Ενισχυτής και επιλογή ηχείου

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Καλησπέρα κύριοι..είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου ρασιοενισχυτή.


Και οδηγεί ένα ζευγάρι roister status 7 180 watts rms 6 ohms...εκείνο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν ο συγκεκριμένος ενισχυτής με τα specs που παραθεσα είναι αρκετός ώστε τα ηχεία να αποδώσουν σωστά ότι έχουν να δώσουν σα δύναμη και ποιότητα.
 



gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Όχι.

Σαμπ έχεις; Αν όχι, βάλε σαμπ πριν αλλάξεις ενισχυτή. Αφού έτσι κι αλλιώς, ό,τι ενισχυτή και να έχεις, το χρειάζεσαι. Αν όμως ακούσεις τα ηχεία σου με τον ενισχυτή σου ΚΑΙ σαμπ, μπορεί να ικανοποιηθείς.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Όχι.

Σαμπ έχεις; Αν όχι, βάλε σαμπ πριν αλλάξεις ενισχυτή. Αφού έτσι κι αλλιώς, ό,τι ενισχυτή και να έχεις, το χρειάζεσαι. Αν όμως ακούσεις τα ηχεία σου με τον ενισχυτή σου ΚΑΙ σαμπ, μπορεί να ικανοποιηθείς.
Ναι το έχω σκεφτεί...αλλά έχουν ικανοποιητικό μπάσο τα ηχεία....απλά θέλω να δω με έναν ισχυρότερο σε watt ενισχυτή ακούσω ακόμα κάτι καλύτερο.
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568

Αυτός?
Oχι.....αυτός είναι λιγότερο ισχυρός από αυτον που έχεις (όταν τον δουλεύεις σαν δικάναλο ενισχυτή). Για να σου δώσω να καταλάβεις,θα έπρεπε να έχεις έναν ενισχυτή (αναφέρω μοντέλα της Yamaha,για να καταλάβεις τι εννοώ) όπως τον A-S501 και καλύτερα τον 701.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Oχι.....αυτός είναι λιγότερο ισχυρός από αυτον που έχεις (όταν τον δουλεύεις σαν δικάναλο ενισχυτή). Για να σου δώσω να καταλάβεις,θα έπρεπε να έχεις έναν ενισχυτή (αναφέρω μοντέλα της Yamaha,για να καταλάβεις τι εννοώ) όπως τον A-S501 και καλύτερα τον 701.
Αυτός που έχω είναι 2x75 watts... σωστά?
 


Μηνύματα
238
Reaction score
18
Προσπαθώ να καταλάβω....παίζω τώρα στα 75 watt ανά κανάλι στα 8ohm...ο 501 έχει 85 watts ανά κανάλι στα 8ohm και ο 701 ..100watts στα 8ohm
..
Τα 120 watts στα 4 ohm ή τα 160 watts στα 4 ohm πως θα τα πάρω?
Και γιατί είναι πιο ισχυρός στα75watts όπως είπες?
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Ο ενισχυτής σου δίνει, στα χαρτιά, 75 βατ στα 8Ω. Αυτό ΔΕΝ σημαίνει πως έχει την ίδια ικανότητα οδήγησης με έναν ολοκληρωμένο 2χ75, έστω της ίδιας εταιρίας και ίδιας κατηγορίας τιμής.

Τα 160 στα 4Ω θα τα πάρεις με έναν ενισχυτή που δίνει περί τα 100 βατ στα 8Ω. Συνήθως αυτοί δίνουν περί τα 150 βατ στα 4Ω.

Τώρα, τι θα ακούσεις από τα ηχεία σου αν τα οδηγήσεις στο τέρμα τους, αυτό είναι μια άλλη υπόθεση.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Ο ενισχυτής σου δίνει, στα χαρτιά, 75 βατ στα 8Ω. Αυτό ΔΕΝ σημαίνει πως έχει την ίδια ικανότητα οδήγησης με έναν ολοκληρωμένο 2χ75, έστω της ίδιας εταιρίας και ίδιας κατηγορίας τιμής.

Τα 160 στα 4Ω θα τα πάρεις με έναν ενισχυτή που δίνει περί τα 100 βατ στα 8Ω. Συνήθως αυτοί δίνουν περί τα 150 βατ στα 4Ω.

Τώρα, τι θα ακούσεις από τα ηχεία σου αν τα οδηγήσεις στο τέρμα τους, αυτό είναι μια άλλη υπόθεση.
Όποτε εγώ που έχω συνηθησει να ακούω στα 75watts 8ohm.....αυτός εδώ

https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/hifi_components/r-n402d/specs.html

έχει 140 watts στα 8 ohms σωστά?
Άρα πιο πολλά watts μεγαλύτερη δύναμη και ίσως καλύτερο μπάσο?
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Όχι, δεν έχει 140 βατ στα 8Ω

Αφενός γιατί λέει "μεγιστη ισχύς" άρα πιθανότατα όχι RMS ισχύς

Κι αφετέρου γιατί λέει δίπλα 10% παραμόρφωση, που σημαίνει ότι κάνεις βουτιά για να κατεβάσεις την ένταση γιατί ο θόρυβος είναι ανυπόφορος.

Αν θες σώνει και καλά να πάρεις άλλον ενισχυτή που να τερματίζει τα ηχεία σου (αντί για σαμπ), πρέπει να κοιτάξεις προς ολοκληρωμένο που να δίνει περί τα 100-120 βατ RMS στα 8Ω και με όχι παραπάνω από 0.1 άντε 0.2% παραμόρφωση στους 20-20000 κύκλους
 

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Όχι, δεν έχει 140 βατ στα 8Ω

Αφενός γιατί λέει "μεγιστη ισχύς" άρα πιθανότατα όχι RMS ισχύς

Κι αφετέρου γιατί λέει δίπλα 10% παραμόρφωση, που σημαίνει ότι κάνεις βουτιά για να κατεβάσεις την ένταση γιατί ο θόρυβος είναι ανυπόφορος.

