Ενισχυτης για τα dali zensor 1 σε σπιτι

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Καλησπερα σε όλους.

Εχω παραγγειλει τα Dali Zensor 1, τα οποια προσωρινα θα λειτουργω με ενα παλιο hi-fi cd player που εχω, μεχρι να παρω απαντησεις απο εσας, ετσι ωστε να προβω στην αγορα του ενισχυτη.

Μπορει καποιος να μου προτεινει 2-3 amplifiers και 1-2 ενισχυτες 5.1???
Ενδιαφερομαι 70% για μουσικη και 30% για ταινιες.

Θελω να παιζω μουσικη ασυρματα απο το κινητο και τον υπολογιστη μου.
(Ακουω πολυ ραδιοφωνο fm... Φανταζομαι πως θα μπορω να παιζω και ραδιοφωνικους σταθμους μεσω κινητου/ταμπλετ, ετσι? Αρα δεν θα μου χρειαστει ο fm tuner στον ενισχυτη, σωστα?).

Επισης αν γινεται, θελω να τον συνδεσω με αποκωδικοποιητη οτε tv αλλα και με android tv box.

Ο χωρος μου ειναι ενιαιος σαλονι και κουζινα συνολικα 38τμ και τα ηχεια προοριζονται για το σαλονι που
καλυπτει τα 20 τετραγωνικα απο τα 38.

ΔΕ με ενδιαφερει καθολου η δυνατη ενταση παρα μονο η ποιοτητα του ηχου.

Ειμαι ασχετος και θα εκτιμησω πολυ τη βοηθεια σας.
Ευχαριστω προκαταβολικα.

Ωπα.. ξεχασα το σημαντικοτερο.. Μπατζετ για τον ενισχυτη εως 200-300 ευρω!!! Αρκετα σφιχτο το μπατζετ παιδια.. Προτασεις μεσα στο πλαισιο αυτο... αντε και λιιιγο παραπανω αν αξιζει...
 
Last edited:

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Καλησπερα σε όλους.

Εχω παραγγειλει τα Dali Zensor 1, τα οποια προσωρινα θα λειτουργω με ενα παλιο hi-fi cd player που εχω, μεχρι να παρω απαντησεις απο εσας, ετσι ωστε να προβω στην αγορα του ενισχυτη.

Μπορει καποιος να μου προτεινει 2-3 amplifiers και 1-2 ενισχυτες 5.1???
Ενδιαφερομαι 70% για μουσικη και 30% για ταινιες.
Ενδιαφέρεσαι για στερεοφωνικό (δικάναλο) ενισχυτή ή πολυκάναλο;

Το ρωτάω αυτό επειδή λες ότι σε ενδιαφέρει η ποιότητα ήχου.
Οι πολυκάναλοι ενισχυτές που παίζουν ποιοτικά μουσική είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού και σίγουρα όχι μέσα στο budget των 200~300€ που θέτεις ως όριο.

Επίσης αν πάρεις πολυκάναλο θα πρέπει να βάλεις μέσα στο budget σου και την αγορά των επιπλέον ηχείων (surround και κεντρικό) Δεν έχει νόημα να πάρεις πολυκάναλο και να τον χρησιμοποιείς με δύο μόνο ηχεία σαν να ήταν στερεοφωνικός.

Θελω να παιζω μουσικη ασυρματα απο το κινητο και τον υπολογιστη μου.
(Ακουω πολυ ραδιοφωνο fm... Φανταζομαι πως θα μπορω να παιζω και ραδιοφωνικους σταθμους μεσω κινητου/ταμπλετ, ετσι? Αρα δεν θα μου χρειαστει ο fm tuner στον ενισχυτη, σωστα?).
FM Tuner θα χρειαστείς. Δεν μπορείς να παίζεις ασύρματα από το FM ραδιόφωνο του κινητού σου. Μόνο τους ιντερνετικούς ραδιοσταθμούς και την αποθηκευμένη σου μουσική μπορείς να παίζεις ασύρματα μέσω κινητού. Ούτως ή άλλως η ευκολία των FM για καθημερινή χρήση είναι σημαντική οπότε είναι χρήσιμη η ύπαρξη δέκτη είτε ως ξεχωριστό μηχάνημα είτε ως ραδιοενισχυτή.

