Ενεργά και παθητικά ηχεία μαζί σε 7.1, γίνεται?

Μηνύματα
13
Reaction score
6
Ενίσχυτής Denon avr x2700h.
Ηχεία SVS prime satellites, sub SVS SB 1000.
Χώρος 9 τετραγωνικά
Απόσταση ακρόασης 2μ.
Ερώτηση: Μπορώ να συνδέσω 2 ενεργά ή αυτοενισχυόμενα ηχεία (π.χ Αdam T7V ή Τ8V) σαν front L/R στην zone 2 του ενισχυτή (νομίζω έχει 2 pre amp εξόδους) και να χρησιμοποιήσω τα SVS prime satellites σαν κεντρικό ηχείο και surround ηχεία? Ή δεν έχει κάποιο νόημα αυτή η προσπάθεια?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Μπορείς αλλά δεν ειναι καλή ιδέα.
Η ομοιομορφία (ίδια εταιρία-ίδια σειρά) είναι σημαντική στην επιλογή ηχείων για πολυκάναλο
 

TGD

Μηνύματα
7.132
Reaction score
7.172
Αφού ο ενισχυτής σου δεν έχει πολυκάναλες εξόδους προενίσχυσης δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653



Κατέβασα το manual και δεν βρήκα δυνατότητα ανάθεσης των pre-out σε κάτι άλλο εκτός απο Zone 2. Αν τον έχεις, ψάξε κι εσύ στα menus.
 


Μηνύματα
13
Reaction score
6
Όπως γράφω και στο αρχικό ποστ, ο συγκεκριμένος ενίσχυτής μόνο στο zone 2 έχει pre outs.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ενίσχυτής Denon avr x2700h.
Ηχεία SVS prime satellites, sub SVS SB 1000.
Χώρος 9 τετραγωνικά
Απόσταση ακρόασης 2μ.
Ερώτηση: Μπορώ να συνδέσω 2 ενεργά ή αυτοενισχυόμενα ηχεία (π.χ Αdam T7V ή Τ8V) σαν front L/R στην zone 2 του ενισχυτή (νομίζω έχει 2 pre amp εξόδους) και να χρησιμοποιήσω τα SVS prime satellites σαν κεντρικό ηχείο και surround ηχεία? Ή δεν έχει κάποιο νόημα αυτή η προσπάθεια?
Και βέβαια θα ήταν δυνατόν για όσους...θα ήθελαν να ΄΄καίνε΄΄ λεφτά σε αγοραπωλησίες επ'αόριστον.
Όρισε πόσα θες να ξοδέψεις άσκοπα και σε ποιο χρονικό ορίζοντα και ανάλογες συμβουλές θα πάρεις... :wink:

Στα σοβαρά τώρα,αν δεν φτάνει το budget για να ήταν όλοι οι δορυφόροι όμοιοι και όσο δυνατόν μεγαλύτεροι σε μέγεθος,τότε πάρε μικρότερους με τον κατάλληλο AV για τις συνδέσεις αρκεί να είναι όμοιοι...

Όμοιος στον όμοιο και κοπριά...να μη μας φάνε λάχανο. :lolsign:
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Σαν γενική ιδέα θα πρέπει όλα τα ηχεία να είναι του ίδιου κατασκευαστή και της ίδιας σειράς ακόμη.

Βέβαια, στο πλαίσιο της λογικής μπορεί να υπάρχουν ορισμένες εξαιρέσεις.

Πρακτικά, ο κανόνας θα πρέπει να τηρείται αυστηρά για τα τρια εμπρόσθια ηχεία (L,C, R).

Ο κανόνας μπορεί να χαλαρώσει κάπως για τα subwoofer, .... αρκεί όμως όλα τα subwoofer να είναι ίδια μεταξύ τους.

Eπίσης, μπορεί να χαλαρώσει και για τα surround, αρκεί όμως πάλι να είναι όλα ίδια (SL, SR, SBL, SBR)

Άντε να χαλαρώσει και για τα εμπρόσθια ύψους, αρκεί να είναι μεταξύ τους ίδια.


 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520
:offtopic:
-
Α - Ποιά πρέπει να ειναι η ιδανική ευαισθησία των ηχείων μου σε ένα πολυκάναλο σύστημα ;
85 - 90 - 92 - 95 - 97 - 105DB ; Τελικά παίζει ρόλο και αυτό ;
Β - Όλα τα ηχεία και το κεντρικό σε ενα 7.2 ή 9.2 πολυκάναλο σύστημα πρέπει να είναι ίδια ;
Αν τα δύο L R εμπρός μου είναι διαφορετικά από τα αλλά 5ή7 ηχεία ....τί χάνω στο τελικό αποτέλεσμα ; ή ....μήπως κάτι κερδίζω ;
Γ - Τα ηχεία που θα επιλέξω θα μου προσδιορίσουν ποιόν AV θα πάρω ;
Εχω ή δεν έχω πρόβλημα αν πάρω κάποιον πιό δυνατό AV από ότι πρέπει ;
Δ - Ποιά είναι τα ιδανικά τ.μ. γιά στήσιμο πολυκάναλου 7.2 ΄καί ποιά γιά 9.2 ή δεν υπάρχει πρόβλημα ...στήνετε και σε δωμάτιο 3 χ 3 ;
Ε - Διάχυση ή απορρόφηση σε ένα σχετικά άδειο χώρο , που έχει ενα διθέσιο καναπέ , μιά κουρτίνα και ενα τραπεζάκι ;
ΣΤ - Αν λόγω μικρού χώρου τα ηχεία " ακουμπούν " στους τοίχους έχουμε πρόβλημα ;
Ε -Ενδείκνυται στήσιμο πολυκάναλου με όλα τα ηχεία ίδια και full range ;

* Ευχαριστώ πολύ .
 
Last edited:


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520
@Emmanouil 1964 κάποιος μοντ ας μεταφέρει τις ερωτήσεις σου σε κάποιο πιο κατάλληλο θέμα για ανάλυση.
-
Σε ευχαριστώ ,
Απλά μπές στον κόπο να το διαγράψεις , γιατι άνοιξα νεο θέμα στο AV

:hi:

ok ευχαριστώ ,
κάποιος φίλος που μπορει ...ας το κάνει γιά να μην χαλάω και το νήμα του φίλου εδώ .
 
Last edited:



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.172
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top