Ενεργές ηχητικές αποδράσεις (aka Το συστηματάκι μου)

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Καλημέρα στην παρέα

Λέω να παρουσιάσω κι εγώ το σαλονίσιο συστηματάκι μου εδώ, μιας και είναι αμετάβλητο εδώ και 5-6 μήνες, κάτι που είναι καλό σημάδι. :)
Φωτογραφίες ίσως βγάλω μέσα στο ΣΚ.

Το σύστημα είναι δικάναλο πια, ωστόσο που και που βλέπουμε καμιά ταινία.

Πάμε λοιπόν

Πηγές
HTPC
(ή/και ενίοτε Macbook Pro)
Squeezebox Touch (με SBServer σε ένα NSA310 2TB)
PS3 (εκτός ρεύματος πάνω από χρόνο)
Harman Kardon CD Player (δε θυμάμαι μοντέλο, πιάνει σκόνη)
Primare T23 Tuner (για τη γυναίκα αγοράστηκε, πιάνει σκόνη απ'όταν ανακάλυψε το Spotify)
iPad (μέσω AirServer)

Dac/Pro
Audiolab MDac σε ρόλο input switcher.
Motu Ultralite mk3

Ηχεία
Focal Solo 6be

2x B&W PV1 sub


Α, υπάρχει και μια Samsung PS51E6500.

Λεπτομέρειες συνδεσμολογίας κλπ θα αναφέρω εν τάχει μόνο.
HTPC/SB Touch/CD Player/Τηλεόραση πέφτουν στο mdac. Το tuner αναλογικά πάνω στη motu.
Το κάθε sub βρίσκεται κάτω από το κάθε Focal.
Το mdac συνδέεται ψηφιακά στη motu, η οποία crossάρει με hi/low pass filters στα 100Hz και feedάρει το κάθε ζεύγος Focal/B&W.
Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι εδώ.

Το αποτέλεσμα είναι ανέλπιστα καλό στο δύσκολο χώρο μου.

Μελλοντικά σχέδια; Χμμμ, πάντα υπάρχουν.
Τη θέση της Motu θα μπορούσε να πάρει (κάαααποια στιγμή όοοοταν θα έχουμε λεφτά) μια metric halo με dsp+.
Τα focal είναι ανέλπιστα καλά, τόσο που δεν ξέρω αν και με τί θα μπορούσα να τα αντικαταστήσω.
Ίσως με τα Twin6, βλέπουμε. Τα sm9 είναι εκτός budget αλλά εκτός προδιαγραφών για το χώρο μου.

Αν βρω χρόνο, θα ήθελα να γράψω 5 αράδες (συνήθως τις κάνω 25) για την εμπειρία που αποκόμησα από το ενεργό σύστημα (ωφέλη, προβλήματα, σημεία προσοχής). Ίσως βοηθήσουν λίγο κάποιον που σκέφτεται αντίστοιχα.

Αυτά, ελπίζω να μη σας κούρασα.

Σας μερσώ
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.715
Αν βρω χρόνο, θα ήθελα να γράψω 5 αράδες (συνήθως τις κάνω 25) για την εμπειρία που αποκόμησα από το ενεργό σύστημα (ωφέλη, προβλήματα, σημεία προσοχής). Ίσως βοηθήσουν λίγο κάποιον που σκέφτεται αντίστοιχα.
Για βρες, για βρες...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Mπραβο παλλικαρι μας......προχω αρκετα σε βλεπω με το σεταπιον σου αλλα και μπολικηυ σκονη σε αναλογες συσκευες!!!:D:D

Μetric Halo ειπες?:headbang:
Απα πα πα πα ...δεν παιζει καλα ...να μην την παρεις........δεν παιζει καλα!!!!!:hi::rolleyes:


θλεουμε φωτος παντως ...ετσι για να γινουμε μια ωραια ατμοσφαιρα!!!!!!!:dance2::laugh:
 




Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Thanks.
To nsa310 είναι καλό, αξιόπιστο, αλλά λίγο αργό. Σήμερα θα κοίταγα για κάτι πιο γρήγορο.
Ε ρίξε καμια πρόταση στο τραπέζι!!!

Είναι και οικονομικό βλέπω...Για να ακούω flac θέλω και καμια ταινία...
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Ε ρίξε καμια πρόταση στο τραπέζι!!!
Δεν ξέρω τί παίζει στην αγορά αυτή τη στιγμή, δυστυχώς. Άνοιξε όμως ένα θέμα, θα πάρεις κάποιες απόψεις.

Το nsa310 εννοείται δεν έχει θέμα σε ταινίες/μουσική κλπ κατά την αναπαραγωγή.
Είναι λίγο αργό σε copy πολλών μικρών αρχείων, ενώ ο SB Server για το Squeezebox τρώει κάποια κολληματάκια (σε 400GB συλλογή).
Σε γενικές γραμμές, όμως, δεν έχω πρόβλημα. Αλλά στα ίδια λεφτά, φαντάζομαι σήμερα θα παίρνεις κάποιο πιο γρήγορο, δεν ξέρω.


BTW, οι photos θα αργήσουν λίγο, έχω 2 tasmanian devils που τριγυρνάν στο σπίτι, και το σαλόνι είναι συνήθως σαν την Πομπηία μετά την έκρηξη.
 

