Ενέργεια vs Ισχύος

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Εισαγωγή:

Συχνά διαβάζουμε σε διάφορα specs πχ :
  • ''τα τάδε ηχεία είναι: υψηλής ισχύος και χαμηλής κατανάλωσης ενέργειας'' .
  • ''Η τάδε τηλεόραση έχει: οικολογικό σχεδιασμό και Χαμηλή κατανάλωση ισχύος''.
  • ''Το τάδε στερεοφωνικό έχει : Παροχή ενέργειας DC 9V/ 1A ή 4xAAA μπαταρίες και Κατανάλωση ισχύος 9W ''.
  • Το τροφοδοτικό του υπολογιστή σου είναι πχ 400 watts .Αυτή όμως είναι η μέγιστη ονομαστική τιμή. Στην πραγματικότητα, εργάζεται σε πολύ χαμηλότερη ισχύ ( αν ο υπολογιστής σας υπερβεί την ονομαστική τιμή ισχύος θα αντιμετωπίσετε όλα τα είδη των προβλημάτων ) . Έτσι πχ για το 99% του χρόνου ο υπολογιστής χρησιμοποιεί ίσως και λιγότερο του μισού της ονομαστικής ισχύος .
  • Σ' έναν λαμπτήρα που αναγράφει 60W σωστό είναι να λέμε ότι είναι ισχύος 60w αλλά δεν καταναλώνει 60w αλλά 60 βατώρες (Wh). Η κατάληξη "-ώρες" είναι σημαντική αφού έτσι προσδιορίζεται η χρονική διάρκεια για την οποία ήταν εν λειτουργία.
  • Η ΔΕΗ χρησιμοποιεί την κιλοβατώρα (kWh) σαν μονάδα χρέωσης.


Η έννοια της ισχύος σε ένα ηχείο έχει να κάνει με τη μέγιστη κατανάλωση ενέργειας που λαμβάνει από τον ενισχυτή χωρίς κάποιο από τα μεγάφωνα του να καταστραφεί .
Η αιτία που τα μεγάφωνα καταστρέφονται είναι είτε οι θερμικές απώλειες στο πηνίο φωνής τους (κυρίως τα tweeters) είτε οι μεγάλες διαδρομές του κώνου τους (κυρίως των woofers) απ’ το ανεξέλεγκτο ‘’παίξιμο’’ του volume του ενισχυτή.


Edit:
Το Ευρωπαϊκό Πρότυπο ΕΝ 50160, το οποίο έχει εκδοθεί και στη χώρα μας ως Ελληνικό πρότυπο ΕΛΟΤ ΕΝ 50160/25.05.2000 καθορίζει ορισμένα όρια μέσα στα οποία είναι αποδεκτή η ποιότητα της παρεχόμενης ηλεκτρικής ενέργειας στον κάθε καταναλωτή. Τα όρια που τίθενται από το πρότυπο αυτό είναι περιληπτικά τα παρακάτω: Όρια διακύμανσης της τάσης τροφοδότησης Για τη χαμηλή τάση, οι μετρούμενες τιμές πρέπει να βρίσκονται μεταξύ των ορίων 230 ± 10% (δηλαδή 207 V έως 253 V). Στη μέση τάση, τα όρια διακύμανσης είναι 20kV ± 10% (Όταν βέβαια η μέση τάση είναι 15kV τότε τα όρια είναι 15kV ± 10%)


Σχετικά θέματα στο avsite.gr :
Οδηγός για Μεγάφωνα – Ηχεία - Παράμετροι αυτών
Max SPL για μικρόφωνα & ηχεία
Οδηγός για ενισχυτές: Hi-Fi , PA , Μουσικών Οργάνων
Επίσης θα βρείτε ενδιαφέροντα: Τεχνικά άρθρα που ενδιαφέρουν και μουσικούς

Σκιαθίτης Στέφανος

Ηλεκτρονικός (συνταξιούχος) – Μηχανικός Μικροκυμάτων
 
Last edited:

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Στέφανε, είναι φανερό ότι διακρίνονται κάποιες σοβαρές ελλείψεις..

