Ενεργά για Home Cinema, αλλα ποια;

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Καλημέρα σε όλους,

Ψαχνω καιρο τώρα να αναβαθμίσω τα ηχεία που εχω τωρα, μιας και άλλαξα χωρο, αλλα σκέφτομαι να μην παω σε παθητικα. Αντ'αυτου σκέφτομαι να ξεκινήσω με μία τριάδα όμοιων ενεργών για μπροστά και να την ολοκληρώσω αργότερα με μία τετράδα (μικρότερων ενεργων) για πίσω. Δεν έχω καταλήξει αλλά έχω υπ όψιν τα εξεις:

Presonus Sceptre s6
Presonus Eris E-66

Τώρα έχω ενα soundware xs 5.1 της Boston Acoustics με ένα sub της Crystal Audio 10' και τα οδήγεί ολα ένας Pioneer SC-LX83. Budget 1300 'καφετιά'.
Με ενδιαφέρει να ακούσω καταρχάς απόψεις για τα συγκεκριμένα ηχεία σαν ηχεία αλλά και γενικότερες απόψεις για ένα τέτοιο σεταπ με αυτά η με άλλα ηχεία(ενεργά).

Σας ευχαριστώ όλους
G.
 
Last edited:


Μηνύματα
360
Reaction score
554
Ρίξε μια ματιά και στα Fluid Audio.
Είδα και τα fpx7 αλλά και τα FX8 φαίνονται αρκετά καλά ειδικά για τα λεφτά τους. Αυτό που με ενδιαφέρει αρκετά είναι εάν έχει κάποιος τυχόν προβλήματα όπως: θόρυβο από την τροφοδοσία, πρόβλημα με auto-stanby (εάν έχουν) κλπ, τόσο για αυτά τα ηχεία που πρότεινα όσο και για άλλες μάρκες/μοντέλα.
Μ' αρέσουν αρκετά και τα Pioneer RM-07 αλλά ξεφεύγουν σε τιμή...

Ενιγουέις, θα περιμένω για καμία ακόμα πρόταση ή άποψη και βλέπω.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.697
Στο 1,5 μέτρο δουλεύουν καλά όλα όσα λες, δηλαδή δε χρειάζεται σώνει και καλά 8" γούφερ στον δορυφόρο.

Στα 2μ. όμως, ένα 6,5" δεν αρκεί, δηλαδή το Sceptre s6 δε φτάνει, ενώ το άλλο με τα 2 μιντγουφερ, θα τα καταφέρει, ή οποιοδήποτε 8".

Όντως τα φλούιντ δίνουν πολλά στα λεφτά τους, και αυτό τα καθιστά πολύ ελκυστικές αγορές.

Σκέψου όμως, ότι για κάθε ηχείο που θα πάρεις, καλό είναι να πάρεις και τα όμοια σαμπ (minimum 2 τεμάχια), της ίδιας φίρμας, για να καταφέρεις (υπό συνθήκες) να τα "δέσεις" όμορφα με τους δορυφόρους.

Άρα, δες το συνολικό κόστος του πρότζεκτ, τα μεγέθη των ηχείων (αν βολεύουν στο χώρο) και τα μεγέθη των μεγαφώνων για την απαιτούμενη απόσταση ακρόασης, καθώς και τα κοστολόγια των σαμπ της κάθε φίρμας.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Ευχαριστώ πολύ Κώστα, σκέφτομαι να πάρω άλλο ένα Crystal Audio 10'.
Σχετικά με θορύβους ή προβλήματα στα ενεργά ηχεία έχεις κάποια ιδέα τι παίζει? Εννοώ εάν έχει τύχει να ακούσεις κάποια από τα ενεργά που είπα είτε άλλα και να παρατήρησες:
1) Hissing, Διαβασα για τα Presonus ότι μερικά μοντέλα το έχουνε σαν θέμα.
2) Κουραστικά πρίμα.

Και πάλι σε ευχαριστώ
G.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.697
σκέφτομαι να πάρω άλλο ένα Crystal Audio 10'.
Μα τι λέω παραπάνω; Τες πα..

Διαφωνώ.

Άμα πάρεις πρισόνους δορυφόρους, πάρε 2 πρισόνους σαμπ.

Ότι έχεις, πούλα το, ή βάλτο πίσω, ως τρίτο σαμπ.

1) Hissing
Δε φταίνε τα ηχεία. Το σήμα που τους δίνεις.

2) Κουραστικά πρίμα.
Κουράστηκα με τέτοιες αντιλήψεις..

