Ενεργά στο σαλόνι

Μηνύματα
51
Reaction score
71
Χαίρετε.

Αφού μετά κόπων και βασάνων έπεισα την γυναίκα μου να βάλω ενεργά ηχεία στο σαλόνι εξηγώντας της
ότι αν και δεν θα ΄΄δένουν΄΄ με την υπόλοιπη οικιακή επίπλωση, θα γλιτώσει το κεφάλι μας
από ματσαρίσματα με ενισχυτές με παθητικά κρος και μετά θα ψάχνουμε να αλλάξουμε καλώδια
μπας κι αλλάξει ο ήχος, ψάχνω την υλοποίηση που θα ταιριάξει όσο καλύτερα γίνεται στο διαθέσιμο ποσό και
τον χώρο που θα καλύψουν ηχητικά.

Ο χώρος που θα παίζουν τα ηχεία είναι σχετικά μεγάλος, 40 τετραγωνικά 8χ5 με τοποθέτηση των ηχείων στην μεγάλη διάσταση του χώρου 3,5 μέτρα απόσταση μεταξύ τους και 3,5 η θέση ακρόασης με 1 μ κενό χώρο πίσω από αυτή.
Σκέφτομαι ότι δεν πρέπει να πέσω κάτω από 8άρι σε γούφερ μπας και γεμίσει ο χώρος αν και φοβάμαι ότι το
σαμπ, (ενδοοικογενειακή κωδική ονομασία ΄΄το σκαμπό΄΄),θα το χρειαστώ μη σας πω χ2 για να πάιξουν και το ρόλο των βάσεων των κυρίως ηχείων.

Θέλω να δώσω σε πρώτη φάση μόνο για ηχεία και μια scarlet για σύνδεση με το λαπτοπ 800 ευρώ και σε δεύτερο χρόνο το σαμπ.Ξέρω το ποσό δεν είναι μεγάλο αλλά στα ίδια λεφτά μια παθητική υλοποίηση δεν νομίζω να αποδόσει τα αναμενόμενα.Μακάρι να μπορούσα να διαθέσω χρήματα για την αγορά αυτού https://www.adam-audio.com/en/main-monitors/s7a-mk2/
ή αυτού https://en-de.neumann.com/kh-310-a αλλά δυστυχώς ΔΕΝ. Ο χώρος δεν μπορεί να φροντιστεί ηχητικά(δεύτερο ΔΕΝ) αλλά τουλάχιστον δεν είναι βαρύς σε επιπλα ,αν βοηθάει καθόλου αυτό.

Μέχρι τώρα έχω ακούσει adam f7,focal alpha 65,yamaha hs8,krk 8,adam a5x και a7x και θέλω να ακούσω και τα jbl lsr 308 και τα focal alpha 80.Το Υahama αναλυτικό αν και νομίζω πιο προβολικό στις ψηλές,krk τονισμένο στα μπάσα και θολό,focal 65 καθαρό και κατέβαινε χαμηλά ακριβώς αντίθετα με τα adam f7 που ελέω ribbon είχε πεντακάθαρα ψηλά αλλά δεν έφτανε τόσο χαμηλά ήταν όμως πιο punchy.Στα α5 και α7 καταλάβαινες ότι ανέβαινες κατηγορία ,αυτό το ribbon ελληνιστί κάνει παπάδες.

Εν τω μεταξύ πήγε 02:58 η ώρα και ποιος ξυπνάει αύριο,θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις από την ακρόαση ενεργών καθώς και που καταλήγω ώστε να βάλετε και σεις το έμπειρο χεράκι σας που είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι θα μου χρειαστεί.

υγ. καλώς σας βρήκα
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
Αν το budget ειναι χαμηλο και δε μπορεις να τα τοποθετήσεις nearfield υπάρχουν καλύτερες επιλογές σε παθητικά μεταχειρισμενα στην κατηγορια τιμης αυτών που έγραψες. Στα 3.5 μετρα δεν γινεται με τιποτα. Πραγματικα αν δεν πας στο 1.5 μετρο δε βλεπω λογο να πας σε ενεργα σαν αυτα που εγραψες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.534
Αν και παλιό, το s7a παραμένει καλή επιλογή.
Πάρτο να πάει στο δγιάλο.
Άντε.

Τα 3,5 μέτρα που λες, είναι μεγάλη αλάνα και για το 8-άρι. Δε νομίζω να τα καταφέρνει χωρίς χωνί, σα τον ντελάλη που πουλάει πατάτες.. Στα 2,5 θα νιώσουν πολύ πιο άνετα..