Επισης αν γινεται, θελω να τον συνδεσω με αποκωδικοποιητη οτε tv αλλα και με android tv box.
Οποιαδήποτε συσκευή διαθέτει εξόδους line out μπορεί να συνδεθεί με οποιονδήποτε ραδιοενισχυτή ή ολοκληρωμένο ενισχυτή.

Ο χωρος μου ειναι ενιαιος σαλονι και κουζινα συνολικα 38τμ και τα ηχεια προοριζονται για το σαλονι που
καλυπτει τα 20 τετραγωνικα απο τα 38.

ΔΕ με ενδιαφερει καθολου η δυνατη ενταση παρα μονο η ποιοτητα του ηχου.
Εφόσον σε ενδιαφέρει η ποιότητα ήχου πρέπει πρώτα να αποφασίσεις αν θέλεις στερεοφωνικό ή πολυκάναλο AV ενισχυτή.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Eυχαριστω και παλι φιλε μου για τη διαθεση σου να με βοηθησεις.
Βασικα, με ενδιαφερει η μουσικη πιο πολυ αλλα θα ηθελα αν ειναι δυνατον να εχω τη δυνατοτητα να δω ταινιες, εστω και σε 2.1.
Η αληθεια ειναι
Ενας ξεχωριστος δεκτης fm που να μπορει να συνεργαστει πχ με τον yamaha r-s202d ποσο κοστιζει πανω κατω??
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Ραδιοενισχυτής 115W x 2 (4 ohms), με εξαιρετική ποιότητα ήχου και καθαρό σχεδιασμό που μόνο η Yamaha μπορεί να προσφέρει. Παρέχει συμβατότητα Bluetooth® και DAB/DAB+ tuner για να απολαμβάνετε ψηφιακές μεταδόσεις

Εχει ραδιοφωνο
 
Last edited:

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ραδιοενισχυτής 115W x 2 (4 ohms), με εξαιρετική ποιότητα ήχου και καθαρό σχεδιασμό που μόνο η Yamaha μπορεί να προσφέρει. Παρέχει συμβατότητα Bluetooth® και DAB/DAB+ tuner για να απολαμβάνετε ψηφιακές μεταδόσεις

Εχει ραδιοφωνο
Σε ποιον ενισχυτη αναφερεσαι φιλε μου?
 


Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Ραδιοενισχυτής 115W x 2 (4 ohms), με εξαιρετική ποιότητα ήχου και καθαρό σχεδιασμό που μόνο η Yamaha μπορεί να προσφέρει. Παρέχει συμβατότητα Bluetooth® και DAB/DAB+ tuner για να απολαμβάνετε ψηφιακές μεταδόσεις

Εχει ραδιοφωνο
Με αυτο το μπατζετ αντε συν 100 εγω σου λεω
Παρε πολυκαναλο μεταχειρισμενο οταν βρεις και ειναι σε αξιολογη κατασταση
Μεχρι να βρεις τον καταλληλο παιξε οπως το χεις σχεδιασει
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον φίλο Γιάννη Κυριακού.
Ο Yamaha R-S202D είναι μια εξαιρετική και value for money επιλογή.
- Είναι ραδιοενισχυτής άρα δεν χρειάζεται να αγοράσεις ξεχωριστό tuner.
- Εχει bluetooth ώστε να μπορείς να παίζεις ασύρματα μουσική από το κινητό σου.
- Βγάζει αρκετά watts (όχι 100 όμως όπως λέει...) για να καλύψει οποιονδήποτε οικιακό χώρο.

Γενικώς πρόκειται για ένα πολύ καλό και τίμιο μηχάνημα.
http://europe.yamaha.com/en/product...mponents/stereo-receivers/r-s202d/?mode=model

Και σίγουρα είναι value for money γιατί δεν μπορείς να βρεις κάτι καλύτερα ούτε σε αυτά τα λεφτά αλλά ούτε καν στα διπλά.
http://www.skroutz.gr/s/9891528/Yamaha-R-S202D.html?keyphrase=R-S202D

