Ενισχυτής και ηχεία στα 600 ευρώ!

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα σας,

θέλω να μου πείτε κάποιες προτάσεις για ραδιοενισχυτή γύρω στα 300 - 400 ευρώ! Αν και τον θέλω κυρίως για μουσική, θα είναι μεγάλη η διαφορά σε επίπεδο ποιότητας αν πάρω έναν ψηφιακό με dolby, για να έχω πιο μετά την δυνατότητα να το χρησιμοποιήσω για home cinema? Σκεπτόμουν αυτόν τον ενισχυτή Sony 7.1 STR-DG820/B μαζί με αυτά τα ηχεία Sony SS-F6000!

Ποια είναι η γνώμη σας;
 

Μηνύματα
71
Reaction score
0
An ενδιαφέρεσαι κυρίως για μουσική, προσπάθησε να ακούσεις τον denon avr 1509, Marantz sr 3001 με ηχεία ΤΑΝΝΟΥ FX ´h Canton movie. Θα παίξει καλύτερα από το Σονυ, και στο μέλλον προσθέτεις ένα καλύτερο ζευγ. ηχείων βάσης για FR-FL, αν δεν καλύπτεσαι από μουσικής απόψεως.
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Ενισχυτης NAD C315BEE,δεκτης στα μεταχειρισμενα θα βρεις καλες ευκαιριες ακομα και με 80 ευρω. Ηχεια απειρες επιλογες μεχρι 250 ευρω,φυσικα κοιτας μοντελα των γνωστων κατσκευαστων απο Αγγλια κυριως (οχι παντως sony).Μην ασχοληθεις με πολυκαναλους ραδιοενισχυτες σε αυτα τα χρηματα,απλα δεν παιζουν μουσικη.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Καλησπέρα σας,

θέλω να μου πείτε κάποιες προτάσεις για ραδιοενισχυτή γύρω στα 300 - 400 ευρώ! Αν και τον θέλω κυρίως για μουσική, θα είναι μεγάλη η διαφορά σε επίπεδο ποιότητας αν πάρω έναν ψηφιακό με dolby, για να έχω πιο μετά την δυνατότητα να το χρησιμοποιήσω για home cinema? Σκεπτόμουν αυτόν τον ενισχυτή Sony 7.1 STR-DG820/B μαζί με αυτά τα ηχεία Sony SS-F6000!

Ποια είναι η γνώμη σας;
Η διαφορά στην ποιότητα του ήχου είναι μεγάλη από 2-κάναλο σε πολυκάναλο. Σκέψου ότι το κόστος παραγωγής ενώς πουλύκάναλου ενισχυτή είναι πολύ μεγαλύτερο απ' ότι ενώς δικάναλου, χοντρικά 2-3 φορές περισσότερο, δεδομένων των περισσότερων καναλιών και των ψηφιακών κοδικοποιήσεων. Τώρα στα ηχεά, από την μια πέρνεις 5 κομμάατια και στο δικάναλο πέρνεις 2. Αν τωρα θέλεις και home cinema είναι άλλη ιστορία. Πάντως αν σε ενδιαφέρει η ποιότητα της μουσικής, θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα δικάναλο, Yamaha ή NAD. Και οι δύο εταιρείες έχουν πολύ καλό value for money με τους Yamaha να έχουν και ραδιόφωνο. 2 παραδείγματα είναι αυτά αλλά βγαίνουν 140 Ευρώ παραπάνω.

http://www.apothema.gr/Product/5-1-184-13630/Yamaha/RX-497RDS.html

http://www.apothema.gr/Product/5-1-71-13710/Yamaha/Soavo_02.html
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.292
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top