Μηνύματα
47
Reaction score
2
Δεν ξέρω τί παίζει στην αγορά αυτή τη στιγμή, δυστυχώς. Άνοιξε όμως ένα θέμα, θα πάρεις κάποιες απόψεις.

Το nsa310 εννοείται δεν έχει θέμα σε ταινίες/μουσική κλπ κατά την αναπαραγωγή.
Είναι λίγο αργό σε copy πολλών μικρών αρχείων, ενώ ο SB Server για το Squeezebox τρώει κάποια κολληματάκια (σε 400GB συλλογή).
Σε γενικές γραμμές, όμως, δεν έχω πρόβλημα. Αλλά στα ίδια λεφτά, φαντάζομαι σήμερα θα παίρνεις κάποιο πιο γρήγορο, δεν ξέρω.


BTW, οι photos θα αργήσουν λίγο, έχω 2 tasmanian devils που τριγυρνάν στο σπίτι, και το σαλόνι είναι συνήθως σαν την Πομπηία μετά την έκρηξη.
.νασαι καλα φιλε, εκατσα και διαβασα για τα ζωακια!!!!!!!!!! για pet ομως? καλη συνεχεια με τα μικρα !!!!!!χαχαχαχαχααχα χρονια πολλα και συγ. για την τσοντα !
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
.νασαι καλα φιλε, εκατσα και διαβασα για τα ζωακια!!!!!!!!!! για pet ομως? καλη συνεχεια με τα μικρα !!!!!!χαχαχαχαχααχα χρονια πολλα και συγ. για την τσοντα !
Απλά τα δικά μου είναι τέτοια ράτσα, πιο επικίνδυνα :)
 









Μηνύματα
640
Reaction score
535
Ίσως θα έπρεπε να το βάλω αλλού αυτό, αλλά αφορά το σύστημά μου, οπότε ας μπει εδώ.

Ένα μικρό intro πρώτα

1. Throughout the years, και δεδομένης της αδυναμίας παθητικής φροντίδας του χώρου μου (σπιτίσιο σαλόνι), παιδεύομαι με μετρήσεις και διορθώσεις με peq ή geq, ανάλογα τα μηχανήματα που διαθέτω κατά καιρούς.
2. Η εμπερία μου με τα subs ήταν ως τώρα homecinemaτζίδικη. Έβαζα το audyssey (ή το όποιο αντίστοιχο), έκανε τις διορθώσεις του και ήμουν happy homecinemas. Δεν άκουγα ποτέ μουσική με sub, ένιωθα ότι το sub πάντα λαχάνιαζε να προφτάσει σε ταχύτητα τα (οποιαδήποτε) κυρίως ηχεία μου.
3. Αυτόν τον καιρό, μετράω με το REW και εφαρμόζω τις διορθώσεις στο eq engine της motu.
Δεν κυνηγώ flat-αδούρες, δε μου αρέσουν άλλωστε. Έχω την αλλαζονεία να πιστεύω ότι ξέρω πώς ακριβώς μ'αρέσει να ακούω.
Σέβομαι τη μέτρηση, κάνω τις διορθώσεις εκεί που πιστεύω ότι είναι απαραίτητες, και μετά ισοσταθμώ σύμφωνα με τα γούστα μου.
Τα αποτελέσματα, συνήθως είναι πολύ καλά. Ίσως γιατί δεν προσπαθώ να διορθώσω τα αδιόρθωτα.

Στο δια ταύτα

Το τρέχον setup περιλαμβάνει 2 subs.
Τα 2 sub δε συμπληρώνουν απλά το χαμηλό του συστήματος, αλλά λειτουργώντας πια μόνα τους κάτω από τους 100 κύκλους, αποτελούν ζωτικό στοιχείο αυτού.

Το πρόβλημα, λοιπόν, που έχω στο τρέχον setup, έχει όνομα και λέγεται phase mismatch.
4 ηχεία καλούνται να συγχρονιστούν φασικά σ'έναν μικρό χώρο. Το πρόβλημα, όπως φαντάζεστε, εντοπίζεται κυρίως γύρω από το σημείο του cross ανάμεσα στο κάθε ηχείο και το sub του.
Το frequency response graph δε λέει κάτι, καθώς η απόκριση, με λίγο πειραματισμό στο σημείο του cross και στο φίλτρο, διορθώνεται (δημιουργώντας νέα φασικά θέματα όμως!).
Μια ματιά στο impulse response και στο group delay graph αποκαλύπτουν το πρόβλημα (αν και θέλει λίγο εξοικείωση για να το καταλάβεις, ωστόσο ακούγεται).
Τα subs έχουν, βέβαια, phase switch (0/180) αλλά δεν είναι αρκετό. Η motu, απ'την άλλη, δεν έχει κάποιο dsp γι'αυτή τη δουλειά.

Κοιτώντας, λοιπόν, για κάποια λύση στο πρόβλημά μου, έπεσε το μάτι μου σε κάτι που είχα προσπεράσει όταν το είχα πρωτοδεί, και που ξανάρθε στο προσκήνιο από κάποιο post εδώ στο avsite, δε θυμάμαι ποιο όμως.

http://www.dirac.se/en/consumer-products/dirac-rcs.aspx
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.258
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top