Και είναι μέσα στο budget σου.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
ραδιοενισχυτης αλλα εγω θα προτεινω τον Yamaha R-N301,350 ευρω βεβαια ,αλλα θα εχεις ιντερνετικο ραδιοφωνο,θα μπορεις να στειλεις με wifi (και οχι bluetooth) υλικο απο κινητα ταμπλετες αλλα και υπολογιστη,ενω εχει και ψηφιακες εισοδους για αλλες συσκευες και φυσικα fm.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Εγω θα επαιρνα αυτον,αν φυσικα μπορεις να ξεφυγεις λιγο οικονομικα.
Ιnternet radio !! Οτι ειδος μουσικης θελεις,οτι ωρα την θελεις,και φυσικα και τους ελληνικους σταθμους.Μπορεις να στριμαρεις και τις μουσικες σου απο το pc,κινητο,ταμπλετ σου!

http://europe.yamaha.com/en/product...ponents/stereo-receivers/r-n301_g/?mode=model

 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
ραδιοενισχυτης αλλα εγω θα προτεινω τον Yamaha R-N301,350 ευρω βεβαια ,αλλα θα εχεις ιντερνετικο ραδιοφωνο,θα μπορεις να στειλεις με wifi (και οχι bluetooth) υλικο απο κινητα ταμπλετες αλλα και υπολογιστη,ενω εχει και ψηφιακες εισοδους για αλλες συσκευες και φυσικα fm.
Mαζι γραφαμε !
Amazon.de στα 259 γιουργια!!
[DOUBLEPOST=1478544305][/DOUBLEPOST]
Screenshot_1.jpg
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
ok παιδια, με ψησατε. Κατα 90% θα τον παραγκειλω...
Θα μπορουσατε ομως να μου εξηγησετε ποια η διαφορα του, αναφερομαι μονο στις ιντερνετικες και ασυρματες λειτουργιες, σε σχεση με τον r-s202d?
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
με τον Γιαννη εχουμε ιδιες αποψεις αρκετες επιλογες προσιτων συσκευων.

η διαφορα του 301 με τον 202,σαν ενισχυτης (ισχυς,ενταση κλπ) δεν πρεπει να ειναι ακουστη,αλλα εκτος απο την συνδεση ethernet (θα χρειαστεις να τον συνδεσεις στο router ή να παρεις powerline ή ενα repeater ) και τις δικτυακες δυνατοτητες ο 301 εχει και ψηφιακες εισοδους ,δουλευει και σαν dac δηλαδη. Για 100 ευρω παραπανω προσφερει σημαντικες δυνατοτητες.
 



Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
αξιζει την τοση μεγαλη διαφορα τιμης σε σχεση με τον 301 ?
  • Υποστήριξη 5.6MHz DSD Native και 192 kHz/24-bit High Resolution Music (Flac/ WAV/ AIFF) με υψηλή απόδοση 24-bit D/A μετατροπέα
  • MusicCast για απόλαυση της μουσικής σε κάθε δωμάτιο
  • USB ψηφιακή σύνδεση με USB flash μονάδες στην μπροστινή όψη
Παρε απο amazon.de τον 301 και καθαρισες!!:wink::thumbsup:
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
  • Υποστήριξη 5.6MHz DSD Native και 192 kHz/24-bit High Resolution Music (Flac/ WAV/ AIFF) με υψηλή απόδοση 24-bit D/A μετατροπέα
  • MusicCast για απόλαυση της μουσικής σε κάθε δωμάτιο
  • USB ψηφιακή σύνδεση με USB flash μονάδες στην μπροστινή όψη
Παρε απο amazon.de τον 301 και καθαρισες!!:wink::thumbsup:
Ωπα.. με πωρωσες με τον ακριβο τωρα.... Αλλα δεν εχω τοσο μεγαλο μπατζετ..
Με τον 301 δηλαδη δεν θα ακουω καλο ηχο σε flac?
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Μια χαρα θα ακους με τον 301.:thumbsup:
Προχωρα και μην το ψαχνεις αλλο.

the R-N301 is compatible with both Apple Airplay and DLNA for local network streaming, and it can support playback of WAV and FLAC files up to 192kHz/24 bit resolution
[DOUBLEPOST=1478552863][/DOUBLEPOST]
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375

Ψαχνοντας για τον συνδυασμο dali 1 και r-n301 βρηκα αυτο το λινκ.
Το καλωδιο αυτο που προτεινουν για αγορα (QED cable) τι ειναι? Θα χρειαστω κ εγω κατι αναλογο?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.628
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top