Ενισχυτή-Ηχεία - Sub για Fiat Tipo (2019)

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Καλησπέρα καλή εβδομάδα και καλό μήνα σε όλους.
Έχω ένα Fiat Tipo 2019 και θα ήθελα να κάνω μια μικρή αναβάθμιση
του ήχου με μικρό κόστος (300~400 ευρώ).
Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με το μέγεθος των εμπρός ηχείων (θα χρειαστεί μάλλον να βγάλω το εσωτερικό της πόρτας για να δω το μέγεθος των ηχείων).
Σκέφτομαι να πάρω έναν 4 κανάλια ενισχυτή και να αλλάξω μόνο τα εμπρός
ηχεία με καλύτερα και γεφυρώνοντας τα άλλα 2 να οδηγήσω ένα μικρό
Sub.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να θυσιάσω χώρο μπαγκαζιέρας διότι
τοποθετώ το καρότσι του μικρού και τα πράγματα της κόρης οπότε
είναι εφικτό ένα πχ 10 ιντσο στην εταζέρα??
Με έναν ενισχυτή οικονομικό όπως πχ Sony Xmn1004, 2 ηχεία μπροστά π.χ Alpine και ένα sub σαν και αυτό Pioneer ts-a250s4 νομίζετε ότι θα βελτίωνα τον ήχο σε σχέση με αυτό που ακούω τώρα??
Δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις απλά θα ήθελα λίγο καλύτερο χαμηλό σε σχέση με τώρα και λίγο ανάλυση παραπάνω.
Περιμένω προτάσεις 😃😃😃
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Καλώς ήλθες. Καταρχήν με έναν τελικό ενισχυτή θα έχεις πολύ καλύτερη απόδοση στα υπάρχον ηχεία σου. Εννοειτε ότι με αλλά ηχεία θα είσαι ακόμα καλύτερα, αλλά μια και το budget σου είναι αρκετα χαμηλό. Θα σε συμβούλευα για αρχή να βάλεις έναν τελικό ενισχυτή στα υπάρχον ηχεία σου, και να επενδύσεις σε ένα ρηχό sub, που μπορεί ενδεχόμενος να μπει και κάτω από ένα μπροστινό κάθισμα.

Ναι υπάρχουν ποια τέτοια subs και σε περιπτώσειςπου δεν υπάρχει χώρος βοηθάει πολύ. Επίσης, μπορεί να μπει και ο ενισχυτής κάτω από το άλλο κάθισμα και να μην έχεις σχεδόν κανένα πρόβλημα χώρου.

Η προσωπική μου επιλογή είναι ο Ανδρέας, αυτό που θα σου πει, αυτό είναι.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Diylover σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά η εμπειρία της ενασχόλησης με το οικιακό hi-fi μου έχει διδάξει ότι τα ηχεία είναι ο βασικότερος κρίκος της αλυσίδας στον ήχο οπότε η αλλαγή των μπροστινών ηχείων θα πρέπει να γίνει υποχρεωτικά(τα εργοστασιακά δεν είναι και ότι καλύτερο).
Όσο αφορά τον ενισχυτή ο Sony που ανέφερα παραπάνω δεν θα βελτίωνε
την κατάσταση??
Τώρα όσο αφορά για το sub μπορώ να βάλω και ένα 10'' Renegate RXS 1000
έχει αρκετά μικρή καμπίνα (16 εκατοστά βάθος).
Όσο αφορά για τον Δραγκιώτη Ανδρέα δεν έχω πρόσβαση διότι διαμένω στον Βόλο και από την άλλη το να απευθυνθώ σε έναν επαγγελματία είναι η ύστατη λύση για μένα διότι ο επαγγελματίας θα έχει μεγαλύτερο κόστος και τα προϊόντα που θα σου δώσει προσφορά θα είναι από τις εταιρίες που συνεργάζεται ο ίδιος.
Γι' αυτό τον λόγο ρωτάω εσάς ώστε με το μικρό budget που έχω να υλοποιήσω μόνος μου την μετατροπή ή εάν δεν τα καταφέρω να συλλέξω τον εξοπλισμό που επιθυμώ και να πληρώσω έναν επαγγελματία να κάνει τις συνδέσεις.
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
πέτα τα μαμά μεγάφωνα στις πόρτες πάνω σε ενισχυτή αν δεν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμά ψάξε για σαμπ δεν είναι τπτ να μπει μετα
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Δεν ξέρω ακριβώς τα μοντέλα ποια, αλλά θα εκπλαγείς με την διαφορά σε ήχο στα μαμισια ηχεία αν τα βάλεις σε τελικό. Εγγυημένα αυτό. Όποτε με τα χρήματα που περισσεύουν μπορείς να πάρεις καλύτερο ενισχυτή και subwoofer.

