Ενεργα ηχεια

Μηνύματα
189
Reaction score
25
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους καλη χρονια με υγεια
Σε αντικατασταση ενεργων ηχειων M-audio BX5 d2 για ακουσμα και λιγο mixing θα ηθελα μια αποψη
Καταρχην να πω οτι υπαρχει μια εξωτερικη καρτα της presonus, δευτερον μου αρεσει πολυ ο ηχος των μονιτορ για ακροαση απο pc παρολο που σε αλλο χωρο εχω audiophile ηχεια.
Ειμαι μεταξω των
1. Mackie MR624
2. Kali LP6 wave2
3. Adam T7V
4. KRK Rokit 7 G4
5. RCF ayra pro 6
6. Edifier S1000MKII

Το ταβανι ειναι και για τα 2 ηχεια στα 450 -500 ευρω. Θελω πανω απο 5αρι για να παρω και λιγο χαμηλες μιας και δεν θελω να βαλω sub
Σε ακροαση τα kali ειχαν λιγο θαμπες τις ψιλες συχνοτητες. τα RCF ηταν καπως καλυτερα , σε ακροαση απο ενα καναλι στο youtube συγκριτικο τα Mackie και τα Adam ηταν αρκετα εντυπωσιακα και με γλυκο ηχο. Τα edifier δεν ειναι ακριβως studio και με τρομαζει λιγο η αγορα οταν στα ιδια λεφτα υπαρχουν ολα τα παραπανω ηχεια.
σας ευχαριστω για οποια γνωμη
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Πάρε τα Άνταμ, είναι πολύ οικονομική αυτή η σειρά για ήχο Άνταμ.

Άμα μπορείς να ανέβεις λίγο παραπάνω, τα καλι τα 8-ιντσα τα ομοαξονικά, νομίζω δε παλεύονται στα λεφτά τους.
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Για ποιο λόγο θες να τα αλλάξεις; Είχα τα BX8 για mixing και από ηχεία που αναφέρεις δεν νομίζω θα πάρεις κάποια σημαντική αναβάθμιση.
 

Μηνύματα
189
Reaction score
25
ηθελα να ακουσω και κατι διαφορετικο συν να παω πανω απο τα 5αρια. ηθελα πιο γεματο μπασο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Θέλεις πιο γεμάτο μπάσο, αλλά δεν θέλεις να βάλεις subwoofer. OK.:O_o:

Σε ποια απόσταση ακούς;
 

Μηνύματα
189
Reaction score
25
Πάρε τα Άνταμ, είναι πολύ οικονομική αυτή η σειρά για ήχο Άνταμ.

Άμα μπορείς να ανέβεις λίγο παραπάνω, τα καλι τα 8-ιντσα τα ομοαξονικά, νομίζω δε παλεύονται στα λεφτά τους.
Kali In8 V2 ? ανεβαινει πολυ σε τιμη η αληθεια ειναι οτι ειμαι μεταξυ adam και mackie
Θέλεις πιο γεμάτο μπάσο, αλλά δεν θέλεις να βάλεις subwoofer. OK.:O_o:

Σε ποια απόσταση ακούς;
γραφειο υπολογιστη τα ηχεια ειναι σε 20 ποντους απο τοιχο και 50-70 απο εμενα
Kali In8 V2 ? ανεβαινει πολυ σε τιμη η αληθεια ειναι οτι ειμαι μεταξυ adam και mackie

γραφειο υπολογιστη τα ηχεια ειναι σε 20 ποντους απο τοιχο και 50-70 απο εμενα
εχω ακουσει διπλα διπλα προσφατα 5αρι με 8αρι και η διαφορα ηταν παρα πολυ μεγαλη. αρα γιατι να παρω sub? το 7 η το 8 με καλυπτει για αυτο που θελω..
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Αν καταλαβα καλα τα θες για nearfield ακροασεις.
Σε τι αποσταση θα ειναι τα ηχεια απο εσενα? Σε τι χωρο θα μπουν? Ποσα τ.μ.?
Γιατι δεν θελεις να βαλεις sub? Δεν εχεις χωρο? η απλα εισαι κατα των sub?
(τωρα ειδα τις αλλες απαντησεις, δεν ειχα κανει refresh)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Καλησπέρα..
Κράτησε τα 5'' και πάρε ένα sub..
Η διαφορά θα είναι πολύ μεγαλύτερη..
Αν θες αργότερα αλλάζεις και ηχεία αλλά σε αυτή την απόσταση ακρόασης δεν είναι και απαραίτητο. ;)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
εχω ακουσει διπλα διπλα προσφατα 5αρι με 8αρι και η διαφορα ηταν παρα πολυ μεγαλη. αρα γιατι να παρω sub? το 7 η το 8 με καλυπτει για αυτο που θελω..
Ε, ναι, κοίτα, όταν γράφεις αυτό:
Σε αντικατασταση ενεργων ηχειων M-audio BX5 d2 για ακουσμα και λιγο mixing
μην περιμένεις ο άλλος να καταλάβει την απόσταση ακρόασης. Στα εκατοστά απόστασης που αναφέρεις και με woofer 8", ίσως - λέω, ίσως - να μην χρειάζεσαι subwoofer, αν και μέλη με παρόμοιες αποστάσεις ακρόασης (π.χ @Petros_Dalipis) έχουν ένα subwoofer και παίρνουν ακριβώς αυτό που θέλουν (και θέλεις).
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
εχω ακουσει διπλα διπλα προσφατα 5αρι με 8αρι και η διαφορα ηταν παρα πολυ μεγαλη. αρα γιατι να παρω sub? το 7 η το 8 με καλυπτει για αυτο που θελω..
H διαφορα ειναι οτι για nearfield τα μεγαλυτερα γουφερ εκτος απο το καλυτερο μπασο που εχουν, συνοδευονται και απο προβληματα στις μεσαιες στο σημειο κρος.
Στους 70 ποντους τα 5ιντσα ειναι καλυτερη επιλογη.
Κατα τη γνωμη μου ειναι σαφως προτιμοτερο να παρεις ενα sub με αυτα τα χρηματα.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
ηθελα να ακουσω και κατι διαφορετικο συν να παω πανω απο τα 5αρια. ηθελα πιο γεματο μπασο.
Αν τα ΒΧ5 σε καλύπτουν από ποιότητα και το μόνο που σου λείπει είναι το μπάσο, πάρε τα ΒΧ8 που είναι πάμφθηνα.

