Εντοπίστηκε σοβαρό κενό ασφαλείας στους υπολογιστές της Apple

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.639
Reaction score
94.588
Το κενό, που εντοπίσθηκε από τον τούρκο προγραμματιστή Λεμί Εργκίν, σύμφωνα με το BBC, είναι περιέργως πολύ απλό. Ο Εργκίν διαπίστωσε ότι εισάγοντας ως όνομα χρήστη τη λέξη "root", αφήνοντας κενό το πεδίο του password και χτυπώντας μερικά "enter" στη σειρά, είναι δυνατό να αποκτήσει κανείς απεριόριστη πρόσβαση στον υπολογιστή-στόχο.

http://news247.gr/eidiseis/texnolog...eias-stoys-ypologistes-ths-apple.4961180.html
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.483
Πέφτω από τα σύννεφα... "Ξεκλείδωτα" τα Apple;;; Oh, mon dieu και OMG και 3 LOL, που λένε και στο χωριό μου...!:D:D
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.739
Reaction score
83.514
We are working on a software update to address this issue. In the meantime, setting a root password prevents unauthorized access to your Mac. To enable the Root User and set a password, please follow the instructions here: https://support.apple.com/en-us/HT204012. If a Root User is already enabled, to ensure a blank password is not set, please follow the instructions from the ‘Change the root password’ section.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
"Ευτυχώς η "κερκόπορτα" δεν μπορεί να αξιοποιηθεί εξ αποστάσεως, πράγμα που σημαίνει ότι ο χάκερ πρέπει να έχει φυσική πρόσβαση στον υπολογιστή-στόχο."
 


Μηνύματα
777
Reaction score
820
Το security update είναι ήδη εδώ.
Και κάποιοι που το εγκατέστησαν έχασαν την πρόσβαση στο file sharing: http://appleinsider.com/articles/17...-sharing-after-security-update-breaks-feature

Εμένα μου κατέστρεψε μέχρι και τα εικονίδια των προγραμμάτων! Ευτυχώς το update που βγήκε στο καπάκι τα διόρθωσε...

Πάντως, αν κρίνω από τα προβλήματα που έφερε το iOS 11 στα iPhone (και πολλά δεν έχουν ακόμα λυθεί, παρότι έχουν βγει 4-5 updates) όσο και αυτά του High Sierra, εκεί στην Apple το έχουν χάσει εντελώς.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
Aυτό με το file sharing δεν πρόλαβα να δω κάποιο πρόβλημα, μέχρι να το μάθω ότι υπήρχε βγήκε το update.
Στο iOS11 τι πρόβλημα έχεις δει Γιώργο; Ακουσα μόνο για ένα με το youtube app ότι έτρωγε μπαταρία στο παρασκήνιο.

Αυτό που έμαθα/διαπίστωσα πολύ πρόσφατα είναι το εξής.
Αν κλείσεις wifi - bluetooth από το control centre αυτά δεν απενεργοποιούνται σε μόνιμη βάση παρά μόνο αποσυνδέεσαι για λίγο και μετά από κάποια ώρα τα βλέπεις πάλι on. Αν θέλεις να τα κλείσεις οριστικά πρέπει να πας από το μενού στα settings.
Η Apple λέει ότι επίτηδες το έχει έτσι ώστε οι συσκευές να είναι πάντα έτοιμες για σύνδεση με όλα τα αξεσουάρ και δίκτυα και έτσι να επιτυγχάνεται η μέγιστη λειτουργικότητα. Το βρίσκω λίγο κουλό καθώς νομίζω ότι καταναλώνει περισσότερη μπαταρία έτσι αλλά από τη στιγμή που ο κατασκευαστής το θεωρεί feature και δεν είναι bug το αποδέχομαι ως βίτσιο της λειτουργίας του συστήματος. Αλλως τε από τη στιγμή που έμαθα πως λειτουργεί το βρίσκω λιγότερο ενοχλητικό.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Aυτό με το file sharing δεν πρόλαβα να δω κάποιο πρόβλημα, μέχρι να το μάθω ότι υπήρχε βγήκε το update.
Στο iOS11 τι πρόβλημα έχεις δει Γιώργο; Ακουσα μόνο για ένα με το youtube app ότι έτρωγε μπαταρία στο παρασκήνιο.
To κύριο και πιο ενοχλητικό πρόβλημα είναι ότι σταμάτησαν να δουλεύουν οι φωνητικές κλήσεις μέσω bluetooth, κάτι που χρησιμοποιούσα πολύ όταν οδηγούσα (πίεζα το home button, έλεγα "κληση τάδε όνομα" και καλούσε το τηλέφωνο που ήθελα. Τώρα πρέπει να σταματάω και να ψάχνω με το χέρι στον κατάλογο για να βρω το όνομα - Tragic!

Επίσης, έπαψε να λειτουργεί το CarPlay στο Golf 7 που έχω. Ως εκ τούτου, πάει η η πλοήγηση στη μεγάλη οθόνη του Golf. Τα μικρότερης σημασίας προβλήματα δεν τα αναφέρω καν.

Για το BT ισχύουν ακριβώς τα όσα λες (γενικώς το έκαναν χάλια - ακόμα και όταν λειτουργεί έχει πολλές αποσυνδέσεις/θορύβους κ.λπ.).
 


Μηνύματα
777
Reaction score
820
η siri δεν ανταποκρίνεται;
H Siri ντεν καταλαβαίνει ελληνικά καρντιά μου (δεν διαβάζει ονόματα στα ελληνικά). Υπάρχει ειδική λειτουργία για τις φωνητικές κλήσεις στο μενού General-->Accesibility-->Home Button.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
καλά κάνω εγώ και δεν της μιλάω, ποτέ μου δεν τη χώνεψα, και στα αγγλικά (μου) που της μιλάω άλλ' αντ' άλλων μου λέει :laugh::laugh::laugh:
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
μάλλον λογο αυτου ωφειλεται οτι εδω 2 μερες, (αφου εχω περασει το security update) δεν έχω πρόσβαση μέσω OpenVPN στο nas του σπιτιού.. ισως να ειναι και σύμπτωση..
 

Μηνύματα
92
Reaction score
120
Για πείτε μια γνώμη ρε παιδιά, σε MBP late 2011 με 16GB ram και SSD, να αναβαθμίσω ή να περιμένω λίγο ακόμα;
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
μάλλον λογο αυτου ωφειλεται οτι εδω 2 μερες, (αφου εχω περασει το security update) δεν έχω πρόσβαση μέσω OpenVPN στο nas του σπιτιού.. ισως να ειναι και σύμπτωση..
Βγήκε κι άλλο update. Δες κι εδώ: http://appleinsider.com/articles/17...-sharing-after-security-update-breaks-feature
[DOUBLEPOST=1512256105][/DOUBLEPOST]
Για πείτε μια γνώμη ρε παιδιά, σε MBP late 2011 με 16GB ram και SSD, να αναβαθμίσω ή να περιμένω λίγο ακόμα;
Αν είσαι με Sierra θα πρότεινα να περιμένεις. Άλλωστε δεν έχει και καμιά φοβερή αλλαγή το High Sierra.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.334
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top