Να εξηγούμε, δεν συμαινει ότι δεν θα χρειαστείς ηχεία καινούργια. Απλά επειδή η βελτίωση θα είναι ραγδαία (σοβαρά), από τώρα, μπορείς να αλλάξεις τα ηχεία κάποια στιγμή αργότερα χωρίς να επιβαρύνεις το budget τώρα. Όπως και να έχει κερδισμένος θα είσαι
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Η λέξη ενισχυτής το λέει από μόνη της. Ενισχύει το σήμα. Όσο πιο καλός είναι τόσο πιο ατόφια θ ανεβάσει το σήμα. Ένας μέτριος ενισχυτής ναι μεν θ ανεβάσει το σήμα στα watt που δηλώνει αλλά με κάποιο κόστος στην χροιά.
Σ ένα σύστημα ο αδύναμος κρίκος είναι αυτός που θα σου φρενάρει τον ήχο, άρα θα πρέπει να υπάρχει μια συνοχή των προιόντων.
Στη θέση σου θ άλλαζα τα μεγάφωνα κάνοντας μια σχετική μόνωση στις πόρτες. Λόγω εμπειρίας ένα σετ από 150 έως 250ε είναι αρκετά καλό. Κάνοντας αυτό θ ακούσεις πολύ καλύτερο ήχο αλλά στις ίδιες στάθμες ισχύος. Τοποθετώντας έναν 4κάναλο μέχρι 200ε θα λάβεις πολύ καλό αποτέλεσμα.
Το σαμπάκι που ανέφερες είναι συμπαθέστατο και οικονομικό αλλά θα ήθελε λίγο μεγαλύτερη καμπίνα.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Η λέξη ενισχυτής το λέει από μόνη της. Ενισχύει το σήμα. Όσο πιο καλός είναι τόσο πιο ατόφια θ ανεβάσει το σήμα. Ένας μέτριος ενισχυτής ναι μεν θ ανεβάσει το σήμα στα watt που δηλώνει αλλά με κάποιο κόστος στην χροιά.
Σ ένα σύστημα ο αδύναμος κρίκος είναι αυτός που θα σου φρενάρει τον ήχο, άρα θα πρέπει να υπάρχει μια συνοχή των προιόντων.
Στη θέση σου θ άλλαζα τα μεγάφωνα κάνοντας μια σχετική μόνωση στις πόρτες. Λόγω εμπειρίας ένα σετ από 150 έως 250ε είναι αρκετά καλό. Κάνοντας αυτό θ ακούσεις πολύ καλύτερο ήχο αλλά στις ίδιες στάθμες ισχύος. Τοποθετώντας έναν 4κάναλο μέχρι 200ε θα λάβεις πολύ καλό αποτέλεσμα.
Το σαμπάκι που ανέφερες είναι συμπαθέστατο και οικονομικό αλλά θα ήθελε λίγο μεγαλύτερη καμπίνα.
Συγγνωμη για το off-topic CAR_AUDIO_TEST αυτον τον κουκλο/κουκλα που εχεις στη φωτο του προφιλ σου που τον/την εχεις βρει;;;; 😍 😍 😍
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Συγνώμη κι από μένα για το off-topic, αυτός ήταν ο Punch, τόν έχασα στα 8 του από αυτοκίνητο μπροστά μου έξω από το σπίτι. Δύο χρόνια δεν μπορούσα να το ξεπεράσω :(
Κάποια παιδιά από το φόρουμ θα τον θυμούνται.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Οπότε με έναν 4 καναλλο είμαι κομπλέ για αρχή?
Και εάν βάλω 4 καναλλο και χρειαστώ sub πως θα το οδηγήσω εφόσον δεν θα έχουν περισσέψει κανάλια??
Μετά θα πρέπει να πάω σε ενεργό sub(ειναι ακριβά τα ενεργά) ή σε αγορά 2ου μικρού τελικού για το sub??
Το μπάσο πάντως μου λείπει αρκετά!!

Ευχαριστώ και καλό βράδυ σε όλους.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Τα 2 κανάλια του ενισχυτή θα οδηγήσουν stereo τα εμπρός, τ άλλα 2 γέφυρα το sub. Τα πίσω μεγάφωνα με την πηγή.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Αυτό σκεφτόμουν και εγώ στο πρώτο ποστ.
Οπότε παίρνω έναν με 4 κανάλια και προχωράω στην εγκατάστασή του.
Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Καλό βράδυ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.351
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top