Τες πα, για οικονομικό 8-άρι το ομοαξονικό της πρισόνους είναι μονόδρομος. Παίζει και μεταχει.

Προφανώς θα χρειαστεί τη βάση του, με το 10-αρι.

Γιατί χώρο σου πάντως, εγώ θα έλεγα μίνιμουμ αυτό.
Που είναι πολύ φτηνό για αυτά που προσφέρει...
Εννοείται με βάση, έστω και ίδια με πριν, το 10-άρι.
Δες και το a77. Επίσης πολύ φτηνό για αυτά που προσφέρει..
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τα μόνα ηχεία που είναι συμβατά με τον χώρο και το budget σου (με μία μικρή υπέρβαση) είναι αυτά: https://www.skroutz.gr/s/409424/KRK-Rokit-10-3-G3.html
Κρίνοντας όμως από τα μικρά μοντέλα της rokit σειράς θα έλεγα πως είναι απίστευτα θολά ηχεία και δε θα τα πρότεινα σε κανένα, βέβαια γούστα είναι αυτά. Από τα ηχεία που αναφέρεις μόνο τα focal αξίζουν πραγματικά, είναι με διαφορά καλύτερα από τα υπόλοιπα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.534
Γενικές πληροφορίες:

Νίαρφιλντ: 1-2μ απόσταση ακρόασης. Στα 2, το χάνουν το παιχνίδι. Θα συνιστούσα το πολύ έως 1,70 και ιδανικά στο 1,5μ.

Μίντφιλντ: 2-4μ απόσταση ακρόασης. Στα 4, το χάνουν το παιχνίδι. Θα συνιστούσα μάξιμουμ στα 3μ, και ιδανικά στα 2-2,5.

Τα 3,5μ που λες, όντως είναι εντός προδιαγραφών για μίντφιλντ, και εντελώς εκτός προδιαγραφών για νίαρφιλντ.

Φυσικά, τα 3,5μ είναι ταμάμ για φάρφιλντ, αλλά κει τα λεφτά είναι όντως πολλά.

Οπότε, πας σε μίντφιλντ, και κοιτάς το μαξ εσπιέλ να σου φτάσει. Καλό θα είναι να μειώσεις όσο γίνεται την απόσταση ακρόασης, για να έχεις καλύτερο "σώμα" στα μεσοχαμηλά, και υψηλότερη στάθμη. Τα χαμηλά, σε κακά περίπτωση, από σαμπ.

Ό,τι είναι στην κατηγορία νίαρφιλντ, κανονικά, απλώς το ξεχνάς. Υπό προϋποθέσεις υψηλού σημείου κρος (τουλάχιστον 120 κύκλους) θα μπορούσε και νίαρφιλντ να δουλέψει, αλλά χρειάζεται πολύ αξιόλογη επιλογή σαμπ, ώστε να παίζει σωστά στα μεσοχαμηλά, ενώ ταυτόχρονα μπορεί να έχεις περιορισμένο μαξ εσπιέλ στη θέση ακρόασης από τα κυρίως ηχεία, διότι τα νίαρφιλντ γενικά δε βγάζουν τρομερή σταθμη..

Παραμένει η εκτίμησή μου για το χώρο σου, ότι το s3xv είναι η μίνιμουμ επιλογή, ικανότατο μίντφιλντ.
Αυτα..
 

Μηνύματα
51
Reaction score
71
Το γέμισμα ενός τέτοιου χώρου είναι θέμα το γνώριζα εξ αρχής γι αυτό και κοιτούσα σε ενεργές επιλογές λόγω δυνατότερων ενισχυτικών κατ' αναλογία χρημάτων σε σχέση με τα παθητικά αλλά οκ δεν θα κάνουν και θαύματα , οι νόμοι της Φυσικής δεν αλλάζουν,πρέπει να προσαρμοστώ πάνω τους. Οπότε χρειάζομαι ή αύξηση του budget ή μείωση της απόστασης.Ιδανικά και τα δύο μαζί.Εχω την δυνατότητα να φέρω πιο μπροστά τον καναπέ στα 2,5μ και να αφήσω μεγαλύτερο χώρο πίσω που είναι οι μπαλκονόπορτες και μου μένει να αυξήσω και τον προυπολογισμό για 2 midfield ηχεία σε τιμές που κάθε φορά που κοιτάω είναι και μαχαιριά στην καρδιά.

