Ενισχυτής χωρίς HDMI 2.1 bug

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Ξεκινάω λοιπόν να ξαναστήσω το μικρό μου Homecinema το οποίο για χρόνια υπέφερε από την ασθένεια "μηχανήματα, καλώδια και ηχεία στο σαλόνι, με δύο αγόρια που κάνουν τον Ατίλα να μοιάζει γατάκι".
Ανακάλυψα πως τα καμάρια μου ξήλωσαν από τον ενισχυτή το βύσμα του sw, διέλυσαν τον περιστροφικό διακόπτη, και έσπασαν το remote. Οπότε πάμε για νέο ενισχυτή.
Και εκεί ανακάλυψα το HDMI 2.1 Bug που έχουν όσες συσκευές χρησιμοποιούν module της Panasonic. Δηλαδή Denon, Marantz και Yamaha.
Δεν με επηρεάζει άμεσα, αλλά με δεδομένο πως θα πάρουμε άμεσα το XBOX Series X και ο ενισχυτής θα μείνει για χρόνια, κάποια στιγμή θα το βρω μπροστά μου.
Το θέμα είναι αυτή τη στιγμή ποια εταιρία έχει ενισχυτές που δεν έχουν πρόβλημα; Άμεσα ξέρω πως θα έρθουν οι νέοι Onkyo και Pioneer, αλλά δεν διάβασα κάτι σχετικά με το bug.
 


Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Καλημέρα σου,
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω ....
To θέμα είναι πως για το ΧΒΟΧ ακόμα το ψάχνουν. Δεν εμπιστεύομαι τα "θα" των εταιριών. Έχω πληρώσει αρκετές συσκευές που "ΘΑ" διόρθωναν bugs και τελικά έμεναν άχρηστες στο ράφι.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ξεκινάω λοιπόν να ξαναστήσω το μικρό μου Homecinema το οποίο για χρόνια υπέφερε από την ασθένεια "μηχανήματα, καλώδια και ηχεία στο σαλόνι, με δύο αγόρια που κάνουν τον Ατίλα να μοιάζει γατάκι".
Ανακάλυψα πως τα καμάρια μου ξήλωσαν από τον ενισχυτή το βύσμα του sw, διέλυσαν τον περιστροφικό διακόπτη, και έσπασαν το remote. Οπότε πάμε για νέο ενισχυτή.
Και εκεί ανακάλυψα το HDMI 2.1 Bug που έχουν όσες συσκευές χρησιμοποιούν module της Panasonic. Δηλαδή Denon, Marantz και Yamaha.
Δεν με επηρεάζει άμεσα, αλλά με δεδομένο πως θα πάρουμε άμεσα το XBOX Series X και ο ενισχυτής θα μείνει για χρόνια, κάποια στιγμή θα το βρω μπροστά μου.
Το θέμα είναι αυτή τη στιγμή ποια εταιρία έχει ενισχυτές που δεν έχουν πρόβλημα; Άμεσα ξέρω πως θα έρθουν οι νέοι Onkyo και Pioneer, αλλά δεν διάβασα κάτι σχετικά με το bug.
Ποιο ακριβώς είναι αυτό το πρόβλημα της θύρας hdmi;
Ρωτάω γιατί έχω τον onkyo TX-RZ3100 και το xbox 1x και δεν έχω παρατηρήσει κάποια δυσλειτουργία.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Ποιο ακριβώς είναι αυτό το πρόβλημα της θύρας hdmi;
Ρωτάω γιατί έχω τον onkyo TX-RZ3100 και το xbox 1x και δεν έχω παρατηρήσει κάποια δυσλειτουργία.
Δες στο παρακάτω link:
Αφορά σύνδεση 4Κ/120Hz και 8Κμε πηγή το Series X ή τη σειρά 3000 της Nvidia.
Δεν το παρατήρησες βασικά γιατί έχεις το One X.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Δες στο παρακάτω link:
Αφορά σύνδεση 4Κ/120Hz και 8Κμε πηγή το Series X ή τη σειρά 3000 της Nvidia.
Δεν το παρατήρησες βασικά γιατί έχεις το One X.
:thumbsup:
 

Μηνύματα
32
Reaction score
15
Αν το μπατζετ σου το επιτρέπει θα μπορούσες να κοιτάξεις τον NAD T778 η κάποιον από τους επερχόμενους ANTHEM MRX (π.χ. 740).
Αυτή τη στιγμή έχουν μόνο HDMI 2.0b αλλά δεσμεύονται ότι μπορούν να δεχθούν πλακέτα HDMI 2.1 στο άμεσο μέλλον. Αυτό σημαίνει ότι αυτοί οι δυο κατασκευαστές θα έχουν χρόνο να κάνουν προσεκτικότερη επιλογή από ότι οι άλλες εταιρείες (ελπίζω δηλαδή) όσον αφορά στο HDMI 2.1.
Μόνο που όταν βγει το upgrade θα πρέπει να ξαναβάλεις το χέρι στην τσέπη και μάλλον να στείλεις τον ενισχυτή στο σέρβις για την προσθήκη της πλακέτας.
Εγώ έχω ήδη παραγγείλει τον Anthem MRX 1140.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Αν το μπατζετ σου το επιτρέπει θα μπορούσες να κοιτάξεις τον NAD T778 η κάποιον από τους επερχόμενους ANTHEM MRX (π.χ. 740).
Δεν τουε πλησιάζω. Χιλιάρικο και με μεγάλο ζόρι.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.921
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top