Ενεργά towers (golden ear definitive technology)

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Καλημέρα παιδιά του ήχου για άλλη μια φορά ήρθα να πάρω την συλλογή γνώσεων σας οπότε για πάμε..

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να ξηλωνω το σύστημα μου και να πάω σε ενεργά ηχεία (definitive technology 8080/8060) με μια αναβάθμιση ενισχυτή και να ηρεμήσει το κεφάλι μου από προβλήματα sub no sub κολόνες η βιβλιοθήκης

Οπότε το νέο σύστημα θα έχει
Ηχεία definitive technology 8060
Ενισχυτή denon 4500

Τώρα αυτό που έχω
Ενισχυτή denon 2200 με τσακιριδης Apollo plus
Και ηχεία για surround polk audio και τα ηχεία μουσικής kef ls50
Και ένα subwoofer Crystal audio THX sub 12

Οπότε τι γίνεται με τα ενεργά ηχεία με ενσωματωμένo sub? (η ακόμα και με passive subwoofer) αξίζουν των κόπο? Φυσικά ξέρω ότι φεύγουμε από τον "σωστό" δρόμο του high end αλλα θέλω να μειώσω τα "εργαλεία" που έχω στον χώρο μου χωρίς να χάσω πολύ από ποιότητα.. Τώρα άμα δεν γίνεται δέχομαι πρόσφερες για κολόνες B&W 604 s3 και ότι ανάλογο έχει 4 drivers + :lol:

Το ταβάνι για ηχεία σίγουρα 1300 ευρώ και βλέπουμε
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Οπότε τι γίνεται με τα ενεργά ηχεία με ενσωματωμένo sub? (η ακόμα και με passive subwoofer) αξίζουν των κόπο?
Ναι, αλλά δεν υποκαθιστούν τα σαμπ.
Πρωτον γιατι δεν εχουν αρκετό headroom, δεύτερον γιατί δεν καλύπτουν όλη την πρώτη οκταβα, και τρίτον διότι δεν μπορείς να τα τοποθετήσεις στα κατάλληλα σημεία για αναπαραγωγή μπάσου (αναγκαστικά θα τα βάλεις στις κορυφές του τριγώνου ακρόασης).
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Καλημέρα παιδιά του ήχου για άλλη μια φορά ήρθα να πάρω την συλλογή γνώσεων σας οπότε για πάμε..

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να ξηλωνω το σύστημα μου και να πάω σε ενεργά ηχεία (definitive technology 8080/8060) με μια αναβάθμιση ενισχυτή και να ηρεμήσει το κεφάλι μου από προβλήματα sub no sub κολόνες η βιβλιοθήκης

Οπότε το νέο σύστημα θα έχει
Ηχεία definitive technology 8060
Ενισχυτή denon 4500

Τώρα αυτό που έχω
Ενισχυτή denon 2200 με τσακιριδης Apollo plus
Και ηχεία για surround polk audio και τα ηχεία μουσικής kef ls50
Και ένα subwoofer Crystal audio THX sub 12

Οπότε τι γίνεται με τα ενεργά ηχεία με ενσωματωμένo sub? (η ακόμα και με passive subwoofer) αξίζουν των κόπο? Φυσικά ξέρω ότι φεύγουμε από τον "σωστό" δρόμο του high end αλλα θέλω να μειώσω τα "εργαλεία" που έχω στον χώρο μου χωρίς να χάσω πολύ από ποιότητα.. Τώρα άμα δεν γίνεται δέχομαι πρόσφερες για κολόνες B&W 604 s3 και ότι ανάλογο έχει 4 drivers + :lol:

Το ταβάνι για ηχεία σίγουρα 1300 ευρώ και βλέπουμε
δεν είναι ενεργά τα μοντέλα που αναφέρεις
αλλά ημιενεργά....δηλ έχουν ενισχυτή μόνο για το ενσωματωμένο sub τους

αλλά και πάλι αυτό δεν σημαίνει ότι θα γλιτώσεις από το ξεχωριστό sub
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Σε κάθε περίπτωση δεν περίμενα να καλύψουν όλο το φάσμα και ναι μόνο για το sub ενδιαφέρομαι να είναι ενεργό αλλα με λίγα λόγια δεν είναι το be all and all ηχείο..
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Πες μας αν θες για να σε βοηθήσουμε.
1. Συνολικό budget και οχι μόνο για ηχεία
2. Διαστάσεις χώρου και διαστάσεις χώρου ακρόασης
3.περιορισμοι λόγω παντόφλας
4. Για τι χρήση θες το συγκεκριμένο σεταπ
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Πάμε απόσταση ακροασεις 2Μ
Χώρος 5χ5μ με τα 2 να έχει μεγάλη ντουλάπα οπότε πάμε 3χ5μ
Συνολικό €€ 2500+?
Παντόφλα? Είμαι 23 δεν υπάρχει 😂
Τι θέλω να κάνω ποιότητα όταν χρειάζεται απόδοση μπασου έντασης οταν θέλω
 


