Ενισχυτής για ηχεία Cambridge Audio sx50

Μηνύματα
24
Reaction score
11
Αναζητω ενισχυτη για καλο ταιριαγμα αυτων των ηχειων. Το συστημα θα ειναι σε μικρο σαλονι (οποτε λιγα τετραγωνικα) και θα παιζει απο πολλες πηγες (tv, laptop, πικαπ, cd player). Budget μεχρι 300euro (καινουργιο η μεταχειρισμενο)
Εμπειριες και προτασεις ευπροσδεκτες.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Καλώς ήρθες! :)

Για δυο κανάλια ψάχνεις ή πολυκάναλο;
 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
24
Reaction score
11
2 κανάλια. Χωρίς γουφερ και τέτοια. Ψάχνω κάτι για ισορροπημένο ήχο προς το ζεστό. Και όσο πιο αναλυτικό σε αυτά τα λεφτά.
 



Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
2 κανάλια. Χωρίς γουφερ και τέτοια. Ψάχνω κάτι για ισορροπημένο ήχο προς το ζεστό. Και όσο πιο αναλυτικό σε αυτά τα λεφτά.
Έχει καταλαβει σε ποιο φόρουμ τα έγραψε αυτά ο αθεοφοβος; :o:o:o
 

Μηνύματα
24
Reaction score
11
Εγώ απλά είδα φως και μπήκα.! Που να ήξερα ότι έπεσα σε sub wooferakides
[DOUBLEPOST=1534563159][/DOUBLEPOST]Θα μπορούσε κανείς χοντρικά πάντα, να περιγράψει τις διαφορές στον ήχο, (ξαναλέω χοντρικά γιατί είναι και λίγο υποκειμενικο) μεταξύ onkyo A-9010 pioneer a40 Kai Cambridge Audio topaz 10 ;
Ξέρω ότι είναι entry level budget ενισχυτές αλλα είμαι σίγουρος ότι θα έχουν κάποιον διαφορετικό χαρακτήρα.
Ευχαριστω
 

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
Για το ποσο που εχεις βαλει σαν οροφη,θα σου προτεινα τον denon 720ΑΕ (οσο υπαρχει στοκ ομως γιατι αντικασταθηκε απο τον 800ΑΕ). Για κατι ουσιαστικα καλυτερο πρεπει να κινηθεις στα 500+ ευρω.
 

Μηνύματα
1.705
Reaction score
982
Εχει δικιο ο tanto οι διαφορες ειναι μικρες . Στις αγγελιες του αβσαιτ θα βρεις ευκαιριες με τα χρηματα που διαθετεις εφοσον ειναι μετρητα να ανεβεις μια κατηγορια πανω 500+
Πιστεψε μας αξιζει την υπερβαση !
 

Μηνύματα
97
Reaction score
77
Νομίζω ο CA topaz am10 έχει αυτά που ζητάς , και ο Pioneer A-40 προβλέπεται να έχει υψηλό vfm (dac Wolfson !) αλλά να δούμε τελικά και την τιμή που θα διατεθεί .
 


Μηνύματα
399
Reaction score
362
Ο onkyo είναι εξαιρετικός για τα χρήματα του,και για τα διπλάσια.Τον είχα δανεικό για μερικές μέρες,από φίλο και μέλος του site.Τον άκουσα με harbeth και με atc και το αποτέλεσμα ήταν θαυμάσιο,μέχρι το σημείο που επιτρέπει η ισχύς του.Μουσικος ταχύς και καθαρός.Δεν άκουσα καθόλου το dac όμως.Στα χρήματα αυτά δεν νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη επιλογή για αγορά καινουριου ενισχυτή.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Παιδιά παρά την προφανή μου επιφύλαξη απέναντι σε av ενισχυτές χαμηλής κατηγορίας τιμής θεωρώ τον πεντακάναλο yamaha rx v 483 που διαθέτω σε δεύτερο συστημα άξιο αναφοράς. Τον θεωρώ πολύ πιο καλόηχο από πλήθος ενισχυτών 2 καναλιών της κατηγορίας που έχω ακούσει. Ο pioneer A 30, ο marantz pm 6005, ο yamaha a 700 που είχα στην κατοχή μου, για παράδειγμα, δεν μου άρεσαν τόσο. Και άλλοι φθηνοί δικάναλοι που άκουσα τον τελευταίο καιρό επίσης δεν με έπεισαν. Λαμβάνοντας υπόψη και τις απίστευτες ευκολίες και δυνατότητες του 483 νομίζω ότι αξίζει μία ακρόαση.
 

Μηνύματα
24
Reaction score
11
Γενικά ξέρω ότι οι onkyo γενικά πάντα ήταν δεύτερη επιλογή για τους hi fi ακηδες αλλά τελευταία έχουν αρχίσει να βάζουν καλά parts. Σίγουρα πρέπει να γίνει δοκιμή. Πάντως σε Amazon klp για τον ήχο του παίρνει πολύ καλές κριτικές Κακές παίρνει από αυτούς που τους χάλασε αλλά για τον ήχο λένε τίμιος! Δεν με ελκύει η επιλογή του yamaha σε αυτά τα λεφτά γιατί σίγουρα με όλα αυτά τα specs και δυνατότητες θα έχουν κάνει και κάποια έκπτωση σε parts. Βέβαια αν δε δοκιμάσεις ποτέ δεν ξέρεις.
 


Μηνύματα
24
Reaction score
11
Ερώτηση παγίδα? Αστειεύομαι. Αν είναι κάτι ποιοτικό Σε καλή τιμή και σε καλή κατάσταση το σκέφτομαι.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Καθόλου παγίδα, υπάρχουν πολλοί καλοί αλλά θέλει προσοχή γιατί κάποιοι χρειάζονται φρεσκάρισμα εσωτερικά.

Από το Σάββατο σου πρότεινα σε pm να ακούσεις τα ηχεία σου με αυτόν που λογικά ταιριάζει καλύτερα, θεωρητικά πάντα.
upload_2018-8-22_16-8-40.png

Κάνε έναν κόπο αν υπάρχει προς ακρόαση ή ζήτα να τον δοκιμάσεις σπίτι σου για καλύτερα.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.575
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top