Το spl το κοιτάω και γω costas ear για αυτό είχα απορρίψει π.χ. εξ αρχής τα e66 της πρισονους με 106,τα e8 με 105 ενώ στα hs8 η yamaha δεν δίνει καν μετρήσεις.Με τα λίγα που θυμάμαι ένα ζευγάρι με 105 max στο μέτρο δίνουν μαζί 108 ενώ για κάθε διπλασιασμό απόστασης πέφτουν 6 db.Καλά τα λέω?

ΖaBBalos τα 8άρια της focal ήμουν στο τσακ να τα πάρω άκουσα τα 6,5άρια και μ άρεσαν ενώ διαβάζω καλά λόγια για τα μεγάλα που φτάνουν αρκετά κάτω με 100 watt να τα σπρώχνουν χαμηλά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.534
Εχω την δυνατότητα να φέρω πιο μπροστά τον καναπέ στα 2,5μ
Τότε, όρμα άφοβα:

Γιατί χώρο σου πάντως, εγώ θα έλεγα μίνιμουμ αυτό.
Θα κελαηδούν, αν βεβαίως ο χώρος τους το επιτρέπει, διότι αν έχεις γιάμπαλα χρόνους αντήχησης, τζάμπα πετάς λεφτά..
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
ΖaBBalos τα 8άρια της focal ήμουν στο τσακ να τα πάρω άκουσα τα 6,5άρια και μ άρεσαν ενώ διαβάζω καλά λόγια για τα μεγάλα που φτάνουν αρκετά κάτω με 100 watt να τα σπρώχνουν χαμηλά.
Πριν έναν περίπου χρόνο ήμουν στο τσακ να πάρω τα φοκάλ τα α80 αλλά τελικά έκανα μία μικρή υπέρβαση και πήγα σε dynaudio. Σου ξαναλέω πως αν κινηθείς στη φθηνή κατηγορία των ενεργών μόνιτορ τα φοκάλ είναι πολύ ανώτερα του ανταγωνισμού. Τα γιάμαχα έχουν τρομερές καμπίνες στην τιμή τους αλλά φθηνά μεγάφωνα, τα κρκ επίσης τρομερές καμπίνες και καλά μεγάφωνα αλλά παίζουν άθλια (imho), τα έινταμ δε χωνεύεται με τίποτα το τουΐτερ τους (τουλάχιστο μέχρι και το Α7χ που γνωρίζω από εκεί και πάνω δεν ξέρω) οκ ακούς τέλεια πιατίνια αλλά χάνεις τις φωνές. Υπάρχουν όμως κι άλλες περιπτώσεις που δεν έχω ακούσει και δε μπορώ να πω, όπως πχ http://fluidaudio.net/products/fader-series/fx8/black που στην τιμή που τα παίρνεις σου περισσεύουν και χρήματα για 1 sub.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.857
Πού έχουν cross τα Adam; Γιατί οι γυναικείες φωνές φτάνουν το πολύ μέχρι τα 3KHz και οι ανδρικές πολύ πιο κάτω.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πού έχουν cross τα Adam; Γιατί οι γυναικείες φωνές φτάνουν το πολύ μέχρι τα 3KHz και οι ανδρικές πολύ πιο κάτω.
Τα φ7 στα 2600 τα α7χ στα 2500, δεν αναφέρει την κλίση ο κατασκευαστής στον επίσημο ιστότοπο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.534
μέχρι και το Α7χ που γνωρίζω από εκεί και πάνω δεν ξέρω) οκ ακούς τέλεια πιατίνια αλλά χάνεις τις φωνές.
Διαφωνώ.
Και γω τα έχω τα Α7Χ.
Στο 1,5μ που τα άκουσα στο χώρο μου (με άριστους χρόνους αντήχησης), ήταν άριστα σε όλο το φάσμα (με εξαίρεση το βαθύ χαμηλό) και ιδιαίτερα ισορροπημένα, ξεκούραστα και βελούδινα.

Την ίδια άποψη είχα και στο χώρο του ντιμιφουτ, που τα έπαιζε κι αυτός για κάποιο διάστημα.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Διαφωνώ.
Και γω τα έχω τα Α7Χ.
Στο 1,5μ που τα άκουσα στο χώρο μου (με άριστους χρόνους αντήχησης), ήταν άριστα σε όλο το φάσμα (με εξαίρεση το βαθύ χαμηλό) και ιδιαίτερα ισορροπημένα, ξεκούραστα και βελούδινα.