Αν θες σώνει και καλά να πάρεις άλλον ενισχυτή που να τερματίζει τα ηχεία σου (αντί για σαμπ), πρέπει να κοιτάξεις προς ολοκληρωμένο που να δίνει περί τα 100-120 βατ RMS στα 8Ω και με όχι παραπάνω από 0.1 άντε 0.2% παραμόρφωση στους 20-20000 κύκλους
Μάλιστα.... οπότε λες σα γνώμη να κρατησω αυτόν που έχω και να προσθέσω ένα sub...σε αυτή τη περίπτωση παίρνω μόνο πιο βαθύ μπάσο...αλλά αλλάζει η ποιότητα ακρόασης??
Μάλιστα.... οπότε λες σα γνώμη να κρατησω αυτόν που έχω και να προσθέσω ένα sub...σε αυτή τη περίπτωση παίρνω μόνο πιο βαθύ μπάσο...αλλά αλλάζει η ποιότητα ακρόασης??
Δε με ενδιαφέρει απαραίτητα να τερματίσω ένταση...αλλά ακόμα καλύτερη ποιότητα ακρόασης από την ήδη καλή που έχω.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Το ότι θα ακούς την πρώτη οκτάβα που τώρα απλά ΔΕΝ ακούς, και την 2η πολύ καλύτερα από ό,τι τώρα, δεν συνιστά βελτίωση της ποιότητας ακρόασης;
 

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Το ότι θα ακούς την πρώτη οκτάβα που τώρα απλά ΔΕΝ ακούς, και την 2η πολύ καλύτερα από ό,τι τώρα, δεν συνιστά βελτίωση της ποιότητας ακρόασης;
Ναι γιαυτο ρωτάω για να μάθω...τι εννοείς οκτάβα?
Ναι γιαυτο ρωτάω για να μάθω...τι εννοείς οκτάβα?
Ας πούμε...ακούω σχεδόν πάντα βινύλιο....είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το ζεστό ήχο των roister όπως και του πικαπ
 


Μηνύματα
45
Reaction score
11
Καλησπέρα φίλε, δεν ξέρω αν έχει προχωρήσει το θέμα μετά από σχεδόν 2 μήνες. Επειδή ούτε έγω, έχω τις γνώσεις για να υποστηρίξω το "Ο ενισχυτης σου δεν ειναι καλός", θα πω πως σίγουρα ένας surround ενισχυτής, δεν είναι φτιαγμένος την σούπερ ποιότητα του ήχου και την ανάλυση αλλα τόσο για το εφε και την επεξεργασία των καναλιών ώστε να δίνει στον θεατή, την εμπειρία του πολυκάναλου ήχου. Οπότε πολύ απλά, άμα μπορούσες να ακούσεις τα ηχεία σου με έναν καλό στερεοφωνικό ενισχυτή, απλά θα άκουγες άλλο ήχο. Επίσης είναι σίγουρο ότι με το ίδιο budget, σίγουρα μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο σε μεταχειρισμένο και σίγουρα όχι τελευταίας τεχνολογίας... Ελπίζω να σε βοήθησα!
 

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Καλησπέρα φίλε, δεν ξέρω αν έχει προχωρήσει το θέμα μετά από σχεδόν 2 μήνες. Επειδή ούτε έγω, έχω τις γνώσεις για να υποστηρίξω το "Ο ενισχυτης σου δεν ειναι καλός", θα πω πως σίγουρα ένας surround ενισχυτής, δεν είναι φτιαγμένος την σούπερ ποιότητα του ήχου και την ανάλυση αλλα τόσο για το εφε και την επεξεργασία των καναλιών ώστε να δίνει στον θεατή, την εμπειρία του πολυκάναλου ήχου. Οπότε πολύ απλά, άμα μπορούσες να ακούσεις τα ηχεία σου με έναν καλό στερεοφωνικό ενισχυτή, απλά θα άκουγες άλλο ήχο. Επίσης είναι σίγουρο ότι με το ίδιο budget, σίγουρα μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο σε μεταχειρισμένο και σίγουρα όχι τελευταίας τεχνολογίας... Ελπίζω να σε βοήθησα!
Ένας παλαιότερης τεχνολογίας δικαναλος στερεοφωνικος..με λιγότερα από 75watt rms ,,(έχω τώρα)..θα ακούω καλυτερα?...λόγω καθαρού δικαναλου και όχι surround?
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Ένας παλαιότερης τεχνολογίας δικαναλος στερεοφωνικος..με λιγότερα από 75watt rms ,,(έχω τώρα)..θα ακούω καλυτερα?...λόγω καθαρού δικαναλου και όχι surround?
Ίσως ναι, δεν ξέρω το μοντέλο του ενισχυτή σου οπότε δεν ξέρω αν θα δεις διαφορά, σίγουρα ένας καλός hifi stereo ενισχυτής θα σου προσφέρει πολύ καλύτερη εμπειρία σε επίπεδα να ακούς ήχο λες και ακούς από αλλά ηχεία...
Δεν χάνεις τίποτα πάντως να το δοκιμάσεις. Προσοχή άμα είναι σε σημείο με υγρασία τώρα και φυλλαζεται να τον καθαρίσεις ή άμα δεν έχεις τις γνώσεις απλά δωστον να τον καθαρίσουν... Επίσης να είσαι σίγουρος ότι αντέχει την αντίσταση των ηχείων σου. (πχ 6Ω)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top