Εντοπισμος παλαιου βοθρου

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Εχει κανεις ιδεα πως μπορει να εντοπιστει παλαιος βοθρος μεσα σε χωραφι; Μου προτειναν να σκαψουν σε διαφορα σημεια με ενα μινι γεωτρυπανο που λεγεται αριδα η αριδι. Αλλα μου φαινεται δυσκολο.
 

Μηνύματα
5.615
Reaction score
3.431
Καλύτερα να ανοίξεις έναν καινούριο εκτός και αν ψάχνεις να τον μπαζώσεις για να χτίσεις
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Τον ψαχνω για να τον μπαζωσω για λογους ασφαλειας. Δεν ηξερα καν οτι υπηρχε.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.854
Reaction score
77.452
Καλύτερα να ανοίξεις έναν καινούριο εκτός και αν ψάχνεις να τον μπαζώσεις για να χτίσεις
Αλ Καπόνε είναι αυτός.....για λίρες θα ψάχνει και δεν μιλάει :p


από όσο ξέρω υπάρχουν και συσκευές για αυτή την δουλειά...σαν πολύμετρα που εντοπίζουν κοιλότητες με διάφορες μεθόδους....
ρώτα αν θέλεις σε κανένα σύλλογο υδραυλικών μήπως παρέχουν καμιά τέτοια υπηρεσία ή ακόμα και την πυροσβεστική-ΕΜΑΚ μπορεί να έχουν κάτι στο νου τους


διαφορετικά αν είσαι τυχερός και κρατάει νερό υπάρχει και αυτή η μέθοδος :biggrin:
 




Μηνύματα
3.114
Reaction score
10.307
ρε προβλήματα που έχει ο κόσμος ;
:roflmao::laugh::lol:

αφου υπάρχει βόθρος , άρα υπάρχει και σπίτι με λουτρό. n est pas ?

άρα πάνε έξω από το σπίτι και έξω από το λουτρό ,με κέντρο εκεί κ ακτίνα ~10μ και ακολουθώντας κατηφορική διαδρομή , λογικά θα πέσεις μέσα εεε , θα το βρεις. Δεν πιστεύω να είναι πιο μακρυά γιατί θα έπρεπε να σκάψουν βαθύτερο κανάλι για τη σωλήνα.
αν το χωράφι είναι επικλινές είσαι τυχερός έχεις να ψάξεις ένα κυκλικό τομέα ~45 μοιρών. Αν είναι φλατ τότε 180 μοίρες δηλ το ημικύκλιο που εφάπτεται του σπιτιού.
Καλό βόλι :gotcha:
 


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Το οικοπεδο ειναι φλατ. Κτισμα δεν υπαρχει πια. Σωληνες δεν φαινονται. Προσπαθω να αποφυγω το πολυ σκαψιμο.
 

Μηνύματα
12.473
Reaction score
14.634
Εχει κανεις ιδεα πως μπορει να εντοπιστει παλαιος βοθρος μεσα σε χωραφι; Μου προτειναν να σκαψουν σε διαφορα σημεια με ενα μινι γεωτρυπανο που λεγεται αριδα η αριδι. Αλλα μου φαινεται δυσκολο.
Παρε μια ιδεα με τα λινκ πως γινεται θεωρητικα (earth resistivity method με ηλεκτροδια). Ρωτα στο τμημα Γεωφυσικης ή Υδρογεωλογιας του Γεωλογικου Αθηνας εαν υπαρχει καποια εταιρια που εχει μηχανημα για τετοιες ερευνες ή μαθε μονος σου καπως ή ρωτα στο φυσικο ή στους Πολιτικους μηχανικους εαν δε βγαλεις ακρη στο Γεωλογικο . Ποσο ακριβα να ειναι ? εξαλλου δε θες και υπογεγραμμενη μελετη μαλλον. δε χανεις να ρωτησεις μπορει να εκπλαγεις με την τιμη. Βασικα τι θα πληρωσεις τη χρηση του μετρητικου εξοπλισμου απο κανα δυο ατομα. Εαν εχει αερα η κοιλοτητα θα το βρουν πιο ευκολα. Εαν ειναι γεματος λασπη παλι θα το βρουν.

Οι μεθοδοι ειναι ολοι της Γεωφυσικης κυριως :

GPR
Microgravimetry
Electrical Resistivity methods (2D Wenner or Dipole-Dipole)

Αναλογα το μεγεθος της κοιλοτητας (και χωραφιου) μπορει να γινει και συνδυασμος μεθοδων. Λογικα η τριτη σου κανει. Αλλα αυτοι θα ξερουν τη δουλεια τους. Εσυ απλως περιεγραψε τους καλα την κατασταση. Παντως κανονικα ειναι θεμα Γεωφυσικης αλλα ολο και καποιοι Πολ. Μηχανικοι θα ασχολουνται στη πραξη με τετοιους εξοπλισμους.


Εδω θα παρεις μια πιο θεωρητικη γνωση (ιδεα) της Electrical Resistivity method.


