Ενίσχυση σήματος - αναμεταδότης wifi

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί το θέμα στο παρελθόν, ψάχνοντας δεν βρήκα κάτι και γι' αυτό ανοίγω thread. Θέλω τη γνώμη σας, ή καλύτερα τη γνώση σας. Σε ένα σπίτι όπου το σήμα από το router (του ΟΤΕ) δεν φτάνει εξίσου καλά σε όλους τους χώρους, τι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ενίσχυση; Έχω διαβάσει για wireless repeaters (βλ. εικόνα), αλλά δεν ξέρω στην πράξη αν κάνουν κάτι ουσιαστικό ή αν υπάρχει κάποια καλύτερη λύση (ή και καμία λύση :idk: ). Αν παίζει ρόλο ο χώρος, μιλάμε για μεζονέτα όπου το router βρίσκεται στο ισόγειο και το πρόβλημα λήψης είναι στο υπόγειο (κάθετο πρόβλημα), αλλά επίσης (δεύτερος χώρος) και για μεγάλο διαμέρισμα με πολλούς τοίχους ανάμεσα στο ρούτερ και το τελευταίο δωμάτιο (οριζόντιο πρόβλημα). Επίσης, υπάρχει θέμα συμβατότητας ρούτερ με repeater, ή είναι αδιάφορο αρκεί να υπάρχει σήμα εκεί που θα μπει το repeater;
Τελευταία ερώτηση, μήπως σας ζάλισα; :angel:
 


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Μαρία υπάρχουν πλέον στην αγορά repeaters ακόμα και για τριφασικό ρεύμα . Αυτό για την περίπτωση που είναι σε άλλη φάση το router με το repeater και σε άλλη φάση το receiver.
Μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.916
Γιάννη, η Μαρία δεν μιλάει για powerlines όπου η φάση παίζει ρόλο, αλλά για wifi repeaters, όπου ουσιαστικά έχουμε αναμετάδοση του wifi.

Η φάση που είναι το ρούτερ και ο αναμεταδότης δεν παίζει ρόλο στην αναμετάδοση wifi.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.916
Από την άλλη βέβαια, η χρήση powerlines ίσως είναι και η καλύτερη.Τα powerlines χρησιμοποιούν την ηλεκτρική καλωδίωση για την μεταφορά δεδομένων.

Στην περίπτωση αυτή Μαρία βάζεις τον πομπό κοντά στο ρούτερ, το συνδέεις με αυτό μέσω καλωδίου δικτύου, και τοποθετείς τον δέκτη σε όποια πρίζα του σπιτιού θέλεις. Στον δέκτη συνδέεσαι πάλι ενσύρματα.
Παράδειγμα:
http://www.plaisio.gr/periferiaka-o...owerline-500Mbps-Mini-Kit-XAVB5201-100PES.htm

Το wifi repeater (ή extender) κάνει αυτό ακριβώς που λέει: αναμετάδοση (ή επέκταση ) του ασύρματου δικτύου.
Παράδειγμα:
http://www.plaisio.gr/periferiaka-o...ts/D-Link-Wireless-N300-Repeater-DAP-1320.htm
 
Last edited:

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Η καλύτερη και η πιο value for money λύση είναι αυτή:

http://www.plaisio.gr/periferiaka-o...-Link-Powerline-Wireless-N-Kit-TL-WPA4220.htm

Ουσιαστικά είναι δύο σε ένα διότι ο δέκτης του έχει δύο θύρες Ethernet όπου μπορείς να συνδέσεις ενσύρματα δύο συσκευές και επίσης εκπέμπει και Wi-Fi για οποιαδήποτε ασύρματη συσκευή χρησιμοποιείς.


 

Μηνύματα
256
Reaction score
98
Όντως λύση ανάγκης και εξυπηρέτησης τα power lines αλλα όσες φορές εχω τοποθετήσει σε πελάτες και γνωστούς είμαι καθ´ολα δυσαρεστημένος.(ακόμα και Devolo των 180€) Σαν τα κλασσικά καλωδιακά Access points τίποτα.(όχι των 30€).Αν δεν υπαρχει η δυνατότητα καλωδίωσης τότε απλα συμβιβάζεσαι.
 

