Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Φιρί φιρί το πας να το φτάσουμε το θέμα στις 30.000 θεάσεις... :137:
Ειμαστε σε καλο δρομο.
Εχουμε ηδη κανει τις μισες:142:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Ναι, βέβαια. Και κάποιοι πιστεύουν ότι η ευκρίνεια είναι καλύτερη με τη χρήση αναμορφικού φακού! :204:
Eχει μια βαση καπου...η καλυτερη ευκρινεια με αναμορφικο..
Παιζεις 30% σε περισοτερες ιντσες,οποτε μεγαλωνη η εικονα και βλεπεις ποιο καλα τα μικρα αντικειμενα...:116:
Αυτο ειναι ποιο λογικο απο το να κανεις το gamma..gamaτα με 2.5-2.6 για να δεις...
Τι να δεις...!!δεν βλεπεις ...χανεις...αλλα τεσπα....!!!!!
Μονο οσοι δεν γνωριζουν μιλουν για gamma 2.5-2.6....:116:
....πεταει ο γαιδαρος..? πεταειιιιιιιιιιιι χαχαχαχα!!!!!
Αλλον εναν εχω γνωρισει ετσι φανατικο....ειναι και αυτος αστα να πανε....χαχαχαχαχα...!!
Να μο ζησεις G.R....!!!

Απο εδω και στο εξης θα φωναζω τον Π.Β.....P.V.=>(G.R).....χαχαχαχα......!!!!
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Φίλοι μου έχω δοκιμάσει πιο πολλούς home cinema projectorς πρά data.Είναι ιεροσύλια να λέει κάποιος για την optoma άσχημα πράγματα.
Kανενας δεν ειπε ασχημα πραγματα αγαπητε μου φιλε...
Εαν θεωρεις ασχημο πραγμα το οτι ειπα οτι τον θεωρω δευτερο μηχανακι,ειναι λαθος....

Το ιδιο κανεις και εσυ για τις αλλες μαρκες(απο την στιγμη που την θεωρεις καλυτερη)χωρις να το λες ευθεως....:116:

Εγω τουλαχιστον το λεω καθαρα.....!!!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Θα ξεκινήσω ανάποδα και απότομα.

Νικητής είναι ο sony!!!

Όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο ο jvc δεν τα κατάφερε.

Στο μαύρο είναι σχεδόν ίδιοι,στην κίνηση όμως η πατέντα

της sony είναι για όσκαρ.

Χρωματικά μου άρεσε ο sony.Πιο κορεσμένα χρώματα από του jvc.

Σε άλλους βέβαια άρεσε ο jvc, γιατί όπως είπαν ήταν πιο φυσικά τα

χρώματά του.(οι φατσουλες δικες μου:116::116:)

Σαφώς θα προτιμούσα τον sony,ένα φοβερό συνολικά μηχάνημα.

Αυτά που γράφω τα λέω σύμφωνα με τα μάτια μου που δεν

είναι και τα πιο εκπαιδευμένα στην μεγάλη εικόνα.
Μπραβο Ζορζ.....
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Οχι ρε συ, σιγα μην παρεξηγηθουν οι κατοχοι.
Απλα ξερεις γιατι το λεω?
Στα δικα μου ματια τουλαχιστον ο HD82 δεν εχει καμια σχεση με τους
προηγουμενους Optoma.
Και να σου πω και τι αλλο υποπτευομαι?
Πως ουτε ο W6000 θα εχει καμια σχεση με τους προηγουμενους Benq.
Η δες ακομα και την Panasonic.
Φτιαχνει κορυφαια(και οταν λεω κορυφαια εννοω τερμα κορυφη)
720ρ προβολικα αλλα οταν παει στα 1080ρ...:121:
Ο beng w6000 ειναι οτι πρεπει για τον Λευτερη...2500 lumens..!!!!!
 

Μηνύματα
84
Reaction score
0
...
Κάποιοι είναι πολύ κατά των dlp γιατί φοβούνται το ανύπαρκτο rainbow.Για να το παρατηρήσεις πρέει να σαι τυφλός.
....
ένας άλλος γιατρός ξερόλας γούσταρε lcd τρελλά .Γιατι????Γιατί η dlp έχουν rainbow και έιναι πατάτες .Ρε παιδιία αν είναι δυνατόν.
Ρε φιλε κατσε λιγο γιατι μπορει να μην εχεις καταλαβει τι λες.
Ειναι σαν να λες οτι πρεπει να εισαι κουφος για να ακους ενα κουνουπι οταν πεταει! Μηπως ειναι αναποδα το πραγμα; Για να μην το ακουσεις θα πρεπει να εισαι κουφος. και αυτο δεν θα το κανει ανυπαρκτο. Καραυπαρκτο ειναι!