Την ίδια άποψη είχα και στο χώρο του ντιμιφουτ, που τα έπαιζε κι αυτός για κάποιο διάστημα.
Δεν ξέρω, μπορεί να μην "αντέχω" το ribbon απλά. Τα έχω ακούσει σε φίλο, σε homestudio αλλά δε θα έλεγα φροντισμένο χώρο, ισοσταθμισμένο πάντως ναι. Σε σύγκριση με dynaudio και focal δε θα τα προτιμούσα. Είναι όμως παθιάρικα ηχεία, γενικά στο διαδίκτυο έχουν φανατικούς φίλους και φανατικούς εχθρούς ;).
 


Μηνύματα
51
Reaction score
71
Πάντως τα α5χ που τα άκουσα στον Ριχάρδο κοντά στη Δελφών οι ψηλές του tweeter ήταν αλλού, τρομερή ανάλυση σε σχέση με το αλουμινένιο του focal.Δεν ξέρω αν τόση αναλυτικότητα θα είναι και ξεκούραστη σε πολύωρη casual ακρόαση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.534
Σε σύγκριση με dynaudio και focal δε θα τα προτιμούσα.
Οκ, σου αρέσει πιο "σκοτεινό" το αποτέλεσμα, κατάλαβα, ξέρω καλά τον ήχο των ηχείων που λες. ;)

Προσωπικά (θυμίσου, έχω μαγκνεπαν) λατρεύω τα ρίμπον. :)

Σίγουρα ο χώρος παίζει τον κυρίαρχο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα, και προφανώς τα τάργκετ κερβ που θα βάλεις στην ισοσταθμιση, μπορούν να ορίσουν εντελώς διαφορετικό τελικό άκουσμα, και κει μπαίνει (ως οφείλει, και πάντα με μέτρο) και η προσωπική προτίμηση του καθενός.

Γενικά μιλώντας, οι ανωτέρω φιρμες έχουν μεγάλη παράδοση στον σωστό ήχο, και μεις είμαστε "μικροί" για να κρίνουμε τέτοιου μεγέθους εφαρμοσμένη γνώση κι εμπειρία στουντιακών υλοποιήσεων, αλλά βεβαίως δικαιούμαστε να λέμε το μακρύ και το κοντό μας, όσο ανούσιο κι αν είναι αυτό. ;)

Σαν τα Κλιψ;
Όχι βρε..8-)

Μη συγκρίνεις κλανιές με σοβαρό ήχο...:p

Εδώ οι προτιμήσεις έχουν να κάνουν με λεπτομέρειες.

Τα γνωστά κλιψ, που που τόσος κόσμος τα προτιμά λόγω υψηλής στάθμης και χαμηλής τιμής, προσωπικά δεν τα αντέχω ούτε για πλάκα... :tongue:

Θυμίζω πως τα εν λόγω κλιψ σε στούντιο δε μπαίνουν ούτε απ'το παράθυρο...:roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Γενικά μιλώντας, οι ανωτέρω φιρμες έχουν μεγάλη παράδοση στον σωστό ήχο, και μεις είμαστε "μικροί" για να κρίνουμε τέτοιου μεγέθους εφαρμοσμένη γνώση κι εμπειρία στουντιακών υλοποιήσεων, αλλά βεβαίως δικαιούμαστε να λέμε το μακρύ και το κοντό μας, όσο ανούσιο κι αν είναι αυτό. ;)
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Δε μπορούμε να ξεχνάμε πως τα ηχεία αυτά είναι εργαλεία δουλειάς για κάποιους. Για παράδειγμα είπα πως τα krk rokit είναι απαράδεκτα ηχεία και το πιστεύω. Έλα όμως που τα μισά στούντιο έχουν αυτά τα ηχεία, κάποιος λόγος υπάρχει και σίγουρα η εταιρία κι ο σχεδιαστής τους ξέρει τι έχει φτιάξει και γιατί.
 


Μηνύματα
51
Reaction score
71
Πριν έναν περίπου χρόνο ήμουν στο τσακ να πάρω τα φοκάλ τα α80 αλλά τελικά έκανα μία μικρή υπέρβαση και πήγα σε dynaudio.
ποια dynaudio έχεις και σε τί χώρο αν δεν είμαι αδιάκριτος?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
ποια dynaudio έχεις και σε τί χώρο αν δεν είμαι αδιάκριτος?
Καλά πως μπορεί να θεωρηθεί αδιάκριτη αυτή η ερώτηση? Έχω τα BM5 mk3 αλλά σε πολύ μικρότερο χώρο από το δικό σου περίπου 3.5x3.5μ.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.503
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top