(Ως ένα παράδειγμα), είναι η τρίτη φορά που αναφέρεις την τάση της ΔΕΗ στα 220V .
Εδω και 18 χρόνια στην Ελλάδα είναι 230V (πρότυπο EN50160) και σε κάποιες περιοχές της Ευρώπης (όπως η Αγγλία) 240V.

Μήπως πρέπει να ανανεώσεις λίγο το αρχείο σου, απ' όπου αντλείς τις σημειώσεις που παραθέτεις ?
 
Last edited:

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Στέφανε, είναι φανερό ότι διακρίνονται κάποιες σοβαρές ελλείψεις..

(Ως ένα παράδειγμα), είναι η τρίτη φορά που αναφέρεις την τάση της ΔΕΗ στα 220V .
Εδω και 18 χρόνια στην Ελλάδα είναι 230V (πρότυπο EN50160) και σε κάποιες περιοχές της Ευρώπης (όπως η Αγγλία) 240V.

Μήπως πρέπει να ανανεώσεις λίγο το αρχείο σου, απ' όπου αντλείς τις σημειώσεις που παραθέτεις ?
Συμφωνώ

220Vείναι η ‘’θεωρητική’’ γνωστή τιμή που πράγματι έχει αλλάξει εδώ και χρόνια , σε ονομαστική τάση , 230 V φασική /400 V πολική με ποσοστό επιτρεπόμενης πτώσης τάσης 10%.

Εγώ πχ τώρα που μιλάμε μετρώ 225 V
 

Μηνύματα
27.198
Reaction score
25.155
Και που να δείτε κύριοι , ιδίως ο Στέφανος , γιατί ο Κώστας το γνωρίζει , τι τάση βλέπω εγώ εδώ στην φάση νο2 , κατά καιρούς. Από 190vac έως και 270vac , έχω δεί.
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Συμφωνώ

220Vείναι η ‘’θεωρητική’’ γνωστή τιμή που πράγματι έχει αλλάξει εδώ και χρόνια , σε ονομαστική τάση , 230 V φασική /400 V πολική με ποσοστό επιτρεπόμενης πτώσης τάσης 10%.

Εγώ πχ τώρα που μιλάμε μετρώ 225 V
Δεν δέχομαι το "μπάλωμα" μέσω της λέξης "θεωρητική", κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.
Εφ όσον θέλεις να μιλάς μόνο με τεχνικούς όρους, υπάρχει μόνο ονομαστική τάση της Ευρώπης και αυτή είναι φασική 230V +10% και -10% αυτής , και όντως σωστά πολική 400V με τις ίδιες ανοχές.

Μάλιστα, επειδή (κατά την καθυστερημένη σου απάντηση) διάβασες μόνο τις 12 σελίδες του προτύπου που υπάρχει στο διαδίκτυο , η 8η αναθεώρηση του μιλά για πτώση 10% και αύξηση 6%.
Το συνολικό κείμενο του προτύπου είναι 164 σελίδες και αναφέρει πολλά περισσότερα...
Αν δεν έχεις πρόσβαση στο επιμελητήριο, πες μου να σου το στείλω αν σε ενδιαφέρει.

Ας μην κολλήσουμε όμως εκεί, υπάρχουν τόσες πολλές σοβαρές ελλείψεις στα άρθρα σου, όπως είπα.
Προσωπική μου (φιλική) προτροπή - αναθεώρησε τα. Δείχνουν να έχουν μείνει στην ημέρα που αποφοίτησες.
 