Μηνύματα
269
Reaction score
8
Εγώ έχω repeater αγορασμένο από lidl 30 ευρώ.Βρήκε ασύρματα το WiFi μου μόλις το έβαλα στη μπριζα και μου ζήτησε κωδικό. Από τότε δεν έχω ασχοληθεί μαζί του και έχω ίντερνετ σε όλο το σπίτι. Δεν είναι ανάγκη να δώσεις λεφτά να πάρεις κάτι ακριβό.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους! Τουλάχιστον τώρα ξέρω προς ποιες κατευθύνσεις να ψάξω, δεν πάω στα τυφλά.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
43
Αν θες μόνο ασύρματα να έχεις ίντερνετ με ένα repeater είσαι μια χαρά.
Άν θες και ενσύρματα, τότε θες ενα ζευγάρι powerlines και ένα access point.
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Καλλίτερα να γεμίσεις το σπίτι καλώδια και να έχεις μόνο ενσύρματο internet, παρά να προσθέσεις μία επιπλέον πηγή ακτινοβολίας.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Καλλίτερα να γεμίσεις το σπίτι καλώδια και να έχεις μόνο ενσύρματο internet, παρά να προσθέσεις μία επιπλέον πηγή ακτινοβολίας.
Έτσι ακριβώς το είχα, γεμάτο καναλάκια και τρύπες στο ταβάνι (!). Αλλά το καλώδιο προς το υπόγειο τα έπαιξε και τώρα δεν ξαναπερνάει από την τρύπα που είχαμε ανοίξει αν δεν γίνει ζημιά... οπότε το γυρίσαμε στο ασύρματο... χώρια που τότε που στήθηκε το ενσύρματο δίκτυο υπήρχαν μόνο υπολογιστές, ενώ τώρα γεμίσαμε κινητά, tablets, άλλος το θέλει στην κουζίνα, άλλος στο κρεβάτι, με τόσα καλώδια μπορεί να μην πάμε από ακτινοβολία, αλλά σίγουρα θα πάμε από πέσιμο.
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Τόλμησε μία μέτρηση ακτινοβολίας στους χώρους σου και ίσως τελικά προτιμήσεις το... πέσιμο.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.916
Τόλμησε μία μέτρηση ακτινοβολίας στους χώρους σου και ίσως τελικά προτιμήσεις το... πέσιμο.
Πώς μπορούμε να μετρήσουμε την ακτινοβολία στο σπίτι μας;
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.211
Υπάρχει μια εφαρμογή σε κινητό (android σίγουρα, φαντάζομαι και σε iOs θα υπάρχει) που λέγεται wi-fi analyzer. Πρέπει να συνδεθείς πρώτα στο wifi σου και μετά σου δείχνει την ένταση του σήματος που έχεις σε κάθε χώρο αλλά και και κάθε άλλου σήματος από άλλα διπλανά router. Δείχνει και ένταση σήματος και σε ποιο κανάλι εκπέμπει. Είναι χρήσιμο ώστε αν δεις ότι στο κανάλι που έχεις συντονίσει το router έχουν πέσει και άλλοι από δίπλα τότε πας σε ένα άλλο που είναι πιο ελεύθερο και συνήθως βελτιώνεται η λήψη του σήματος σου από τις συσευές σου.
Αν δει λοιπόν κανείς πόσα σήματα wifi πιάνει στο σπίτι του από τους γείτονες και την ισχύ που έχει το δικό του σε σχέση με τα δίπλα τότε θα καταλάβει ότι το να μην έχει wifi θυμίζει την ταμπέλα που έγραφε κάποτε στο Δήμο Δάφνης 'Αποπυρηνικοποιημένη Ζώνη' :D.
Και αυτά μόνο από wifi, που να βάλεις και όλα τα άλλα ραδιοκύματα που κυκλοφορούν γύρω μας. Εκτός και αν μένει κανείς σε καμιά ερημιά :p
 

Μηνύματα
73
Reaction score
44
Καλησπέρα σας,
Επειδή στο σπιτι μου έχω και τις τρις λύσεις (poewerline,wireless repeater και wireless extender) και δουλέυουν πολύ καλά, η άποψή μου ειναι η εξής:
Εάν το σημείο που θα βάλετε το μηχάνημα έχει χαμηλή κάλυψη από τον router τότε βάλτε το εν λόγω powerline αναβαθμισμένο όμως στο τελευταίο firmware. Θα σας δώσει ένα 300Mbps τοπικό wireless δίκτυο ίδιο με το κεντρικό σας και θα,επικοινωνεί μαζί του στα 30 με 70 MBps δηλαδή 240 με 500Mbps ανάλογα την απόσταση της καλωδίωσης σας. Προσοχή όχι τοποθέτηση σε πολύμπριζα αλλά κατευθίαν στην πρίζα.
Τώρα εάν στο σημείο τοποθέτισης το σήμα είναι καλό τότε προτιμήστε repeater. Επειδή όμως η εν λόγω τεχνολογία δεν είναι στανταρισμένη προτιμήστε κάποιο repeater ίδιας μάρκας με το router σας. Επίσεις προσέξτε να μην πάρετε extender γιατί πολλοί κατασκευαστές παρουσιάζουν τους extender σαν repeater ενώ η λειτουργία τους είναι τελείως διαφορετική και δεν θα βολεύει στην περίπτωσή σας. Καλύτερη λύση είναι ένα access point που να λειτουργεί σε repeater mode (πχ tp-link TL-WA901N εάν έχετε tp-link router)
Ελπίζω να βοήθησα
Σταύρος
 
Last edited:

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Για μέτρηση είχε έρθει στο σπίτι φίλος με κάτι τέτοιο (rf meter):

Όσο για τα ραδιοκύματα που κυκλοφορούν γύρω μας, ναι πράγματι γίνεται χαμός και μάλλον δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι αυτό (αν και κάποιοι δεν το αντιμετωπίζουν μοιρολατρικά και προσπαθούν). Επειδή όμως είναι έτσι η κατάσταση, πρέπει να τη χειροτερέψουμε ή να κάνουμε αυτό που περνάει από το χέρι μας ...και το σπίτι μας.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.424
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top