Εντυπώσεις ακροάσεων των νέων Nautilus...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524


:idea: Ανοίγω νέο thread για να γράψουν εδώ τις εντυπώσεις τους όσοι παρευρέθησαν στις σημερινές ακροάσεις.

Ανυπομονούμε όλοι, να μας μεταφέρετε όσο αυτό είναι εφικτό το τι ακούσατε.
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Πριν ξεκινησουν τα παιδια να γραφουν τις εντυπωσεις τους θα ηθελα να ευχαριστησω ολους τους παροντες και κυριως τον Gio διχως την προσπαθεια του οποιου η αποψινη παρουσιαση θα εμενε στα χαρτια.

Επισης τους κ.κ. Μαρκουλη, Κορακακη απο το Digital Vision και κ.Λαδονικολα απο το DVD&Home Theater.

Aκομα τον κ.Αιμιλιο Ιωαννιδη απο την Τηλεοπτικη.

Θα προτιμουσα να πουν πρωτα δυο λογια τα παιδια που ακουσαν καλυτερα απο εμενα αλλα αυτος ο συνδυασμος 802D-Sphinx...με κολασε για τα καλα :wink:
 



Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
- Μπράβο στον φωτορεπόρτερ! Πολύ ωραίες φωτογραφίες.

- Γιατί παίζουν οι ΝΕΜΟ?

- Ο Κορακάκης γιατί είναι σκεπτικός?... Με προβληματίζει ιδιαιτέρως...

- Αν κρίνω από τις εκφράσεις των προσώπων που βλέπω, τα πράγματα πρέπει να ήταν αρκετά σοβαρά που σημαίνει ότι τα θεριά παίζουν από πολύ καλά έως καταπληκτικά...

Άντε πείτε μας τι έγινε... :!:
 

Μηνύματα
277
Reaction score
0
Σχετικά με την παρουσίαση των "ΔΙΑΜΑΝΤΙΩΝ" εχθές, έχω να καταθέσω τα εξής:
1- Οι NEMO είναι κατώτεροι του κόστους τους, τησ φήμης τους και συνεπακολούθως των προσδοκιών που τα δύο πρώτα δημιουργούν.
2- Ο συνδυασμός dac-transport της Theta είναι μακράν ανώτερος, στην αναπαραγωγή cd, του Sony 777.
3-Ο συνδυασμός προ-τελικού Sphinx με το το cd player της Acoustic Arts (ελπίζω να το γράφω σωστά- δεν είναι σίγουρος οτι αυτή είναι η εταιρία) ήταν πολύ μακριά από ότι ακούσαμε εχθές.
Μετά από αυτά νομίζω ότι κάποιος καταλαβαίνει ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικό ηχείο το οποίο όποιο, όπως και ο προκάτοχος του, έχει "στουντιακό" προσανατολισμό. Το πόσο καλό ή κακό είναι αυτό είναι καθαρά θέμα προσωπικών προτιμήσεων.
Σε σχέση με τον προκάτοχό του θα ήθελα μια άμεση αντιπαράθεση (ελπίζω να μην αργήσει αυτή η στιγμή) όμως καθαρά σε επίπεδο εντυπώσεων (γεγονός που σημαίνει τα παρακάτω δεν είναι πορίσματα) έχω να παρατηρήσω τα εξής:
1- Το χαμηλό είναι πιο γρήγορο
2- Τα μεσαία πιο ανοικτά
3- Τα υψηλά πιο ... ψηλά
4- Φαίνεται να είναι πιο εύκολο φορτίο και λιγότερα απόλυτο

'Ολα αυτά δεν μας κάνουν ένα καλύτερο ηχείο; Θεωρητικά ναι. Πρακτικά είναι θέμα προς διερεύνηση. Αυτό που θέλω να πώ είναι εξής:
Οτι μπορεί η τέταρτη παρατήρηση να χαροποιεί κάποιους θεωρώντας ότι ίσως να ξοδέψουν λιγότερα χρήματα για το υπόλοιπο της αλυσίδας, αλλά πιστέψτεμε τα 802D δεν πρόκειται να συγχωρήσουν ούτε ένα EYRO μικρότερης επένδυσης. Αφήστε που η αλυσίδα για ένα διαμάντι τόσων καρατίων ίσως να κοστίζει περισσότερο. Όσον αφορά τα τρία πρώτα αυτά γίνονται περισσότερο, λιγότερο ή καθόλου αντιληπτά ανάλογα με το υπόλοιπο της αλυσίδας.

Τέλος θα ήθελα να σημειώσω οτι τα ανωτέρω είναι προσωπικές απόψεις και οτι δεν προσπαθώ να πω ποιο από τα 802D-802N είναι καλύτερο, αλλά να διαμορφώσω μια τεκμηριωμένη επιχειρηματολογία για την αναγκαιότητα μιας άμεσης αντιπαράθεσης.
 

V

VIDEOMIX

Guest
- Μπράβο στον φωτορεπόρτερ! Πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Eυχαριστώ, όμως πές μου τον τρόπο να τις ποστάρω και εγω. Προσπάθησα και δεν μπόρεσα. :(
Και μια εντύπωση οπτική. Τέλεια τα ηχεία και όλα τα άλλα του 4ου ορόφου. Δεν κάθησα βέβαια για ακρόαση. 8)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Τελικά ποιά ήταν setup ακούσατε?

3-Ο συνδυασμός προ-τελικού Sphinx με το το cd player της Acoustic Arts ήταν πολύ μακριά από ότι ακούσαμε εχθές.
Sorry mygiakis, δεν το πολυκατάλαβα αυτό.
Η σύγκριση αυτών των ενισχυτικών με τους nemo έβγαζε δηλαδή ξεκάθαρο νικητή τα πρώτα? Μήπως κι αυτά δεν οδήγησαν σωστά τα ηχεία?

