Εξωτερικος σκληρος

G

Giannis60

Guest
Καλησπέρα σας.Καποιο προβλημα μου παρουσιαστηκε στον εξωτερικο σκληρο δισκο.Ξαφνικα δεν μου βγαζει τα αρχεια μου.Ξερετε τι μπορει να εχει συμβει και εαν μπορει να διορθωθει χωρις να τα χασω.Ευχαριστω.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Για αρχή δοκίμασε να τον συνδέσεις με άλλο καλώδιο, σε άλλη θύρα USB. Εάν τον συνδέσεις σε σταθερό υπολογιστή, προτίμησε τις θύρες που είναι στο πίσω μέρος της μητρικής.
Ο δίσκος δείχνει να ξεκινάει να περιστρέφεται όταν τον συνδέσεις; Κάνει κάποιον περίεργο/ασυνήθιστο θόρυβο; Ξέρεις ποιο μοντέλο είναι; Έχει χωριστή τροφοδοσία ή μόνο USB;
 

G

Giannis60

Guest
Το καλωδιο πρέπει να είναι εντάξει γιατί με το ίδιο συνδέω και τον αλλο σκληρό.Τον συνδέω σε λαπτοπ.Δεν μπορω να καταλάβω εαν περιστέφεται αλλα κάνει κάτι σαν τρεμολο.Ειναι της.WD.Είναι μονο usb.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αν πιάνουν τα χέρια σου, βγάλτον έξω από τη θήκη και βάλτον μέσα σε έναν υπολογιστή, συνδεδεμένο κατ' ευθείαν σε κάποιο SATA καλώδιο. (Ή σε IDE).
 

G

Giannis60

Guest
δυστηχώς δεν εχω γνώσεις για να κάνω κάτι τέτοιο.Θα τον πάω αυριο σε κάποιο τεχνικό.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Πολλά μοντέλa WD 2.5" έχουν κολλημένο το USB πάνω στην πλακέτα, οπότε η αφαίρεση από το κουτί μπορεί να μην βοηθήσει. Σου είναι εύκολο να μας πεις και μοντέλο;

Προσπάθησε πάντως δοκιμάσεις και άλλο καλώδιο, σε άλλη θύρα USB/άλλο υπολογιστή. Δεν χρειάζεται να είναι κακό, μπορεί η ισχύς που δίνει η USB του φορητού σου να είναι οριακή και το καλώδιο να κόβει αυτό το λίγο που χρειάζεται για να δουλέψει. Εξάλλου είναι το μοναδικό σενάριο που θα μπορέσεις να ανακτήσεις δεδομένα χωρίς κόπο και κόστος.
 

G

Giannis60

Guest
Τον δοκίμασα και σε άλλο laptop.Ειχα άλλο ένα καλώδιο αλλά δεν το βρίσκω τώρα.Είναι αυτός.
 

Attachments


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Τον δοκίμασα και σε άλλο laptop.Ειχα άλλο ένα καλώδιο αλλά δεν το βρίσκω τώρα.Είναι αυτός.
Τα καλά νέα είναι ότι είναι τόσο παλιός, που είναι πιθανό να μπορεί να αφαιρεθεί από την θήκη και να διαβαστεί.
Τα κακά νέα είναι ότι είναι τόσο παλιός που μπορεί απλά να ήρθε η ώρα του...
Η συμβουλή του Πέτρου ισχύει, είτε το κάνεις εσύ είτε κάποιος τεχνικός.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.460
όταν λες δεν σου βγάζει τα αρχεία σου....
εννοείς ότι τον βλέπεις σαν χωρητικότητα στο pc αλλά δεν βλέπεις αρχεία όταν ''μπαίνεις μέσα''?
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Τον δοκίμασα και σε άλλο laptop.Ειχα άλλο ένα καλώδιο αλλά δεν το βρίσκω τώρα.Είναι αυτός.
o δίσκος σου είναι παλιός,είναι usb 2.....τόσο παλιός.Είχα έναν ίδιο που μου ψόφησε με τον ίδιο τρόπο,υποθέτω ότι κρατάς τριπλό back up,έτσι δεν είναι? Κατέβασε το hd sentinel και κάνε μια προσπάθεια να τον ελέγξεις.

 


G

Giannis60

Guest
Ναι φαινεται η χορητικοτητα αλλα οταν πατάω να ανοίξει βγάζει κάτι ασυναρτησίες.Και να απαντησω στον άλλο φίλο.Δυστηχώς δεν εχω κρατησει back up.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.460
Ναι φαινεται η χορητικοτητα αλλα οταν πατάω να ανοίξει βγάζει κάτι ασυναρτησίες.Και να απαντησω στον άλλο φίλο.Δυστηχώς δεν εχω κρατησει back up.
για ανέβασε μια φωτό να δούμε
 




G

Giannis60

Guest
Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί δεν έχω γνώσεις γύρω από το αντικείμενο.Εαν τον πάω σε τεχνικό υπάρχει πιθανότητα να μην χάσω τα αρχεία?
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί δεν έχω γνώσεις γύρω από το αντικείμενο.Εαν τον πάω σε τεχνικό υπάρχει πιθανότητα να μην χάσω τα αρχεία?
Αφού εμφανίζεται στον υπολογιστή και διαβάζεται έστω και κάτι, υπάρχει πιθανότητα να μην χάσεις δεδομένα.
Όμως δεν έχουμε αρκετά στοιχεία για πλήρη διάγνωση. Δύο πιθανά ενδεχόμενα, αλλά υπάρχουν και άλλα:
  1. Χάλασε το σύστημα αρχείων και με επιδιόρθωση ή κάποιο εργαλείο ανάκτησης θα δεις κάποια ή και όλα τα δεδομένα σου.
  2. Ο δίσκος κρυπτογραφήθηκε από κάποιο ransomware. Εάν είναι μέσα σε αυτά που ξεκλειδώνουν, είσαι τυχερός και τα παίρνεις πίσω. Εάν είσαι από αυτά που δεν έχουν ξεκλειδώσει ακόμα, τον κρατάς και περιμένεις, ή αποφασίζεις να τους πληρώσεις (δεν το προτείνω). Εάν είσαι σε αυτή την περίπτωση, θα υπάρχει στον δίσκο κάποιο αναγνώσιμο αρχείο που σου δίνει "οδηγίες".
Χρειάζεται συνεννόηση με τον τεχνικό που θα τον δει, και προσοχή για να μην γίνει μεγαλύτερη ζημιά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.359
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top