Ενυσχιτής για ακουστικά AKG K-701

n-k

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Επειδή δεν υπήρξε μέχρι τώρα κάποια απάντηση επαναφέρω το ερώτημα:
"προκειμένου να μην μετακομίζω κάθε φορά καλώδια αλλά και για να μπορώ να ακούω και βινύλια με τα ακουστικά, έχω συνδέσει τον Dared στο tape-out του ολοκληρωμένου μου (είναι ο magnum ia-120 se και η συγκεκριμένη έξοδος αναφέρεται ως record). Αυτό δεν είναι το σωστό;"
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Επειδή δεν υπήρξε μέχρι τώρα κάποια απάντηση επαναφέρω το ερώτημα:
"προκειμένου να μην μετακομίζω κάθε φορά καλώδια αλλά και για να μπορώ να ακούω και βινύλια με τα ακουστικά, έχω συνδέσει τον Dared στο tape-out του ολοκληρωμένου μου (είναι ο magnum ia-120 se και η συγκεκριμένη έξοδος αναφέρεται ως record). Αυτό δεν είναι το σωστό;"

Κοίτα φίλε μου..
Θεωρητικά γίνεται. Η 'HI-END' δεοντολογία όμως λέει πως μεταξύ της πυγής (π.χ. cd player) και του ενισχυτή πρέπει να υπάρχει μόνο ένα καλώδιο διασύνδεσης 'interconnect' (RCA).
Οπότε το σωστό ή λάθος είναι λίγο σχετικό..
 

n-k

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Κοίτα φίλε μου..
Θεωρητικά γίνεται. Η 'HI-END' δεοντολογία όμως λέει πως μεταξύ της πυγής (π.χ. cd player) και του ενισχυτή πρέπει να υπάρχει μόνο ένα καλώδιο διασύνδεσης 'interconnect' (RCA).
Οπότε το σωστό ή λάθος είναι λίγο σχετικό..
Το γνωρίζω και συμφωνώ απόλυτα. Όμως διαθέτω σημαντικό αριθμό βινυλίων και για να μπορώ να τα ακούω με τα ακουστικά χρειάζομαι -αφού δεν έχω εξωτερικό- το phono stage του ολοκληρωμένου μου. Με δεδομένη αυτή την αναγκαιότητα το ερώτημα είναι εάν η αναφερόμενη σύνδεση είναι η πρέπουσα γι' αυτό το σκοπό.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Το γνωρίζω και συμφωνώ απόλυτα. Όμως διαθέτω σημαντικό αριθμό βινυλίων και για να μπορώ να τα ακούω με τα ακουστικά χρειάζομαι -αφού δεν έχω εξωτερικό- το phono stage του ολοκληρωμένου μου. Με δεδομένη αυτή την αναγκαιότητα το ερώτημα είναι εάν η αναφερόμενη σύνδεση είναι η πρέπουσα γι' αυτό το σκοπό.
Δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα η 'tape out' έξοδος του ενισχυτή είναι σαν 'line out' .
Για περισσότερες λεπτομέρειες όμως καλό θα ήταν να μιλήσεις με το service της DARED ή της MAGNUM.
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Στην tape out έξοδο, όλοι οι ενισχυτές βγάζουν σήμα που ΔΕΝ περνά από τα ρυθμιστικά έντασης. Άρα υπάρχει μια διαφοροποίηση σε σχέση με το line out, το οποίο ΙΣΩΣ να έχει ριθμιζόμενη ένταση (ειδικά αν αναφέρεται από τον ενισχυτή ως PRE out). Έτσι, δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Η ρύθμιση της έντασης θα γίνεται από τον ενισχυτή των ακουστικών.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Στην tape out έξοδο, όλοι οι ενισχυτές βγάζουν σήμα που ΔΕΝ περνά από τα ρυθμιστικά έντασης. Άρα υπάρχει μια διαφοροποίηση σε σχέση με το line out, το οποίο ΙΣΩΣ να έχει ριθμιζόμενη ένταση (ειδικά αν αναφέρεται από τον ενισχυτή ως PRE out). Έτσι, δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Η ρύθμιση της έντασης θα γίνεται από τον ενισχυτή των ακουστικών.
Αγαπητέ μου Πέτρο για να είμαι ειλικρινείς δεν έχω συναντήσει ποτέ έξοδος 'line out' με κάποια διαμόρφωση ή κάποια ρύθμιση έντασης.
Όπως ακριβώς είπες κι εσύ, έξοδος με ρύθμιση έντασης είναι η 'PRE out' η οποία ακολουθεί την είσοδος του τελικού ενισχυτή.
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Όμως ας μας πει ο ιδιοκτήτης του ενισχυτή τις ακουστικές του εντυπώσεις. Οι έξοδοι ακουστικών του υπολογιστή σε συνδιασμό με ευαίσθητα ακουστικά (βλέπε Ultimate Ears Super.fi 5 Pro τα οποία αν και ψείρες, τα τοποθετώ λίγο κάτω από την ποιότητα ήχου των Sennheiser HD-600 και μόνο σε Α-Β συγκρίσεις ακούω τις μικρές διαφορές) έχουν αρκετό ψηφιακό θόρυβο (τζζζ-πσσσ-τζζ), ο οποίος αυξάνεται σε κάθε κίνηση του ποντικιού. Έχετε εσείς παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο; Ο εξωτερικός DARED mp-5 έχει καθόλου τέτοιο θόρυβο; Επιρρεάζεται από τις κινήσεις του ποντικιού; Το software έχει ψηφιακή επεξεργασία DSP, όπως DOLBY HEADPHONE και PHONES SURROUND (πράγμα σημαντικό όταν παρακολουθώ ταινία από το PC);
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.341
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top