Last edited:


stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
....Ας μην κολλήσουμε όμως εκεί, υπάρχουν τόσες πολλές σοβαρές ελλείψεις στα άρθρα σου, όπως είπα.
Προσωπική μου (φιλική) προτροπή - αναθεώρησε τα. Δείχνουν να έχουν μείνει στην ημέρα που αποφοίτησες.
Στο προφίλ μου εδώ και σ άλλες ιστοσελίδες αναγράφεται:
''Τα άρθρα μου καταγράφουν την προσωπική μου πορεία μάθησης και στην ουσία είναι καθαρογραμμένες σημειώσεις μαθητή και όχι διδασκαλικό σύγγραμμα.'' Όμως συνεχίζω να ενημερώνομαι για όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη μουσική τεχνολογία.
Αλλά το''ημέρα που αποφοίτησες'' δείχνει τουλάχιστον εχθρική στάση. Ο καθένας προσφέρει (εγώ τουλάχιστον με μεράκι) αυτό που μπορεί. Δείξε μας τα δικά σου ή επεσήμανε τουλάχιστον τις όποιες ελλείψεις που αναφέρεις.
Το εκλαϊκευμένα άρθρα δικαιολογούν τα 220 αντί 230 (αφού έτσι είναι γνωστά) όχι όμως ότι δεν το ήξερα!!
Όλοι οι χιλιάδες παρακάτω μείναν κολλημένοι πριν 16 χρόνια που καθιερώθηκε το πρότυπο!!!
Όχι απλά η δύναμη της συνήθειας και άλλοι παράγοντες το συντηρούν. Σιγά το λάθος φίλε και συνάδελφε(??). Αν ήταν έτσι οι συνάδελφοι !!!!!
Κάνε ένα κλικ και θα το διαπιστώσεις.
γεννήτριες 220V
Ups 220V
λαμπτήρες 220v
μοτερ 220v
………………..
……………………………..
Όμως το σχόλιο σου ήταν εκπαιδευτικό , συμφώνησα άμεσα , το πρόσθεσα άμεσα στο κυρίως άρθρο με editing και σίγουρα θα ωφελήσει περισσότερο παρά αν είχα γραμμένο 230 V.
Να 'σαι καλά και περιμένω τη δική σου βιβλιογραφία ή τις όποιες ελλείψεις σε όποιο άρθρο εδώ ή μουσικό άρθρο από τα 51 μουσικά άρθρα εδώ:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Η ειδοποιός διαφορά είναι ότι δεν έχω ανάγκη να εισπράξω κάτι από τα forums.
Οπότε, δεν θα δεις πουθενά δική μου βιβλιογραφία η άρθρα.

Δεν ζω ούτε γι αυτό, αλλά ούτε από αυτό !

Μην προσπαθείς να αμυνθείς διά της επιθέσεως, όσο και να σου φαίνεται παράξενο, η προτροπή μου ήταν και παραμένει φιλική...

Καλή συνέχεια !

edit,
Όσο για το ότι τα άρθρα σου δείχνουν ότι δεν έχουν αναθεωρηθεί στην πορεία του χρόνου, άρα δείχνουν να έχουν μείνει στην ήμερα αποφοίτησης σου, είναι μια εντελώς προσωπική μου άποψη.

Αν ελέγξεις λίγο τον τρόπο και τον τόνο γραφής τους, καθώς και τα σχηματικά, ίσως βγάλεις κάποια δικά σου συμπεράσματα.
 
Last edited:

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Η ειδοποιός διαφορά είναι ότι δεν έχω ανάγκη να εισπράξω κάτι από τα forums.
Οπότε, δεν θα δεις πουθενά δική μου βιβλιογραφία η άρθρα.

Δεν ζω ούτε γι αυτό, αλλά ούτε από αυτό !

Μην προσπαθείς να αμυνθείς διά της επιθέσεως, όσο και να σου φαίνεται παράξενο, η προτροπή μου ήταν και παραμένει φιλική...

