Ενισχυτης για chario delphinus

Μηνύματα
48
Reaction score
4
Καλησπερα σε ολους!
Συνεχιζοντας την αναζητηση του ενισχυτη για να οδηγει τα chario delphinus μου,σας λεω οτι τα ακουσματα μου ειναι τζαζ κ κλασσικη σε χαλαρες εντασεις συνηθως.
Ο χωρος ακροασης ειναι 20 τμ κ τα ηχεια με τη θεση ακροασης,ισοσκελες τριγωνο με 2.5μ αποστασεις.
Δεν με ενδιαφερουν οι υψηλες σταθμες, οσο ο ξεκουραστος ηχος σε πολυωρη ακροαση κ η πιστη αναπαραγωγη οσο το δυνατον!
Εχοντας βαλει οριο τα 1000 ευρω κοιταζω σε μεταχειρισμενο η κ καποιον καινουριο ενισχυτη αν υπηρχε.
Εχω βρει τα εξης
1 Naim nait xs
2 Naim supernait
3 Nad c165 kai c275
4 Densen Beat 110
Και δυο καινουριους που σκεφτομαι...
Nad c 368
Musical Fidelity m2si

Ευχαριστω για το χρονο σας κ καθε συμβουλη δεκτη !!
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Απο αυτους που παραθέτεις και με γνώμονα την χρήση που θα κάνεις , τον Supernait.
 

K

kimon

Guest
Κρίνοντας με βάση αυτήν την δοκιμή, ο ενισχυτής καλό είναι να έχει τροφοδοσία ικανή σε ρεύμα. Ένδειξη θετική γι αυτό είναι η κατά 35-40% τουλάχιστον αύξηση της ισχύος σε φορτίο 4Ω (σε σχέση με τα 8Ω και για την ίδια παραμόρφωση).
Ένα το κρατούμενο.
Επίσης θετικό είναι να υπάρχει έξοδος για υπογούφερ (ποτέ δεν ξέρεις). Αν βέβαια πάρεις προενισχυτή + τελικό, τότε δεν πολυχρειάζεται.
Η μέση ευαισθησία του ηχείου είναι ο οδηγός για την ισχύ του ενισχυτή, σε συνάρτηση βέβαίως και με τις απαιτούμενες στάθμες ακρόασης, χαμηλές προς μέσες όπως λές (μη παραβλέπεις όμως και το ενδεχόμενο μερακλώματος!)
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
48
Reaction score
4
Κρίνοντας με βάση αυτήν την δοκιμή, ο ενισχυτής καλό είναι να έχει τροφοδοσία ικανή σε ρεύμα. Ένδειξη θετική γι αυτό είναι η κατά 35-40% τουλάχιστον αύξηση της ισχύος σε φορτίο 4Ω (σε σχέση με τα 8Ω και για την ίδια παραμόρφωση).
Ένα το κρατούμενο.
Επίσης θετικό είναι να υπάρχει έξοδος για υπογούφερ (ποτέ δεν ξέρεις). Αν βέβαια πάρεις προενισχυτή + τελικό, τότε δεν πολυχρειάζεται.
Η μέση ευαισθησία του ηχείου είναι ο οδηγός για την ισχύ του ενισχυτή, σε συνάρτηση βέβαίως και με τις απαιτούμενες στάθμες ακρόασης, χαμηλές προς μέσες όπως λές (μη παραβλέπεις όμως και το ενδεχόμενο μερακλώματος!)
Γνωριζω πως το συγκεκριμενο ηχειο χρειαζεται ενισχυτη δυνατο σε ρευματα κ οχι τοσο σε watt.
Κ βαση με αυτο το κριτηριο εχω θεσει τους συγκεκριμενους ενισχυτες για επιλογη.
Ποιοι ειναι ικανοι να διαχειριστουν τις αναγκες ρευματος
 

K

kimon

Guest
Γνωριζω πως το συγκεκριμενο ηχειο χρειαζεται ενισχυτη δυνατο σε ρευματα κ οχι τοσο σε watt.
Κ βαση με αυτο το κριτηριο εχω θεσει τους συγκεκριμενους ενισχυτες για επιλογη.
Ποιοι ειναι ικανοι να διαχειριστουν τις αναγκες ρευματος
Για το ίδιο πράγμα μιλάμε, όμως η διατύπωσή μου είναι ευκολότερη στην κατανόηση (νομίζω) από έναν τρίτο.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Aπο τους μτχ. οι Naim και ο Densen. Από καινούργιο ενισχυτή, ο MF, στην κατηγορία κάτω από τα 1000 ευρώ, δεν θα βρεις κάτι αντίστοιχου επίπεδου ηχητικά και με καλά ρεύματα. Θα πρέπει να ανέβεις στα 1500-2000 ευρώ.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Για σοβαρά ρεύματα, δείτε και αυτόν

περιλαμβανει και dac, streamer , phono

Product of the year από τον Darko

θα τρέξει σε προσφορά
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top