολύ κοντά - δεν διακρίνω pixels και η κίνηση πολύ ομαλή,χωρίς φαινόμενα ghosting όπως συνέβαινε στην παλιά μας LCD. Τέλος όταν βάζω κάποια χαλαρωτικά,4k hdr videos,στο YouTube με φύση,ή περιήγηση σε διάφορες πόλεις του κόσμου,εκεί απολαμβάνω πραγματικά υπέροχη εικόνα. Εκεί μεταβαίνει αυτόματα η εικόνα σε HLG HDR το οποίο δεν ξέρω τι ακριβώς είναι και θα το ψάξω μετά την συγγραφή αυτού του άρθρου,αλλά πραγματικά η εικόνα είναι πολύ καλή. Η καλύτερη ρύθμιση στον ήχο είναι επαγγελματικός ήχος AI,που πραγματικά γεμίζει τον χώρο του σαλονιού και τον χρησιμοποιώ σχεδόν σε κάθε ρύθμιση,με εξαίρεση τον αθλητισμό όπου επιλέγω την ομώνυμη ρύθμιση ήχου. Για burn-in δεν έχω άποψη ακόμα μετά από μόλις τρεις μήνες χρήσης,αλλά γενικά προσέχουμε και...ελπίζουμε! :)

Εν ολίγοις αρκετά ευχαριστημένος ως τώρα. Δεν μπορώ παρά να την συστήσω ανεπιφύλακτα. Τώρα μάλιστα απ'ότι είδα,έπεσε ένα κατοστάρικο ακόμα,στα 1000€,οπότε την θεωρώ ευκαιρία για oled,σε αυτά τα λεφτά. Και απ'ότι διαβάζω στις κριτικές,το φετινό μοντέλο που την αντικατέστησε είναι επί της ουσίας το ίδιο,με νεώτερη έκδοση λειτουργικού απλά,οπότε δεν αξίζει να δώσετε τα διπλάσια λεφτά. Αυτά...
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.723
Λίγο-πολύ περιέγραψες την εμπειρία χρήσης όλων των κατόχων OLED των τελευταίων χρόνων ;)
Επειδή όμως ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, και επειδή εδώ μέσα οι περισσότεροι είμαστε ελαφρώς παλαβοί, περιμένουμε και τις νεότερες...
Τα δικά μου μικροπαράπονα με τις LG OLED είναι ότι έχουν WRGB πάνελ, ότι πρόσφατα αφαίρεσαν την άδεια αναπαραγωγής DTS, και ότι δεν καταλαβαίνουν τα HDR metadata από mkv.
Τα δύο τελευταία λύνονται με προσθήκη εξωτερικού player. Το πρώτο το αγνοείς ακόμα, απλά γιατί η ποιότητα εικόνας είναι αξεπέραστη. Αναμένουμε σύντομα και τις Samsung OLED, να δούμε τι ψάρια πιάνουν.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
31
Λίγο-πολύ περιέγραψες την εμπειρία χρήσης όλων των κατόχων OLED των τελευταίων χρόνων ;)
Επειδή όμως ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, και επειδή εδώ μέσα οι περισσότεροι είμαστε ελαφρώς παλαβοί, περιμένουμε και τις νεότερες...
Τα δικά μου μικροπαράπονα με τις LG OLED είναι ότι έχουν WRGB πάνελ, ότι πρόσφατα αφαίρεσαν την άδεια αναπαραγωγής DTS, και ότι δεν καταλαβαίνουν τα HDR metadata από mkv.
Τα δύο τελευταία λύνονται με προσθήκη εξωτερικού player. Το πρώτο το αγνοείς ακόμα, απλά γιατί η ποιότητα εικόνας είναι αξεπέραστη. Αναμένουμε σύντομα και τις Samsung OLED, να δούμε τι ψάρια πιάνουν.
Ναι τα δύο τελευταία λύνονται με έναν player. Όταν λες ότι έχουν White-Red-Green-Blue πάνελ τι άλλο θα μπορούσαν να έχουν; Εδώ με έπιασες αδιάβαστο. Υπάρχουν και πάνελς με άλλα χρώματα, στυλ ματζέντα ας πούμε που έχει στους εκτυπωτές;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.723
Ναι τα δύο τελευταία λύνονται με έναν player. Όταν λες ότι έχουν White-Red-Green-Blue πάνελ τι άλλο θα μπορούσαν να έχουν; Εδώ με έπιασες αδιάβαστο. Υπάρχουν και πάνελς με άλλα χρώματα, στυλ ματζέντα ας πούμε που έχει στους εκτυπωτές;
Η LG έβαλε το επιπλέον λευκό για να ενισχύσει την σχετικά χαμηλή φωτεινότητα των OLED. Ενώ έχουν εξαιρετική χρωματική πιστότητα και μεγάλο χρωματικό εύρος, αντιλαμβάνεσαι ότι εάν έλλειπε το λευκό θα μπορούσε να είναι ακόμη καλύτερα.
Ενδεικτικά, η Samsung που σνόμπαρε της OLED για τηλεοράσεις, αλλά είδε ότι δεν μπορεί να τις ανταγωνιστεί, θα κυκλοφορήσει τα πρώτα δικά της μοντέλα σε λίγους μήνες. Έχει ανακοινώσει ότι θα έχει RGB, και με μεγαλύτερη φωτεινότητα από τις υπάρχουσες. Κοινώς, το μέλλον των OLED αναμένεται... ενδιαφέρον :).
Και ένα σχετικό link:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.232
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top