Το rainbow δεν ειναι ανυπαρκτο οπως περιεργα λες. Ειναι υπαρκτο. Αν ξερεις πω λειτουργει το ματι και πως λειτουργει ενας DLP ακομα και αν δεν το βλεπεις, ξερεις οτι υπαρχει. (οποιος διαφωνει απο την κοινοτητα στο οτι ειναι υπαρκτο να το πει μπας και υπαρχουν και αλλοι με την ιδια αποψη.) Αλλοι το βλεπουν και αλλοι δεν το βλεπουν. Οποτε οι "τυφλοι" δεν ειναι οσοι το βλεπουν αλλα οσοι δεν το βλεπουν και ειναι τυχεροι!
Προσωπικα ειμαι πολυ rainbow effect sensitive και αυτο δυστυχως μου εχει διαγραψει κατα καιρους προβολεις DLP απο την λιστα αγορας που ενω σπαταλουσα ωρες πολλες διαβαζοντας αναλυτικα reviews και ψηνομουν απο τα θετικα τους, οταν τους εβλεπα στο πανι ελεγα "ελα ρε γαμωτο, θα βγει κανενας τροχος/speed που να κανει δουλεια;"!

Οσο λαθος σε βρηκα σε αυτο, τοσο συμφωνουμε στο αλλο θεμα για τις τηλεορασεις που ειπες στο τελος.


Ελαφρως offtopic αλλα δεν μπορεσα να αντισταθω σε οσα (επισης offtopic) διαβασα και εμειναν αναπαντητα! :123:

(Κατα τα αλλα το θεμα ειναι αρκετα ενδιαφερον. Οπως συμβαινει παντα οι πολλες και διαφορετικες γνωμες ειναι αυτες που φωτιζουν ολες τις πλευρες οποιουδηποτε θεματος. Ο καθενας εχει αλλα κριτηρια και αλλη αντιληψη και ειναι φυσικοτατο να υπαρχουν διαφωνιες στο ποιο μηχανακι ειναι καλυτερο. Αρκει να μην ειναι καποιος μισαλλοδοξος, κατι που δυστυχως βλεπουμε συχνοτατα σε ολα τα φορουμ)
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Στους τελευταιους και καλους προβολεις dlp λεγεται οτι ειναι αδυνατον να δεις rainbow. Για δοκιμασε λοιπον σε Benq 6.000 η Optoma 82.
Εσυ δοκιμασες να δεις καποιους απ αυτους που σου αναφερω?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

που το βρηκατε και το ξεθαψατε βρε αυτο....:112::111:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Βλέπω και εγώ rainbow και έχω δεί και τον 6000 και τον 82, νομίζω όμως οτι η διαφορά ειναι αρκετή υπέρ του 82, ελάχιστο rainbow το οποίο δεν με ενόχλησε σε μία ώρα θέασης,
ευκρίνεια φοβερή, πολύ καλό μηχανάκι και με φοβερή τιμή!!!
 

Μηνύματα
84
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Στους τελευταιους και καλους προβολεις dlp λεγεται οτι ειναι αδυνατον να δεις rainbow. Για δοκιμασε λοιπον σε Benq 6.000 η Optoma 82.
Εσυ δοκιμασες να δεις καποιους απ αυτους που σου αναφερω?
Ειδα μερικους πριν 2-3 μηνες αλλα οχι αυτους που λες.
Ειδα τον optoma hd800xlv και τον HD20. Και στους δυο ειδα μετριο προς εντονο rainbow ενω πιστευα οτι τα πραγματα θα εχουν βελτιωθει. Ειναι και το timing με την ελευση laser και 3D που δεν θα εδινα 2-3 χιλιαρικα ακομα και αν βρω καποιον που δεν εχει προβλημα (αν και δεν ειμαι πλεον αισιοδοξος οτι και αυτοι που μου λες θα περασουν το "τεστ"). Καλουτσικα κανει την δουλιτσα του ο "παππους" 3-LCD μεχρι να παρω κατι πιο πληρες.

@kostas kefalas
Πριν μια βδομαδα ειχες ποσταρει τα τελευταια 3-4 ποστς. Ποιος το ξεθαψε; :107:
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: Optoma HD82 – πρώτες εντυπώσεις…

Παναγιώτη καλησπέρα,

μετά από πολλά χρόνια απέκτησα τον optoma hd82 και θα με βοηθούσες αρκετά αν έχει κάπου τις ρυθμίσεις που έκανες:φωτεινότητα, αντίθεση, gamma, RGB...κλπ.
Δεν ξέρω αν το mail μου σε εξυπηρετεί καλύτερα:[email protected].

σε ευχαριστώ και συγχαρητήρια για την εξαιρετική παρουσίαση.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.420
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top