Ενισχυτής για ηχεία Audio Spectrum Xanadu

Μηνύματα
164
Reaction score
77
Καλησπέρα και χρόνια πολλά,
Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ, συνήθως απλώς διαβάζω...
Θέλω να ρωτήσω την άποψη (όποιου έχει) για το ποιον ενισχυτή θα πρότεινε να ταιριάξει με τα xanadu της Audio spectrum.
O προϋπολογισμός είναι γύρω στα 500 ευρώ, γι αυτό κοιτάζω περισσότερο μεταχειρισμένους.
Οι επικρατέστεροι αυτή τη στιγμή (επειδή έστω και για λίγο μπορώ να τους βρω) είναι οι:
Thule IA150B
Cav A10
Μια (πολύ μικρή) πιθανότητα έχει και ο Creek destiny, αλλά πολύ αμφιβάλω ότι μπορώ να τον πετύχω σε τέτοιου επιπέδου τιμή.
Προφανώς δέχομαι κι άλλες προτάσεις κατά προτίμηση ρεαλιστικές (οικονομικά) απλώς με τα συγκεκριμένα ηχεία και τον συγκεκριμένο προϋπολογισμό οι δυνατότητες περιορίζονται. Από αυτά που έχω διαβάσει, εδώ και αλλού, οι παραπάνω ενισχυτές είναι αρκετά καλές περιπτώσεις για να οδηγήσουν τα εν λόγω ηχεία.
 


Μηνύματα
164
Reaction score
77
Συνήθως αυτοί οι ενισχυτές έχουν αρκετή ισχύ αλλά φοβαμαι την λεπτομέρειά τους και την ηχητική ποιότητα.
 
  • Like
Reactions: PPG

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.337
Reaction score
125.263
Συνήθως αυτοί οι ενισχυτές έχουν αρκετή ισχύ αλλά φοβαμαι την λεπτομέρειά τους και την ηχητική ποιότητα.
Μη φοβάσαι.
Τι είσαι; Παιδάκι;
Οι άντρες δε φοβούνται ωρε!
 

Μηνύματα
164
Reaction score
77
Εγώ στον Αστερίξ έμαθα ότι ο φόβος δίνει φτερά (πιο εύκολα κι απ' το redbull) και μ' αρέσει να πετάω... ;)
Πάντως, ναι, με ενδιαφέρει προτίστως η ποιότητα γιατί δεν σκοπεύω να παίζω σε μεγάλες εντασεις.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Συνήθως αυτοί οι ενισχυτές έχουν αρκετή ισχύ αλλά φοβαμαι την λεπτομέρειά τους και την ηχητική ποιότητα.
Μετα που απομακρυνθηκαμε σε αποσταση ασφαλειας απο την ιερα εξεταση μου εκμνηστηρευτηκε πως δεν εχουν ουτε λεπτομερεια ουτε ηχητικη ποιοτητα (απλα ενισχυουν το σημα που δεχονται - προσθετω για να μη παρεξηγηθω) :idk:... τωρα τι να σου πω ? δεν τον εχω ακουσει κιολας - οταν του ειπα να τον ακουσω μου πηρε τη μπυρα απο το χερι και δε με αφηνε να πιω μεχρι να μετανοησω ... :(
 



Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Να πάρεις ενισχυτή ρωμαλέο με επάρκεια ρευμάτων
Μόνο έτσι θα πάρεις το maximum από τα πολύ καλά ηχεία σου
 


Μηνύματα
164
Reaction score
77
Και οι 2 είναι ρωμαλέοι. Ο cav a10, ίσως, λίγο παραπάνω, αλλά και οι 2 είναι επαρκείς για τα ηχεία.
Αναρωτιέμαι ποιος από αυτούς, ή κάποιος άλλος στην κατηγορία τιμής που αναφέρω, είναι καλύτερος ηχητικά.
Προφανώς με το υποκειμενικό κριτήριο του καθενός. Πιστεύω όμως πως αν κανείς τους έχει ακούσει και μπορεί να αναλύσει το τι άκουσε, έχει να μου προσφέρει αρκετή βοήθεια.
[DOUBLEPOST=1523122778][/DOUBLEPOST]Βάζω και τον cav a8 στο μενού (αν και δεν με ενδιαφέρει ο πολυφονικός ήχος (είναι λογοπαίχνιο και όχι ορθογραφικό).
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Αν τελικά ψάχνεις για ολοκληρωμένο θα σου έλεγα την επιλογή 3..ιδικά στην παθητική επιλογη παίζει πάρα πολύ καλά..
Αν δε τον βρεις στην τιμή που έχεις θέσει όριο, τότε Thule...
Τα καβ καβ άφησε τα...
 