Καλή συνέχεια !

edit,
Όσο για το ότι τα άρθρα σου δείχνουν ότι δεν έχουν αναθεωρηθεί στην πορεία του χρόνου, άρα δείχνουν να έχουν μείνει στην ήμερα αποφοίτησης σου, είναι μια εντελώς προσωπική μου άποψη.

Αν ελέγξεις λίγο τον τρόπο και τον τόνο γραφής τους, καθώς και τα σχηματικά, ίσως βγάλεις κάποια δικά σου συμπεράσματα.
Όχι κύριε η προτροπή δεν ήταν φιλική.
Στο προηγούμενο θέμα πάλι ειρωνεύτηκες δις, σου έστειλα αμέσως για το τι εννοείς ΠΜ αλλά ούτε απάντησες στο ‘’συνάδελφο’’ .

Είναι πολύ εύκολο να κατηγορείς και με ανωνυμία (αφού απαγορεύεται η πρόσβαση στο προφιλ σου) αλλά δύσκολο να προσφέρεις.

Τέτοιους τύπους τους τρώμε στη μάπα συχνά (όταν τους πεις να συμβάλλουν σε κάοιο πολιτιστικό ή άλλο δρώμενο)

Η προσφορά μου στη Σύρο και στα νησιά είναι γνωστή και ειδικά μετά τη συνταξιοδότηση ακόμα μεγαλύτερη όσον αφορά τα πολιτιστικά. Μακάρι να έχετε όλοι σας τέτοια δραστηριότητα κατά τη σύνταξη σας.
Να μερικές δραστηριότητες με τις όποιες μεμψιμοιρίες φίλων και εχθρών

Διαχειριστής της ιστοσελίδας ομάδας πεζοπόρων

Χαρτογράφος των μονοπατιών της Σύρου (απ’ την 3 χρονη εμπειρία μου , κατόπιν σεμιναρίων, χαρτογράφησης βουνοκορφών για εγκατάσταση Μικροκυματικών Ζεύξεων)

Διασκέδαση με τα 6 μουσικά μου όργανα ΚΑΠΗ και Γηροκομεία

Διασκέδαση παρεών σε πανηγύρια

160 video για εκμάθηση 6 μουσικών οργάνων

63 tεχνικά άρθρα στο avesite.gr

.....................και πολλές άλλες δραστηριότητες

Τα συμπεράσματα τα βγάζουν οι αναγνώστες των άρθρων και video που σε 5 έτη από τότε που ξεκίνησα να προσφέρω έχουν ξεπεράσεις τα 2 εκατομμύρια με χιλιάδες e-mails και ΠΜ που πάντα απαντώ.
Αν κάπου υπάρχει κάποια ασάφεια τη διορθώνω (όπως έκανα και με το δικό σου σχόλιο αφού ζήτησα λόγω της πληθώρας των άρθρων να γίνω editorγιατί σίγουρα θα υπάρχουν ασάφειες και παραλείψεις) .
Η ηλικία μου δεν είναι για επίδειξη ή να πείτε μπράβο ή σιχτίρ. Είναι το μότο μου ότι η προσφορά με μεράκι σου δίνει ζωή.

Να ‘σαι καλά
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Τα δυο σημαντικά και ενδιαφέρονται είναι τα εξής:

1) Δεν έλαβα κανένα πμ, αν θέλεις μπορείς να το ξαναστείλεις.
2) Δεν απαγορεύεται η πρόσβαση στο προφίλ μου (τουλάχιστον από εμένα).
Εάν εξακολουθείς να μην μπορείς να το διαβάσεις, μπορώ να σου στείλω ανάλογα στοιχεία.

