Ενεργά ηχεία για σαλόνι-καθιστικό ή όχι?

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!!!
Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και χρειάζομαι μια βοήθεια.
Χώρος: 25-30τμ , Διαθεσιμότητα: Έως 1000€

Ενδιαφέρομαι για ένα σύστημα στέρεο για παρακολούθηση κυρίως ταινιών και λιγότερο μουσικής.
Ενεργά στούντιο ηχεία θα ήταν καλή επιλογή ή όχι?

Σας παρακαλώ προτείνετε μου ένα καλό σύστημα.
Είτε με ενεργά, είτε με παθητικά ηχεία (με ή χωρίς sub) και ενισχυτή για τα παραπάνω διαθέσιμα χρήματα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
(Δυστυχώς λόγω μεγάλης απόστασης από μεγάλες πόλεις θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να δοκιμάσω ζωντανά κάποια ηχεία πριν αποφασίσω)
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.683
Reaction score
2.728
Απάντηση: Ενεργά ηχεία για σαλόνι-καθιστικό ή όχι?

εγω φιλε μου θα σου πω για ξεχωριστα κομματια.

Tannoy F4 Custom (http://www.odes.gr/index.php?option...ypage-sound.tpl&product_id=575&category_id=37)

ταιριασμενα με εναν απο τους δυο ενισχυτες

Harman Kardon HK980 (http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=10&prID=937)
ή

Yamaha A-S700 (http://www.audioshow.gr/index.php?p...id=20&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart)

τα 15 ευρω πανω απο το οριο σου χρεωσε τα σε μενα:114:

Τα συγκεκριμμενα ηχεια αποτελουν και front στο 5.1 της εταιριας και σε συνδιασμο με τους ενισχυτες αυτους εχουν τον απαραιτητο ογκο για να γουσταρεις στις ταινιες σου και την ποιοτητα για να απολαμβανεις τις μουσικες σου.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Ενεργά ηχεία για σαλόνι-καθιστικό ή όχι?

Ευχαριστώ.Θα μπορεί να γίνει όμως σύνδεση με έναν εξωτερικό media player για τις ταινίες μέσω hdmi ή οπτικής?
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Ενεργά ηχεία για σαλόνι-καθιστικό ή όχι?

Υπάρχουν άλλες προτάσεις?
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.683
Reaction score
2.728
Απάντηση: Ενεργά ηχεία για σαλόνι-καθιστικό ή όχι?

Ευχαριστώ.Θα μπορεί να γίνει όμως σύνδεση με έναν εξωτερικό media player για τις ταινίες μέσω hdmi ή οπτικής?
αν ο media player ειναι καποιο egreat με audio rca out τοτε μπορεις να στειλεις με ενα απλο καλωδιο σημα σε οποιαδηποτε εισοδο γραμμης του ενισχυτη
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Ενεργά ηχεία για σαλόνι-καθιστικό ή όχι?

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!!!
Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και χρειάζομαι μια βοήθεια.
Χώρος: 25-30τμ , Διαθεσιμότητα: Έως 1000€

Ενδιαφέρομαι για ένα σύστημα στέρεο για παρακολούθηση κυρίως ταινιών και λιγότερο μουσικής.
Ενεργά στούντιο ηχεία θα ήταν καλή επιλογή ή όχι?

Σας παρακαλώ προτείνετε μου ένα καλό σύστημα.
Είτε με ενεργά, είτε με παθητικά ηχεία (με ή χωρίς sub) και ενισχυτή για τα παραπάνω διαθέσιμα χρήματα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
(Δυστυχώς λόγω μεγάλης απόστασης από μεγάλες πόλεις θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να δοκιμάσω ζωντανά κάποια ηχεία πριν αποφασίσω)
Ενεργά studio ηχεία είναι η ΜΟΝΗ επιλογή για αξιοπρεπή ήχο και δυνατότητα (μερικής) κάλυψης ενός χώρου 25-30 τ.μ. στα 1000 Ευρώ.
Μπες στο www.athensproaudio.gr και κοίτα μοντέλα των Adam, Dynaudio, Focal, Genelec, Samson.
Τα περισσότερα έιναι και μαγνητικά θωρακισμένα οπότε μπορείς χωρίς φόβο να τα πλησιάσεις στην τηλεόρασή σου.
Προτίμησε ηχεία που έχουν την οπή του bass reflex στο μπροστινό μέρος της καμπίνας ώστε να έχεις και τη δυνατότητα τοποθέτησης πιο κοντά στον πίσω τοίχο.
Σε περίπτωση που η πηγή σου δεν έχει έξοδο balanced, όπως είναι και το πιο πιθανό, αν διαλέξεις ηχεία με είσοδο balanced θα χρειαστείς και ένα direct box που μετατρέπει το rca σε xlr και κάνει προσαρμογή αντιστάσεων (με κανα 150άρι είσαι οκ).
Σε καμία περίπτωση μην αμελήσεις το direct box και απλά φτιάξεις μόνος σου καλώδιο που μετατρέπει το rca σε xlr.
Λόγω λανθασμένης προσαρμογής αντιστάσεων πιθανότατα θα καταλήξεις με μειωμένα πρίμα.
Μπορείς βέβαια να επιλέξεις απευθείας όποια από τα παραπάνω ηχεία έχουν είσοδο rca.
Σε κάθε περίπτωση, καλό θα ήταν να μιλήσεις είτε μέσω τηλ. ή καλύτερα από κοντά με τους ανθρώπους του athens pro audio (προτείνω το συγκεκριμένο κατάστημα γιατί μου έχουν δώσει την εντύπωση πως έιναι σοβαροί) για περισσότερες λεπτομέρειες.
Γνώμη μου είναι πώς όποιο από τα μοντέλα των παραπάνω εταιρειών επιλέξεις, ανάλογα φυσικά με την κατηγορία τιμής στην οποία αποφασίσεις να κινηθείς, ΔΕ θα κάνεις λάθος και ΔΕ θα κλαις τα λεφτά σου.
ΜΗΝ κάνεις το λάθος να πας σε παθητικά ηχεία ειδικά σε αυτήν την κατηγορία τιμής.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Καλή τύχη.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.680
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top