Τα υπόλοιπα που λες δείχνουν ότι προφανώς το ηχείο έχει τελικά αρκετές αλλαγές στα "εντόσθια" ...

thnx
 

Μηνύματα
277
Reaction score
0
Όσον αφορά τους ενισχυτές, προσωπική μου άποψη είναι ότι αν τίθεται θέμα «νικητή», ναι νικητής ήταν ο sphinx. Αλλά η ουσία στο σχόλιό μου ήταν άλλη. Μίλαγα για άλλα πράγματα εκτός των ηχείων, σε μια αξιολόγηση για συγκεκριμένα ηχεία, για να δείξω οτι τελικά τα ηχεία ήταν σαν να μην υπήρχαν. ’κουγες για παράδειγμα το ίδιο ηχείο από δύο ενισχυτές (NEMO, SPHINX) που το είχαν οδηγικά, αλλά στα δικά μου αυτιά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Αναφορικά με τις αλλαγές δεν τις αμφισβήτησα απλά περιορίστηκα στις ηχητικές τους εντυπώσεις σε εμένα. Αν ήθελε κανείς να αναφερθεί σε αυτές με μια φράση θα έλεγε οτι δεν υπάρχει κάτι που να μην έχει αλλάξει (βάση, καμπίνα χωρίς ραφή πλέον και πιο φαρδιά, υλικό των woofer, επανασχεδιασμό μεγαφώνου μεσαίων, τουιτερ, cross over, ακόμα και το δέρμα έδινε μια «μυρωδιά» από signature – καλοδεχούμενη και αυτή). Παρόλα αυτά όμως κάτι έχει μείνει ίδιο και αυτό δεν είναι άλλο από τη φιλοσοφία της B&W που η υλοποίησή της δημιούργησε ένα νέο ηχείο το οποίο δεν το ακούς.
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Ας ξεκινήσουμε λοιπών με τις φωτογραφίες που τράβηξα και εγώ δυστηχώς όμως είναι από κινητό και η ποιότητα τους είναι χαμηλή (αν το ήξερα θα έφερνα την ψηφιακή...anyway!).Ας ξεκινήσω από τον πάνω όροφο για να σας μεταφέρω αυτά που είδα και ....άκουσα!



Να το καμάρι μας !!!! που προθερμαίνεται για την συνέχεια....




Ο τελικός της Electrocompaniet που οδηγεί το ένα από τα δία διαμάντια :!:




Μια άλλη όψη του χώρου ακρόασης...




Το διαμάντι από την πίσω-πλαινή πλευρά...




Προσέχτε καλώδιο....



Το διαμάντι ξεγυμνώνεται...




... αποκαλύπτεται από πάνω...




....έως κάτω :!:




Μια άλλη κάτωψη το θηριώδες τελικού




και η πηγή μας....




...μαζί με τα υπόλοιπα




και μερικά άλλα διαμάντια ....σε λύθαργο




Μαζί με μερικά ακόμη :!:


Για να δούμε όμως από κόσμο πως πάμε;




Χμ...άρχισαν μερικοί να καταφθάνουν και να καταλαμβάνουν τις πρώτες θέσεις...




...και οι κουβέντες αρχίζουν να ξεκινάνε....




....για διάφορα θέματα....




....και όχι μόνο :!:

Αυτά από την παρουσίαση του Hi-End.
Για να δούμε τι γίνεται όμως και στο κάτω όροφο....τι μας ετοιμαζει ο Αντρέας μαζί με τον Νίκο :?: :?: :?: :?:
 

Μηνύματα
277
Reaction score
0
Παράληψή στην προηγούμενη τοποθέτηση μου αποτελεί η μη αναφορά μου στα άτομα που έστησαν όλη την εκδήλωση. Τόσο ο Νίκος όσο και ο Ανδρέας (αναφέρομαι σε αυτούς γιατί αυτούς γνώρισα προσωπικά) δημιούργησαν μια πολύ φιλική ατμόσφαιρα (πολλές φορές ένοιωσα σαν να είχα πάει στον κολητό μου για να ακούσω τα νέα του μηχανήματα). Νομίζω οτι το λιγότερο που τους αξίζει είναι ΜΠΡΑΒΟ και σας Ευχαριστούμε.
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Εγώ από την πλευρά μου θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Ανδρέα τον Καφάτο, τον Νίκο τον Παχή, τον Νίκο τον Γκιόνη και τον Θόδωρο Τσουρεκά που μας έδωσαν την ευκαιρία να ακούσουμε από κοντά αυτό το καλύτερα επεξεργασμένο διαμάντι της B&W.

Brother Tsarouchas, το έπιασες το βλέμμα με την πρώτη. Εμείς άλλωστε μιλάμε με κλειστά μάτια. 8)

Παιδιά, όντως αυτά τα ηχεία είναι απίθανα. Θα χαρακτήριζα την κίνηση της B&W, ως κίνηση ωριμότητας, καθώς οι άνθρωποι βελτίωσαν τα τρωτά σημεία της παλαιάς version. Προσωπικά, την παλαιά version την είχα σε απίστευτα μεγάλη εκτίμηση, αλλά την θεωρούσα πολύ ιδιότροπη στο ματσάρισμα της με τελικούς.

Τα υπόλοιπα στις σελίδες του DV. Μην χάσουμε και την αποκλειστικότητα... :wink:
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.828
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top