Καλο ψαξιμο
 

Μηνύματα
42
Reaction score
57
Υπάρχουν συνεργεία που εκτελούν έρευνα με όργανα γεωφυσικής αλλά κοστίζει ακριβά αυτό. Συνήθως οι βόθροι στα παλιά χρόνια ήταν κατασκευασμένοι με πλέγμα από πέτρα και ήταν απορροφητικοί. Η επιφάνεια ήταν καλυμμένη από μπετό ή παλαιότερα από λαμαρίνες και χώμα. Εάν σκάψεις επιφανειακά και βρεις τέτοια υλικά (ιδίως πέτρες πλεγμενες) θα βρεις και το βόθρο. Ωστόσο, εάν πέρασαν 10ετιες από την τελευταία χρήση του και δεν υπάρχει και κτίσμα να μαρτυρά που μπορεί να βρίσκεται, ο βόθρος σήμερα ίσως να μην υπάρχει. Βροχές, προσχώσεις στο έδαφος, οχήματα κλπ ίσως το διέλυσαν.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Ειμαι σε φαση διαμορφωσης του χωρου και επειδη προκειται να μπει σκαπτικο μηχανημα φοβαμαι μην σπασει η πλακα αν υπαρχει και πεσει μεσα. Τα μαστορια μου ειπαν να σκαψουν στο περιπου και να τον βρουν αλλα εγω ψαχνω μηπως υπαρχει κατι πιο απλο.
 

ika

News
Μηνύματα
14.012
Reaction score
12.981
Κανένας ηλικιωμένος γείτονας δεν θυμάται;
Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να είχε εύκολη πρόσβαση στην είσοδο του οικοπέδου.

ΥΓ. Κυκλοφορούν φήμες ότι η τουρκ πρεσβεία αναλαμβάνει και τέτοιες εργασίες......
:dance2:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.915
Reaction score
41.175
Ειμαι σε φαση διαμορφωσης του χωρου και επειδη προκειται να μπει σκαπτικο μηχανημα φοβαμαι μην σπασει η πλακα αν υπαρχει και πεσει μεσα.
Έτσι θα το βρεις αν υπάρχει. Μόλις πέσει μέσα κάνε τον έκπληκτο, Ωωωω, ένας βόθρος!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.660
Reaction score
27.998
Αν ο βόθρος είναι πολύ παλιός είναι σίγουρα απορροφητικός. Δηλαδή ανοιχτός στα τοιχώματα και μια τσιμεντόπλακα από πάνω. Η τσιμεντόπλακα δεν θα είναι βαθιά οπότε με ένα τρυπάνι κάνεις δουλειά. Αν έχεις δράπανο πάρε ένα τρυπάνι 50cm και ξεκινά τα τρυπάς το χώμα. Όπου βρεις αντίσταση εκεί είναι και η πλάκα.
Αν ξέρεις που ήταν το παλιό σπίτι ξεκινά από τα 3m - 4m μακριά από τα παλιά ντουβάρια, περιμετρικά.
 

Μηνύματα
13.643
Reaction score
6.610
Αρχικα ψαξε να βρεις αεροφωτογραφιες απο την περιοχη που ειναι το οικοπεδο (ευκολο),ετσι ωστε να εντοπισεις την θεση του σπιτιου (που δεν υπαρχει πλεον οπως εγραψες). Οταν βρεις την θεση που ηταν (μου φαινεται περιεργο που δεν υπαρχει κατι απο την θεμελιωση,το εχουν μπαζωσει και αυτο?),τοτε θα ξερεις που θα πρεπει να ψαξεις.
Για να βρεις που ηταν,η πιο οικονομικη λυση ειναι να βρεις μια μασιφ σωληνα,να διαμορφωσεις μια μυτη μπροστα και με μια βαριοπουλα να την χτυπας (σα να καρφωνεις ομπρελα στην παραλια δηλαδη) Αν δεν ειναι βραχωδες το εδαφος θα κανεις δουλεια.Θα χρειαστεις βεβαια καποιον να κρατα την σωληνα και μια σκαλα για να χτυπας απο ψηλα. Με λιγη τυχη, σε μια δυο ωρες θα εχεις τελειωσει. Θεωρητικα δεν πρεπει να ειναι πανω απο μισο μετρο κατω απο την επιφανεια του εδαφους και αφου μιλαμε για μπαζωμα με 2-3 χτυπηματα θα φτανεις το βαθος αυτο. Οι αλλες λυσεις με οργανα κλπ........αστο καλυτερα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.305
Reaction score
93.821
Τα μαστορια μου ειπαν να σκαψουν στο περιπου και να τον βρουν αλλα εγω ψαχνω μηπως υπαρχει κατι πιο απλο.
Απορώ, αφού σου το είπαν τι ασχολείσαι.:idk:

Έτσι θα το βρεις αν υπάρχει. Μόλις πέσει μέσα κάνε τον έκπληκτο, Ωωωω, ένας βόθρος!
Ακριβώς. :party:
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Αν έχει γκρεμιστεί πρόσφατα θα υπάρχει και στο Google earth. Οπότε μπορείς και από εκεί να το δεις σε ποιο σημείο ήταν το σπίτι.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.867.036
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top