Μηνύματα
164
Reaction score
77
Ok. Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο πιο ακριβός ο creek και με λίγο λιγότερα ρεύματα αλλά έχω ακούσει κι από αλλού πολύ καλά λόγια.
Ο cav a10 με έλκει λόγω της λαμπάτης προενίσχυσης και της πολύ άνετης από πλευράς ρευμάτων οδήγησης. Έχω διαβάσει και από κάποιους ότι είναι πολύ καλός για τα λεφτά του (έτσι κι αλλιώς δεν έχω λεφτά για κορυφαίους).
Τον thule ούτε που τον ήξερα μέχρι να διαβάσω γι' αυτόν στο φόρουμ (μάλιστα και γι' αυτόν και για τον cav διάβασα ότι οδηγούν καλά τα xanadu γι' αυτό και τους έβαλα υποψήφιους).
 

A

AKARL

Guest
Καλησπέρα Νέστορα. :)

Συνήθως αυτοί οι ενισχυτές έχουν αρκετή ισχύ αλλά φοβαμαι την λεπτομέρειά τους και την ηχητική ποιότητα.
Για πες μου, αν δε βαργιέσαι, λίγα πράματα παραπάνω για τους συγκεκριμένους φόβους σου (1. λεπτομέρεια και 2. ηχητική ποιότητα) σε σχέση με το εργαλείο που σου πρότεινε ο Όλντυ.

Πάντως, ναι, με ενδιαφέρει προτίστως η ποιότητα γιατί δεν σκοπεύω να παίζω σε μεγάλες εντασεις.
Θα μπορούσες να προσδιορίσεις τον όρο ποιότητα (διότι υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις σχετικά με το τι ακριβώς σημαίνει);

Και σε έβαλε σε iron maiden;
Από έγκυρες πηγές πληροφορούμαι ότι αυτό δεν κρίθηκε αναγκαίο ... ένα τρίλεπτο σε Einstürzende Neubauten στάθηκε επαρκές για λόγους σωφρονισμού.

Να πάρεις ενισχυτή ρωμαλέο με επάρκεια ρευμάτων
Άκου τι λέει και ο Λεό1964 ... τον Κράουν εννοεί. ;)

Αναρωτιέμαι ποιος από αυτούς, ή κάποιος άλλος στην κατηγορία τιμής που αναφέρω, είναι καλύτερος ηχητικά.
Τι σημαίνει η φράση "ένας ενισχυτής είναι καλύτερος ηχητικά";

Πιστεύω όμως πως αν κανείς τους έχει ακούσει και μπορεί να αναλύσει το τι άκουσε, έχει να μου προσφέρει αρκετή βοήθεια.
Μάλλον πρέπει να αλλαξοπιστήσεις πάραυτα. :D

Α, παραλίγο να το ξεχάσω, προενισχυτή έχεις;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.337
Reaction score
125.263
Αναρωτιέμαι ποιος από αυτούς, ή κάποιος άλλος στην κατηγορία τιμής που αναφέρω, είναι καλύτερος ηχητικά.
Πάρε Κραουνάκη, άσε τον Καβάφη.

Απολύτως χειρότερος ηχητικά είναι ο Καβ(άφης).
Απολύτως καλύτερος, ο Κραουν(άκης).