Η λύση του σαμπ είναι ακόμη καλύτερη.
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Τα edifier δεν κολλάνε πουθενά,είναι multimedia ηχεία για κανένα σαλονάκι......γιατί δεν έχεις κοιτάξει και τα JBL ? Τα 308 είναι και στο όριο που έχεις βάλει και με 8" γούφερ.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Ακόμα και αν έχεις το μεγαλύτερο γραφείο της οικουμένης τρομερά δύσκολα θα ξεπεράσεις το 1.5m θέση ακρόασης. Δεν έχει συνεπώς κανένα νόημα το 8αρη παρα μονο αν εισαί πυροβολημένος. Εφόσον σου αρέσει ο ήχος των ηχείων σου δεν υπάρχει λόγος για αγορά νέων. Αγόρασε ενα presonus t10 subwoofer και κράτα τα ρέστα ή βάλε κάτι παραπάνω και πήγαινε σε ζεύγος.

εχω ακουσει διπλα διπλα προσφατα 5αρι με 8αρι και η διαφορα ηταν παρα πολυ μεγαλη. αρα γιατι να παρω sub? το 7 η το 8 με καλυπτει για αυτο που θελω..
Νομίζεις! Ακόμα και το 8αρη απο τα 50hz και κάτω είναι τραγωδία.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Πάρε αυτά να τελειώνεις από ήχο στο γραφείο.
Με τρώει η τσέπη μου …..
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πάρε αυτά να τελειώνεις από ήχο στο γραφείο.
Με τρώει η τσέπη μου …..
Του λείπει χαμηλό του φίλου 8-)
Από πού προκύπτει πως είναι καλύτερα να πάει σε ακόμα μικρότερο γούφερ? :idk:
Αν πάρει και sub ναι, αλλά έτσι θα πρέπει στο μίνιμουμ να διπλασιάσει το μπάτζετ.
Ωραίο το ηχειάκι αλλά δεν θα του λύσει κανένα πρόβλημα..
 

Μηνύματα
189
Reaction score
25
Καλησπέρα..
Κράτησε τα 5'' και πάρε ένα sub..
Η διαφορά θα είναι πολύ μεγαλύτερη..
Αν θες αργότερα αλλάζεις και ηχεία αλλά σε αυτή την απόσταση ακρόασης δεν είναι και απαραίτητο. ;)
Καλησπέρα..
Κράτησε τα 5'' και πάρε ένα sub..
Η διαφορά θα είναι πολύ μεγαλύτερη..
Αν θες αργότερα αλλάζεις και ηχεία αλλά σε αυτή την απόσταση ακρόασης δεν είναι και απαραίτητο. ;)
πουληθηκαν τα M-audio
 


Μηνύματα
189
Reaction score
25
καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Τα 5αρια m-audio πουληθηκαν. οποτε τωρα η παιρνω απο τις μαρκες που ανεφερα ενα 5αρι ελαφρως πιο ποιοτικο πχ Adam t5V και ενα sub η παιρνω τα 7 αρια τους και μένω έτσι άλλωστε δεν θελω να σηκωσω τον κοσμο στο ποδι με το sub χαχα ειναι παρκε στο γραφειο :) .Τα αυτια μου παντως κλεινουν προς τa mackie MR524 h 624 η τα adam Τ5V η 7V
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τότε ακολουθείς (αναγκαστικά πια) την οδό αγοράς νέων ηχείων, αλλά πραγματική διαφορά στο χαμηλό και στις συνολικές επιδόσεις θα δεις με την προσθήκη subwoofer στο σύστημα (αν και όποτε συμβεί).
Πάρε τα καλύτερα που μπορείς με κριτήριο την απόσταση ακρόασης ή και τα γούστα.
Δεν πιστεύω πως είναι απαραίτητο να πας σε μεγάλα ή ακριβά ηχεία (με την προυπόθεση της αγοράς sub στο μέλλον), αλλά τα μεγαλύτερα αν και ίσως σε δυσκολέψουν λίγο στην τοποθέτηση (ή και στην τσέπη :biggrin: ) θα είναι πιο ''ευέλικτα'' στην πιθανότητα αλλαγής απόστασης ακρόασης κλπ.
Αν το δίλημμα είναι μικρά και sub ή μεγαλύτερα χωρίς, για εμένα το πρώτο (εφόσον θα ακούς από κοντά).
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top