Μην διακατέχεσαι από αίσθημα ανασφάλειας.
Η προσωπική μου κρίση αφορά μόνο τα δρώμενα σου στο παρών forum.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Το ξανάστειλα αν και δεν ήταν κάτι το σπουδαίο.
Μα τι ανασφάλεια και κουραφέξαλα σ' αυτή την ηλικία ? Απλά μ' αρέσει ο διάλογος όπου ο ένας σέβεται τον άλλο και δεν υπάρχει trolling. Τότε αποχωρώ.
Η προσωπική κρίση όμως δεν πρέπει να είναι αόριστη. Ιδού Ρόδος γράψε τις όποιες ασάφειες να γίνει συζήτηση όχι εδώ αλλά στο κάθε άρθρο όπου τις έχεις εντοπίσει. Τότε μόνο θα είσαι ωφέλιμος
 



stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Σ
Κάνε ένα κλικ και θα το διαπιστώσεις.
γεννήτριες 220V
Ups 220V
λαμπτήρες 220v
μοτερ 220v
………………..
……………………………..
Όμως το σχόλιο σου ήταν εκπαιδευτικό , συμφώνησα άμεσα , το πρόσθεσα άμεσα στο κυρίως άρθρο με editing και σίγουρα θα ωφελήσει περισσότερο παρά αν είχα γραμμένο 230 V.
Να 'σαι καλά και περιμένω τη δική σου βιβλιογραφία ή τις όποιες ελλείψεις σε όποιο άρθρο εδώ ή μουσικό άρθρο από τα 51 μουσικά άρθρα εδώ:
Το 220V θα συνεχίσει για πολλά χρόνια να λέγεται και να εννοούμε 230V, όπως κι ένα σωρό άλλες εκφράσεις (πχ RMS Power ενώ είναι λάθος έκφραση και δεν υφίσταται λογικά , λέγεται ακόμα κι απ' τις επίσημες υπηρεσίες και πολλά άλλα)
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Το 220V θα συνεχίσει για πολλά χρόνια να λέγεται και να εννοούμε 230V, όπως κι ένα σωρό άλλες εκφράσεις (πχ RMS Power ενώ είναι λάθος έκφραση και δεν υφίσταται λογικά , λέγεται ακόμα κι απ' τις επίσημες υπηρεσίες και πολλά άλλα)
Με περιορισμούς θα μπορούσα και εν μέρη να συμφωνήσω, όσον αφορά μια "καθημερινή" έκφραση.

Εσύ όμως (από την θέση σου ως τεχνικός), δεν θα πρέπει να ξαναμιλήσεις για τάση 220V, ούτε στα άρθρα σου να υπολογίζεις τα αποτελέσματα μαθηματικών υπολογισμών βάσει των 220V.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Με περιορισμούς θα μπορούσα και εν μέρη να συμφωνήσω, όσον αφορά μια "καθημερινή" έκφραση.

Εσύ όμως (από την θέση σου ως τεχνικός), δεν θα πρέπει να ξαναμιλήσεις για τάση 220V, ούτε στα άρθρα σου να υπολογίζεις τα αποτελέσματα μαθηματικών υπολογισμών βάσει των 220V.
Περιμένω εναγωνίως τις ελλείψεις των άρθρων. Στέκεσαι σε μια λέξη.....
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Περιμένω εναγωνίως τις ελλείψεις των άρθρων. Στέκεσαι σε μια λέξη.....
Όταν ακόμη και μισή λέξη σε ένα άρθρο (που παρουσιάζεται με μορφή "διαβάστε να μορφωθείτε") είναι λάθος, τότε ολόκληρο το άρθρο καθίσταται αναξιόπιστο.

Πρέπει να χαίρεσαι που στέκομαι σε μια λέξη.

Για να σου υποδείξω λεπτομερώς τις ελλείψεις των copy/paste από το αρχείο σου άρθρων, θα πρέπει να αφιερώσω πολύτιμο ελεύθερο χρόνο που άμεσα δεν διαθέτω. Σου δίνω όμως τον λόγο μου πως στην πρώτη ευκαιρία θα λάβεις αυτό που ζητάς.

Προσπάθησε να αντιληφθείς.
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.555
Μηνύματα
2.864.259
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top