Η διαύγεια των μεταξένιων πρίμων, η υγρασία των ζεστών και πλούσιων μεσαίων, και δη των γυναικείων φωνών, σε συνδυασμό με το ρωμαλέο κι ελεγχόμενο χαμηλό του Κραουνάκη, θα σε αφήσουν να απολαύσεις και τις λεπτότερες πτυχές της ηχογράφησης με τεχνική αρτιότητα αξονικής τομογραφίας, αλλά και με ... βαρέθηκα. Τι RT 60 έχεις;
 

Μηνύματα
164
Reaction score
77
Λοιπόν, επειδή τα ερωτήματα είναι πολλά, ας ξεκινήσω να απαντάω.
Αυτή τη στιγμή, και περίπου 20 χρόνια τώρα, τα πρώτα, και τα τελευταία εδώ και καμιά τριετία, έχω τα εξής:
magnum ia180se
audio spectrum artI
sony dvp s9000es
Denon DA-300USB
και πολύ πρόσφατα
Ariston rd11s + rega rb300

Αυτά τα λέω για να δείξω τι έχω ακούσει πολύ και πιο είναι το σύστημα αναφοράς μου.
Θα πάρω τις επόμενες μέρες από έναν συμφορουμίτη τα xanadu και θέλω να αναβαθμίσω και τον ενισχυτή μου.

Όταν λέω ποιότητα δεν περιμένω αντικειμενικές απαντήσεις, ξέρω πολύ καλά πόσο υποκειμενικό είναι το χόμπυ. Απλώς όταν κανείς αιτιολογεί την απάντησή του μπορώ να υποθέσω με κάποια ασφάλεια αν είναι προς εκεί που θέλω ή όχι.

Ένας ενισχυτής είναι καλύτερος ηχητικά μπορεί να σημαίνει πολλά για διαφορετικούς ανθρώπους. Περισσοτερη λεπτομέρεια, περισσότερος ρυθμός, πιο γλυκός ή τραχύς ήχος (ανάλογα με τα ακούσματα) και άλλα πολλά. Πάντως δεν σημαίνει περισσότερη ένταση (μόνο) ούτε σημαίνει παραμορφώσεις. Αυτό που λέω παραπάνω σχετικά με τις αιτιολογήσεις είναι αυτό που ζητάω.

Τους φόβους μου δεν είμαι σίγουρος πως να τους εξηγήσω. Ελλείψη καλύτερου τρόπου θα πω ότι επειδή συνήθως ότι πληρώνεις αγοράζεις, ένας φτηνός ενισχυτής με πολλά βαττ δεν μου γεμίζει το μάτι (ναι είμαι προκατειλημένος το παραδέχομαι).

Τέλος (και ελπίζω να μην ξέχασα να απαντήσω σε καμία ερώτηση, τις απάντησα και ανάκατα οποτε εύκολα μπορεί να μου ξέφυγε καμία) δεν έχω προενισχυτή. Θέλω έναν ολοκληρωμένο (γιατί δύσκολα βρίσκω στα 400-600 σετ προ/τελικού αρκετά ποιοτικό :p )
 

A

AKARL

Guest
Πάρε Κραουνάκη, άσε τον Καβάφη.

Απολύτως χειρότερος ηχητικά είναι ο Καβ(άφης).
Απολύτως καλύτερος, ο Κραουν(άκης).

Η διαύγεια των μεταξένιων πρίμων, η υγρασία των ζεστών και πλούσιων μεσαίων, και δη των γυναικείων φωνών, σε συνδυασμό με το ρωμαλέο κι ελεγχόμενο χαμηλό του Κραουνάκη, θα σε αφήσουν να απολαύσεις και τις λεπτότερες πτυχές της ηχογράφησης με τεχνική αρτιότητα αξονικής τομογραφίας, αλλά και με ... βαρέθηκα. Τι RT 60 έχεις;
Όχι στο καλύτερο χασάπη .... δώσε κι΄ άλλο πόνοοοοοοοοοοοοοοοοοο!
 

Μηνύματα
164
Reaction score
77
Έχω ένα θέμα (επειδή δεν σας ξέρω) δεν ξέρω πότε κάνετε πλάκα και πότε μιλάτε σοβαρά... επίσης δεν καταλαβαίνω την αργκό σας (ευτυχώς παίζουν και υπότιτλοι σε ορισμένες περιπτώσεις)... Σχωρνάτε με! (μέρες που 'ναι)
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.246
Reaction score
8.146
δεν θα βγάλουμε ακρη...
ότι ρτ60 και να έχει πρέπει να πάρει ενισχυτή που οδηγεί τα ηχεία του.
ας τα οδηγήσει και μετά σιγά σιγά τον βάζουμε να ασχοληθεί με τα λοιπά και ποιο σημαντικά.
(διαζύγιο κλπ...)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.581
Μηνύματα
2.864.922
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top