Εξωτερικό μικρόφωνο για Nikon D3200

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Καλησπέρες προς άπαντες! :)

ΈχΩμεν την ΝΤΙ ΤρίαΔιακόΣα.
Στη λήψη βίΔεο, ο ήχος είναι...εχμμμ...ναι, ακριβώς!
ΟπότεΝΕΣ, χρειάζομαι εξωτερικό μικρόφωνο.

Επιλογές:
- Να αγοραστεί κατάλληλο μικρόφωνο (αλλά ποιο; )
http://www.skroutz.gr/c/753/diafora-aksesouar-fotografikwn.html?keyphrase=nikon+microphone
http://www.ebay.com/bhp/nikon-d3200-microphone

- Να χρησιμοποιηθούν μικρόφωνα που ήδη υπάρχουν (Shure, AKG κλπ).
Λογικά, με ένα καλώδιο που από δύο θηλυκά XLR (για τα μικρόφωνα) θα καταλήγει στο στερεοφωνικό καρφάκι που δέχεται η μηχανή, θα είμαστε εντάξει, σωστά;

- Κάτι άλλο (πλην της αγοράς βιΔεοκάμερας!);

Ευχαριστώ! :hi:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.213
μπορεις να κανεις διαφορα πραγματακια...

να προτεινω ενα σωστο, εξωτερικο μικροφωνο επανω στην καμερα, η ενα σωστα τοποθετημενο off axis , η εναν εξωτερικο εγγραφεα?

τι ακριβως θελεις να κανεις?
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Γιαννιό, μερσί!
Θέλω να έχω (τουλάχιστον) αξιοπρέπη ήχο στα βιΔεάκια.
Πέρα από τις διάφορες..."απλές" λήψεις, με ενδιαφέρει σαφώς περισσότερο όταν εγγράφω κάποιο live ή και θεατρικές παραστάσεις, δρώμενα κλπ.

Τα περισσότερα τα θέλω για το αρχείο μου.
Για παράδειγμα, μία ηχοκάλυψη που κάναμε πριν από λίγες ημέρες, θα ήθελα να έχει (πολύ) καλύτερο ήχο.
Τώρα, ειδικά τα μπάσα...εξαφανίστηκαν!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.213
αυτο που ζητας...χμμμ...δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο..θελεις να κανεις δηλαδη σε ερασιτεχνικο επιπεδο, μια τελεια παραγωγη! εκ των πραγματων δε νομιζω να τα καταφερεις στην εντελεια, εξαλλου, γι αυτο στηνουν οοοολα αυτα που στηνουν οι ηχοληπτες..τωρα , με μια λυση που θελεις ολα αυτα να τα κανεις μονος...δυσκολα..

Γιατι δεν δοκιμαζεις να παρεις ηχο απο την κονσολα?

η να βαλεις σ ενα καλο σημειο ακουστικα, εναν καλο εξωτερικο εγγραφεα?
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Μια στιγμή, γιατί νομίζω πως δεν έγινα κατανοητός.

Στις ηχοκαλύψεις, σαφώς και ηχογραφούμε μέσω κονσόλας (αν και έχω μία προτίμηση σε εγγραφές μέσω μικροφώνων - δηλαδή, αυτό που ακούγεται από τα ηχεία).

Αυτό που αναζητώ είναι να έχω αξιοπρεπή ήχο στην εγγραφή βίΔεο, μέσω της μηχανής.
Προφανώς, ένα εξωτερικό μικρόφωνο θα συλλαμβάνει πολύ καλύτερα τον ήχο συγκριτικά με το ενσωματωμένο μικροφωνάκι της μηχανής.
Αυτό που ρωτώ, είναι τι να προτιμήσω:
- εξωτερικό, στερεοφωνικό μικρόφωνο (και ποιο; ) για τη συγκεκριμένη μηχανή;
- εξωτερικά μικρόφωνα από τα υπάρχοντα των ηχοκαλύψεων (με την προϋπόθεση πως συνδέονται μέσω μικρού jack);
- κάτι άλλο;

Δεν πρόκειται να κάνω παραγωγές! Καλύτερο ήχο από τον υπάρχοντα, αναζητώ!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.213
και τα υπαρχοντα μικροφωνα σου κανουν αρκει να ρυθμισεις το level του ηχου στη μηχανη σου, να δεις αν γραφεις καλυτερα η αν σου αρεσει γενικα η οχι, μονο μετα απο δοκιμη. ΟΙ μοντερνες dslr, εχουν πλεον αρκετα αξιοπρεπη μικροφωνα που κατα τη γνωμη μου για να γραψεις αισθητα καλυτερο ηχο overall ομως θα πρεπει να δωσεις περιπου 150-200 ευρω. Η να παρεις εξωτερικο εγγραφεα αλλα θα σε παιδεψει ελαφρως με τη ροη εργασιας σου αν δεν εισαι εξοικειωμενος.

Δες καποια απ τα ειδικα γιa dsrl μικροφωνα των rode, audio technica, akg, senheisser.
 





Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.431
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top