Για τελευταία φορά:
Δεν υπάρχουν στο ηχείο κουραστικά πρίμα. Κουραστικοί χώροι υπάρχουν, με άθλιους χρόνους αντήχησης κι ανεξέλεγκτες πρώτες ανακλάσεις, αλλά και κακή ισοσταθμιση.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.705
Costas EAR μπορείς να γράψεις τις αναλογίες διάμετρος mid woofer - απόσταση ακρόασης - τετραγωνικά - SPL - WATT??
Το έχεις γράψει στο παρελθόν σε κάποιο νήμα αλλά δεν μπορώ να το βρω.
Σε ευχαριστώ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.705
Μου πήρε χρόνο αλλά το βρήκα το ρημάδι.

By @costas EAR
"Βεβαίως, νομίζω ανέτως παίζει στο 1μ, ίσως και λίγο παραπάνω, αναλόγως του χώρου, και εκτιμώ ότι το 1,4μ είναι εντελώς στο άνω όριο υπό ευνοϊκές συνθήκες.

Αντίστοιχα, για 6" γούφερ, το άνω όριο το βλέπω κάνα 20-ποντο άντε 25-ποντο πιο πάνω (1,60-1,65), ομοίως το 7" (1,80-1,90) και το 8" γλύφει τα 2μ και λίγο παραπάνω, ενώ στο 9" έχεις ανέτως τα 2,5μ και στο 10" αρχίζεις να γλύφεις τα 3μ, ενώ για 3,5 και 4 μέτρα θες 12”.

Κάπως έτσι βλέπω την απόσταση ακρόασης και το μέγεθος του γούφερ του δορυφόρου."


Είσαι τρελός, it's official. :gotcha::lolsign: :drinks:

Τα Mirage OM10 τα έχω στα 3,5m.
Το ΟΜ C2 στα 3,10m και τα OM14 στα 2m.
Mε Sub βέβαια.
550455-mirage_om10_omnipolar_speakers.jpg


om-10-000006.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.697
Θα έχει ενδιαφέρον να κάνεις μέτρηση με τόνους, μέχρι το 3% της ολικής αρμονικής παραμόρφωσης, στο κάτω φάσμα του δορυφόρου (80-500 κύκλους) να δεις με τα ματάκια σου το πρόβλημα. ;)

Στα ανώτερα συχνοτικά τμήματα (μεσαία), προφανώς δεν έχει ζόρι. Από κάτω, το ζόρι μετατίθεται στα σαμπ.

Παραμένει ένα δύσκολο κομμάτι στον δορυφόρο, αυτό μεταξύ κυρίως 80-320 κύκλων, 2 οκτάβες μεγάλης ενέργειας.

Για να έχεις ισορροπία σε αυτό το τμήμα του φάσματος, χρειάζεται να έχεις τα μεγέθη μεγαφώνων που λέω (αυτά που βρήκες), το θεωρητικό πλαίσιο του οποίου σκεπτικού το έχω αναλύσει σε βάθος σε παλιότερα ποστ, με εικονιτσες και σχεδιαγράμματα επί σχεδιαγραμμάτων... ;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.705
Θα έχει ενδιαφέρον να κάνεις μέτρηση με τόνους, μέχρι το 3% της ολικής αρμονικής παραμόρφωσης, στο κάτω φάσμα του δορυφόρου (80-500 κύκλους) να δεις με τα ματάκια σου το πρόβλημα. ;)

Στα ανώτερα συχνοτικά τμήματα (μεσαία), προφανώς δεν έχει ζόρι. Από κάτω, το ζόρι μετατίθεται στα σαμπ.

Παραμένει ένα δύσκολο κομμάτι στον δορυφόρο, αυτό μεταξύ κυρίως 80-320 κύκλων, 2 οκτάβες μεγάλης ενέργειας.

Για να έχεις ισορροπία σε αυτό το τμήμα του φάσματος, χρειάζεται να έχεις τα μεγέθη μεγαφώνων που λέω (αυτά που βρήκες), το θεωρητικό πλαίσιο του οποίου σκεπτικού το έχω αναλύσει σε βάθος σε παλιότερα ποστ, με εικονιτσες και σχεδιαγράμματα επί σχεδιαγραμμάτων... ;)
:hi:

Δεν αντιλέγω βρε. Τη να πω άλλωστε θα γελάνε και οι πέτρες. Να έχω το 1% των γνώσεων σου. Αντε 1, 1%. :gotcha:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.705
@costas EAR αν ήταν με διπλά woofers πως μεταφράζεται αυτό σε ίντσες; Όπως τα Presonus ή τα Adam για παράδειγμα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.537
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top