Μηνύματα
319
Reaction score
128
5.1 Αλλά το 2.1 η 2.0 να είναι έτοιμο για καλές ακροάσεις γιατί περιφερειακά και satellite να είναι δεν με χαλάει
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Φυσικά ξέρω ότι φεύγουμε από τον "σωστό" δρόμο του high end...
Για να βρεις λύση με ίδια μέσα στα δικά σου αιτήματα,πρέπει πρώτα να δώσεις απάντηση στο εξής ερώτημα : Ποιος θεωρείς ότι θα ήταν ο ΄΄σωστός΄΄ δρόμος του high end...:whistling:
(Nothing's funny about...Peace,Love and Understanding)
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Για τον καθένα μας είναι διαφορετικός για εμένα μπάσο ένταση και όταν χρειάζεται ποιότητα όλα σε ένα πακέτο
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Για τον καθένα μας είναι διαφορετικός για εμένα μπάσο ένταση και όταν χρειάζεται ποιότητα όλα σε ένα πακέτο
Γίνε πιο συγκεκριμένος...Πόσο χαμηλά και πόσο δυνατά να έφτανε το setup και πώς θα εννοείται η ποιότητα...
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αμάν ρε Ανέστη και σύ!
πές του εκεί 120db να ξεμπερδεύουμε.
Εφόσον επεμβαίνεις,πρέπει τώρα κι εσύ ν'απαντήσεις...Υπό ποιες συνθήκες και σε ποιες παραμέτρους αφορά το αναφερθέν νούμερο...
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Για τον καθένα μας είναι διαφορετικός για εμένα μπάσο ένταση και όταν χρειάζεται ποιότητα όλα σε ένα πακέτο


Αυτή είναι η απάντηση του ενδιαφερόμενου. Εγω τι δουλειά έχω να σχολιάσω και να απαντήσω? Μία προτροπή έκανα ο έρμος!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Για τον καθένα μας είναι διαφορετικός για εμένα μπάσο ένταση και όταν χρειάζεται ποιότητα όλα σε ένα πακέτο


Αυτή είναι η απάντηση του ενδιαφερόμενου. Εγω τι δουλειά έχω να σχολιάσω και να απαντήσω? Μία προτροπή έκανα ο έρμος!
Αυτό το νούμερο σε ποια συχνοτική ζώνη και σε ποια μέση συνεχόμενη στάθμη ακρόασης θ'αφορούσε;
Επιπρόσθετα,θα ήταν προτιμότερο κύριο ηχείο με ενσωματωμένο στην κατασκευή του sub,ή αυτόνομες μεταξύ τους μονάδες;
(χωρίς να έχουμε καν περάσει σε διαστάσεις στερεοφωνικού τριγώνου...)
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Για να βρεις λύση με ίδια μέσα στα δικά σου αιτήματα,πρέπει πρώτα να δώσεις απάντηση στο εξής ερώτημα : Ποιος θεωρείς ότι θα ήταν ο ΄΄σωστός΄΄ δρόμος του high end...:whistling:
(Nothing's funny about...Peace,Love and Understanding)
Μαλιστα !
αυτη ειναι απαντηση γκουρου !
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Με η χωρίς sub το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι ένα σύστημα που αποδίδει στα 110+ db και ανάλογα μετά άμα χρειάζεται σε ποιο φυσιολογικές εντάσεις να μπορεί να αποδώσει και σε ποιότητα ήχου απλός σε κάθε περίπτωση να έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα σε μπάσο γιατι αυτό είναι το άλφα και το ωμέγα για εμένα.. Τώρα θα έχει ενεργό sub παθητικό sub δεν με πειράζει ανάλογα με της επιλογές μας για ηχεία στήνουμε και το υπόλοιπο σύστημα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Με η χωρίς sub το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι ένα σύστημα που αποδίδει στα 110+ db και ανάλογα μετά άμα χρειάζεται σε ποιο φυσιολογικές εντάσεις να μπορεί να αποδώσει και σε ποιότητα ήχου απλός σε κάθε περίπτωση να έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα σε μπάσο γιατι αυτό είναι το άλφα και το ωμέγα για εμένα.. Τώρα θα έχει ενεργό sub παθητικό sub δεν με πειράζει ανάλογα με της επιλογές μας για ηχεία στήνουμε και το υπόλοιπο σύστημα
Ας ξεκινήσουμε από κάπου...Εφόσον θέλεις απαραμόρφωτες κορυφές 110+ dB στις πρώτες οκτάβες και η ποιότητα στις χαμηλές είναι το παν για σένα,πρέπει να γνωρίζεις καταρχάς ότι αυτές ανταποκρίνονται σε μέση συνεχόμενη στάθμη 80-85 dB στη θέση ακρόασης.

Ενεργά λογαριάζονται τα ηχεία με ενεργό κρος και ξεχωριστά ενισχυτικά αρθρώματα για καθέναν δρόμο τους.

Επίσης απαραίτητο θα ήταν να πληροφορήσεις για τις διαστάσεις χώρου,τις πλευρές στο στερεοφωνικό τρίγωνο καθώς και τις αποστάσεις που αναμένεται να έχουν τα υποψήφια κύρια ηχεία από τα γειτονικά τους τοιχώματα.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602



Διάβασε αυτό για να δεις πως θα ξεκινήσεις σωστά .
3 ζευγάρια τέτοια και είναι έτοιμη η πεντάδα σου
Τα βάζεις πάνω στον υπάρχων ενισχύτη και βάζεις κ το Σάμπ που έχεις .
Πουλάς όλα τα άλλα που εχεις
Ξεκινάς σωστα τουλάχιστον .
Μετά βλέπεις
Διάβασε κ το τεστ τους
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Αυτό το νούμερο σε ποια συχνοτική ζώνη και σε ποια μέση συνεχόμενη στάθμη ακρόασης θ'αφορούσε;
Επιπρόσθετα,θα ήταν προτιμότερο κύριο ηχείο με ενσωματωμένο στην κατασκευή του sub,ή αυτόνομες μεταξύ τους μονάδες;
(χωρίς να έχουμε καν περάσει σε διαστάσεις στερεοφωνικού τριγώνου...)
Τα 120 db σε στάθμες club , συνεχόμενα δλδ.
Τώρα για την ενσωμάτωση sub σε συγκεκριμένη υλοποίηση δεν γνωρίζω να υπάρχει κάτι έτοιμο. Μάλλον σε ελεύθερα διαδοχικά κομμάτια εικάζω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.541
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top